Γενικά Κάθε μέρα έρχεται στο μπαλκόνι μου ένα parrotlet

Εδω παει το καλυτερα μιας ωρας ελευθερη ζωη 🙄
Το άφηναν στο κλουβί για αρκετές ώρες χωρίς νερό και τροφή. Για να <σκληραγωγειται>
Και έβαζαν το σκυλί τους να το κυνηγάει για να φοβάται κτλ.
Ας μου ζητήσουν το πουλί και θα τους χώσω μέσα.
 
Το σημαντικό είναι να πιαστεί. Από εκεί και πέρα κάνεις ασφαλώς ό,τι θέλεις. Προσπάθησε να διασταυρώσεις τις πληροφορίες που πήρες γιατί πολύ υπερβολικά ακούγονται όλα αυτά. όπως ξέρεις υπάρχουν πολλοί κομπλεξικοι που χωρίς να σε γνωρίζουν, βλέποντας μια φωτογραφία ή από το απέναντι μπαλκόνι δεν διστάζουν να σε κατηγορήσουν ότι δεν φροντίζεις καλά τα κατοικίδιά σου.
Εξάλλου η αμοιβή σε αυτόν που θα το βρει ή το γεγονός ότι, όπως λες, είναι αρκετά ήμερο δεν παραπέμπουν σε ένα πουλάκι που κακοποιείται με οποιονδήποτε τρόπο.
 
Την αμοιβη(ποσο ειναι εμαθες 😉 την δινουν γιατι εχασε το παιχνίδι ο σκύλος τους;
Ακριβώς αυτό...
Το σημαντικό είναι να πιαστεί. Από εκεί και πέρα κάνεις ασφαλώς ό,τι θέλεις. Προσπάθησε να διασταυρώσεις τις πληροφορίες που πήρες γιατί πολύ υπερβολικά ακούγονται όλα αυτά. όπως ξέρεις υπάρχουν πολλοί κομπλεξικοι που χωρίς να σε γνωρίζουν, βλέποντας μια φωτογραφία ή από το απέναντι μπαλκόνι δεν διστάζουν να σε κατηγορήσουν ότι δεν φροντίζεις καλά τα κατοικίδιά σου.
Εξάλλου η αμοιβή σε αυτόν που θα το βρει ή το γεγονός ότι, όπως λες, είναι αρκετά ήμερο δεν παραπέμπουν σε ένα πουλάκι που κακοποιείται με οποιονδήποτε τρόπο.
Εξακριβωμένα... Από γειτόνισσα και συγγενή!
 
Ακριβώς αυτό...

Εξακριβωμένα... Από γειτόνισσα και συγγενή!
Για τον συγγενή δεν ξέρω, αλλά η γειτόνισσα μάλλον χρησιμοποιεί κυάλια για να ξέρει ότι αφήνουν τον σκύλο να το κυνηγάει. Και τι νόημα έχει να αφήνουν το πουλί ελεύθερο αλλά να βάζουν και τον σκύλο να το κυνηγάει ώστε να φοβάται;

Σε κάθε περίπτωση το μόνο που έχει σημασία αυτή τη στιγμή είναι να πιαστεί ώστε να είναι ασφαλές.
 
Για τον συγγενή δεν ξέρω, αλλά η γειτόνισσα μάλλον χρησιμοποιεί κυάλια για να ξέρει ότι αφήνουν τον σκύλο να το κυνηγάει. Και τι νόημα έχει να αφήνουν το πουλί ελεύθερο αλλά να βάζουν και τον σκύλο να το κυνηγάει ώστε να φοβάται;

Σε κάθε περίπτωση το μόνο που έχει σημασία αυτή τη στιγμή είναι να πιαστεί ώστε να είναι ασφαλές.
Μπροστά στα μάτια της έχουν γίνει αυτά Ζωή.
Όπως και να έχει, το πουλί αυτό δεν πρόκειται να πέσει ξανά στα χέρια τους!
 
