Ασθένειες Μπορεί να τυφλωθεί ένα Budgie;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ermis1
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

ermis1

PB New Member
Εγγραφή
6 Φεβ 2016
Μηνύματα
153
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα, υπάρχει πιθανότητα να τυφλωθεί ένα budgie; Παρατήρησα οτι το θηλυκό μου δεν πετάει αλλά όπου θέλει να πάει, πηγαίνει από τα κάγκελα. Άνοιξα το πορτάκι και με αργή κίνηση έβαλα το χέρι πάνω απο το κεφάλι του και μπροστά απο τα μάτια του και δεν αντέδρασε, μόνο οταν την ακούμπησα έφυγε σφαίρα στη φωλιά της. Τα μάτια δεν έχουν κάποιο σημάδι ή βλέννες είναι πεντακάθαρα. Παρατήρησα όμως οτι τα κρατάει συχνά τα βλέφαρα μισάνοιχτα.
 
Όπως όλα τα ζώα έτσι και τα πουλιά μπορεί να έχουν παθήσεις στα μάτια τους από διάφορες αιτίες.
... Παρατήρησα οτι το θηλυκό μου δεν πετάει αλλά όπου θέλει να πάει, πηγαίνει από τα κάγκελα.
Αυτό παρατήρησα κι εγώ κάποτε στο δικό μου καναρίνι. Όταν επισκεφθήκαμε τον γιατρό επεδείχθη πως είχε καταρράκτη.
Θα πρέπει να το δει κάποιος γιατρός, να το παρακολουθείς ώστε να διαπιστώσεις αν τρέφεται κανονικά.
 
Συμφωνώ με την Σίσσυ και τον Γιάννη ότι πρώτη δουλειά αν μπορείς να το εξετάσει γιατρός. Αν δεν μπορείς σε ιδιώτη, να το πας στο δημόσιο.
Μπορεί να είναι απλά οφθαλμολογικό πρόβλημα αλλά μπορεί να είναι από διαβήτης, όγκος, χρόνιο λοιμώδες νόσημα όπως απεργίλλωση, χρόνια αβιταμίνωση και πολλά άλλα.
Αν θέλεις μας γράφεις δυο λόγια για το πουλάκι και άλλες λεπτομέρειες για διατροφή, συνήθειες, ηλικία, αν έχει κάνει κάποτε αυγά κτλ.
Ελπίζω να είναι κάτι απλό και γρήγορα περαστικό!
 
λοιπόν είναι ένα πουλάκι 2 χρονών περίπου, εχει κάνει μια γέννα τον Ιούλιο 3 αυγά αλλά χωρίς επιτυχία. Διατροφή σπόρια, αυγό, βλαστούς που και που. Πριν 1 μήνα είχαν μεγαλώσει τα νύχια της σε σημείο που μάγκωνε στα κάγκελα, όπου και τα κόψαμε αν παίζει κάποιο ρόλο;. Την παρατηρώ ώρα τώρα, μόλις ακούει θόρυβο τρέμει, βάζω το χέρι μπροστά και στα δυο μάτια και δεν έχει καμία αντίδραση,όπως και οπού πάει έχει οδηγό το ράμφος της, επίσης στο ένα μάτι διακρίνεις την κόρη ενώ στο άλλο όχι είναι όλο μαύρο. Τρώει μόνη της και την ταΐζει και ο αρσενικός, αν και δεν πετάει έχει ενέργεια γιατί όλο σκαρφαλώνει στα κάγκελα. Να τα χωρίσω μην είναι κάτι μεταδοτικό? Αλα από την άλλη την φροντίζει, την ταΐζει, κτλ. Υπάρχει περίπτωση να είναι περαστικό κάτι τέτοιο;(νομίζω όχι). Οταν λέτε δημόσιο γιατρό υπάρχει κάτι τέτοιο;
 
. Να τα χωρίσω μην είναι κάτι μεταδοτικό? Αλα από την άλλη την φροντίζει, την ταΐζει, κτλ. Υπάρχει περίπτωση να είναι περαστικό κάτι τέτοιο;(νομίζω όχι). Οταν λέτε δημόσιο γιατρό υπάρχει κάτι τέτοιο;
Μην τα χωρίσεις προς το παρόν, για τους λόγους που λες.
Δεν ξέρουμε, μπορεί να είναι περαστικό, εξαρτάται αν είναι σύμπτωμα κάποιας ασθένειας, αν είναι οφθαλμολογικό κτλ.
Δες εδώ.
 
