Αναπαραγωγή Αναπαραγωγή των καναρινιών μου (Χάρης και Eva), 2018

Κατάλαβες τι εννοώ, ήταν λάθος έκφραση. Εγώ συνεχίζω να πιστεύω το αντίθετο, εάν έρθεις και δεις και εσύ τα πουλιά και κόψεις αντιδράσεις θα καταλάβεις. Επίσης δεν την αφήνω όλη, μπορεί να πετάξω και τροφή εάν κάτσει πολύ. Και ναι εννοώ γλυκού και όχι σούπας, αλλαγή καθημερινά και δεν την τρώνε καν όλη.
 
Αφου θες να το συζητησουμε ας το συζητησουμε, δηλαδη τα πουλια πιο πολυ ενοχλουνται οταν αφαιρεις απ εξω την εξωτερικη ταιστρα σε αντιθεση με οταν βαζεις το χερι σου μεσα να αλλαξεις το αυγο;

Και την κουταλια που εβαζες του γλυκου αποκλειεται, τα πουλια τρωνε τουλαχιστον μια κουταλια της σουπας ειδικα που μου λες οτι σου μενει κι ολας μ αφηνει αφωνο.

Οποτε αφου οπως λες τρωνε μια κουταλια του γλυκου καθημερινα για να γεμισεις μια ταιστρα ειναι τουλαχιστον 10 κουταλιες του γλυκου και εσυ εχεις μεσα 2 τιγκαρισμενες αρα υποθετω οτι οι δυο ταιστρες ειναι για ενα εικοσαημερο...
 
Παιδιά, αν θέλει να αποφύγει κανείς να βάζει το χέρι του μέσα, πολύ απλά τοποθετεί το αυγό σε μια εξωτερική ταΐστρα. Έτσι κάνω, μια και έχω εξωτερική εκτροφή, ώστε να μην κινδυνεύει κάποιο πουλί να διαφύγει.
 
Αφου θες να το συζητησουμε ας το συζητησουμε
Δεν έχω κανένα θέμα, ότι θες αφού σε ενδιαφέρει τόσο.
δηλαδη τα πουλια πιο πολυ ενοχλουνται οταν αφαιρεις απ εξω την εξωτερικη ταιστρα σε αντιθεση με οταν βαζεις το χερι σου μεσα να αλλαξεις το αυγο;
Ναι. Άλλο το να αλλάζεις καθημερινά τροφή, ανοιγοκλείνοντας πόρτες και άλλο το αυγό που δεν μπαίνει καθημερινά. Επίσης δεν είναι μόνο η κίνηση και τα υπόλοιπα αλλά και το πόσο κάθεσαι μπροστά στο κλουβί. Πολύ πιο γρήγορη η διαδικασία αφαίρεσης της αυγοθήκης και της πρόσθεσης αυγού (εάν δεις τις έχω βάλει και πάνω στις πόρτες για αυτό το λόγο) από την αφαίρεση 6 ταΐστρων από το ίδιο κλουβί. Δεν μπορώ να καταλάβω την επιμονή σου εφόσον δεν έχεις μπροστά σου τα πουλιά να δεις τις αντιδράσεις τους. Φυσικά δεν λέω ότι μόνο αυτό που λέω και κάνω είναι σωστό.
Και τηνκουταλια που εβαζες του γλυκου αποκλειεται, τα πουλια τρωνε τουλαχιστον μια κουταλια της σουπας ειδικα που μου λες οτι σου μενει κι ολας μ αφηνει αφωνο.
Εγώ λέω αυτό που βλέπω. Τώρα αφού αποκλείεται, αποκλείεται, τι άλλο να πω. Τα δικά μου πουλιά δεν τρώνε με τίποτα μια κουταλιά της σούπας σε κάθε ταΐστρα την ημέρα (εκτός εάν εννοείς συνολικά μια κουταλιά της σούπας, σε δύο ταΐστρες. Έβαζα μια κουταλιά του γλυκού σε κάθε ταΐστρα και την επόμενη μέρα υπήρχε ακόμα άθικτη τροφή. Σε όλα τα πουλιά μου. Τώρα, θες να τα πάρεις ως τρελά; Θες να τα πάρεις ότι αποφασίζουν από μόνα τους ότι θέλουν να κάνουν δίαιτα; Πάρτο όπως θες, αυτό είναι.
Οποτε αφου οπως λες τρωνε μια κουταλια του γλυκου καθημερινα για να γεμισεις μια ταιστρα ειναι τουλαχιστον 10 κουταλιες του γλυκου και εσυ εχεις μεσα 2 τιγκαρισμενες αρα υποθετω οτι οι δυο ταιστρες ειναι για ενα εικοσαημερο...
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το κάνετε αυτό. Δεν είναι όλα μαθηματικές πράξεις κτλ. Εγώ γεμίζω τις ταΐστρες μου, πάω τις κοιτάω καθημερινά με την αλλαγή του νερού και όποτε κρίνω ότι θέλουν αλλαγή, τις αλλάζω. Και αλλαγή εννοώ και πέταγμα τροφής. Τώρα τα εικοσαήμερα και αυτά δεν με ενδιαφέρουν. Ξέρω πότε θέλει η τροφή αλλαγή και πότε όχι. Δεν είναι όλα αλγόριθμοι στη τελική, το φαγητό τους είναι.
 
