Αναπαραγωγή Νέος στην αναπαραγωγή των καναρινιών με μικρές απορίες

Takis1954

PB New Member
Εγγραφή
16 Μαρ 2023
Μηνύματα
7
Πόλη
Ασπρόπυργος
Παιδιά καλημέρα σας νέος στο χώρο και στην αναπαραγωγή των καναρινιων, έχω διαβάσει ώρες το φόρουμ για να μάθω τα απαραίτητα που χρειάζονται για την αναπαραγωγή των καναρινιων, έχω όμως κάποιες απορίες και θέλω την γνώμη σας, αυτή τη στιγμή η καναρα μου έχει πέντε αυγά που βρίσκονται στην έβδομη μέρα της επωασης εννοείται πως είναι από την ημέρα που τα έβαλα όλα μαζί, σήμερα λοιπόν βλέπω ότι έχουν ζευγαρωση 3 φορές από το πρωί είναι φυσικό αυτό, και ακόμα βλέπω ότι αυτή φεύγει από την φωλιά αρκετές φορές την ημέρα που η διάρκεια τους δεν περνά τα 3 η4 λεπτά και επιστροφή, αυτές είναι οι απορίες μου σας ευχαριστώ πολύ
 
Ότι περιγράφεις φυσιολογικό ακούγεται...
Αν και είναι και στο πουλί...
Άλλες κανάρες βιδώνονται στη φωλιά και άλλες κόβουν βόλτες που και που...

Ωοσκόπηση έχεις κάνει;
Αν όχι τώρα είναι η στιγμή...
 
Ναι το ξέρω ότι τώρα είναι η ώρα αλλά δεν έχω το θάρρος να το κάνω αυτό πρώτη φορά στην διαδικασία αυτή,
[automerge]1678970175[/automerge]
Ναι το ξέρω ότι τώρα είναι η ώρα αλλά δεν έχω το θάρρος να το κάνω αυτό πρώτη φορά στην διαδικασία αυτή,ευχαριστώ πολύ καλέ μου φίλε
 
Παιδιά πήρα το θάρρος και έκανα ωοσκοπηση και όλα έχουν σπόρο αν και αρχάριος το κατάλαβα, αλλά με παραξενεύει που κάθε φορά που βγαίνει έξω ζευγαρώνουν, αντε να δούμε τι θα γίνει
 
Είναι φυσιολογικό , ιδιαίτερα σε εποχές τόσο καιρικά μπερδεμένες . Καλό που ο κάναρος είναι ¨ντούρος¨ και η κανάρα του κάθεται , δεν δημιουργούν ¨χαμό¨ . Θέλει προσοχή μην ξεπεράσει αρχότερα , όταν έλθουν τα μικρά , τα όρια . Καλή συνέχεια .
 
αλλά με παραξενεύει που κάθε φορά που βγαίνει έξω ζευγαρώνουν,
Αν δίνεις αυγό ή αυγοτροφή καλό θα ήταν να την σταματήσεις και να αρχίσεις να δίνεις πάλι 1-2 ημέρες πριν την εκκόλαψη των μικρών.
 
Καλησπέρα.
λες να αρχιση να κάνει αυγά την ώρα που θα βγουν τα
μικρά
Όχι, όταν τα πρώτα μικρά φτάσουν περίπου 20 ημερών οι γονείς αρχίζουν να ενδιαφέρονται για την επόμενη γέννα.
Τα αυγά της επόμενης γέννας θα τα δεις όταν τα πρώτα μικρά είναι περίπου 25 ημερών.
 
Παιδιά καλημέρα σας έτσι για την ιστορία θα σας πω τα αποτελέσματα παρα τις αμφιβολίες μου όπως είχα γράψει και παραπάνω που σηκωνόταν ή καναρα συνέχεια, το πρωί της δέκατης τεταρτης μέρας, και μέσα σε ένα διάστημα τριών ωρών βγήκαν και τα πέντε πουλάκια σήμερα είναι η πέμπτη τους μέρα και και είναι υγιεστατα μακάρι να συνεχίσουν έτσι, από την μεριά μου ευχαριστώ όλα τα παιδιά που μου απάντησαν στις απορίες μου και το φόρουμ για της εμπειρίες που περνει κάποιος αρχαριος διαβάζοντας. Να είστε όλοι καλά
 
Back
Top