Φροντίδα Μωρό cockatiel ή ενήλικο ringneck;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης JoKo
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

JoKo

PB New Member
Εγγραφή
4 Μαϊ 2016
Μηνύματα
5
Πόλη
Δράμα
Καλησπέρα είμαι νέος σε θέμα παπαγάλων γιατί εδώ και 2 μήνες έχω ένα budgie που δεν είναι εξημερωμένο πρέπει να είναι 1 χρόνον, λοιπόν όπως λέει και ο τίτλος είμαι σε δίλημμα να πάρω μωρό cockatiel η 1,5 χρόνον ringneck (κίτρινο πανέμορφο) τώρα σε θέμα κλουβιού δεν έχω πρόβλημα γιατί έχω την δυνατότητα να φτιάξω μόνος μου όπως θέλω εγώ με τις ανάγκες της κάθε ράτσας το πρόβλημα μου είναι η εξημέρωση και ο χρόνος που πρέπει να διαθέσω στο κάθε πουλί μιας και είμαι φοιτητής και έχω να διαθέσω κάποιες ώρες της μέρας συνήθως πρωί και απόγευμα προς βράδυ (αν δεν κοιμάται) δεν μένω μόνος μου στο σπίτι μπορώ να αναθέσω την φροντίδα σε κάποιον άλλον για όσο θα λείπω αλλά το μεγάλο μου πρόβλημα είναι η εξημέρωση και το να κάνω το πουλί να νιώσει άνετα το συντομότερο δυνατόν βέβαια αυτό θα γίνει ευκολότερα με το cockatiel αλλά είμαι λάτρης τον ringneck οπότε αξίζει να προσπαθήσω; γενικά αυτό που θέλω είναι να έχω μια καλή σχέση με τον παπαγάλο μου και να ανεβαίνει στο χέρι μου τώρα για να μιλήσει δεν με απασχολεί σε πρώτο χρόνο αυτό που με νοιάζει είναι να εξοικειωθεί παρεπιπτόντως η τιμή που βρήκα το ringneck (κίτρινο) είναι στα 60 euro ενώ το μωρό cockatiel γύρο στα 35-40 περιμένω τις απαντήσεις σας :)
 
Καλώς ήρθες @JoKo και να σου ζήσει το budgie σου! (αν θέλεις γράφεις και τ' όνομά σου στο προφίλ)
Τα μπάτζι εκπαιδεύονται σχετικά εύκολα, πως και δεν ασχολήθηκες μ' αυτό κατ' αρχήν να αποκτήσεις και κάποια εμπειρία; Η ηλικία του δεν είναι απαγορευτική για κάτι τέτοιο.
Τώρα όσον αφορά κάποιο νέο πουλί που θέλεις να αποκτήσεις, η απόφαση είναι καθαρά προσωπική. Και τα δύο είναι εξαιρετικά είδη για κατοικίδια.
Αν ασχοληθείς να διαβάσεις τον οδηγό φροντίδας παπαγάλων, στα προτεινόμενα άρθρα του, θα βρεις τα πάντα που απαντούν στις απορίες σου, τόσο για τα είδη των παπαγάλων, όσο και για την σωστή φροντίδα τους αλλά και την εκπαίδευσή τους.
Εκπαίδευση λέγοντας, όπως θα διαβάσεις και στο άρθρο που αφορά την επικοινωνία και ψυχολογία των πουλιών, δεν είναι κάποια τρικς αλλά η δημιουργία μιας σχέσης εμπιστοσύνης και επικοινωνίας μεταξύ σας.
Αυτό χρειάζεται από την πλευρά μας επιμονή, υπομονή και αρκετό κόπο αλλά πριν απ' όλα σεβασμό στην προσωπικότητα και τους φόβους του πουλιού.
Τέλος όσον αφορά τα πουλιά που βρίσκεις, η τιμή του μωρού cockatiel είναι ρεαλιστική προς συμφέρουσα, ενώ του κίτρινου (lutino; ) ringneck είναι τόσο χαμηλή που βάζει σε σκέψεις, για θέματα ηλικίας, υγείας και ποιος ξέρει τι άλλα προβλήματα του πουλιού. Λίγη προσοχή σ' αυτό.
Όποιες απορίες έχεις μην διστάζεις να επανέλθεις με νέες ερωτήσεις.
 
