Γενικά Κάθε μέρα έρχεται στο μπαλκόνι μου ένα parrotlet

Πραγματικά μετά από αυτό δεν ξανά γράφω τίποτα...
Τι το ήθελα και γω να το γράψω; ακόμη και βοήθεια να χρειαστώ δεν θα σας ξανά ρωτήσω τίποτα...
Καλή συνέχεια σε όλους.
 
Εύα, μην ακυρώνεις όλους όσους πραγματικά θέλησαν να βοηθήσουν εξαιτίας ενός..

Έχουν τεθεί πολύ ενδιαφέροντα πράγματα και είναι κρίμα το θέμα να κλείσει με αυτό τον τρόπο..

Ξανασκεψου το σε παρακαλω και να ξαναγράψεις ότι θέλεις αγνοώντας τους όποιους " καλοθελητες"..
 
Ευα μου δυστυχως παντα θα υπαρχουν οι αντιδραστικοι που εχουν γνωμη και αποψη για ολα και που την εκφραζουν με λαθος τροπο. Δεν χρειαζεται να πληγωνεσαι και να παρεξηγησε με τετοιους ανθρωπους,τους δινεις αξια. Τα περισσοτερα τα παιδια εδω αγκαλιασαν τον προβληματισμο σου και προσπαθησαν να βρουνν τροπους να σε βοηθησουν, ειναι κριμα να σε ριχνει ενα ανθρωπος απλα και μονο γιατι ηθελα να πει ΚΑΤΙ.
 
Πραγματικά μετά από αυτό δεν ξανά γράφω τίποτα...
Τι το ήθελα και γω να το γράψω; ακόμη και βοήθεια να χρειαστώ δεν θα σας ξανά ρωτήσω τίποτα...
Καλή συνέχεια σε όλους.
Δεν υπάρχει λόγος, τόσα μέλη ήταν θετικα και προσπάθησαν να βοηθήσουν όπως και εσύ βοηθάς άλλα μέλη σε ότι ρωτήσουν. Μην ασχολείσαι απλά
 
Γιατί να το πιάσει ρε παιδιά;
Αυτό μπορεί να την έχει βρει την άκρη εκεί έξω που ζει.
Μπορεί να είναι και άγριο.
Πως κάνετε έτσι όλοι σαν ζώα;
Πραγματικά μετά από αυτό δεν ξανά γράφω τίποτα...
Τι το ήθελα και γω να το γράψω; ακόμη και βοήθεια να χρειαστώ δεν θα σας ξανά ρωτήσω τίποτα...
Καλή συνέχεια σε όλους.

Γνωρίζω πως το τελευταίο διάστημα νιώθεις πιο ''ευάλωτη'' Εύα μου...
Αρκεί να διαβάσεις ξανά τον τρόπο της απάντησης (του ενός) και θα καταλάβεις αν αξίζει τον κόπο ν΄ασχοληθείς, όχι με ένα ζώο (γιατί τα ζώα είναι υπέροχα), αλλά με έναν εντελώς άκριτο και χωρίς αγωγή ''άνθρωπο''...
Σημασία έχει να βοηθήσεις με ''οποιονδήποτε τρόπο'' να επιβιώσει το πουλάκι, αυτό και μόνο έχει αξία!
 
Υπάρχει κάτι νεότερο; ήρθε ξανά το πουλάκι Εύα;
Το πουλάκι το βλέπω περίπου 3 με 4 φορές Σισσυ τη μέρα... Αλλά ξέρεις έχω και εγώ τα δικά μου και δεν έχω καμία όρεξη για να το πιάσω...
Σήμερα θα πάρω το κλουβάκι γιατί δεν το πήρα προχθές και εύχομαι να πιαστεί σύντομα ώστε να δωθει πίσω στους ιδιοκτήτες του"...
Εχθές έμαθε η μαμά μου από τον φούρνο της γειτονιάς ότι χάθηκε παπαγάλος και δίνεται αμοιβή...
(αυτό δεν υπάρχει έτσι 😉 στεναχωρεθηκα λιγάκι... Δεν ήξερε λεπτομέρειες η ιδιοκτήτρια και έτσι της έδωσε το τηλέφωνο και τηλεφώνησαμε εχθές...
Είναι το παροτλετ που έχασαν... Εγώ τους είπα άμα πιαστεί το πουλάκι δεν θέλω καμία αμοιβή ίσα ίσα θα τους δώσω και παιχνίδια να έχει πολλά για να παίζει αρκεί να κάνουν και έναν έλεγχο στον κτηνιατρο...
11 ημέρες παιδιά αγνοείται το πουλί...
Πραγματικά είναι πολλές οι μέρες και με τόσα άγρια πουλια που κυκλοφορούν...
Ειχα πει πως άμα το πιάσω θα το κρατήσω... Εφόσον όμως ήρθαν τα πράγματα όπως δεν το περίμενα... Αποφασισα να πάρω ένα ζευγαράκι... Pient θέλω πιο πολύ. Γιατί μπλε και πράσινο έχω... Αν έχετε κάτι υπόψιν σας να μου πείτε...
Ευχαριστώ πολύ...
 