Γιωργο οτι θες κανε με τα πουλια εγω τη γνωμη μου ειπα απλα οι απαντησεις που μου δινεις νιωθω οτι προσπαθεις να υποβαθμισεις τη νοημοσυνη μου και γι αυτο σου ανταπαντησα σ αυτα που μου ειπες.

Εγω δεν ημουν αμυντικος στις απαντησεις μου εσυ ησουν κι οταν νιωθω οτι καποιος μου λεει ασυναρτησιες γιατι κατ εμαι περι αυτου προκειται θα μπω στη διαδικασια να απαντησω.

Αν απλως μου ελεγες εγω τιγκα τις θελω ετσι το λειτουργω δεν θα ειχα κατι να απαντησω, με γεια σου με χαρα σου.Αλλα μου απαντας οτι ειναι θεμα ενοχλησης και οτι τα πουλια τρωνε μια κουταλια του γλυκου, λογικο να σου απαντησω σε αυτα και μονο αυτα, οχι το αν θα ταισεις και πως θα ταισεις.

Και οτι δεν ειναι ολα θεμα μαθηματικων και αλλα τετοια ειναι να χαμε να λεγαμε Γιωργο μην προσπαθεις να δικαιολογησεις τον τροπο που ταιζεις αν αυτος σου αρκει εμενα μου περισσευει, απλα μην μου δινεις δικαιολογιες που για μενα δεν στεκουν γιατι υποχρεωνομαι να απαντησω. Δεν θα επεκταθω αλλο δεν μ αρεσει να παιζω γιατι απανταω παντα σοβαρα και παντα με διαθεση για βοηθεια/συζητηση αλλα δεν μ αρεσει οταν μου δινουν αβασιμες δικαιολογιες.

Για μενα το θεμα θεωρειται ληξαν αλλα εισαι μεγαλος ανθρωπος πιστευω και καταλαβαινεις τι σου λεω.
 
Παιδιά ας προσπαθήσουμε όλοι μαζί να δούμε τη χαρά της αναπαραγωγής.
Ας μείνουμε στον κοινό στόχο με άξονα την αγάπη μας για τα πουλιά..
Όχι άλλες προσωπικές αναφορές και αντεκλίσεις παρακαλώ.
 
Όχι άλλες προσωπικές αναφορές παρακαλώ.

Απο τη στιγμη που ειπα οτι το θεμα απο μεριας μου θεωρειται ληξαν γιατι πολυ ασχοληθηκαμε με κουταλιες και ενοχλησεις πιστευω εγινε κατανοητο.
 
Απο τη στιγμη που ειπα οτι το θεμα απο μεριας μου θεωρειται ληξαν γιατι πολυ ασχοληθηκαμε με κουταλιες και ενοχλησεις πιστευω εγινε κατανοητο.
Το ίδιο ακριβώς προσπαθεί να σου πει εδώ και τόση ώρα ο George Kouth. Η παρέμβαση του συντονιστή έγινε για να σας υπενθυμίσει ότι με βάση τους κανόνες των συζητήσεων, δεν μας αφορά η προσωπική σας διαφωνία αλλά οι απόψεις σας επί του θέματος. Αυτές έχουν κατατεθεί ήδη. Αν δεν υπάρχει κάτι νέο να ειπωθεί, ας παραμένουμε σε όσα έχουν ειπωθεί ήδη.
 