Μπροστά στα μάτια της έχουν γίνει αυτά Ζωή.
Όπως και να έχει, το πουλί αυτό δεν πρόκειται να πέσει ξανά στα χέρια τους!
Είδε κατι τετοιο και δεν τους κατήγγειλε;
Επειδή έχω και σκύλο και πουλιά θα σου πω με βεβαιότητα ότι αν γινόταν αυτό που λένε ακόμη και αν δεν είχε πεθάνει το πουλί απο ανακοπή, σίγουρα δεν θα έδινε την εικόνα του ημερου πουλιού που μας είπες. Επιπλέον και στο δικό μου σπίτι αν έρθει ένας γείτονας θα βρει μέσα στα κλουβιά μόνο τους βασικούς σπόρους επειδή όλα τα επιπλέον τα δίνω εκτός κλουβιου. Και το αν τρώει χύμα τροφή ή συσκευασμένη είναι κάτι που επίσης δεν καταλαβαίνω με ποιον τρόπο το ξέρουν οι "απ'εξω".
Αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν έχουν ιδιαίτερη συνοχή όλα αυτά.

Μακάρι να το πιάσεις και να μείνει μαζί σου, το πουλάκι θα βρει την τύχη του 🙂
 
Είδε κατι τετοιο και δεν τους κατήγγειλε;
Επειδή έχω και σκύλο και πουλιά θα σου πω με βεβαιότητα ότι αν γινόταν αυτό που λένε ακόμη και αν δεν είχε πεθάνει το πουλί απο ανακοπή, σίγουρα δεν θα έδινε την εικόνα του ημερου πουλιού που μας είπες. Επιπλέον και στο δικό μου σπίτι αν έρθει ένας γείτονας θα βρει μέσα στα κλουβιά μόνο τους βασικούς σπόρους επειδή όλα τα επιπλέον τα δίνω εκτός κλουβιου. Και το αν τρώει χύμα τροφή ή συσκευασμένη είναι κάτι που επίσης δεν καταλαβαίνω με ποιον τρόπο το ξέρουν οι "απ'εξω".
Αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν έχουν ιδιαίτερη συνοχή όλα αυτά.

Μακάρι να το πιάσεις και να μείνει μαζί σου, το πουλάκι θα βρει την τύχη του 🙂
Πρώτον ολα αυτά έχουν γίνει... Όπως και άλλα πολλά...
Δεύτερον οι ίδιοι γενικώς μιλάνε για τα κατορθώματα τους και χαίρονται...
Τρίτον τους έχουν καταγγείλει αλλά δεν έδωσε κανείς σημασία... Ενώ εγώ έχω γνωστό στην αστυνομία και αν τυχόν χρειαστεί μπορεί να βοηθήσει...
Τέταρτον από μόνοι τους έχουν πει ότι δεν χρειάζεται να τρώει κάτι το πουλί πέρα από την τροφη και ότι αυτή πολύ του είναι...
Πέμπτον... Ότι μου μετέφεραν ισχύει όντως... Αλλιώς δεν θα έλεγα τίποτα... Και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν τα πιστεύεις.
Αλλά οκ αυτό δεν με απασχολεί καθόλου...
Το μόνο που με απασχολεί είναι να είναι καλά το πουλάκι...
Δεν άνοιξα το θέμα αυτό για να μου πεις εσύ ή κάποιος άλλος ότι αυτά που μου λένε ότι δεν στέκουν κλπ...
Άνοιξα το θέμα για να με βοηθήσετε... Αλλά για άλλη μια φορά προσπαθήσατε να κάνετε τους έξυπνους αντί να βοηθήστε πραγματικά.
Καλή συνέχεια.
 
Εύα αυτά που λες δείχνουν για ιδιοκτήτες που δεν ενδιαφέρονται για το πουλάκι δεν θα έδινα αμοιβή γι α να το π; ρουν πίσω απλά θα αγόραζαν ένα άλλο για να το κακό μετά χειρίζονται.
Απλά μην πιστεύεις ότι λέει ο καθένας.
 