Εύα καλήμερα,

Εφόσον έχεις βρει τους ιδιοκτήτες μην παράτας την προσπάθεια. Για κάποιο λόγο έρχεται σε εσένα αυτες τις 3-4 φορές.. Μην του στερήσεις αυτή την ευκαιρία.
Μην το πάρεις το κλουβί.. Απεναντίας.. Βαλέ κι άλλο και βάλε κι άλλους μεζέδες!
Να μην σου πω να πεις στους ιδιοκτήτες να σου δώσουν το δικό του κλουβί που θα του είναι ποιο αναγνωρίσιμο.. Εφόσον δεν πάει προς το σπίτι του (σου είπαν οι ιδιοκτήτες εάν το έχουν δει καθόλου στον δικό τους χώρο;) ας πάει το σπίτι του προς αυτό..Αυξάνονται κάπως οι πιθανότητες.. Αυτή είναι η γνώμη μου..

 
να πεις στους ιδιοκτήτες να σου δώσουν το δικό του κλουβί που θα του είναι ποιο αναγνωρίσιμο..
Μακράν η καλύτερη κίνηση!
Πολύ σωστή η παρατήρησή σου Δημήτρη 👍
 
Έρχεται τρώει. Πίνει και φεύγει... Τα κλουβια δεν τα πλησιάζει καθόλου...

Έβαλες το κλουβί που μπορεί να πιαστεί; Αν το έβαλες μην βάλεις πουθενά αλλού τροφή εκτός μέσα απο αυτό.
 
Έβαλες το κλουβί που μπορεί να πιαστεί; Αν το έβαλες μην βάλεις πουθενά αλλού τροφή εκτός μέσα απο αυτό.
Η πρώτη μου σκέψη ήταν αυτή Ανέστη, φοβάμαι όμως πως μπορεί να μη ξαναπάει αν δεν βρει ''ελεύθερη'' τροφή...Βλέπεις πρόκειται για πουλί που γνωρίζει ''τι σημαίνει κλουβί''... (δεν διαθέτει όμως αντίληψη των κινδύνων που παραμονεύουν, επεξήγηση για... Τον 😉 κακοπροαίρετο).
Πραγματικά δεν ξέρω, μπορεί αν το κόψει η πείνα ν΄αναγκαστεί να μπει.
 
Έβαλες το κλουβί που μπορεί να πιαστεί; Αν το έβαλες μην βάλεις πουθενά αλλού τροφή εκτός μέσα απο αυτό.
Ναι το έβαλα... Θα κάνω έτσι...
Ρωτα τους ιδιοκτητες ποια ειναι η αγαπημενη του λιχουδια!
Αχ το καημενο... Δεν ξέρει τι θα πει λιχουδιά.
Θα κάνω ότι μπορώ για να το πιάσω... Ότι μπορέσω και όσο μπορέσω...
Το πουλάκι άμα πιαστεί θα γίνει δικό μου για να γλιτώσει...
Πίσω εγώ δεν θα το δώσω...
 
Αχ το καημενο... Δεν ξέρει τι θα πει λιχουδιά.
Θα κάνω ότι μπορώ για να το πιάσω... Ότι μπορέσω και όσο μπορέσω...
Το πουλάκι άμα πιαστεί θα γίνει δικό μου για να γλιτώσει...
Είσαι σίγουρη Εύα πως το πουλί δεν ζει καλά με τους ιδιοκτήτες του; έδιναν και αμοιβή για την εύρεσή του, έτσι δεν είναι;
 
Είσαι σίγουρη Εύα πως το πουλί δεν ζει καλά με τους ιδιοκτήτες του; έδιναν και αμοιβή για την εύρεσή του, έτσι δεν είναι;
Σιγουροτατη. Έμαθα κάποια πράγματα και τα'χασα...
Άσε που το κλουβί του ήταν πάντα μέσα στην βρομιά...
Πέρα από την βασική τροφή η οποία ήταν πάντα χύμα δεν έτρωγε τίποτε άλλο...
Μίλησα και με μια κτηνιατρο και όπως μου είπε, μετά από όσα έμαθε και αυτή, δέχτηκε να δει το πουλάκι τζάμπα... Αν με το καλό πιαστεί βέβαια...
Έφυγε και γλίτωσε...
 
Back
Top