Φροντίδα Μπορεί να αγριέψει το budgie λόγω της απουσίας μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ekt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ekt

PB Member
Εγγραφή
17 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.795
Πόλη
Αθήνα
Καλημερα, καλη χρονια πρωτιστως! Αυριο φευγω για 5 μερες και δυστυχως δεν εχω την δυνατοτητα να παρω μαζι τον μικρο μου.. Ειναι η πρωτη φορα που δεν τον παιρνω μαζι μου αλλα και η πρωτη φορα που λειπω απ το σπιτι για πανω απο μερικες ωρες.. Ειναι πολυ δεμενος μαζι μου και παρολο που εχω μειωσει αρκετα τις ωρες ενασχολησης μου μαζι του, δεν ξερω πως θα αντιδρασει. Καθε μερα περναμε καποιες ωρες μαζι, καθε μερα με βλεπει, του
μιλαω.. Κανονισα βεβαια με φιλικο μου προσωπο να ερχεται εδω να τον φροντιζει αλλα και να ασχολειται λιγο μαζι του, να νιωθει κι αυτος οτι εχει παρεα. Παρ'ολα αυτα δεν ξερω αν θα την συμπαθησει, επειδη συνηθως ειναι λιγο επιθετικος προς τις υπολοιπες γυναικες. Διαβαζω για παπαγαλους που οταν λειψει ο ιδιοκτητης τους νομιζουν οτι τους εγκατελειψαν και αυτοτραυματιζονται κι ανησυχω πολυ.. Εσεις τι λετε;
 
Καλή Χρονιά και για σένα Ειρήνη μου!
Οπωσδήποτε κάθε αλλαγή ταράζει την ψυχολογία των παπαγάλων μας, όμως αυτό είναι αναπόφευκτο να συμβεί κάποιες φορές.
Καλύτερα η φίλη σου να του αλλάζει τροφή και νερό, να καθαρίζει λιγάκι αν χρειαστεί και να μην ασχοληθεί καθόλου με το να το προσεγγίσει. Το πολύ πολύ να κάτσει για λίγη ώρα στο δωμάτιο απλά παρατηρώντας το χωρίς να του μιλάει.
Νομίζω μια πιο στενή επαφή θα έχει σαν αποτέλεσμα να το ταράξει περισσότερο.
Δεν νομίζω ότι το πουλάκι θα αντιδράσει τόσο έντονα ώστε να αυτοτραυματιστεί. Αυτό δεν είναι και το πιο συνηθισμένο.
 
Σ' ευχαριστω για την απαντηση Μαρια, πραγματικα με καθησυχασες!
Δεν θα στεναχωριεται που δεν θα εχει παρεα ομως; Μηπως να του αφησω ραδιοφωνακι να παιζει καποιες ωρες; Η να τον βαλω διπλα στο κλουβι καποιου αλλου πουλιου;
 
Μηπως να του αφησω ραδιοφωνακι να παιζει καποιες ωρες; Η να τον βαλω διπλα στο κλουβι καποιου αλλου πουλιου;
Ναι κι εγώ σκέφτηκα να σου έλεγα για ραδιοφωνάκι αλλά θα πρέπει να μπορείς να το ρυθμίζεις να ανοίγει για κάποιες ώρες. Δεν γίνεται να είναι ανοικτό όλο το 5ήμερο, θα του δημιουργήσει εκνευρισμό. Αν έχεις κάποιου είδου χρονοδιακόπτη, είναι μια καλή λύση.
Επίσης και δίπλα σε άλλα πουλάκια, προτιμότερο από την απόλυτη ησυχία.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Ναι, ρυθμιζεται το ραδιοφωνακι ωστε να κλεινει μετα απο καποιες ωρες λειτουργιας!
Επισης,το κλουβι του το εχω ηδη πανω στο κλουβι των ζεμπρα, οποτε τα ακουει. Να τα βαλω διπλα διπλα ωστε να τα βλεπει κιολας ή δεν χρειαζεται;
 
Όχι άφησέ το ως έχει τότε, οι πολλές αλλαγές δεν κάνουν καλό.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Μετά από σένα με ποιον άνθρωπο είναι επίσης δεμένος ο μικρός σου;
 
Μετά από σένα με ποιον άνθρωπο είναι επίσης δεμένος ο μικρός σου;
Με κανεναν ιδιαιτερα.. Ειναι πολυ κοινωνικος γενικοτερα, οποτε ερχεται κοσμος στο σπιτι παει και κανει γνωριμιες με ολους (εκτος απο τις γυναικες που τις περισσοτερες τις τσιμπαει 😛 )
Δυστυχως η μονη που μπορει να ερχεται να μου τον προσεχει ειναι μια φιλη μου,την οποια λογο του φυλου δεν ξερω αν θα συμπαθησει ιδιατερα..
 
Καλύτερα να μην προσπαθήσει να παίξει μαζί του και το αναστατώσει.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Back
Top