Γενικά Νέος εκτροφέας καρδερίνας

Στεφανος51

PB New Member
Εγγραφή
18 Μαϊ 2017
Μηνύματα
28
Πόλη
Κατερίνη
Καλημερα σε όλο το κόσμο ΜΕ υγεία πάνω από όλα. ΕΙΜΑΙ εκτροφέας ερασιτέχνης και αγαπώ πάρα πολύ αυτό που κάνω, ιδικά όταν φέρνεις στον κόσμο ψυχές είναι ότι πιο όμορφο. Γενικά ασχολούμαι μόνο με καναρινακια, Αλλά φέτος για πρώτη φορα ΕΊΠΑ να πάρω καρδερινακια. Πρώτα πηρα την αρσενική και την έβαλα με μια κάναρα ΈΤΣΙ από περιέργεια μηπωςμήπως βγάλω κανένα καρδερινοκαναρο, και έτσι έγινε τα δύο από τα 5 ΑΥΓΆ είναι πιασμένα. Χάρηκα τόσο πολύ γιαυτο.. Παω σε ενα αλλο pet shop και παίρνω και μια θηλυκια καρδερινουλα και κάνω την συνηθισμένη διαδικασία και τα βάζω μαζί. Τα είδα να ταιζονται αλλά δεν ξέρω όμως πότε θα ξεκινήσει να κάνει φωλιά η θηλυκια; Αυτό είναι ένα ερώτημα και θα ήθελα να με βοηθήσετε όποιος γνωρίζει!
 
παω σε ενα αλλο pet shop και παίρνω και μια θηλυκια καρδερινουλα και κάνω την συνηθισμένη διαδικασία και τα βάζω μαζί.
Κι αυτή η καρδερινούλα είναι να υποθέσω πιασμένη;
 
ΈΤΣΙ από περιέργεια μηπωςμήπως βγάλω κανένα καρδερινοκαναρο, και έτσι έγινε τα δύο από τα 5 ΑΥΓΆ είναι πιασμένα.

Και αν σου βγουν θηλυκά; Δεν θα σου είναι άχρηστα αφού ούτε μπορούν να αναπαραχθούν αλλά ούτε κελαηδάνε όπως τα αρσενικά;
 
Παιδιά είπαμε μια φορά το έκανα και ότι βγει. Αν βγούνε θηλυκά τότε θα τα μεγαλώσω όπως και τα άλλα. ΑΠΛΑ αν χρειαστεί να βοηθήσουν σαν παραμανες τους θα της ΒΆΛΩ σε δουλειά. Χαμένα ΔΕΝ δεν θα ΠΆΝΕ τα πουλάκια αυτό είναι το μόνο σίγουρο. ΔΕΝ ΕΊΜΑΙ σαν κάτι άλλους που τα αφήνουνε και ότι γίνει. ΈΧΩ και ανίψια στο κάτω κάτω που θα χαρούν να έχουν ένα ΠΟΥΛΆΚΙ να το φροντίζουν. Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον
 
Αν κατάλαβα καλά Στέφανε..η μια καρδερίνα σου είναι πιασμενη απο τη φύση.
Και εδώ συζητήσεις για πιασμενα πουλιά δεν επιτρέπονται.. Αυτο λένε και οι όροι του Φόρουμ. https://community.petbirds.gr/help/rules/
 
ΜΕ ΣΥΓΧΩΡΈΣΕΙΣ παρα πολυ αλλά και η δύο καρδερινες μου είναι από πετ σοπ. Αν ήθελα να ΠΙΆΣΩ καρδερίνες από την φύση θα έκανα μια τεράστια κλούβα και θα είχα ένα σορό άγρια πουλάκια. Δεν είναι έτσι όμως. Γι'αυτό και της αγόρασα κιόλας. Σε ευχαριστώ πολύ πάντως κατανοώ τι λες και εγώ κατά αυτού είμαι
 
Δεν είναι έτσι όμως. Γι'αυτό και της αγόρασα κιόλας
Στέφανε, καταρχήν και να ξέρεις ότι ούτε σε κατηγορεί κανείς για κάτι ούτε προσπαθούμε να σου κάνουμε ανάκριση. Διακρίνω όμως ότι βγάζεις συμπεράσματα με βάση τη λογική, κάτι που στον κόσμο της καρδερίνας δεν δίνει πάντα σωστά συμπεράσματα. Το γεγονός ότι βρίσκονται και πωλούνται αυτά τα πουλιά στα καταστήματα, δεν σημαίνει ότι δεν είναι πιασμένα από τη φύση επειδή απλά πωλούνται κανονικά ως νόμιμο εμπόρευμα σε ένα κατά τα άλλα νόμιμο κατάστημα.

