Γενικά Μπορείτε να το χαρακτηρίσετε;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης aTomGR
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

aTomGR

PB Member
Εγγραφή
23 Απρ 2008
Μηνύματα
121
Πόλη
Αθήνα
Θα ήθελα αν κάποιος μπορεί να μου χαρακτηρίσει αυτό το καναρίνι.
Μου το έφεραν για αρσενικό αγνώστου ράτσας.
 

Συνημμένα

  • IMAG0043.webp
    IMAG0043.webp
    38 KB · Προβολές: 184
  • IMAG0045.webp
    IMAG0045.webp
    55,8 KB · Προβολές: 102
  • IMAG0050.webp
    IMAG0050.webp
    44,3 KB · Προβολές: 126
Εκ πρώτης όψεως λιποχρωμικό κίτρινο χιονέ.
Σαν αυτό...
 

Συνημμένα

  • 32.webp
    32.webp
    8,6 KB · Προβολές: 66
Άρα από φθινόπωρο πρέπει να ψάξω για θηλυκό λιποχρωμικό κίτρινο έντονο. Σωστά;
 
Σωστά! Αν πράγματι, είναι ακριβής η εκτιμησή μου.
-Νομίζω οτι μπορείς να βρείς και περισσότερες
πληροφορίες για το πουλάκι, αν διάβαζες το δακτυλίδι του.
Υ. Γ Τα πόδια του θέλουν περιποίηση.Λίγα λεπτά σε χλυαρό νερό
και ένα πολυ ελαφρή στρώμα Epithol θα έκαναν καλό.
 
Το δακτυλίδι διαβάζεται πολύ δύσκολα. Θέλει φακό να το διαβάσεις, εκτός αν γέρασα τόσο. :D
Τα πόδια του τα βλέπεις έτσι γιατί τα έχει κάνει μπάνιο στην αυγοτροφή που του την είχα μαλακή, γιατί έχει περάσει ένα κρύωμα, θα προσέξεις ότι και το δακτυλίδι έχει την ίδια υφή. Λίγο μετά έκανε μπάνιο και καθάρισαν. Παραταύτα μια προληπτική επίστρωση μετά την συμβουλή σου θα κάνω.
Αν πρόσεξες το πίσω δεξί του δάκτυλο είναι κακοφορμισμένο και δεν καμπυλώνει όπως και το μπροστά δεξί. Αυτό μάλλον έγινε όταν ο Ολλανδός του πέρασε το δακτυλίδι.
Μου πρότεινε να το αλλάξει αλλά είπα δεν πειράζει μιας που είναι κατά τα άλλα μια χαρά πουλί.
 
Δοκίμασα και του έβαλα epithol σύμφωνα με τις συμβουλές σας.
Του ξέπλυνα τα πόδια έτριψα την αλοιφή ανάμεσα στα δάκτυλα μου και του έκανα επάλειψη.
Ως εδώ καλά.
Όταν όμως το ξανάβαλα στο κλουβί του, καθότι έχω άμμο στο πάτο, κόλλησε λίγη άμμος πάνω στο πόδι του.
Υπάρχει πρόβλημα; Χρησιμοποιώ άμμο για καναρίνια της Vitakraft. Για καλό και για κακό του έβαλα και το εξωτερικό μπανάκι μήπως και τα ξεπλύνει. Ακόμα βέβαια κάθεται ακίνητος σε μια πατήθρα. Πιστεύω να ξεφοβηθεί γρήγορα και να συνέλθει από την τρομάρα της αγκαλιάς μου.
 
αγαπητε τομ, οταν βαζουμε κρεμες στα ποδια των πουλιων ΔΕΝ αφηνουμε αμμο μεσα διοτι οπως καταλαβες κολλαει στα ποδια και κανει κακο
δευτερον αν μπορεσα να διακρινω καλα η στρεβλωση στα δαχτυλα δεν οφειλεται στο περασμα του δαχτυλιδιου αλλα σε ελλειψη βιταμινων του συμπλεγματος Β {Β1,Β2,Β^ κλπκλπ}πισης δεν βαζουμε 3 κιλα αλοιφη σε καθε δαχτυλο αλλα ισα να "υγρανθει"η περιοχη που θελουμε, σκεψου εσενα να βαζεις κρεμα στα χερια ποση θα εβαζες;
 
