Ασθένειες Μπάτζι δεν μπορεί να φάει σπόρια ζει μόνο με ψωμί

Σε ευχαριστω πολυ! Εχτες η κουτσουλιες του ηταν πρασινες με λιγοτερο ασπρο και πιο υδαρες να το πω σημερα ηταν σαν την 2 εικονα πιο σφιχτες απλα ειχε στο πλαι και ανοιχτο πρασινο απλα το ασπρο υπερισχύει τι κανω ;
 
Από ό,τι διάβασα στα προηγούμενα μηνύματά σου βρίσκεστε ήδη στη φάση που τελείωσε προς το παρόν τη χορήγηση των φαρμάκων; Ή έπεται και η τελευταία δόση αύριο;
 
Ειχα διακοψει εχτες και σημερα την θεραπεία και του δινω αυριο για αλλες 3ημερες ετσι ειναι η οδηγιες

Λετε γιαυτο να αλλαζουν το χρωμα στις κουτσουλιες;

Ειχα διακοψει εχτες και σημερα την θεραπεια και αυριο δινω για αλλες 3 ημερες ετσι λενε η οδηγιες του κτηνιατρου
 
Γωγώ, δεν ξέρω τι να κάνεις. Μάλλον πρέπει να μιλήσεις με τον κτηνίατρο, δείχνοντάς του τα κοπρανα και αν δεν έχει ιδέα περί τίνος πρόκειται ίσως να του πεις ότι βρήκες στο ίντερνετ ότι μπορεί και να οφείλεται σε δυσλειτουργία του παγκρέατος. Ρώτησέ τον και για καμπυλοβακτήριο και για ερυθρομυκίνη. Και για την περίπτωση που πρόκειται για κάτι τέτοιο καθάριζέ το κλουβί συνέχεια φορώντας γάντια.
 
Επειδή πρόκειται για πουλί που υποσιτίζεται ακόμα όπως καταλαβαίνω, είναι κάπως αναμενόμενο να είναι περισσότερο το άσπρο από το πράσινο τμήμα στις κουτσουλιές. Οπωσδήποτε είναι εικόνα νόσου.
Συμφωνώ με τον Γιάννη, να μιλήσεις με το γιατρό και να του εκθέσεις αναλυτικά τη κατάσταση.
Ξέρεις τι ποσότητες έχει φάει;
 
Τον πιανω τον φιλαω ειναι κολλητική νοσο να προσεχω ; θα το πω στο κτηνιατρο θα τον παρω τηλεφωνο ευχαριστω πολυ και θα τον ενημερωσω για. Αυτα που μου ειπατε σας ευχαριστω πολυ!

Εχει ξεκινησει και τρωει η αληθεια ειναι πως δεν ξερω την ποσοτητα φαγητου που εχει φαει σημερα που του αλλαξα την τροφη το μεσημερι που γυρισα για λιγο στο σπιτι. Ειχε αρκετα αδεια τσοφλια
 
Γωγώ, αν πρόκειται περί αυτού, του καμπυλοβακτηρίου δλδ, ναι, είναι κάπως μολυσματική και στους ανθρώπους, αλλά δεν έχω καταλάβει πόσο σοβαρή ή όχι μπορεί να γίνει. Αλλά χωρίς ειδικές εξετάσεις δεν μπορούμε να είμαστε καθόλου σίγουροι ότι πρόκειται περί αυτού. Τα λίγα που διάβασα σε ξενόγλωσσα site είναι ότι σαν λοίμωξη στα πουλιά έχει αργό χρόνο επώασης, ενίοτε και μετά τη θεραπεία μπορεί να εμφανιστεί ξανά, ότι πρόκειται συχνά για δευτερογενή λοίμωξη που έπεται μιας άλλης πρωτογενούς (π.χ. κοκκίδια) και ότι οι εξετάσεις είναι η καλλιέργεια κοπράνων. Οπότε, ίσως δεν θα ήταν άσχημη ιδέα αύριο πριν το πας στον γιατρό να βάλεις ένα αλουμινόχαρτο στον πάτο του κλουβιού και να ζητήσεις να κάνει καλλιέργεια (ο κτηνίατρος ή να τη ζητήσει ο ίδιος από μικροβιολογικό κέντρο) αφού βεβαίως δει τις κουτσουλιές στο μικροσκόπιο. Μιλάμε για πρόσφατη κουτσουλιά. Και βέβαια δεν γνωρίζω πόσο μπορεί να κοστίζει μια καλλιέργεια. Αν το κάνεις έτσι, το αλουμινόχαρτο δεν θα το πιάσεις με γυμνά χέρια, αλλά με γάντια, ούτε όταν θα το βάλεις στον πάτο του κλουβιού, αφού θα έχεις καθαρίσει σχάρα, πάτο κλπ καλά.
Εδώ είναι το τμήμα που λέει για την εξέταση (diagnosis) και για θεραπεία (treatment) στη σελίδα 960 avianmedicine.net/content/uploads/2013/03/33.pdf, ενώ στην προηγούμενη μιλά για την παθολογία και συμπτωματολογία.
Εδώ λέει στα Ελληνικά για τους ανθρώπους https://www.iatropedia.gr/diatrofi/...litiriasi-agora-apothikefsi-cheirismos/92217/
 
