Ασθένειες Μπάτζι δεν μπορεί να φάει σπόρια ζει μόνο με ψωμί

Μαρία μου ο γιατρός λέγεται Σταύρος σπανος τον σύστησα στην Vasia24 εχοντας την καλύτερη γνώμη από προσωπική εμπειρία, να τον πει στη Gwgwspinou χαιρομαι πολύ που όλα πάνε καλά :). Πραγματικα είναι ένα νέο παιδί με πολύ ενδιαφέρον Κ αγάπη για τα ζώα.
Α μπράβο, αυτή η περίπτωση ήταν; Μπράβο, πολύ ευχάριστο, να τον περάσουμε στον κατάλογο. :)
 
Α μπράβο, αυτή η περίπτωση ήταν; Μπράβο, πολύ ευχάριστο, να τον περάσουμε στον κατάλογο. :)
Βέβαια Μαράκι μου να ξανά πούμε πως δν ειδικεύεται στα πτηνά Κ το λέει ο ανθρωπος αλλά κάνει προσπάθειες όπως βλέπουμε. Εγω Κ στα σκυλιά μου Κ στο άλογο ήμουν κατά ευχαριστημένη:)

Ευχαριστω πολυ! ❤️️️️
Χαιρόμαστε που πάει καλά ο μικρός σου φίλος :)
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Μαρία μου ο γιατρός λέγεται Σταύρος σπανος
Ευχαριστω πολυ! ❤️️️️

Ω, τι καλά που μας απάντησες Γωγώ και τι ανακουφιστικά και ωραία τα νεα σας!
Παντα σιδερένιος λοιπόν ο μικρός Φοίβος. Περαστικά κι αγύριστα.
Σε ευχαριστω παρα πολυ ❤️️️️ και συγνωμη ειχες δικιο ειναι πολυ καλα και ευδιάθετος ακομα βεβαια ειναι υπο π
Ω, τι καλά που μας απάντησες Γωγώ και τι ανακουφιστικά και ωραία τα νεα σας!
Παντα σιδερένιος λοιπόν ο μικρός Φοίβος. Περαστικά κι αγύριστα.

Σε ευχαριστω πολυ ❤️️️️ ειχες δικιο επρεπε να απαντουσα. Πιο συντομα παει πολυ καλα ετσι δειχνη ακομα βεβαια τον εχω υπο παρακολουθηση θα δουμε παντως εχει επανέλθει το καλο μου! Καλο βραδυ
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Σαν να έβλεπα ταινία (θρίλερ) βραδιάτικα διάβαζα τα μηνύματα και είχα αγονία γυρνώντας κάθε σελίδα για την εξέλιξη... Τέλεια εξέλιξη. Σιδερένιος να είναι Γωγω και από εδώ και πέρα καλότυχος!
 
Τι κανει οι ομαδα ελπιζω να ειστε καλα; ο μικρο μου φοιβος παει μια χαρα αυτην την εβδομαδα θα τον παω και στον σταυρο να τον δει εχει επανελθει πληρεις βεβαια δεν μου τρωει φρουτα προς το παρον παντως ολα πανε μια χαρα την τροφη του την τρωει ειναι δραστηριος τραγουδαει ολα μια χαρα ❤️️️️
 
Άσε τα φρούτα για ένα διάστημα. Τα σάκχαρα δεν κάνουν καλό στη θεραπεία των λοιμώξεων. Δώστου φρέσκα βότανα με το κλαδάκι, δεντρολίβανο, ρίγανη, θυμάρι. Επίσης μπορείς να του δώσεις μπρόκολο, λίγο καρότο και γενικά τα λαχανικά είναι προτιμότερη τροφή απο τα φρούτα.
 
Πηγα στο κτηνιατρο ολα καλα ο φοιβος εχει επανελθει στους παλιους ρυθμους του εχει κεφι ειναι δραστηριος τρωει κελαηδαει εχει παρει κιλα ολα καλα ομως εδω και 3ημερες χανει φτερα να ανησυχω; Τι να φταιει; Ευχαριστω πολυ
 
Είχε περάσει πτερόρροια αρχές φθινοπώρου ή μήπως λόγο του προβλήματος του και αδυναμίας του οργανισμού του δε τη πέρασε όπως έπρεπε;
Πόσες ώρες φως του έχεις και τι θερμοκρασίες έχετε στο χώρο που ζει;
 
Ειχε περασει αρχες φθινόπωρο αν θυμαμαι καλα. Τωρα δεν ξερω αν ειναι λογο του προβληματος που περασε και τις αδυναμιας που ειχε του το εβγαλε ο οργανισμος του γιατι στην ουσια εχει κανα δυο με 3 βδομαδες. Περιπου που εχει επανελθει πληρως φως εχει στο σπιτι τον βλεπει ο ηλιος. Και μαλιστα τις προηγουμενες μερες που ηταν καλος ο καιρος τον εβγαζα για μιση ωριτσα εξω η θερμοκρασια του σπιτιου ειναι γυρω στους 20 με 22 βαθμους