Να σημειώσω καλά νέα. Η Eva είδε ότι την κράξαμε και εδώ ιντερνετικώς και είπε να αλλάξει γνώμη. Πεταρίζει κοιτώντας τον αρσενικό στην απέναντι μεριά, παίζει λίγο με το νήμα και ήδη είναι έτοιμη και από "κάτω".
 
Μια παρατήρηση μόνο επειδή έκανες λόγο ότι δε θέλεις να ενοχλείς τα πουλιά κατά τη διάρκεια της αναπαραγωγής για αλλαγή τροφής.
Το παρακάτω,
και ήδη είναι έτοιμη και από "κάτω".
το πιάσιμο δηλαδή των πουλιών κατά τη διάρκεια της αναπαραγωγής να το αποφεύγεις. Μόνο πίσω σε πάει χρονικά.
Καλή αναπαραγωγή και καλή δύναμη!
 
Καλή αναπαραγωγή και καλή δύναμη!
έτσι μπράβο.άντε με το καλό..
Ευχαριστώ πολύ παιδιά! Παναγιώτα δεν τα έπιασα τα πουλάκια για το λόγο που λες, τόσες φορές που μας το έχει επισημάνει ο κ. Γιάννης misalouris πλέον το καταλάβαμε!:D Απλά παρατήρησα την γενετική περιοχή και πιστεύω ότι είναι έτοιμα.
 
Καλησπέρα παιδιά. Καλά νέα και πάλι. Ο Χάρης βγάζει κάτι ερωτικές φωνές που στην αρχή δεν πίστευα ότι είναι από καναρίνι προς την Eva και η Eva επίσης δείχνει έτοιμη πλέον (αρκετά γρήγορα). Το μόνο που με προβληματίζει. Ξαναέβαλα φωλιά και νήμα αλλά το μόνο που κάνει είναι να πειράζει τη τσόχα και να τη βγάζει από τη θέση της. Δεν λέει να πάρει νήμα και να φτιάξει τη φωλιά. Τι κάνω; Αφήνω φωλιά μέσα μέχρι να αρχίσει να την φτιάχνει, ώντας χωρισμένη από τον αρσενικό; Την βγάζω πάλι; (λέω καλύτερα όχι γιατί θα ταράξω πολύ με το βάλε βγάλε). Ή ανοίγω χώρισμα ώστε με την "παρότρυνση" του αρσενικού ξυπνήσει και στρωθεί στη δουλειά;
 
Καλησπέρα παιδιά. Καλά νέα και πάλι. Ο Χάρης βγάζει κάτι ερωτικές φωνές που στην αρχή δεν πίστευα ότι είναι από καναρίνι προς την Eva και η Eva επίσης δείχνει έτοιμη πλέον (αρκετά γρήγορα). Το μόνο που με προβληματίζει. Ξαναέβαλα φωλιά και νήμα αλλά το μόνο που κάνει είναι να πειράζει τη τσόχα και να τη βγάζει από τη θέση της. Δεν λέει να πάρει νήμα και να φτιάξει τη φωλιά. Τι κάνω; Αφήνω φωλιά μέσα μέχρι να αρχίσει να την φτιάχνει, ώντας χωρισμένη από τον αρσενικό; Την βγάζω πάλι; (λέω καλύτερα όχι γιατί θα ταράξω πολύ με το βάλε βγάλε). Ή ανοίγω χώρισμα ώστε με την "παρότρυνση" του αρσενικού ξυπνήσει και στρωθεί στη δουλειά;
Θεωρώ ότι ανοίγεις το χώρισμα είναι η καλύτερη λύση για τον λόγο που λες.
Το ότι πειράζει την τσόχα μπορεί απλά να θέλει να παίξει, μπορεί όμως και να θέλει να την ξεφτίσει, το οποίο θα σημαίνει ότι το νήμα που της δίνεις δεν το θεωρεί η ίδια κατάλληλο. Όπως και νά έχει το ζήτημα όμως, εφόσον ο Χάρης είναι πυρωμένος, και η Εύα μάλλον όχι και τόσο, δεν κινδυνεύεις από άσπορη γέννα, το οποίο είναι και παρήγορο. Σύντομα θα έρθει ο καιρός της. Υπομονή.
 
