Φροντίδα Μπορεί ένα περιστέρι να ζήσει μονο του σε κλουβί;

γεια σας! Μόλις μπήκα.. Και στο μπαλκόνι μου 1 περιστέρι έκανε 2 αβγά εδώ και 1 βδομάδα.
 
Καταρχιν να εχεις παραπολυ υπομονη! Πολύ σημαντικο.
Εχεις αρκετο ελευθερο χρονο ή καποιον που θα μπορουσε να ασχοληθει μαζιτου όταν εσυ λειπεις;

Μερα με τη μερα η συμπεριφορα του θα είναι καλυτερη, αλλα θελει πολύ χρονο.
Προσπαθησε να δεις τι του αρεσει να τρωει, ετσι ωστε να το βαζεις στο χερι σου και να ξερει ότι τη «λιχουδια» του θα την παρει από εσενα. Ετσι όταν σε βλεπει θα σκεφτεται τι θα του φερεις. Του δικου μου αρεσαν πολύ τα σπορακια(λιοσποροι καθαρισμενοι) και το τρυμενο τυρι. Τρελενοταν για το τυρι-όταν εβλεπε ότι θα τρυψω τρελενοταν και προσπαθουσε να ερθει μεσα στα χερια μου για να φαει. (
Τι το ταιζεις;)
 
αλλα απο χθεσ ειχα τι φαεινη ιδεα να τακτοποιησω λιγο το καλαθι που εκανε αβγα και εβαλα 1 εφημεριδα.. Ο αρσενικοσ ομωσ δεν ξερω τι επαθε και εγκατελειψε τα αβγα! Η θηλυκια επισησ.. Εκανα κατι μαλλον λαθοσ e? με γαντια τα επιασα... μεχρι σημερα τιποτε και οποτε τα πηρα μεσα και τα εβαλα κατω απο το πολυφωτο μηπωσ και τα σωσω.



αλλα δεν ξερω αν η θερμοκρασια ειναι καλη...35 βαθμουσ.. Μηπωσ ξερει κανεισ να με βοηθησει;
 
Δυστυχως δεν επρεπε να τα πειραξεις! Κανενα πουλι όταν πειραξεις τη φωλια ή τα αυγα δεν γυριζει μετα. Παντα εγκαταλειπουν και πανε αλλου για νεα φωλια. Οσο για τα αυγα πολύ δυσκολο μου φαινεται! Καλυτερα να ρωτησεις μεσα στο forumατομα που ασχολουνται με αυτό. Ξεκινα νέο θεμα στο forum.
 
κριμα δεν το ηξερα και εχω στενοχωρηθει παρα πολυ..σ ευχαριστω παντωσ κωνσταντινα!
 
Να σαι καλα :)



Dimitri καλό είναι το φαΐ που του δίνεις για αρχή. Προσπάθησε να περνάς πολύ ώρα μαζί του για να σε συνηθίσει.



Εχεις αρκετο ελευθερο χρονο ή καποιον που θα μπορουσε να ασχοληθει μαζιτου όταν εσυ λειπεις;
 
ναι θα το κανω οστε να με σινιθισει και θα ειναι καλυτερα.
ΑΝΤΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ...



Ναι τορα που τελιοσαν τα σχολεια!
 
dimitraki σε 60 εκατοστά το περιστερι θα νιώθει τόσο άνετα όσο θα ένιωθες εσύ κλεισμένος στο ανσασέρ...
Ο ιδανικός χώρος για ένα περιστέρι που δεν θα βγαίνει αρκετή ώρα κάθε μέρα έξω είναι τουλάχιστον 2 χ 2 χ 2 μέτρα. το κλουβί που περιγράφεις είναι για καναρίνια.
 
Back
Top