Περιγράφεις τύφλωση στο ένα τουλάχιστο μάτι του πτηνού και πιθανόν μερική απώλεια στο άλλο.
Η επίσκεψη στο γιατρό που προτείνεται στα παραπάνω γραφόμενα πιστεύω πως είναι και η μοναδική λύση.
Υπάρχει δυνατότητα επίσκεψης σε γιατρό?
Τα υπόλοιπα με τους φόβους του πουλιού κατά τη γνώμη μου, έχουν να κάνουν περισσότερο με την όραση του πουλιού και λιγότερο με κάτι άλλο.
 
Περιγράφεις τυφλωση στο ένα τουλάχιστο ματι του πτηνού και πιθανόν μερική απώλεια στο αλλο.
Η επίσκεψη στο γιατρό που προτείνεται στα παραπάνω γραφόμενα πιστεύω πως είναι και η μοναδική λύση. Υπάρχει δυνατότητα επίσκεψης σε γιατρό?
Τα υπόλοιπα με τους φόβους του πουλιού έχουν να κανουν περισσότερο με την όραση του πουλιού και λιγότερο με κάτι άλλο.
Πάντως και από τα δύο μάτια δεν αντιδράει καθόλου.Αυτήν την περίοδό μου είναι πολύ δύσκολο να την πάω άμεσα σε γιατρό και δεν ξέρω για το αν θα είναι αργά για αυτήν ετσι και την πάω αργότερα. Μίλησα με έναν φίλο που έχει πετ μήπως γνωρίζει κάποιον και εξυπηρετήσει αλλα δεν έγινε κάτι, μόνο που μου είπε να την πάω απο εκεί για να μου πει αν είναι γλαύκωμα ή καταρράκτης οπου και τα δύο όπως μου είπε δεν αντιμετώπισονται.
 
Αν δε βλέπει καλά δε θα μπορεί να τραφεί μόνο του.
Ίσως το τάισμα από το σύντροφό του να το κράτα στη ζωή.
Θα πρότεινα κι εγώ, αν και έχουν δίκιο οι παραπάνω φοβίες για μετάδοση κάποιας ασθένειας... Να παραμείνουν μαζί τα πουλιά στο ίδιο κλουβί.
Τουλάχιστο μέχρι να δοθεί λύση από γιατρό και φυσικά αν χρειαστεί αγωγή... Να εφαρμοστεί και στα δυο πουλιά.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ermis1
Αγ. Παρασκευή δεν έχεις μέσον να πας πρωινή ώρα; Συγγνώμη δεν θέλω να είμαι αδιάκριτη, το θέμα είναι οικονομικό, χρόνου, δυσκολίας μεταφοράς; Τι σε προβληματίζει με τον γιατρό;
Θέλεις να πάρεις τηλέφωνο αύριο το πρωί την ΑΝΙΜΑ που είναι Καλλιθέα να ρωτήσεις τι ώρα περνάει κτηνίατρος από εκεί και αν δέχονται να το πας για εξέταση; Το τηλέφωνο είναι 2109510075.
Πες αν θέλεις τι σε προβληματίζει, να δούμε πως μπορούμε να βοηθήσουμε.
 
Αν δε βλέπει καλα δε θα μπορεί να τραφει μόνο του. Ίσως το τάισμα απο το σύντροφό του να το κράτα στη ζωή.
Θα πρότεινα αν και έχουν δίκιο οι παραπανω φοβίες για μετάδοση κάποιας ασθενειας... Να παραμείνουν μαζί τα πουλια στο ίδιο κλουβί.
Τουλάχιστο μέχρι να δοθεί λύση απο γιατρό και φυσικά αν χρειαστεί αγωγή... Να γινει και στα δυο πουλιά.
όντως και αυτο που παρατήρησα είναι ότι το αρσενικό εκτός ότι την ταΐζει πηγαίνει στην ταΐστρα και την καθοδηγεί να παει φωνάζοντας, αυτη δεν βλέπει και μπαίνει μέσα στο μπολ για να φάει, πιστεύω και εγώ οτι μόνη της δεν θα τα καταφέρει.
 
Ερμή κανένας μας δεν είπε να χωρίσεις τα πουλιά, κάποια παρανόηση πρέπει να έγινε.
Εννοείται δεν τα χωρίζεις.
 
