Ασθένειες Ο Κιτρινούλης μου ξύνεται, τι του συμβαίνει;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Magdalena
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
@Tony Forpus Λάθος κατάλαβα τότε. Στις οδηγίες χρήσης που αναφερει πως κ το πότε θα πρέπει να γίνει ο ψεκασμός από διαπιστωμένη προσβολή από ψείρες, καταλήγει στο εξής:

Μπορούμε να συνεχίσουμε τον προληπτικό ψεκασμό ανά 25 ημέρες όλο τον χρόνο.
 
Το πουλάκι βρίσκεται σε φάση ολοκλήρωσης της πτερόρροιας, τα καρφάκια στο κεφάλι του είναι εμφανή, ωστόσο υπάρχουν φαγωμένα φτερά στα αριστερά και στην πλάτη.
Αγοράσαμε το spray pinex για τις ψείρες..
εβαλα και μηλοξυδο στη μπανιέρα του.
Για όσο χρόνο χρησιμοποιείται το φάρμακο για τις ψείρες δεν πρέπει να βάζετε μπάνιο (διαβάστε τις οδηγίες του σπρέι).
 
κάθε πότε δίνουμε πρασινάδες?
Κάθε ημέρα. Δώσε και βότανα π.χ. ρίγανη, βασιλικό, δυόσμο, θυμάρι...προτιμότερο σε φρέσκια μορφή.
Για τις ψείρες κάνε το τεστ της βρεγμένης χαρτοπετσέτας (αποβραδίς βρέχεις λίγο μια χαρτοπετσέτα, την τσαλακώνεις, τη σφηνώνεις σε μια γωνία του κλουβιού, π.χ. κάγκελα, το επόμενο πρωί κοιτάς για ψείρες...μαύρα ή κόκκινα στίγματα στη χαρτοπετσέτα), και μετά αν βρεις όντως ψείρες, του παίρνεις φάρμακο.
 
@MARY58 καλημέρα Μαρία.. Ξύνεται αλλά όχι πάρα πολύ. Ακόμη του πέφτουν φτερά.. Υποθέτω ότι γι αυτό είναι έτσι και δεν καλαηδαει καθόλου λόγω της πτεροροιας. Ψυρες δεν έχει λογικά γιατί έβαλα ξανά χαρτοπετσέτα και δεν είχε κανένα ίχνος. Έχει όρεξη τρώει τα πάντα καρότα ανιθο τα σποράκια του.. Φροντίζω να ειναι καθαρός κάνει μπάνιο κάθε μέρα.. Ελπίζω με τον καιρό να επανελθει❤️
 
Ας μην ξεχνάμε ότι τα περισσότερα άγρια πουλιά ταΐζουν τους νεοσσούς τους με σκουλήκια αλλά και διάφορα άλλα έντομα λόγο της μεγάλης περιεκτικοτητας σε πρωτεΐνη. Είναι κάτι συνηθισμένο.
Αλλά και μόνο αυγό και αρακά που πρότεινε ο κ. Μάκης να δώσεις, είσαι εντάξει.
 
Έχω πεθάνει στα γέλια με τα μηνύματά σας.
Βρε παιδιά τα σκουλήκια, όσο κι αν ακούγονται αηδιαστικά, λογικά είναι σε κλειστή συσκευασία και προφανώς (δεν βάζω και το χέρι μου στη φωτιά) λογικό είναι να τα έχουν αποστειρωμένα ώστε η βρώση τους να μην μεταφέρει μικρόβια στα πουλιά.
@Magdalena , εφόσον το πουλάκι περνά πτερόρροια, καλό θα ήταν να του δίνεις πράσινα χορταρικά και κηπευτικά (και γλυστρίδα αν έχει ήδη βγει) με τη σέσουλα και να του αυξήσεις την πρωτεΐνη και τα έλαια στους σπόρους...π.χ θα μπορούσες να του δίνεις λευκή περίλλα, καμελίνα, νίζερ, κανναβούρι, κινόα (την τελευταία αν δεν την τρώει έτσι όπως είναι, μπορείς να τη βράζεις σε ένα μπρίκι - 5λεπτο υπό βρασμό - να την αφήνεις με σβηστή φωτιά άλλο ένα 5λεπτο, ώστε να αποκαλύπτονται τα φύτρα της και να ξεπλένεις να να τη δίνεις. Επίσης το σουσάμι είναι πολύ καλή τροφή. Απλά όλα τα παραπάνω πλην της κινόα και περίλλας, είναι και κάπως παχυντικά.
 
@ianos ευχαριστώ πάρα πολύ για όλα όσα με συμβουλευευτε! Θα προτιμησω τα πράσινα γιατί δεν πρέπει να παχύνει ο Κιτρινουλης μου. Επειδή έχει μόνο ένα ποδαράκι μετά ίσως θα μην μπορεί να σηκώσει το βάρος του.. Δεν ειναι και πολύ κινητικός όπως ένα πουλί με 2 ποδαράκια.. Κινοα θα του δώσω αν του κάνει καλο🌼
 
Κινοα θα του δώσω αν του κάνει καλο🌼
Θεωρείται πολύ καλή πηγή φυτικής πρωτεΐνης. Προφανώς και υστερεί σε σχέση με τα σκουλήκια που σου έγραψε ο Μάκης, αλλά για να πω την αλήθεια και εμένα η ύπαρξη σκουληκιών στην κατάψυξη θα αποτελούσε έως και λόγο διαζυγίου🤣
 
Λυσάξατε 😃 με τα σκουλίκια.
Βρε σε μια σακουλίτσα το κουτάκι και στην κατάψυξη. Ποιόν ενοχλεί ; Τέλος πάντων, για τις δύσκολες μαμάδες και συζύγους, 😉 υπάρχει και η AVIANVET PROTEINA PLUS
 
@mgerom σας ευχαριστώ πολύ για την νέα πρόταση. Όμως για να πω την αλήθεια τα 500 gr που έχουν 22.5 ευρώ, μου φαίνεται πολύ ακριβό. Εγώ τουλάχιστον θα προτιμήσω τα άλλα που αναφέρατε, αυγό, αρακά κ ίσως λίγο παραπάνω καναβουράκι. Νομίζω εάν τα λαμβάνει αυτά το καναρίνι χρειάζεται βιταμίνες για πτερόροια;
 
Back
Top