Γενικά Μου έφυγε ένα από τα μικρά καρδερινοκάναρα

billdere

PB Member
Εγγραφή
6 Απρ 2014
Μηνύματα
1.623
Πόλη
Άγιοι Ανάργυροι
Παιδια ΣΟΣ"
μου εφυγε το ενα πουλακι και κοβει βολτες γυρω γυρω.. Εχω κανει απειρες προσπαθειες να το πιασω.. Εχω βγαλει την κλουβα με τα αλλα εξω ωστε να ερθει.. Ερχεται κ φευγει.. Πηγα να το πιασω τωρα στην διπλανη ταρατσα και του εβγαλα την ουρα.. Πφφ
τι να κάνω;
 
Απο τα μικρα; Τι εγινε βρε παιδι μου; Κατσε με ενα κλουβι της μαμας του μπαμπα εξω ριξε λιγα σπορια στο πατωμα και εσω ετοιμος με μια πετσετα
 
Απο τα μικρα; Τι εγινε βρε παιδι μου; Κατσε με ενα κλουβι της μαμας του μπαμπα εξω ριξε λιγα σπορια στο πατωμα και εσω ετοιμος με μια πετσετα
Ναι απο τα μικρα :'(
πφφ.. Δεν ξερω που εχει παει τωρα :'(
του εβγαλα καταλαθος την ουρα τωρα σε μια προσπαθεια να το πιασω.. εχω βαλει κλουβακι με αυγοτροφη κ περιμενω με μια πεσετα.. :'(

μολις το βρηκα
ειναι σε απεναντι ταρατσα
 
Shit. Ετσι κ αλλιως κανουν καλες πτησεις αλλα χωρις ουρα... Που το ειδες τελευταια φορα; Αν ηταν ικανο να πεταξει μολις κοψει λορδα θα εμφανιζοταν αλλα μηπως πρεπει να ψαξεις καπου κατω γιατι μπορει να μην μπορει να πεταξει...
 
Shit. Ετσι κ αλλιως κανουν καλες πτησεις αλλα χωρις ουρα... Που το ειδες τελευταια φορα; Αν ηταν ικανο να πεταξει μολις κοψει λορδα θα εμφανιζοταν αλλα μηπως πρεπει να ψαξεις καπου κατω γιατι μπορει να μην μπορει να πεταξει...

Μιραντα τελευταια φορα το ειδα να φωναζει σε απεναντι ταρατσα.. Οχι μια χαρα πεταει ο ατοιμος δυστυχως για το συμβαν
 
Περιμενε τοτε με τους γονεις καπου να τους ακουει... Και να καραδοκεις με υπομονη, ας ελπισουμε θα ερθει. Δεν ξερω αν μπορεις να κανεις κατι αλλο αυτη τη στιγμη, οσο το κυνηγας τοσο θα πεταει μακρια, εμεις δεν θελουμε νε το φοβισεις.
 
Περιμενε τοτε με τους γονεις καπου να τους ακουει... Και να καραδοκεις με υπομονη, ας ελπισουμε θα ερθει. Δεν ξερω αν μπορεις να κανεις κατι αλλο αυτη τη στιγμη, οσο το κυνηγας τοσο θα πεταει μακρια, εμεις δεν θελουμε νε το φοβισεις.

Εχω κανει αυτο με τους γονεις.. Κατεβασα την κλουβα κατω ωστε να την βλεπει.. Δεν ξερω αν φοβηθηκε που του εβγαλα την ουρα.. Και δεν το εχω στο οπτικο μου πεδιο τωρα πφφ
 
Ελα μην απογοητευεσαι, ξερω ειναι λιγο δυσοιωνη η κατασταση αλλα βασικο ειναι να μην τα παρατησεις!
 
Ελα μην απογοητευεσαι, ξερω ειναι λιγο δυσοιωνη η κατασταση αλλα βασικο ειναι να μην τα παρατησεις!

Δεν τα παραταω.. Τν ειδα και καθοτανε μαζι με ενα σπουργυτι..ηρθε στην διπλανη ταρατσα.. Μεχρι να παω διπλα ειχε παει σε μια απεναντι.. Τωρα περιμενω..λογικα πεινασε αυτος τωρα και θα ερθει εδω..
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Πως σου εφυγε; Να το προσεξεις αυτο... Περιμενουμε να μας πεις τι εγινε.
 
