Γενικά Μπορώ να κάνω κάτι για να μην έρχεται περιστέρι στο μπαλκόνι μου;

giannisk1902

PB New Member
Εγγραφή
18 Μαϊ 2015
Μηνύματα
10
Πόλη
Ρέθυμνο
Καλησπερα σας.. Εδω και καποιες εβρισκα συνεχεια μικρα κλαδακια στο μπαλκονι. Στην αρχη νομιζα οτι απλα θελαν να κανουν φωλια.. Ομως στην συνεχεια συνειδητοποιησα οτι ηταν ενα μονο θηλυκο που ερχοταν συνεχεια στο μπαλκονι μου.. Τελικα βρηκα πανω στο περβαζι του μπαλκονιου 2 αυγα(με διαφορα 2 ημερων)σπασμενα, δυστυχως.. Υπαρχει κατι που μπορω να κανω για να μην ερχεται το πουλι στο μπαλκονι μου;Ευχαριστω πολυ
 
Γιάννη για να έρχεται το πουλάκι εκεί, προφανώς κάποιες συνθήκες το ευνοούν. Πχ. άδειες γλάστρες με ξερό χώμα, η σχετική ακινησία στο μπαλκόνι αν δεν βγαίνετε τακτικά. Πρέπει να καταργήσεις αυτές τις προκλήσεις και προφανώς δεν θα ξαναέρθει. Ποιο είναι το πρόβλημα που σου δημιουργεί όταν έρχεται;
 
Καλησπερα σας.. Εδω και καποιες εβρισκα συνεχεια μικρα κλαδακια στο μπαλκονι. Στην αρχη νομιζα οτι απλα θελαν να κανουν φωλια.. Ομως στην συνεχεια συνειδητοποιησα οτι ηταν ενα μονο θηλυκο που ερχοταν συνεχεια στο μπαλκονι μου.. Τελικα βρηκα πανω στο περβαζι του μπαλκονιου 2 αυγα(με διαφορα 2 ημερων)σπασμενα, δυστυχως.. Υπαρχει κατι που μπορω να κανω για να μην ερχεται το πουλι στο μπαλκονι μου;Ευχαριστω πολυ
Με σπασμένα τα αυγά αμφιβάλω αν θα ξανάρθει...
Χώρο για να φωλιάσει έψαχνε.
 
Γιάννη για να έρχεται το πουλάκι εκεί, προφανώς κάποιες συνθήκες το ευνοούν. Πχ. άδειες γλάστρες με ξερό χώμα, η σχετική ακινησία στο μπαλκόνι αν δεν βγαίνετε τακτικά. Πρέπει να καταργήσεις αυτές τις προκλήσεις και προφανώς δεν θα ξαναέρθει. Ποιο είναι το πρόβλημα που σου δημιουργεί όταν έρχεται;
Κοιταξτε ειμαι φοιτητης και το σπιτι δεν ειναι δικο μου προφανω και επειδη λερωνουν δεν θελω να δωσω δικαιωμα στον ιδιοκτητη.. Επισης τις τελευταιες μερες κηνυγαω το περιστερι συνεχεια να το διωξω, γιατι λειπω πολλες ωρες απ το σπιτι, και δεν ειναι η καλυτερη μου μετα τα μαθηματα

Γιάννη για να έρχεται το πουλάκι εκεί, προφανώς κάποιες συνθήκες το ευνοούν. Πχ. άδειες γλάστρες με ξερό χώμα, η σχετική ακινησία στο μπαλκόνι αν δεν βγαίνετε τακτικά. Πρέπει να καταργήσεις αυτές τις προκλήσεις και προφανώς δεν θα ξαναέρθει. Ποιο είναι το πρόβλημα που σου δημιουργεί όταν έρχεται;
Και επισης η αληθεια ειναι οτι υπηρχε ακινησια γενικα σ ολο το σπιτι γιατι ελειπα γα 3 μερες απο το σπιτι και εγινε οτι εγινε
 
Δεν μου απάντησες αν έχεις γλάστρες στο μπαλκόνι.
 
Οχι δεν εχω τιποτα.. Εχει μια στεγη απο πανω και εχει κατσει στο ξυλο που στηριζεται
Θα με παραξένευε αν είχες... Φοιτητής και γλάστρες;
Βάλε κάτι να καλύψεις το σημείο που ετοιμάζει φωλιά... Να μην υπάρχει δυνατότητα χτισίματος φωλιάς...
Να ξέρεις όμως πως είναι κρίμα... κάπου κι αυτά πρέπει να φωλιάζουν.
 
Εαν με τιποτα δεν τα θες στο μπαλκονι, απλα θα αφαιρεις τελειως και θα καθαριζεις εκει που μαζευουν τα κλαρακια. Μια, δυο,τρεις καποια στιγμη θα απογοητευτουν και θα φυγουν.
 
Back
Top