Παρόλο που αυτή η πρακτική απαγορεύεται, υπάρχει πολύ μεγάλος αριθμός καταστημάτων που πουλάει κανονικά άγρια πουλιά βάζοντας τα και στη βιτρίνα, χωρίς να γίνεται ούτε καν παρατήρηση από τις αρχές. Στην Ελλάδα ζούμε. Σε κάποιες από αυτές τις περιπτώσεις ο καταστηματάρχης σου λέει ότι είναι άγρια, σε κάποιες άλλες σου λέει ότι είναι εκτροφής και τα πήρε από ένα παππού ψηλά σε ένα βουνό που βγάζει πολλά πουλάκια αλλά δεν βάζει δαχτυλίδια γιατί δεν ξέρει από τέτοια και σε κάποιες άλλες περιπτώσεις πρόκειται όντως για πουλιά εκτροφής, μόνο που αυτό είναι κάτι εξαιρετικά σπάνιο αφού δεν περισσεύει ποτέ σε κανέναν πραγματικό πουλί εκτροφής πού να το δώσει σε ένα κατάστημα για να πωληθεί.

Αυτά για την καλύτερη ενημέρωσή σου. Από εδώ και πέρα, θα ήθελα σε παρακαλώ, ως ελάχιστη διασφάλιση του γεγονότος ότι πρόκειται για πουλιά εκτροφής, να ανεβάσεις μερικές φωτογραφίες των πουλιών που να φαίνεται καθαρά το δαχτυλίδι ταυτότητα κλειστού τύπου που φοράει και να μας πεις τι ακριβώς γράφει πάνω του.

Υ. Γ. Πόσο αγόρασες τα πουλιά;
 
Σταύρο ΣΥΓΝΩΜΗ που δεν απάντησα δεν το είδα καν λοιπόν τα πουλακια φοράνε ανοιχτού τύπου δαχτυλίδια και είναι χρωματιστά δεν έχουν κάτι επάνω τους. ΔΕΝ θέλω να τα ΠΙΆΣΩ για να μην τα τρομάξω γιατί τα έχω ΣΕ ζευγαρωστρα. Τα πήρα 50 το ένα.
 
τα πουλακια φοράνε ανοιχτού τύπου δαχτυλίδια και είναι χρωματιστά δεν έχουν κάτι επάνω τους. ΔΕΝ θέλω να τα ΠΙΆΣΩ για να μην τα τρομάξω γιατί τα έχω ΣΕ ζευγαρωστρα. Τα πήρα 50 το ένα.
Στέφανε, δυστυχώς πρέπει να διασφαλίσουμε κατά το δυνατόν ότι τα πουλιά προέρχονται από εκτροφή και με αυτά τα στοιχεία είναι αδύνατον.

Για οποιοδήποτε άλλο είδος πουλιών, τα υπόλοιπα φόρουμ είναι στη διάθεσή σου.
 
Ένα λεπτό, Στέφανε μήπως να συζητήσουμε σε άλλο θέμα, αν θέλεις φυσικά, πώς θα βοηθήσεις στην απελευθέρωση αυτών των πουλιών;
 
Γιάννη, αυτή είναι μια απόφαση του Στέφανου και εννοείται ότι εφόσον την πάρει θα έχει όση βοήθεια χρειάζεται από εμάς. Μπορεί να γράψει μήνυμα για αυτόν το λόγο σε οποιαδήποτε άλλη ενότητα του PetBirds.
 
Λοιπόν παιδιά χαλαρώστε λίγο.100 ευρώ στον αέρα είμαστε με τα καλά μας. ΕΓΏ δουλεύω κάθε μέρα 12αωρα για να πάρω 550 ευρώ και νοικιαζω κιόλας για κάποιους είναι πολύ εύκολο να τα ελευθερώσουν αν έχουν.σταυρο αν θες διεγραψεμε και τελείως από δω . Εμςνα εκτροφείου μου είπαν ΤΏΡΑ τι είναι και πώς; ο θεος και η ψυχούλα τους το ξέρουν. Ξέρουμε πολλούς που μαζεύουν φωλιές και τα πασάρουν για εκτροφείου με δαχτυλίδια κλειστού τύπου. Αυτά αλλά δεν θα πω . Ευχαριστώ και πάλι για ΤΗΣ λίγες συμβουλές στα παιδιά που πήγαν να βοηθήσουν
 
