Φροντίδα Συμπεριφορά Αλεξανδρινού

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης takis1964
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Εχω καιρο να γραψω για την Τουκαινα οποτε βρηκα χρονο να σας πω για την νεα συμπεριφορα της!
Ως γνωστον καθε μεσημερι φωναζε για να παει στο μικρο κλουβι του υπνου που βρισκεται στην σκαλα που οδηγει στο υπογειο!
Εκει ασχολιόταν απο περισυ με τον θρυμματισμο του πατωματος του κλουβιου της, στο πλαστικο μερος!
Πριν κανα μηνα ανοιξε τρυπα σε αυτο και της εβγαλα τον υπολοιπο πατο και στην θεση του εβαλα 2 πλακακια που ειχα καινουργια στην αποθηκη! Το σπορ του σπασιματος σταματησε αλλα αλλαξε και η συμπεριφορα της!
Τωρα φωναζει μεν να παει στο κλουβι, αλλα μετα απο μια ωρα φωναζει να την βγαλουμε!
Μολις την βγαλω πεταει στο σαλονι καθεται στο κανονικο κλουβι και κανει την κουτσουλια της 😏 (υποψιν οτι μετα την περισυνη γεννα μονο 2 φορες εχει κανει κουτσουλια μεσα στο μικρο κλουβι, τις κραταει για εξω!)
Μετα ξαναπαει στο υπογειο αλλα δεν μπαινει μεσα στο κλουβακι, περιμενει να με δει και καθεται στην οροφη! Φευγω και μετα ανεβαινει παλι πανω και καθεται! Αντε παλι ξανακατεβαινει κανα δυο φορες αλλα κ παλι δεν μπαινει μεσα! Μπορει να χαζολογαει καμμια ωρα ετσι!
Ομως αν με δει σε αυτο το διαστημα να πηγαινω προς την πλευρα της σκαλας, ερχεται πανω μου με ανοικτο στομα και πετωντας με σκουνταει στο κεφαλι! Στην αρχη νομιζα οτι ηταν τυχαιο μετα διαπιστωσαμε και εγω και η Μαρια οτι με κεντραρε και ορμαγε! 😂 Το ιδιο εχει κανει κ με τον μικρο κανα δυο φορες οταν βρεθηκε στον δρομο της! Εμενα γινεται σε καθημερινη βαση γιατι πλεον την εμαθα και απλα σκυβω αποτομα το κεφαλι και περναει απο πανω μου!
Μετα απο αυτην την φαση θα παει υπογειο και θα μπει μονη της στο κλουβι! Αν δεν παω να της κλεισω το επανω πορτακι θα ξαναβγει φωνάζοντας και θα ανεβει πανω και θα ξανακατεβει εως οτου την κλεισω!
Υπαρχει μηπως ψυχιατρος πτηνων εδω μεσα;
🤔😎🤪
 
Το θέμα Τάκη μου είναι πως ακόμα βρίσκεστε στην ''αρχή''...όλο και θα δυσκολεύουν τα πράγματα, από τη στιγμή που (καλώς κακώς) καμιά συνθήκη της ζωής της δεν υπάρχει πιθανότης ν΄αλλάξει.
(Ταίρι-αλλαγή χώρου και μέρος ύπνου αφού το ήδη υπάρχον την προτρέπει να αισθάνεται σαν σε φωλιά κτλ).
Τη διάθεση της σε σχέση με τον μικρό σκέπτομαι! 🤔
Όσο για το ψυχοπτηνίατρο έχουμε δρόμο ακόμα, άσε που προηγούμεθα των πτηνών μας🤪🤣
 