Και κατι αλλο εχω παρατηρησει απο χτες το. Βραδυ. Να ανοιγοκλείνει το στομα του μονο το βραδυ. Δεν βγαζει ηχο απλα κανει την κινηση αυτη που σας ειπα παραπανω λετε να εχει δυσποια; η ετσι το κανει;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Πολύ ευχάριστες οι εξελίξεις σας, μπράβο!
Κατ' αρχήν θα έλεγα να κάνετε άλλη μία επίσκεψη στο γιατρό μια και αποδείχθηκε πολύτιμος συνεργάτης, να δεις και την δική του γνώμη για τα προβληματάκια που σας απασχολούν.
Τώρα κάθε θεραπεία, πέραν της στόχευσης σε συγκεκριμένο πρόβλημα, δυστυχώς δημιουργεί θέματα σε άλλα όργανα ή λειτουργίες του οργανισμού κάθε πλάσματος (ισχύει και για τον άνθρωπο).
Η πτερόρροια μπορεί να είναι απότοκος αυτής (της θεραπείας) αλλά μπορεί να οφείλεται και στην αυξημένη θερμοκρασία που σου είχαμε συστήσει στην αρχή αν θυμάμαι καλά ή και σε γενικότερη υψηλή θερμοκρασία του σπιτιού σας. Ακόμα το πουλάκι κοιμάται από δύση έως ανατολή απρόσκοπτα;
Κάνε μια διαχείριση της κατάστασης όπως περιγράφεται στο συγκεκριμένο άρθρο μας και αύξησε την διατροφή με τρόφιμα πλούσια σε βιταμίνη Α. Κάποια από αυτά μπορείς να βρεις στο πινακάκι που υπάρχει στο τέλος αυτού του θέματος https://community.petbirds.gr/threads/Ασφαλή-και-τοξικά-φυτά-και-καρποί-για-τα-πουλιά.26454/.
Αυτό με το στόμα που ανοιγοκλείνει.
Κάποια budgies το κάνουν, μοιάζει με χασμουρητό ας πούμε, και δεν σημαίνει κάτι κακό, ούτε είναι ένδειξη ασθένειας, εσύ όμως λόγω ανησυχίας σου μπορεί να του δίνεις μεγαλύτερη αξία.
Επειδή όμως ποτέ δεν ξέρεις, να το αναφέρεις και αυτό στο γιατρό και να ελέγξεις την θερμοκρασία κοντά στο κλουβί και αν μπορείς την υγρασία του χώρου σας, μήπως είναι υπερβολικά ξηρό το περιβάλλον.
Τέλος θέλω να σε ρωτήσω, μετά το πέρας των θεραπειών, χορήγησες προβιοτικά στο πουλάκι; Οι κουτσουλιές του πως είναι; Είναι σφιχτές και στρογγυλές;
Τέλος επειδή έχει προηγηθεί αντιβίωση, δώσε και τρόφιμα πλούσια σε βιταμίνη C, δεδομένου ότι οι αντιβιώσεις ροκανίζουν την C και αποδομούν τον οργανισμό.
Καλά κάνεις και είσαι σχολαστικά παρατηρητική αλλά πρόσεχε μήπως λόγω του προηγούμενου περιστατικού υπερβάλλεις και αγχωθείς άνευ λόγου :)
 
Καλημερα μαρια μου σε ευχαριστω πολυ για της συμβουλες σου οχι προβιοτικα δεν πηρα. Θα τον ξαναπαω παλι οσο για τις κουτσουλιες ειναι στρογγυλες σφιχτες και εχει το πρασινο με το ασπρο ειναι φυσιολογικες θα του βαλω αρκετα λαχανικα αλλα δεν τα τρωει δεν ξερω γιατι ουτε και φρουτα τωρα δεν μου τρωει τρωει μονο παπαγαλινη και μια κιτρινη βιταμινη που μου εδωσε ο κτηνίατρος μονο αυτα τρωει τωρα θα τον παω ξανα να δουμε τι θα μου πει μαλλον ανησυχω χωρις ιδιαιτερο λογο παντως σε ευχαριστω πολυ! Καλημερα!
 
Πάρε άνηθο, πλύνε τον καλά-καλά, άφησέ τον λίγο σε ξυδόνερο, τίναξέ τον να φύγουν τα πολλά νερά και κρέμασε μια τούφα στο κλουβί. Πιστεύω πως μ' αυτόν θ' αρχίσει να δοκιμάζει.
Προβιοτικά, μπορείς να δώσεις μαγιά μπύρας, ειδική για πουλιά όμως. Ρώτα και τον γιατρό.
Μετά την επίσκεψη περιμένουμε ρεπορτάζ :)
 
Μπράβο! Χαιρόμαστε για εσάς! Κι ευχαριστούμε για την ενημέρωση. Κι εφόσον όλα πλέον ειναι πολύ καλά, θα σου προτείνω να ανοίξεις ενα νέο θεμα στη φροντίδα των παπαγάλων και να μιλησουμε για
Διατροφή
Κλουβι κι εσωτερική του διάταξη
Χώρος διαβίωσης
Κλπ
 
Back
Top