Φροντίδα Μπορεί ένα περιστέρι να ζήσει μονο του σε κλουβί;

dimitrakis

PB New Member
Εγγραφή
18 Ιουν 2009
Μηνύματα
21
Πόλη
Κατερίνη
Για σας παιδια θα ηθελα να ρωτησω κατι.
ΜΠΟΡΕΙ ΕΝΑ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ ΝΑ ΖΕΙΣΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΣΕ ΕΝΑ ΚΛΟΥΒΙ;
 
Μπορει αν εχει τη δικη σου παρεα και φυσικα το βγαζεις κι εξω απο το κλουβι για να ξεμουδιαζει και να παιζει. Γιατι ρωτας; Εχεις καποιο;
 
Εχω τρεις μερες που το πιρα αλλα απο ρατσες δεν τα παω καλα. Δεν χερο τιποτα. Παντος ειναι σαν αυτα που εχουμε στις πλατιες και ειναι καφε με ασπρο
 
Και το δικο μου δεν ηταν ρατσας.Απο που το πηρες; Ειναι μικρο σε ηλικια; τρωει μονο του; Που το εχεις και κοιμαται; Αν μπορεσεις να βγαλεις και φωτογραφίες θα ηταν πολυ καλο. (sorry για τις πολλες ερωτησεις, αλλα ρωταω για να μπορεσω να σε βοηθησω)



Μπες στα album του profil μου να δεις φωτογραφιες του.
 
Απο ενα φιλο που εχει εκτροφιο με αρκετα περιστερια. Ειναι λιγο μεγαλουτσικο και τροι μονο του. Και δεν εχω καμια photo
 
Σιγουρα θα σε φοβαται αρκετα στην αρχη. Θελει πολύ χρονο για να εξημερωθει αφου είναι μεγαλο. Αφου οφιλος εχει εκτροφειο γιατι δεν σου εδωσε μικρο; Εξημερωνονται πολύ πιο ευκολα.
Πως είναι η συμπεριφορα του τις πρωτες μερες στο σπιτι σου; Εχεις χωρο στο σπιτι που θα μπορεις να το αφηνεις ελευθερο;



Το δικο μου το ειχα σε κλουβι για να κοιμαται αλλα κυριως ηταν ελευθερος μεσα στο σπιτι. Οπου ημουν εγω ηταν κι αυτος. Αυτοκολλητοι! J
 
εγω μενω σε μονοκατικια και ζω στον πανω οροφο αλλα στον κατω δεν το εκτισα ακομα και φοβαμε να τον αφοισω μιπος με χεσι ολο το μερος. Κι φοβαμε μιν φιγει



αν το αφοισω εξω
 
Τις κουτσουλιες είναι αδυνατο να τις αποφυγεις…. Αν θελεις πραγματικα να ζησει μαζι σου θα πρεπει να το παρεις αποφαση. Θα εχεις συνεχεια καθαρισμα.
Το να το εχεις μονο του συνεχεια μεσα σε ένα κλουβι πιστευω ότι είναι κριμα…



Και εξω μην το αφησεις γιατι σιγουρα θα φηγει.
 
ενταξει δεν λεο να το εχω ελεφθερο αλλα οχι και τοσο πολυ. τιν εβδομαδα καθε ποσο θα το βγαζω;
 
ειναι 60εκ.x40εκ. και εχει υψος 30εκ. εγω το εφτιαξα με ξιλο πιγα το παραγκιλα, το εφτιαξα και εβαλα το περιστερι
 
Δε θελω να σε στεναχωρισω αλλα είναι πολυμικρο για περιστερι.. Εχουν αναγκη από πεταγμα.
Μεσα σε ένα χωρο που δε θα μπορει ουτε τα φτερα του να ξεμουδιασει, όχι να πεταξει απλα, και χωωρις παρεα, δε θα είναι καθολου ευτυχισμενο.
 
μικρο λες ειναι ε; Εγω νομιζω 60εκ μακρος ειναι αρκετο για ενα περιστερι. Για να το γυμνασω το περιστέρι τι θα κανω ιπαρχει κανενας τροπος;
 
Το εβγαλα χθες και παραπροχθες αλλα φοβαμε μιπος φιγει και δεν ξανα γιρισει. και σκοπευω να το βγαζω 2 μερες σινεχομενα και μια ~μερα ξεκουραση~
 
Ειδικη στο θεμα δεν ειμαι. Απλα εχω τρελα με τα περιστερια ως κατικιδια. Αυτό που ειχα ηταν το άλλο μου μισο! Ολες τις ωρες που ημουν σπιτι ηταν μαζι μου. Μαζι τρωγαμε, «παιζαμε», βλεπαμε τηλεοραση, ακομα και όταν δουλευα στο σπιτι ηταν μαζι μου. Το ένα μου χερι ηταν στον υπολογιστη και το άλλο στον Νουπη μου.

Μου αρεσει να τα αντιμετοπιζω όπως και τους ανθρωπους. Όπως εμας δε θα μας αρεσε να μας κλεισουν καπου και να μας βγαζουν για λιγακι, ετσι είναι κι αυτά…

Σκεψου το καλα αν μπορεις να το κανεις ετυχισμενο τωρα που είναι αρχη.
Και ισως θα μπορουσε να σε συμβουλεψει καλυτερα ο ανθρωπος που το πηρες, για το πώς θα το μαθεις όταν φευγει να γυρναει παλι σε σενα(γιατι είναι δυσκολο αφου δεν είναι μικρο) ώστε να μην είναι κλεισμενο στο κλουβι.
Να ξερει ότι σε σενα είναι το σπιτι του, το φαι του, το νερο του, η ασφαλεια του!
 
Σε ολα εχεις δικιο αλλα αυτο με φοβατε πολι, μολις παο να ανοιξω το κλουβι αρχοιζει και σπαρταραει απο τον φοβο του τι να κανω με προτινεις κάτι;
 
Back
Top