Γενικά Μου έφυγε ένα από τα μικρά καρδερινοκάναρα

Ναι ρε παιδια και αμα δεν εχει καπατσε δηλαδη τι θα κανει; Προσευχες στο θεο των πτηνων;

Είναι δύσκολο πλέον να επιστρέψει το πουλί.

Καταρχήν είναι φοβησμένο και όσο περνάει η ώρα τόσο πιο δύσκολη θα είναι η επιστροφή του.

Πάντα μα πάντα θα πρέπει να έχουμε ένα καπατσέ.
 
Παιδια καπατσε δεν εχω..
Το πουλακι ηρθε πιο κοντα..
Του αφησα ενα κλουβι με αυγοτροφη κ νερο διπλα στην μανα του κ τα αδερφια του..
Πιστευω πως το βραδυ που δεν θα ανεβω καθολου μετ ατις 6 στην ταρατσα
αυτος θα παει να φαει ή να τον ταισει η μανα του κ θα μεινει εκει.. Δηλαδη πονταρω αργα το βραδυ να τον δω πανω στην κλουβα
 
Παιδια καπατσε δεν εχω..
Το πουλακι ηρθε πιο κοντα..
Του αφησα ενα κλουβι με αυγοτροφη κ νερο διπλα στην μανα του κ τα αδερφια του..
Πιστευω πως το βραδυ που δεν θα ανεβω καθολου μετ ατις 6 στην ταρατσα
αυτος θα παει να φαει ή να τον ταισει η μανα του κ θα μεινει εκει.. Δηλαδη πονταρω αργα το βραδυ να τον δω πανω στην κλουβα
κακώς από το πρωί που σου έφυγε περιμένεις να έρθει το πουλί για να το πιάσεις... Εσύ έπρεπε να πάρεις την κανάρα σε ένα κλουβί και να πας κοντά στο πουλί αφου ξέρεις που είναι. Μην περιμένεις να νυχτώσει κλπ... Το πουλί νηστικό από το πρωί ίσως και να μην μπορεί να πετάξει πιά για να έρθει...
 
Δημητρη η καναρα ακομα ταιζει.. Δεν γινοτανε να την βγαλω απο τα πουλια της..
Ειχα κατεβασει την κλουβα και οταν ταιζε και πριν του βγαλω την ουρα και αγριεψει ειχε ερθει..
Το απογευμα αγορασα καπατσε και τον εβαλα πανω στην κλουβα κ μεσα εβαλα αυγοτροφη.. Τωρα π ου πηγα να δω.. Δεν ητανε καν στην ταρατσα μου το πουλακι..
Πφφ.. Απογοητευτικα πολυ..
 
Δημητρη η καναρα ακομα ταιζει.. Δεν γινοτανε να την βγαλω απο τα πουλια της..
Ειχα κατεβασει την κλουβα και οταν ταιζε και πριν του βγαλω την ουρα και αγριεψει ειχε ερθει..
Το απογευμα αγορασα καπατσε και τον εβαλα πανω στην κλουβα κ μεσα εβαλα αυγοτροφη.. Τωρα π ου πηγα να δω.. Δεν ητανε καν στην ταρατσα μου το πουλακι..
Πφφ.. Απογοητευτικα πολυ..
Βασίλη με το να έπαιρνες την κανάρα σε ένα κλουβάκι πχ για μιά ώρα και να πήγαινες εκεί που έβλεπες ότι καθόταν το μικρό, δεν θα πάθαιναν κάτι τα υπόλοιπα... Αν δεν κατάφερνες να το πιάσεις θα την έφερνες πίσω στα πουλιά της... Τέσπα πάει τώρα... Να μάθεις πάντως ότι τα μικρά τσιρίζουν για να τα ακούσουν οι γονείς και να πάνε εκεί, δεν ψάχνουν τα μικρά να βρουν τους γονείς... Το ότι το μικρό ήρθε κάποια στιγμή ήταν κάτι που σπάνια συμβαίνει σε τόσο μικρά πουλιά και κρίμα που σου δόθηκε η ευκαιρία και δεν κατάφερες να το πιάσεις...
 