Καλώς ήρθες @JoKo και να σου ζήσει το budgie σου! (αν θέλεις γράφεις και τ' όνομά σου στο προφίλ)
Τα μπάτζι εκπαιδεύονται σχετικά εύκολα, πως και δεν ασχολήθηκες μ' αυτό κατ' αρχήν να αποκτήσεις και κάποια εμπειρία; Η ηλικία του δεν είναι απαγορευτική για κάτι τέτοιο.
Τώρα όσον αφορά κάποιο νέο πουλί που θέλεις να αποκτήσεις, η απόφαση είναι καθαρά προσωπική. Και τα δύο είναι εξαιρετικά είδη για κατοικίδια.
Αν ασχοληθείς να διαβάσεις τον οδηγό φροντίδας παπαγάλων, στα προτεινόμενα άρθρα του, θα βρεις τα πάντα που απαντούν στις απορίες σου, τόσο για τα είδη των παπαγάλων, όσο και για την σωστή φροντίδα τους αλλά και την εκπαίδευσή τους.
Εκπαίδευση λέγοντας, όπως θα διαβάσεις και στο άρθρο που αφορά την επικοινωνία και ψυχολογία των πουλιών, δεν είναι κάποια τρικς αλλά η δημιουργία μιας σχέσης εμπιστοσύνης και επικοινωνίας μεταξύ σας.
Αυτό χρειάζεται από την πλευρά μας επιμονή, υπομονή και αρκετό κόπο αλλά πριν απ' όλα σεβασμό στην προσωπικότητα και τους φόβους του πουλιού.
Τέλος όσον αφορά τα πουλιά που βρίσκεις, η τιμή του μωρού cockatiel είναι ρεαλιστική προς συμφέρουσα, ενώ του κίτρινου (lutino; ) ringneck είναι τόσο χαμηλή που βάζει σε σκέψεις, για θέματα ηλικίας, υγείας και ποιος ξέρει τι άλλα προβλήματα του πουλιού. Λίγη προσοχή σ' αυτό.
Όποιες απορίες έχεις μην διστάζεις να επανέλθεις με νέες ερωτήσεις.
ναι ειναι lutino 1 χρονών και 2 μηνών αρσενικό και ειναι ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ και η τιμη παρα μα παρα πολύ προσιτή και μάλλον οδεύω προς εκείνο οσο για τα αρθρα που λες τα εχω διαβασει και εχω διαβασει αρκετα αρθρα επίσης ξερω οτι τα ringneck ειναι αγρια ρατσα και αυτο δεν βοηθάει αλλα λεω να το τολμήσω :) καλησπερα
 
Αφού σου αρέσει, βεβαίως να το πάρεις. Μεγάλο δεν είναι, άρα δεν ξέρεις και φύλο ακόμα ή του έχει κάνει τεστ; Το έχεις δει από κοντά ή από φωτογραφία;
Αν επιτρέπεται από εφημερίδα είδες την αγγελία; Τις ερωτήσεις δεν τις κάνω από αδιακρισία αλλά για να σε προφυλάξω από κακοτοπιές. Γιατί σε φωτογραφίες εφημερίδων έχουμε δει πουλιά μελών μας ως κράχτες πωλήσεων. Γιατί εκείνος δεν έβαλε το πουλί που πουλούσε; Κοντά στον νου κι η γνώση...
Απλά πρόσεχε και με το καλό να το αποκτήσεις!
 