Λόγω ότι στο κάτω κλουβι ξεφλουδιζε τα καγκελα ειδικά την κάτω σχάρα και μετα έφαγε το πλαστικο πιάτο, δηλαδή άνοιξε τρύπα, έβγαλα σκαρα και πιάτο κσι έβαλα από κάτω πλακάκια δαπέδου καινούργια που ειχα
Πριν κάνα μήνα αγόρασα το πιάτο και την σκαρα και τα ξαναέβαλα περιμένωντας να σοβαρευτεί
Άρχισε να τρώει πάλι το χρώμα και να δαγκώνει την κάτω σκαρα, το αποτέλεσμα το βλέπετε στην φωτο
Ξεκίνησε να στραβωνει τα καγκελα με αποκορύφωμα το κόψιμο 2 κομματιων
Ναι έκοψε την σκαρα
Τι τοξικωση μου λέτε, χαιρει άκρας υγειας
Ναι του έχω βάλει παιχνίδια, δεν ασχολείται, εκεί τρώει τα σίδερα!
Έβγαλα πάλι την σκαρα και έβαλα πάλι πλακάκι! 20201002_102945_copy_1512x2016.jpg20201002_102951_copy_1512x2016.jpg
[automerge]1601624718[/automerge]
Υπόψιν ότι με κλειστά τα φώτα αυτός ροκανιζε, είχε μια αποστολή να τελειωσει20201002_104301_copy_2304x1728.webp
 
Τελευταία επεξεργασία:
@takis1964 Ειναι κορυφη για να μην κουραζεται δωστου ενα μαχαιρι να κανει πιο γρηγορα παρα να κανει υπερωριες το βραδυ σε λιγο θα αρχισει να τραγουδαει:θα ζησω ελευθερο πουλι και οχι κοροϊδο στο κλουβι! Επειδη δεν θυμαμαι αν σου εχω ευχηθει...στο λεω τωρα:Να τον χαιρεσαι τον κουκλο σου 😍
 
@takis1964 αχ τι να πω! Και ο δικός μου τόσα παιχνίδια ξύλινα (που τα έχουμε πληρώσει ακριβά) τίποτα ούτε που τα ακουμπάει, κάθεται και δαγκώνει τα σίδερα, καινούριο κλουβι πήραμε ένα κάγκελο το στράβωσε! Αν βρείτε καμία λύση να μας πειτε και εμάς 😂
 
@takis1964 Ωχ συγνωμη γιατι διαβαζα τις σελιδες (οχι ολες) που οι αναρτησεις εδειχναν για αρσενικο 😕 στις επομενες σελιδες μηπως αρχιζει και μεταλλασεται; χαχαχα ακριβως δωρακι και θα του δωσει και ιδεες για το πως θα το κανει! Το κλουβι το μεγαλο καταλαβαινει οτι ειναι ακριβο το πιανει το ματι του γι αυτο δεν το χαλαει! Λοιπον σου ξαναευχομαι:Να τον/την χαιρεσαι (να πιασουμε και τα 2 φυλα)
 
Μου τον δωσανε σαν αρσενικό εμπειρικα!(Έχει λίγο σκιά λίγο το κεφαλάκι έτσι, κάτι αλλοιως που τα αγοράκια μόνο έχουν)
Ηθελα αρσενικό και μου ειπαν: αρσενικό; μα αρσενικό είναι κατά 90% 🙄
 
Λοιπον μετα απο μια σκεψη 6 ωρων η Τουκαινα αρχισε να ροκανιζει το χρωμα απο τα καθετα καγκελα!
Μεσα στην ημερα κατεβηκε 4 φορες και ξαναανεβηκε, μεχρι που ακουσα πριν λιγο τον χαρακτηριστικο ηχο ξεφλουδισματος
Ολα βαίνουν καλως λοιπον ! 😋
Αν με ρωτησετε γιατι δεν την κραταω επανω,θα απαντησω οτι κραζει τοσο πολυ που δεν υπηρχε λυση
Η μαλλον η λυση που ειχα να την βγαζω στην βεραντα, εχει ακυρωθει με τα 2 γατακια που φιλοξενω και ανεβαινουν πλεον παντου 🤨
 
@takis1964 Τάκη πάρε τουλάχιστον ένα σωστό κλουβί ίσως ανοξείδωτο και χωρίς μπογιές αν είναι να την βάζεις για ύπνο στο υπόγειο. Η τοξίκωση έρχεται σχεδόν ουρανοκατέβατη εκεί που δεν το περιμένεις. Λειτουργεί συσσωρευτικά.
 
Back
Top