Αγ. Παρασκευή δεν έχεις μέσον να πας πρωινή ώρα; Συγγνώμη δεν θέλω να είμαι αδιάκριτη, το θέμα είναι οικονομικό, χρόνου, δυσκολίας μεταφοράς; Τι σε προβληματίζει με τον γιατρό;
Θέλεις να πάρεις τηλέφωνο αύριο το πρωί την ΑΝΙΜΑ που είναι Καλλιθέα να ρωτήσεις τι ώρα περνάει κτηνίατρος από εκεί και αν δέχονται να το πας για εξέταση; Το τηλέφωνο είναι 2109510075.
Πες αν θέλεις τι σε προβληματίζει, να δούμε πως μπορούμε να βοηθήσουμε.
Αγ. Παρσκευή πού και τι είναι ακριβώς είναι; ουτε την ΑΝΙΜΑ γνωρίζω, ο λόγος καθυστέρησης είναι καθαρά οικονομικός και όχι γιατι δεν θέλω να διαθέσω χρήματα, έτυχε να γίνει αυτο στην ποιο "παγωμένη" περίοδο για εμένακαι όπως πάντα τότε έρχονται τα περίεργα.Αν υπάρχει κάποιο μέλος που μπορεί να την βοηθήσει εννοείτε πως όπου και να είναι στην αθήνα την πάω πρωί-πρωί
 
Στην Αγ. Παρασκευή γράφει λεπτομέρειες διεύθυνση και τηλέφωνο. Την ΑΝΙΜΑ πάρε την τηλέφωνο αύριο το πρωί να δεις αν γίνεται. Είναι και περίεργη περίοδος τώρα, έχουν ξεμείνει και από εθελοντές.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ermis1
Στην Αγ. Παρασκευή γράφει λεπτομέρειες διεύθυνση και τηλέφωνο. Την ΑΝΙΜΑ πάρε την τηλέφωνο αύριο το πρωί να δεις αν γίνεται. Είναι και περίεργη περίοδος τώρα, έχουν ξεμείνει και από εθελοντές.
Ευχαριστώ για την πληροφορία θα πάρω αύριο, στην Αγ. Παρασκευή δεν κατάλαβα τι ψάχνω πάλι ΑΝΙΜΑ?

Τί ακριβώς εννοείς με την παραπάνω φράση;
Ο γραπτός λόγος εύκολα παρεξηγήτε. Εννοώ αν κάποιο μέλος έχει γνώση λόγο ιδιότητας δηλ κτηνιατρικές κτλ και μπορεί να την δει να την πάω.
 
θα πάρω αύριο, στην Αγ. Παρασκευή δεν κατάλαβα τι ψάχνω
Δημόσια Κτηνιατρική Υπηρεσία είναι, έχει διεύθυνση, τηλέφωνο, όνομα, εσωτερικό τηλέφωνο.
Καμία σχέση με την ΑΝΙΜΑ εκεί. Άνοιξες το link που σου έδωσα; Είναι αναλυτικό.

Εννοώ αν κάποιο μέλος έχει γνώση λόγο ιδιότητας δηλ κτηνιατρικές κτλ και μπορεί να την δει να την πάω.
Τα μέλη εδώ Ερμή μου είμαστε απλοί εθελοντές με κάποια εμπειρία διάφορων επιπέδων.
Επειδή βλέπω ερασιτέχνες και αναλαμβάνουν ελαφρά τη καρδία περιστατικά μέσω ίντερνετ, σε παρακαλώ να αποφύγεις τέτοια άτομα. Δεν θα βρεις λύση, θα βρεις μπελά. Οικονομικές λύσεις είναι αυτές οι δύο που σου προτείνω. Η μία της Αγ. Παρασκευής στα σίγουρα και η άλλη με ερωτηματικό, γιατί δεν ασχολούνται με pets οι άνθρωποι, μόνο αν τους πεις το πρόβλημά σου και τους παρακαλέσεις και αν...
 
Δημόσια Κτηνιατρική Υπηρεσία είναι, έχει διεύθυνση, τηλέφωνο, όνομα, εσωτερικό τηλέφωνο.
Καμία σχέση με την ΑΝΙΜΑ εκεί. Άνοιξες το link που σου έδωσα; Είναι αναλυτικό.
Ευχαριστώ, αύριο θα πάρω και θα σας ενημερώσω για τις εξέλιξής.
 
Back
Top