Αναπαραγωγή Μπορουμε να δωρισουμε σε καποιον αυγα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Myra
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Φιλε Γιαννη, δεν εχω καμια ιδεα τι γινεται. Εγω συνεεχιζω να μαζευω τα αυγα απο τη δικια μου, και περιμενω τι θα γινει απο τον birdman. Για μενα αυτη η κατασταση δεν ειναι φυσιολογικη, και πιο πολυ ανησυχω για την υγεια της καναρας του παρα να πεταξω τα δικα μου αυγα.
 
Φιλε Γιαννη, δεν εχω καμια ιδεα τι γινεται. Εγω συνεεχιζω να μαζευω τα αυγα απο τη δικια μου, και περιμενω τι θα γινει απο τον birdman. Για μενα αυτη η κατασταση δεν ειναι φυσιολογικη, και πιο πολυ ανησυχω για την υγεια της καναρας του παρα να πεταξω τα δικα μου αυγα.
Και που τα συντηρείς τα αυγά;
 
Εγω θα τα μαζεψω οσα κανει. Σημερα εκανε και το τριτο. Αν μεχρι να ολοκληρωθει η ωοτοκια η καναρα του birdman δεν εχει βελτιωθει (αν φυσικα συνεχιζει να μην μπορει να βαλει φωτογραφια, και δεν εχουμε εικονα του πουλιου) δεν μπορω να του τα δωσω.
 
Γιατί μόνο δύο ημερών; Όταν μαζεύετε τα δικά σας δεν περνάνε και 3-4 μέχρι να ολοκληρωθεί η ωοτοκία;
Ναι αλλά έχουμε χαμηλότερες θερμοκρασίες περιβάλλοντος (τουλάχιστο στη δική μου περίπτωση)

Εγω θα τα μαζεψω οσα κανει. Σημερα εκανε και το τριτο. Αν μεχρι να ολοκληρωθει η ωοτοκια η καναρα του birdman δεν εχει βελτιωθει (αν φυσικα συνεχιζει να μην μπορει να βαλει φωτογραφια, και δεν εχουμε εικονα του πουλιου) δεν μπορω να του τα δωσω.
Θα πρότεινα να την αφήσεις να ξεκινήσει την επώαση και μάλιστα αμέσως...
Έτσι και ο φίλος θα τα πάρει πιο έτοιμα και το θηλυκό σου δεν θα μείνει απότομα...
 
Θα πρότεινα να την αφήσεις να ξεκινήσει την επώαση και μάλιστα αμέσως...
Έτσι και ο φίλος θα τα πάρει πιο έτοιμα και το θηλυκό σου δεν θα μείνει απότομα...
Δεν καταλαβα το συλλογισμο. Θα αφησω την δικη ομυ να τα επωασει; Την δικη του; Μπερδευτηκα. Προς το παρον η φωλια εχει μονο πλαστικα αυγα γιατι θελω να την σταματησω.
 
Δεν καταλαβα το συλλογισμο. Θα αφησω την δικη ομυ να τα επωασει; Την δικη του; Μπερδευτηκα. Προς το παρον η φωλια εχει μονο πλαστικα αυγα γιατι θελω να την σταματησω.
Να τα επιστρέψεις στην δική σου κανάρα... Εφ' όσον ο φίλος είναι σίγουρο πως η άλλη ετοιμάζεται.
 
Και τι θα κερδισω απο αυτο; Εννοω οπως το προτεινετε, πως θα συνεχιστει αυτη η δουλεια;
 
Και τι θα κερδισω απο αυτο; Εννοω οπως το προτεινετε, πως θα συνεχιστει αυτη η δουλεια;
Εσύ προσωπικά δεν κερδίζεις τίποτε... Οι κερδισμένοι είναι:
  1. Τα αυγά που δεν θα καταστραφεί η ζωή μέσα τους...
  2. Ο φίλος που θα τα πάρει πιο έτοιμα...
  3. Η κανάρα σου που θα πάει πιο ομαλά στην διακοπή της επώασης..
 
Εγω θα την αφηνα λιγες μερες να κλωσσησει τα πλαστικα.

Δηλαδη αν την αφησω να τα κλωσησει τωρα, ποτε θα τα δωσω στο φιλο;
Θα διακοψω την επωαση στις ερχομενες μερες; Θα τα δωσω μολις γεννηθουν; Αυτο δεν καταλαβαινω.
 
Γιατί μόνο δύο ημερών; Όταν μαζεύετε τα δικά σας δεν περνάνε και 3-4 μέχρι να ολοκληρωθεί η ωοτοκία;
Όταν ήμουν μικρός θυμάμαι ότι είχαμε κοτες και μάζευε η μάνα μου αυγά καμιά δεκαριά και πλέον ημέρες μέχρι να γίνουν καμιά εικοσαριά για να βάλει κλώσσα.
 
Μα δεν ειναι χειροτερο να ξεκινησει η επωαση και να τα παρω; Δεν ξερω ποση ωρα μπορει να κανω να τα δωσω στο φιλοκαι η ζεστασια της μαμας ειναι κρισιμη.
 
Όταν ήμουν μικρός θυμάμαι ότι είχαμε κοτες και μάζευε η μάνα μου αυγά καμιά δεκαριά και πλέον ημέρες μέχρι να γίνουν καμιά εικοσαριά για να βάλει κλώσσα.
Το ίδιο και η δική μου...
Αυτό το θυμάμαι καλά!
Εκείνο που δε θυμάμαι είναι που τα έβαζε - έχωνε για να διατηρούνται...
 
Back
Top