Στέφανε, το πρόβλημα είναι πολύ ευρύτερο από το οικονομικό και το πόσο αντέχει η τσέπη του καθένα. Δεν έχει να κάνει με τα χρήματα που διαθέτεις ή που θα πετάξεις, αλλά με ζωές που η αξία τους είναι ανυπολόγιστη. Αυτό είναι που δεν έχεις καταλάβει. Μην δίνεις τα 100 ευρώ, εφόσον δεν τα έχεις, αλλά μην ζητάς και καρδερίνα εκτροφής, αφού τόσο την πωλούν. Δεν σχολιάζουμε εδώ το θέμα με τις τιμές, αλλά το από που βρήκες την καρδερίνα σε τιμή που να την αντέχεις, το προϊόν με άλλα λόγια, και το τι έπρεπε να κάνεις, να την απελευθερώσεις δλδ, να απελευθερωθεί και η ψυχή σου. Από άγνοια έμπλεξες σε μία κατάσταση που μπάζει από παντού. Δεν φταις εσύ, αλλά Εσύ είσαι αυτός που πρέπει να την αντιμετωπίσει και να την αλλάξει για το συγκεκριμένο πουλί που έχεις. Το πουλί αυτό, δεν είναι ένα οποιοδήποτε πουλί, είναι ένα πρόσωπο για εσένα, μια συγκεκριμένη ύπαρξη και βάσει αυτού οφείλεις να σκέφτεσαι. Τι σημαίνει παίρνω 550 το 12ωρο και δίνω και νοίκι; Δηλαδή, αν ένα πουλάκι για το οποίο έχεις ευθύνη σου αρρωστήσει θα σκεφτείς το 25ευρο και δεν θα το πας στο γιατρό γιατί παίρνεις λίγα λεφτά; Αυτό αποκλείεται - γιατί είναι θέμα συνείδησης. Ακριβώς το ίδιο είναι και η απελευθέρωση του. Θέμα συνείδησης, υπευθυνότητας. Κάποιος έκανε το λάθος - εσύ έχεις την ευκαιρία να το διορθώσεις. Κάνε το πριν η ευκαιρία χαθεί. Η λογική το πλήρωσα, χάνω χρήματα, το θέλω, το αγαπώ, με βολεύει, το χρειάζομαι κτλπ, κάλλιστα υπήρχε και υπάρχει και στους κατόχους σκλάβων - αυτούς με τις φυτείες κάποτε στην Αμερική κλπ. Δλδ τι έπρεπε να γίνει; Να συνεχιστεί το ίδιο καθεστώς; Μην νομίζεις ότι είναι πολύ διαφορετικό με την καρδερίνα, απλώς δεν έχει μιλιά να τα πει. Και εννοείται δεν σε παραλληλίζω με τον κάθε υπάνθρωπο που διατηρεί δούλους, αλλά αν το καλοσκεφτείς, υπάρχουν αναλογίες. Το δε παρεμπόριο άγριων πτηνών σαν άτομο επίσης μπορείς να το χτυπήσεις μην αγοράζοντας και μην συσχετίζοντας τον εαυτόν σου με όλα αυτά τα αποβράσματα που το εκτελούν και τους παντός είδους κλεπταποδόχους που τα αγοράζουν.
Εύχομαι να αλλάξεις γνώμη. ΑΝΙΜΑ, ΕΚΠΑΖ είναι οι οργανώσεις για απελευθερώσεις και νομίζω Δράση για την άγρια ζωή. Επικοινώνησε μαζί τους και κάτι θα αλλάξει...
 
Ρε παιδιά παρόλα αυτά γνωρίζω αρχάριο εκτροφεα στο χωριό μου στον νόμο Ημαθίας όπου ερασιτεχνικά αναπαράγει καρδερινες στις οποίες δεν βάζει δαχτυλίδια και παρόλα αυτά τις πουλάει στο μαγαζί του κουμπάρου του (είχα πάει στο εκτροφείο όταν αγόρασα τα δικά μου καναρινια). Οπότε κατά την γνώμη μου δεν νομίζω πως είναι αδιαμφισβητητα οι καρδερινες του Στέφανου άγριες.
 
Το θέμα με τις καρδερίνες είναι πολύ μεγάλο και πάρα πολύ δύσκολο.
Γι αυτό άλλωστε και το petbirds κρατά αυτή τη θέση για το εξαιρετικά όμορφο αυτό πουλί.
Δυστυχώς τίποτε δεν είναι δεδομένο...
Μόνο αν δεις την καρδερίνα στη φωλιά και το νεοσσό από κάτω της ξέρεις πως αυτός ο νεοσσός είναι εκτροφής.
αρχάριο εκτροφεα στο χωριό μου στον νόμο Ημαθίας όπου ερασιτεχνικά αναπαράγει καρδερινες στις οποίες δεν βάζει δαχτυλίδια και παρόλα αυτά τις πουλάει στο μαγαζί του κουμπάρου του
Αρχάριος εκροφέας καρδερίνας που τις εκτρέφει δεν βάζει δαχτυλίδια και τις δίνει χοντρική σε μαγαζί είναι θέμα με μεγάλο ενδιαφέρον. Μήπως μπορείς να μας πεις την τιμή πώλησής τους από το κατάστημα;
 
Υπάρχουν και δικά μας μέλη σίγουροι εκτροφείς που δεν βάζουν δαχτυλίδι. Ας το αναφέρουν οι ίδιοι. Είναι πολυδαίδαλο το θέμα των ιθαγενών γι αυτό και μας προβληματίζει τόσο η αντιμετώπιση του. Βέβαια δεν γνωρίζω και δεν νομίζω ότι έχουν τέτοια παραγωγή που να προωθούν πουλιά σε κατάστηματα.
 
δεν νομίζω ότι έχουν τέτοια παραγωγή που να προωθούν πουλιά σε κατάστηματα
Πολλές φορές δεν παράγουν ούτε καν για τους ίδιους προκειμένου να ανανεώσουν την εκτροφή τους ή για να ανταλλάξουν πουλιά με συναδέλφους τους ώστε να ανανεώσουν τα αίματα.
 
Back
Top