Αφού σου αρέσει, βεβαίως να το πάρεις. Μεγάλο δεν είναι, άρα δεν ξέρεις και φύλο ακόμα ή του έχει κάνει τεστ; Το έχεις δει από κοντά ή από φωτογραφία;
Αν επιτρέπεται από εφημερίδα είδες την αγγελία; Τις ερωτήσεις δεν τις κάνω από αδιακρισία αλλά για να σε προφυλάξω από κακοτοπιές. Γιατί σε φωτογραφίες εφημερίδων έχουμε δει πουλιά μελών μας ως κράχτες πωλήσεων. Γιατί εκείνος δεν έβαλε το πουλί που πουλούσε; Κοντά στον νου κι η γνώση...
Απλά πρόσεχε και με το καλό να το αποκτήσεις!
οχι φυσικά και το είδα απο κοντα και το ακουσα και το παρατηρούσα αρκετή ωρα, νταξει μέσα στο pet shop που πηγα την παρασταση έκλεβε ο κόκκινος macaw που ήταν εκεί και μιλούσε δυνατά (φώναζε ΈΛΑ ΕΔΏ ΈΛΑ ΕΔΏ) αλλα για εμενα μόλις είδα τον μικρούλη κιτρινούλη τρελάθηκα είχα διαβάσει και για τιμές στο internet από 100 euro+ μέχρι όσο πάει και μόλις μου είπε θα στον δώσω στα 60 ειναι αρσενικός και εχει αρχίσει να φαίνεται καλα το δαχτυλίδι στον λαιμό του
 
Ωραία, πολύ καλά τότε, πάρε τον και καλά να περνάτε και για ό,τι θελήσεις και με όσα ξέρουμε θα τον "εκπαιδεύσουμε" :)
Περιμένουμε φωτογραφίες.
 
τώρα όσο για το κλουβί θα πάω να πάρω κουνελοσιρμα θα το κάνω 1m μήκος 75cm ύψος και 50cm βάθος πιστεύω είναι αρκετό με φυσικές πατήθρες από καρυδια

η το βαθος να το κανω και αυτο 75cm?
 
Αφού θα το φτιάξεις μόνος σου, δώσε λίγο βάθος ακόμα 60-65cm να μην χτυπάει η ουρά στα κάγκελα.
Το ξύλο καρυδιάς είναι τοξικό, διάλεξε κάποιο ασφαλές .
Μπορείς να κοιτάξεις για τεχνικές λεπτομέρειες από άλλες κατασκευές εδώ.
Υ. Γ. ακόμα καλύτερα 75 που έγραψες.
 
  • Like
Αντιδράσεις: JoKo
να και κατι που δεν ηξερα :) ευχαριστω πολύ μαλον η καημένη η αχλαδιά θα την πληρώσει :D η μπορει να βρω ελιά απο χωριο ειμαι εξαλου :)
 
ευχαριστω πολύ μαλον η καημένη η αχλαδιά θα την πληρώσει :D η μπορει να βρω ελιά απο χωριο ειμαι εξαλου :)
Ελιά καλύτερα αλλά επειδή πρέπει να την αφήσεις να ξεραθεί, πάρε μια ξύλινη από το μαγαζί εν τω μεταξύ :)
 
Καλησπερα.
Επειδη καποτε ειχα ενα πανεμορφο αρσενικο ρινγκνεκ ηθελα να σου πω να μην παρεις απο το πετ σοπ...
Ισως η αγορα εχει ηδη γινει απλα απο προσωπικη εμπειρια θελω να σου πω οτι αλλη σχεση εχεις με το ημερο πουλι και αλλο με το αγριο που μπορει ποτε να μην γινει 100% ηρεμο..
Ηταν πολυ καλος παπαγαλος και γενικα εχω κι εγω μια λατρεια στα ρινγκνεκ (παρα την πολυ δυνατη φωνη τους) αλλα ειναι δυσκολα πουλια και δυσκολα σε εμπιστευονται 100%.
Η εποχη που διαλεξες για να παρεις παπαγαλο ειναι τελεια γιατι υπαρχουν πολλα διαθεσιμα μωρα.
Εχω δει αρκετες γεννες ρινγκνεκ και ειχε και λουτινο...
Θελω να σου πω οτι αν το ψαξεις θα βρεις αυτο που ζητας.
Μην κανεις την αγορα απλα γιατι ειναι ομορφο και σε καλη τιμη.
Πιστεψε με η σχεση που χτιζεις με τον παπαγαλο σου αξιζει πολλα... σκεψου το..
Οτι και να κανεις να μας βαλεις φωτο να θαυμασουμε τον νεο σου φιλο :)
 
Back
Top