Εύα αυτά που λες δείχνουν για ιδιοκτήτες που δεν ενδιαφέρονται για το πουλάκι δεν θα έδινα αμοιβή γι α να το π; ρουν πίσω απλά θα αγόραζαν ένα άλλο για να το κακό μετά χειρίζονται.
Απλά μην πιστεύεις ότι λέει ο καθένας.
Τώρα εσύ Βάσω τι κάνεις; Τον Δικηγόρο της Ζωής;
 
Εύα μου καταλαβαίνεις πολύ καλά ότι δεν προσπαθώ να σου κάνω την έξυπνη γιατί δεν έχω κάτι να κερδίσω. Ούτε καν γνωρίζω τους ιδιοκτήτες αλλά ούτε κι εσένα για να θέλω να κάνω κάτι τέτοιο. Αντιθέτως επειδή οι "εξυπνοι" κρύβονται εκεί έξω, δεν θα ήθελα να σε παραπλανήσουν και να γίνει τελικά κάποια αδικία άθελά σου. Σου ζητώ συγγνώμη που είπα τη γνώμη μου και είναι απόλυτα σεβαστό το ότι δεν ενδιαφέρεσαι για αυτην. Και πάλι συγγνώμη.
 
καλησπερα. Παρακολουθω το θεμα μερες. Θα ηθελα να πω την αποψη μου αλλα με καληψε ο σοβαρος γραπτος λογος της ζωης. αλοιμονο αν υποχρεουμαστε για τους χ ψ λογους σε κατευθηνομενες απαντησεις.
 
Καλά δεν περίμενα να συμφωνήσεις μαζί μου...
Εγώ λυπάμαι Βάσω...
Γιατί δεν περίμενες; Ειπα κάτι άλλο πέρα από την γνώμη μου; Εγώ δεν κατάλαβα το ύφος σου... Λίγες φορές έχω συμφωνήσει μαζί σου; απλά μου φαίνεται υπερβολικό να δίνουν αμοιβή κ να του κάνουν βασανιστήρια ταυτόχρονα.. Είναι κακό βρε Εύα μου;
 
Βρε Ευα γιατι αυτες οι αντιδρασεις; ολοι εχουν προσπαθησει να σε βοηθησουν εδω μεσα! Δε καταλαβαινω αυτη την επιθεση! Ποσες φορες δλδ εχεις ανοιξει θεμα κ εδω μεσα σου κανα τους εξυπνους; ισα ισα απο ολα τα ποστ μονο βοηθεια εχεις λαβει! το οτι σου ειπαν να σκεφτεις το ενδεχομενο οτι μπορει να μην ισχυουν ολα αυτα που ακουσες ειναι κακο δλδ? το να εχουμε αντιθετη αποψη απο τη δικη σου ειναι λαθος; το οτι ενα μελος μπορει να βγηκε κ να σου ειπε κατι ασχετο δε σημαινει οτι θα παρει η μπαλα κ τους υπολοιπους! Κ οι γνωμες βοηθεια ειναι σε οποιοδηποτε θεμα κ ποστ αν γραφονται! τι κερδος εχει καποιος απο δω μεσα για να σου πει οτι δεν ισχυουν αυτα που ακοσες; ξερουμε τους γειτονους η τους ιδιοκτητες του πουλιου μηπως. Αν εγω εχανα ενα πουλακι μου θα ηθελα αν το βρει καποιος να μου το επιστρεψει οπως εκανα κ γω προσφατα!
 
Ρε Ευα, μην ακους. Εισαι μια χαρα και βαζω στοιχημα οτι ολοι εδω μεσα απολαμβανουμε την παρεα σου. 😍
 
Δεν άνοιξα το θέμα αυτό για να μου πεις εσύ ή κάποιος άλλος ότι αυτά που μου λένε ότι δεν στέκουν κλπ...
Άνοιξα το θέμα για να με βοηθήσετε... Αλλά για άλλη μια φορά προσπαθήσατε να κάνετε τους έξυπνους αντί να βοηθήστε πραγματικά.
Όταν ανοίγουμε ένα θέμα σε δημόσια συζήτηση το κάνουμε για να μας πουν οι υπόλοιποι τις απόψεις τους και όχι για να μας πουν τις απόψεις που θέλουμε να ακούσουμε. Αυτό είναι αυτονόητο σε κάθε περίπτωση δημόσιου διαλόγου. Αν για οποιοδήποτε λόγο δεν μπορούμε να το αντιληφθούμε, τότε δεν χρειάζεται να ξεκινάμε καν τον δημόσιο διάλογο.
 
Back
Top