Αναπαραγωγή Μπορεί να γέννησαν τα Cockatiel;

Michalis e

PB New Member
Εγγραφή
29 Απρ 2018
Μηνύματα
98
Πόλη
Λάρνακα
Καλημερα στην ομαδα! Θελω να σας ρωτισω κατι σχετικα με cocatiel. Τους αγορασα πριν 1 μηνα απο το πετ ενα ζευγαρι. Πριν 5 μερες τους εβαλα φωλια. Σημερα ο αρσενικος ειναι μεσα στην φωλια και η θυλικια καθετε απο την εξω μερια της φωλιας και το μισο της σωμα ειναι μεσα στην φωλια και κοιταει προς τα εξω. Δεν θελω να τους ενοχλησω. Υπαρχει θεμα να εκαναν γεννα;

Η θυλικια ηταν μεσα στην φωλια και ο αρσενικος ηταν εξω εκανα λαθος τελικα! Τωρα που τους ειδα η θυλικια βγηκε εξω απο την φωλια και ο αρσενικος ηταν στον τοπο που ηταν
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Συγνωμη αν σας μπερδεψα. Θα σας εξηγησω καλυτερα! Καποιος φιλος μου ειπε οτι οι κοκατιηλς αν δεν κανουν γεννες δεν μπαινουν μεσα στην φωλια τους(δεν γωριζω αν ισχυει). Πριν 4 μερες τους εχω βαλει φωλια και σημερα παρατηρησα οτι η θυλικια ηταν μεσα στην φωλια και ο αρσενικος ηταν ο μισος μεσα στην φωλια και το αλλο του μισο ηταν εξω απο την φωλια. Δεν γνωριζω αν γεννησαν διοτι δεν θελω να ανοιξω την φωλια και να τα τρομαξω. Απλα ρωταω αν γνωριζει καποιος αν εχει πιθανοτητα να γεννησαν..
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Αρχικα κακως εβαλες φωλια! Τα εχεις λιγο χρονικο διαστημα και ηδη εχουν ξεκινησει και οι ζεστες! Εισαι σιγουρος οτι ειναι ζευγαρι;(δε θυμαμαι αν το εχουμε πει). Το οτι μπαινουν στη φωλια δε σημαινει οτι γεννησαν κιολας! Ειναι λιγες μερες η φωλια. Τα εχεις δει να ζευγαρωνουν; Αν δε ζευγαρωνουν και δεν ειναι δεμενο ζευγαρι πιθανοτατα η θυληκια θα ξεκινησει να κανει ασπορα αυγα και θα ταλαιπωρηθει τσαμπα! Πως μπορουμε να ξερουμε αν γεννησαν η οχι; Αν δεν ανοιξεις τη φωλια δε θα μαθεις! Αλλα και παλι σου λεω οτι εκανες βιαστηκες κινησεις και θα μπορουσες να μας ρωτησεις εδω πριν!
 
Δεν το ηξερα! Μοιαζουν να ειναι ζευγαρι αλλα δεν τα ειδα να ζευγαρωνουν. Αν οντως ειναι ασπορα τοτε ο αρσενικος γιατι καθετε ο μισος μεσα στην φωλια και μισος εξω; Αυριο θα κοιταξω εννοειτε αν εκανε αυγα.
 
Γιατι η φωλια τους κινει τη περιεργια ετσι κι αλλιως! Απο το μοιαζουν να ειναι ζευγαρι μεχρι το να ειναι υπαρχει διαφορα! Μπορει να εχεις 2 πουλια του ιδιου φυλου! Και διαφορετικου φυλου να ειναι δε σημαινει οτι ειναι ζευγαρι μη μπερδευουμε τις εννοιες! Πρωτα επρεπε να σιγορευτεις οτι εχεις δυο πουλακι του αντιθετου φυλου, μετεπειτα να ξεκινησεις διατροφικη προετοιμασια και κατοπιν να μπει η φωλια και οχι αυτη τη περιοδο! Τωρα επρεπε να σταματαει η αναπαραγωγη και οχι να ξεκιναει!
 
Δες τι εχει γινει καταρχας, αν εχουν κανει αυγα κτλ! Αν εχουν κανει αυγα αστα λιγες μερες να δεις αν ειναι ενσπορα, αν ειναι προχωρα αλλα για μια γεννα μονο. Αν δεν ειναι εγω θα την εβγαζα, θα βεβαιωνομουν οτι ειναι αντιθετου φυλου τα πουλια και απο Σεπτεμβρη θα προχωρουσα σε αναπαραγωγη εχοντας κανει και τη σωστη διατροφη! Στο λεω για να μη τυραννισεις τα πουλια λογω ζεστης, μπορει να περασουν και πτερορροια μεσα στο καλοκαιρι που θα τα δυσκολεψει και να βεβαιωθεις οτι ειναι ζευγαρι!
 
Μιχάλη, αν αύριο λοιπόν δεν βρεις αυγό στη φωλιά και βγάλεις τη φωλιά και στις επόμενες ημέρες κάνει αυγό, θα σου έλεγα να επιστρέψεις τη φωλιά μέχρι την ολοκλήρωση της ωοτοκίας της και την ωοσκόπηση.
 
Παιδες γεννησε ενα αυγο! Η θυλικια που δεν ειμουν σιγουρος ειναι σιγουρα θυλικια. Ο αλλος ειναι σιγουρα αρσενικος!
Ωραιότατα! Να υποθέσω ότι ανά δεύτερη ημέρα θα έχεις κι ένα νέο αυγό.
Η διατροφή της είναι επαρκής για αναπαραγωγή;
 
Δυστιχως δεν το ηξερα οτι χρειαζονται διατροφη. Εννοειτε οτι την επομενη φορα εν καιρο αναπαραγωγης θα εχουν καλυτερες συνθηκες! Τους εβαλα μια φορα φρουτα πριν καιρο αλλα δεν τα εχουν φαει. Εχω πελλετς να τους βαλω;
 
Αυγοτροφη εχω! Να τους την αναμειξω με τους σπορους η ξεχωριστα; Αυγα εννοειτε ψημενα ετσι; Απο χορταρικα τι προτεινετε;
 
Νομιζα οτι με το να βαλω φωλια χρειαζετε πολυς καιρος μεχρι να κανουν αυγα δεν το ηξερα οτι γεννανε μεσα σε μια βδομαδα! Ειναι λαθος μου και το κατανοω! Αλλα τωρα θα κανω πιο σωστες κινησεις

Αυγοτροφη σε ξεχωριστο σκευος θα τη βαλεις! Αυγο βρασμενο φυσικα για13-15 λεπτα! Τωρα απο φρουτα μπες και δες τι επιτρεπεται και τι οχι και δοκιμασε!
Ωραια ευχαριστω
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Back
Top