Το μόνο που με προβληματίζει. Ξαναέβαλα φωλιά και νήμα αλλά το μόνο που κάνει είναι να πειράζει τη τσόχα και να τη βγάζει από τη θέση της.
Πόσο καιρό είναι η φωλιά στο κλουβί, πού και τι είδος φωλιάς είναι;
Θα έμενα με το χώρισμα.
 
Θεωρώ ότι ανοίγεις το χώρισμα είναι η καλύτερη λύση για τον λόγο που λες.
Το ότι πειράζει την τσόχα μπορεί απλά να θέλει να παίξει, μπορεί όμως και να θέλει να την ξεφτίσει, το οποίο θα σημαίνει ότι το νήμα που της δίνεις δεν το θεωρεί η ίδια κατάλληλο. Όπως και νά έχει το ζήτημα όμως, εφόσον ο Χάρης είναι πυρωμένος, και η Εύα μάλλον όχι και τόσο, δεν κινδυνεύεις από άσπορη γέννα, το οποίο είναι και παρήγορο. Σύντομα θα έρθει ο καιρός της. Υπομονή.
Σκέφτηκα μήπως απλά δεν δέχεται την τσόχα οπότε της την έβγαλα και την άφησα έτσι μήπως θέλει να βάλει μόνο νήμα.
Πόσο καιρό είναι η φωλιά στο κλουβί, πού και τι είδος φωλιάς είναι;
Θα έμενα με το χώρισμα.
Η φωλιά ξαναμπήκε από το Σάββατο, στην πλαϊνή πόρτα 60άρας ζευγαρώστρας, εξωτερική σαν αυτή:
2gr-fwlia-ekswteriki.jpg
 
Αν αυτό γίνεται καιρό και "ένιωθα" την κανάρα έτοιμη θα έβαζα άλλη μία εσωτερική φωλιά.Αυτό που μου έχει κάτσει μέχρι στιγμής με τις καθυστερημένες κανάρες, είναι όταν εγώ φτιάχνω πρόχειρα με ελάχιστο νήμα μια στεφάνη στο χείλος (ψηλά) της φωλιάς,την επόμενη μέρα να την ετοιμάζουν. Μπορεί να είναι και τυχαίο.
 
Αν αυτό γίνεται καιρό και "ένιωθα" την κανάρα έτοιμη θα έβαζα άλλη μία εσωτερική φωλιά.Αυτό που μου έχει κάτσει μέχρι στιγμής με τις καθυστερημένες κανάρες, είναι όταν εγώ φτιάχνω πρόχειρα με ελάχιστο νήμα μια στεφάνη στο χείλος (ψηλά) της φωλιάς,την επόμενη μέρα να την ετοιμάζουν. Μπορεί να είναι και τυχαίο.
Αυτό σκέφτηκα και εγώ. Μήπως δεν δέχεται εξωτερική και θέλει εσωτερική. Επίσης το έκανα και το δεύτερο στο περίπου. Πήγα σήμερα και έβαλα μερικά νήματα μέσα ώστε να την ωθήσω να συνεχίσει αυτή. Εάν πάλι όχι, τι να κάνω, θα πάω να πάρω και μια εσωτερική.
 
Μπορει να και να την ωθει μπορει και οχι, το εχω κανει κι εγω αυτο με τα νηματα αρκετα παλιοτερα και καποιες φορες προχωρησε αλλες οχι, το μονο σιγουρο ειναι οτι οταν θα ειναι ετοιμη τη φωλια θα την κανει.Αφου θα βαλεις και δευτερη καλυπτεις το γεγονος να μην της αρεσει το μερος.

Οποτε πιστευω συντομα θα εχεις εξελιξεις.
 
Μπορει να και να την ωθει μπορει και οχι, το εχω κανει κι εγω αυτο με τα νηματα αρκετα παλιοτερα και καποιες φορες προχωρησε αλλες οχι, το μονο σιγουρο ειναι οτι οταν θα ειναι ετοιμη τη φωλια θα την κανει.Αφου θα βαλεις και δευτερη καλυπτεις το γεγονος να μην της αρεσει το μερος.

Οποτε πιστευω συντομα θα εχεις εξελιξεις.
Μάλιστα. Όποτε αύριο βάζουμε και εσωτερική και ότι διαλέξει. Να ρωτήσω. Από εσωτερικές ποιά θεωρείται καλύτερη; Πλαστική, ψάθινη;
 
Back
Top