Βασίλη με το να έπαιρνες την κανάρα σε ένα κλουβάκι πχ για μιά ώρα και να πήγαινες εκεί που έβλεπες ότι καθόταν το μικρό, δεν θα πάθαιναν κάτι τα υπόλοιπα... Αν δεν κατάφερνες να το πιάσεις θα την έφερνες πίσω στα πουλιά της... Τέσπα πάει τώρα... Να μάθεις πάντως ότι τα μικρά τσιρίζουν για να τα ακούσουν οι γονείς και να πάνε εκεί, δεν ψάχνουν τα μικρά να βρουν τους γονείς... Το ότι το μικρό ήρθε κάποια στιγμή ήταν κάτι που σπάνια συμβαίνει σε τόσο μικρά πουλιά και κρίμα που σου δόθηκε η ευκαιρία και δεν κατάφερες να το πιάσεις...

Εχω στενοχωρηθει πολυ..ημουν τοσο κοντα και φοβηθηκα μην το τρομαξω και μου φυγει και στον φοβο μου, βιασυνη μου, πανικο μου και ολο το συμβαν το επιασα απο την ουρα και αυτο πεταξε και μου εμεινε η ουρα στο χερι.. Απο'κεινη την ωρα αγριεψε και εφυγε πιο μακρυα και καθοτανε ωρα σε αλλες ταρατσες.. Το απογευμα που αγορασα τον καπατσε ητανε ακριβως στην απεναντι σε μια κεραια και τσουρτσουριζε.. Εβαλα τον καπατσε με αυγοτροφη και εφυγα για να μην με βλεπει.. Και ανεβηκα τωρα.. Μετα απο 3 ωρες και δεν ειχε ερθει.. Κοιταξα αριστερα δεξια δεν το ειδα.. ☹
 
Το πρόβλημα δεν είναι ότι δεν ήρθε, αλλά το ότι θα πρέπει να πετάξει αδύναμο, εξαντλημένο, να ψάξει τροφή, νερό και είναι και χωρίς ουρά. Κρίμα!
Ας ελπίσουμε να βρει κάποιο κλουβί και να πάει εκεί.. Τουλάχιστον να σωθεί.
 
Παιδια καλημερα
Ανεβηκα 7 παρα στην ταρατσα και δεν ειχε ερθει απο δω.. Τουλαχιστον στο κλουβι και στον καπατσε δεν ειχε μπει.. Μπορει να τον ταισε η μανα του απο το κλουβι.. Δεν ξερω..
Παντως τωρα που ανεβηκα δεν το ειδα και δεν τον ακουσα πουθενα..
 
Κρίμα, κρίμα το καημένο. Τι να κάνουμε, δυστυχώς συμβαίνουν και αυτά. Κι εμένα μου έφυγε κάποτε ένα lovebird και το ψάξιμο κόντεψε να μου γίνει έμμονη ιδέα αλλά δυστυχώς δεν το βρήκα.
 
Εχω στενοχωρηθει πολυ Μαρια..
Μου εχει μινει κ η φοβια μην μου φυγει και αλλο πουλακι..σαν να μην εχω εμπιστοσυνη στον εαυτο μου..
Ελπιζω καποιος να το επιασε.. ☹
 
Σε καταλαβαίνω βρε Βασίλη μου αλλά ξεπέρασε την φοβία, γιατί κάτω από τέτοια ψυχολογία, κάνουμε και άλλα λάθη.
Μην χάνεις τις ελπίδες σου και σήμερα, ίσως κάτι γίνει. Έχε τον νου σου τώρα που βγήκε ο ήλιος.
 
Οσο και να στεναχωριεσαι δυστυχως εγινε... Εχε το νου σου μηπως και γινει κατι απο δω και περα...Αλλιως απλα πηρες ενα σκληρο μαθημα ☹
 
ενα πολυ σκληρο μαθημα..
Βασίλη μην σε ''παίρνει από κάτω'' δεν είσαι ούτε ο πρώτος ούτε ο τελευταίος, όλοι κάνουμε λάθη...
εσύ έκανες αυτό, άλλος μας κάτι πιο σοβαρό κλπ ''ουδείς άσφαλτος'' που λέει και η αοιδός...
 
ενα πολυ σκληρο μαθημα..
Αν μιλούσαμε όλοι και με ειλικρίνεια, σχετικά με πόσα ''σκληρά μαθήματα'' έχουμε πάρει από τα λάθη μας, θα χρειαζόταν να κάνουμε χαρακίρι... Κοιτάμε μπροστά έχοντας στο μυαλό το ''δις εξαμαρτείν ουκ ανδρός σοφού'' ..
 
Back
Top