Φίλε αστραπόγιαννε σε ευχαριστώ για την απάντηση σου.
Δεν έβαλα πολύ κρέμα, αλλά έκανα ακριβώς αυτό που εξηγούσαν κάποιοι άλλοι φίλοι εδώ σε κάποιο μήνυμα. Μετά από ένα 10λεπτο η ελάχιστη άμμος που υπήρχε στο πόδι του έφυγε. Βέβαια ψιλοτσίμπισε τα πόδια του 3 4 φορές αλλά δεν ξανασχολήθηκε και από ότι βλέπω τα πόδια του είναι τώρα καθαρά.
Όταν το έφεραν σαν δώρο στη κόρη μου, την εβδομάδα του Πάσχα, η πρώτη μου δουλειά ήταν να το πάω σε κάποιον από τους γνωστούς πτηνιάτρους που αναφέρονται στο forum. Αυτά που αναφέρω μου τα είπε αυτός και όχι εγώ μιας που δεν έχω τη γνώση στο αντικείμενο για να εκφέρω γνώμη.
Σε κάποιο άλλο ποστ μου αναφέρω ότι το βρήκε πολύ ταλαιπωρημένο. Σε κάποιο άλλο ποστ επίσης αναφέρω ότι το μαγαζί από το οποίο αγοράστηκε είναι πολύ γνωστό Νταχάου της Αθήνας.
Αυτό που έκανα αφού διάβασα αρκετά ποστ εδώ, καθώς και αρκετά δικά σου για καθοδήγηση, ήταν να του πάρω mulivit, το οποίο του έδωσα 4 5 μέρες και μετά από αυτό κάθε τετάρτη. Του πήρα ένα μεγάλο κλουβί για να μπορεί να εξασκείται. Εξωτερική μπανιέρα και άλατα.
Μετά την πετόροια θα το ξαναπάω στο γιατρό να δω πως έχει εξελιχθεί η κατάσταση του.
Θεωρείς ότι πρέπει να κάνω κάτι άλλο;
 
αυτα που εχεις κανει εινα ηδη αρκετα, αστο να ηρεμησει και παρακολουθησε το να βλεπεις την βελτιωση του και να χαιρεσαι, να εισαι καλα
 
Θανο ειναι πολυ ομορφος και ειμαι σιγουρη οτι κοντα σου θα εχει την φροντιδα που το αξιζει.
Ασχετο, αλλα αγαπητε Λευτερη.. Δεν εχουν ολοι εδω μεσα τις γνωσεις σας... Μην παιρνετε των κοσμο απο τα μουτρα!Βοηθεια θελουν.. Την γνωμη μας, τις συμβουλες μας..
(εκτος ξερω)😀, σορι απο τον μοντ.. Τον αντμιν.. Και πασα υπευθυνο!
 
astrapogiannos είπε:
αγαπητε τομ, οταν βαζουμε κρεμες στα ποδια των πουλιων ΔΕΝ αφηνουμε αμμο μεσα διοτι οπως καταλαβες κολλαει στα ποδια και κανει κακο
Επίσης, δεν βάζουμε μπανιέρα για όσον καιρό διαρκεί η θεραπεία :)
 
Οκ ελήφθη κατενοήθη και διεβιβάσθη.
Μια που σας βρήκα εύκαιρους, πολλές φορές ξύνει το λαιμό του με τα πόδια του. Κελάηδισμα δεν έχει κάνει ποτέ, βγάζει την κλασική κραυγή που βγάζουν και τα άλλα καναρίνια αλλά κάνει μόνο ένα ελαφρό τσιου ή 2 3 μαζεμένα. Κάποιες φορές που πήγε να κάνει κάτι πιο πολύπλοκο έκανε σαν βραχνιασμένο και ενώ φούσκωνε στο λαιμό έβγαινε μόνο μια μικρή βραχνάδα
 
Σήμερα είναι η 5η και τελευταία μέρα που βάζω epithol.
Πρέπει να κάνω επανάλυψη της θεραπείας ξανά ή αρκεί αυτή;
 
Back
Top