Αναπαραγωγή Μπορουμε να δωρισουμε σε καποιον αυγα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Myra
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Myra

PB Known Member
Εγγραφή
9 Φεβ 2015
Μηνύματα
6.101
Πόλη
Σαντορίνη
Η καναρα μου ετοιμαζεται για την τεταρτη γεννα, της οποιας τα αυγα θα παρω ωστε να σταματησει για φετος. Υπαρχουν σοβαρες υποψιες οτι ειναι γονιμοποιημενα, 15/15 πουλια βγηκανε, τωρα θα μου τα χαλασουν;

Το ερωτημα μου ειναι, γινεται να τα δωσω; Εννοω κατι σαν τις παραμανες. Μπορουν με τις θερμοκρασιες που επικρατουν να διατηρηθουν (τωρα πεφτει λιγο η θερμοκρασια ευτυχως) και αν ναι, ποσες μερες;

Τελος, ενδιαφερεται κανενας για τα αυγα απο κοινα καναρινια;Θα τα πεταξω οποτε αν καποιος δεν ειχε την ιδιαιτερη μου τυχη με τοσο επιτυχημενη σεζον, και τα θελει, φανταζομαι μπορει να το ζητησει.
 
Με αυτές τις θερμοκρασίες υπάρχει πρόβλημα στη συντήρηση των αυγών...
Είναι εύκολο να καταστραφεί η ζωή μέσα σ' αυτά.
Διαφορετικά μπορείς άνετα να τα δωρίσεις...
 
Ειχα την ελπιδα οτι επειδη πεφτουμε απο τους 31 στους 23-25 μεχρι και την ερχομενη εβδομαδα, θα μπορουσε να γινει κατι. Και παλι, απο το τιποτα, αν καποιος εχει σιγουρα ασπορα αυγουλακια μπορει να δοκιμασει...

Ευχαριστω :)
 
Προς το παρον ειναι στη διαθεση του birdman-δενξερωονομα. Ελπιζω ολα να πανε καλα με την καναρα του, και να μην περισσευουν τα αυγουλινια μου.
 
Μιράντα, αφού ολοκληρώσει τη γέννα της και δώσεις τα αβγουλακια, χώρισέ την άμεσα απο τον αρσενικο, αν είναι δυνατό και ακουστικά, ώστε αν κάνει αλλα, αυτά να είναι και λίγα και άσπορα.
 
Δεν ηθελα να την σταματησω. 3 Γεννες ειναι μια χαρα εως υπεραρκετα, χρονικα με επαιρνε μια χαρα και τα πουλακια ηταν επισης καλα. Δεν καταλαβαινω που ειναι το λαθος σε αυτο.Φυσικα αυτο θα κανω, χωριστει απο τον αρσενικο θα κλωσσησει τα ψευτικα 5-6 μερες και μετα παπαλα, σε αλλο κλουβακι ξεκουραση.
 
μιλησες για 4 γεννες απανωτα(να φανταστω) ειναι υπερβολικοτατο και πολυυ εξαντλητικο για το πουλακι.
3 γέννες έχει κάνει συνολικά Βασίλη.. Τα αυγά της τέταρτης γέννας θέλει να δώσει η Μύρα..
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Τελικά Μιράντα τα έδωσες; Ήδη τα κλωσσά η παρένθετη καναρα; θα ήθελα πολυ να μάθουμε τα νεωτέρα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Εχτες εκανε το πρωτο, και σημερα το δευτερο. Τα φυλαω στο ταπερ μεχρι να τελειωσει!

Ελπιζω να πανε ολα καλα, γιατι η καναρα του birdman δεν κανει τα δικα της και ανησυχω λιγο...
 
3 γέννες έχει κάνει συνολικά Βασίλη.. Τα αυγά της τέταρτης γέννας θέλει να δώσει η Μύρα..
οπως αναφερθηκε απο την MYRA δεν ειναι το θεμα να κλωθει τα αυγα.η ταλαιπωρια του πουλιου και η καταπονηση του οργανισμου ειναι κυριως μεχρι να τα γεννησει.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Δηλαδή Μιράντα, η καναρα του birdman θα κλωσήσει και τα δικά της και τα δικά σου αυγά; Με άλλα λόγια τα δικά της θα είναι ένσπορα;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Back
Top