Γωγώ, αν πρόκειται περί αυτού, του καμπυλοβακτηρίου δλδ, ναι, είναι κάπως μολυσματική και στους ανθρώπους, αλλά δεν έχω καταλάβει πόσο σοβαρή ή όχι μπορεί να γίνει.
Πολύ! Αυτό ακριβώς είναι το αντικείμενο της δουλειάς μου τώρα. Αλλά ας μην προκαλέσουμε πανικό. Η γνώμη μου είναι ότι το πουλάκι έπρεπε να πάρει κι αντιβίωση κι αν δεν έδωσε ο συγκεκριμένος κτηνίατρος θεωρώ πως είναι λόγω ελλειπούς κατάρτισης στα πουλιά. Παρόλα αυτά η καλή του πορεία υποδεικνύει πως κάτι αλλάζει προς το καλύτερο και θεωρώ πρώτο τη διατροφή που σταμάτησε να περιέχει ψωμί που είναι λείαν ακατάλληλο ως μόνιμη τροφή.

Συμφωνώ με τη Μαρία, πουλιά που υποσιτίζονται ή δεν έχουν φάει για αρκετές ώρες έχουν κουτσουλιές ακριβώς όπως τις περιγράφει η Γωγώ. Δεν θα βασιζόμουν στην εικόνα των περιττωμάτων ως διάγνωση "με το μάτι" για εσωτερικά σοβαρότερα προβλήματα.
 
Σε ευχαριστω πολυ να εισαι καλα αυριο θα παρω τον κτηνιατρο τηλεφωνο και θα του το πω τι συμβαινει και θα τον ρωτησω και για την καλλιέργεια κοπρανων αν κανει να του παω μια κουτσουλια σε ευχαριστω πολυ παντως δεν ειναι κατι ανησυχητικο για τον ανθρωπο οποτε δεν πειραζει που τον παιρνω λιγο αγκαλίτσα

Θα παρω αυριο τον κτηνιατρο τηλεφωνο να του το πω να μην το πιανω τον φοιβο τι να κανω ; Παντως εχει κανει προοδο μερα με την μερα παει πολυ καλα μενει ωρες ξυπνιος σημερα τραγουδαγε αρκετη ωρα κατι που δεν εκανε πριν εχει γινει πιο δραστηριος μολις το πιανω με δακγωνει δυνατα μεωτον ραμφος του κατι που δεν εκανε πριν εξωτερικα μερα με την μερα εχει τεραστια προοδο εσωτερικα δεν ξερω τι γινεται
 
Γνώμη μου είναι να μην τον ενοχλείς και να μην τον βγάζεις εκτός κλουβιού για αγκαλίτσες..
Άστο να γίνει εντελώς καλά, με το καλό Φυσικά και ύστερα θα το βγάζεις και πάλι ξανά έξω..
Έτσι όπως είναι ακόμη χρειάζεται ηρεμία και ξεκούραση...
Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά! Περαστικά να είναι!
Καλημέρα.. 🙂
 
Αυτό δεν μπορώ καθόλου να το καταλάβω... Βασικά να το δεχτώ. Φυσικά η Γωγώ, και το κάθε μέλος μας έχει τη δυνατότητα να επικοινωνεί όποτε θέλει, αλλά από την άλλη, δεν θα ήταν πιο δίκαιο να γνωρίζουμε κι εμείς στους οποίους απευθύνθηκε την κατάληξη ή έστω την πορεία;
 