Πως σου εφυγε; Να το προσεξεις αυτο... Περιμενουμε να μας πεις τι εγινε.

Ανοιξα την πορτα να τους βαλω αυγο και εβαλα μεσα το χερι μου αμεσως.. Οπως κανω παντα.. Και αυτο καπως χωρισε κ εφυγε.. Απο τις 10 παρα ειναι εξω..
 
Βασίλη κρατάμε την αναπνοή μας, άσε το pc και τρέχα να βρεις το πουλάκι...
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Βασίλη κρατάμε την αναπνοή μας, άσε το pc και τρέχα να βρεις το πουλάκι...

Μαρια εχω στεναχωρηθει παρα πολυ.. Θα σκασω..
Μου εχει φυγει 3 σπιτια πιο πανω απο το δικο μου και καθεται στα καγκελα.. Τσουτσουριζει αλλα δεν ερχεται..η μανα του το φωναζει.. Τπτ..
δεν ξερω τι να κανω.. Δεν εχω προσβαση σε εκεινο το σπιτι..
 
Περίμενε, θα ηρεμήσει και ίσως ξαναπλησιάσει. Βοήθεια άλλων ανθρώπων έχεις; Έσω αισιόδοξος :)
 
Μαρια εχω στεναχωρηθει παρα πολυ.. Θα σκασω..
Μου εχει φυγει 3 σπιτια πιο πανω απο το δικο μου και καθεται στα καγκελα.. Τσουτσουριζει αλλα δεν ερχεται..η μανα του το φωναζει.. Τπτ..
δεν ξερω τι να κανω.. Δεν εχω προσβαση σε εκεινο το σπιτι..
Μείνε διακριτικά κοντά του. Πρέπει να βρεις τρόπο να το πλησιάσεις... ήρεμες κινήσεις και μια πετυχημένη βολή με μια κανάτα νερό θα λύσει το πρόβλημα.
Αν μάλιστα καταφέρεις να χρησιμοποιήσεις λάστιχο νερού θα είναι απίθανα πιο εύκολο... Τι θα κάνεις;...
Ψεκάζεις μακρυά του... και σιγά σιγά πλησιάζεις με το σπρέι νερού το πουλί. Όσο πιο μικρά σταγονίδια τόσο πιο πολύ θα βραχεί χωρίς να το καταλάβει... Μετά από μερικά δευτερόλεπτα η πτήση θα είναι αδύνατη...
Καλές προσπάθειες.. Περιμένουμε νέα σου.
 
Δεν έχεις απόχη ενυδρείου; Μήπως πλησιάσει, θα μπορούσες να το πιάσεις και στον αέρα.
 
Μείνε διακριτικά κοντά του. Πρέπει να βρεις τρόπο να το πλησιάσεις... ήρεμες κινήσεις και μια πετυχημένη βολή με μια κανάτα νερό θα λύσει το πρόβλημα.
Αν μάλιστα καταφέρεις να χρησιμοποιήσεις λάστιχο νερού θα είναι απίθανα πιο εύκολο... Τι θα κάνεις;...
Ψεκάζεις μακρυά του... και σιγά σιγά πλησιάζεις με το σπρέι νερού το πουλί. Όσο πιο μικρά σταγονίδια τόσο πιο πολύ θα βραχεί χωρίς να το καταλάβει... Μετά από μερικά δευτερόλεπτα η πτήση θα είναι αδύνατη...
Καλές προσπάθειες.. Περιμένουμε νέα σου.
Δεν έχεις απόχη ενυδρείου; Μήπως πλησιάσει, θα μπορούσες να το πιάσεις και στον αέρα.

Παιδια δεν παει πουθενα.. Καθεται εκει σχεδον 40-50 λεπτα.. Δεν εχω καθολου προσβαση να παω.. Ουτε απο ταρατσα σε ταρατσα..
Καθεται πανω σε κουπαστη με καγκελα και ''κελαιδαει''..
 
Back
Top