Λοιπόν Γωγώ, τι νέα υπάρχουν;
Συγνωμη παιδια.ημουν λιγο στο τρεξιμο το ξερω πως εχετε αγωνια πηγα την παρασκευη στον κτηνιατρο και μου ειπε πως αυτο το κανει και το φαρμακο λογο επειδη ειναι για τα παρασιτα η αληθεια ειναι πως η κουτσουλιες εχουν αρχισει και βγαινουν φυσιολογικεες εχει ανακτηση τις δυναμεις του τραγουδαει νομιζω πως επιτελους επανηλθε ειμαι πολυ χαρουμενη

Σας χρωσταω ενα μεγαλο ευχαριστω που μου με την δικη σας βοηθεια εχω τον φοιβο μου ξανα γεματο ζωντανια και τραγουδια πραγματικα σας ευχαριστω πολυ τωρα θα ενημερωσω τον κτηνιατρο μολις ολοκληρωσω την θεραπεια ειναι να του δωσω αλλη μια φορα φαρμακο την πεμπτη που θα μας ερθει και τελος και να τον παω να τον δει ολα πανε πολυ καλα!
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Θα σας ενημερωσω αν εχω κατι νεοτερο παντως παει πολυ καλα εχει ζωντανεψει και επανελθει πληρεις σας το χρωσταω αν δεν εισασταν εσεις θα το ειχα χασει τον φοιβο μου

Επιτέλους και μια ευχάριστη εξέλιξη!
Μπράβο, τον γιατρό μας τον είπες; δεν θυμάμαι.
Από δω και στο εξής όλα καλά να πάνε!
Σε ευχαριστω πολυ μαρια μου να εισαι καλα θα σας ενημερωσω λογικα την πεμπτη του δινω την τελευταία δοση και μετα θα παω να τον δει νομιζω πως τουλαχιστον ετσι οπως το βλεπω τωρα εχει επανελθει σε σχεση με πριν

Αυτό δεν μπορώ καθόλου να το καταλάβω...

Παντως συγνωμη βρε παιδια εχετε δικιο αργησα να σας απαντησω πραγματικα συγνωμη
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Παντως συγνωμη βρε παιδια εχετε δικιο αργησα να σας απαντησω πραγματικα συγνωμη
Εντάξει τώρα μην αισθάνεσαι και άσχημα, συμβαίνουν αυτά, σημασία έχει πως απάντησες και το πουλάκι βελτιώνεται. Απλά είχαμε αγωνία. Τέλος καλό, όλα καλά 😛
 
Εντάξει τώρα μην αισθάνεσαι και άσχημα, συμβαίνουν αυτά, σημασία έχει πως απάντησες και το πουλάκι βελτιώνεται. Απλά είχαμε αγωνία. Τέλος καλό, όλα καλά 😛
Η αληθεια ειναι πως εχετε δικιο και επρεπε να ειχα απαντηση επλεξε λιγακι με δουλεια και υποχρεωσεις και δεν δικαιολογουμε τοσο καιρο σταθήκατε στο πλευρο μου... Ευτυχως μαρια ειναι δραστηριος τραγουδαει δεν κοιμαται οπως εκανε πριν δεν πιανεταιμε ευκολια εχει ζωηρεψει πραγματικα μακαρι να ηταν μονο αυτο ειναι πολυ λιγο αυτο που νιωθω για σας σας ευχαριστω πολυ ❤️️️️
 
Πολυ ευχαριστα νεα! Μπραβο σας! Καλα Γωγω δε θα απολογηθεις κιολας γιατι δεν ενημερωσες κατευθειαν! Οταν μπορει ο καθενας μπαινει! Περιμενουμε με τη πρωτη ευκαιρια τα νεα σας παλι!
 
Πολυ ευχαριστα νεα! Μπραβο σας! Καλα Γωγω δε θα απολογηθεις κιολας γιατι δεν ενημερωσες κατευθειαν! Οταν μπορει ο καθενας μπαινει! Περιμενουμε με τη πρωτη ευκαιρια τα νεα σας παλι!
Θα σας ενημερωσω τωρα που γνωριστηκαμε θα μπαινω και για να δω τι κανει και οι ομαδα
 
Μπράβο, τον γιατρό μας τον είπες; δεν θυμάμαι.
Μαρία μου ο γιατρός λέγεται Σταύρος σπανος τον σύστησα στην Vasia24 εχοντας την καλύτερη γνώμη από προσωπική εμπειρία, να τον πει στη Gwgwspinou χαιρομαι πολύ που όλα πάνε καλά :). Πραγματικα είναι ένα νέο παιδί με πολύ ενδιαφέρον Κ αγάπη για τα ζώα.
 
Back
Top