Αναπαραγωγή Αναπαραγωγή των καναρινιών μου (Χάρης και Eva), 2018

Δεν ξερω ποιες ειναι οι καλύτερες, αλλά οι πλαστικές πλένονται, απο την άλλη οι ψάθινες ειναι απο φυσικό υλικο
Η κάθε μια με τα δικά της. Καλά δεν πειράζει, θα δω εκεί σήμερα. Ευχαριστώ πάντως.
 
Καλησπέρα και πάλι παιδιά. Τελικά αγόρασα εσωτερική φωλιά, μαζί και τσιμπίδα και πλαστικά αυγά. Η φωλιά μπήκε, η Eva πήγε, την "έψαξε" και τίποτα άλλο. Οπότε, καθώς το διάβασα και σε πολλά μέρη, άνοιξα το χώρισμα μπας και την "ξυπνήσει" λίγο ο Χάρης. Με το που άνοιξε το χώρισμα αυτή όρμηξε στη μεριά του αλλά έχοντας σκοπό να του φάει την αυγοτροφή. Επομένως, ο Χάρης, μένοντας μόνος άρχισε να παίρνει λίγο λίγο το νήμα και να το πηγαίνει στη φωλιά. Τώρα δεν ξέρω εάν την φτιάχνει κανονικά γιατί δεν μπόρεσα να κάτσω και πολύ. Θα ξαναδώ αύριο. Μου φαίνεται πολύ παράξενο πόσο καλός αρσενικός βγαίνει ενώ δεν έχει ξαναζευγαρώσει.
 
Τώρα δεν ξέρω εάν την φτιάχνει κανονικά γιατί δεν μπόρεσα να κάτσω και πολύ. Θα ξαναδώ αύριο.
Όχι, δεν τη φτιάχνουν τα αρσενικά καναρίνια τη φωλιά, δλδ, δεν πλέκουν το νήμα. Απλά ενίοτε το μεταφέρουν ωθώντας τη θηλυκιά - δείχνουν με άλλα λόγια τον δρόμο.
Νοικοκύρης ο Χάρης 🙂
 
με τις καθυστερημένες κανάρες: όταν φτιάχνω πρόχειρα με ελάχιστο νήμα μια στεφάνη στο χείλος (ψηλά) της φωλιάς.. Την επόμενη μέρα την ετοιμάζουν. Μπορεί να είναι και τυχαίο..
καθόλου τυχαίο.. Μία πατέντα γνωστήκαι με υψηλό δείκτη επιτυχίας.. Ουσιαστικά τους δείχνεις το δρόμο, χωρίς χάσιμο χρόνου..
 
Ομορφα κιτρινουλια πλασματακια! Να τα χαιρεσαι και ολα να πανε καλα! 🙂Αντε σιγα σιγα θα δεις που θα γινουν ολα με την ωρα τους. Πρωτα η φωλιτσα και τσουπ μετα τα αυγουλακια🙂. Ευχομαι πολλα μικρα στοματακια να δεις! 🙂
 
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ Κατερίνα. Τα παρακολούθησα σήμερα και είδα ένα μικρό καυγαδάκι και μετά τάισμα από τον αρσενικό στη θηλυκιά πάνω στη φωλιά. Παρόλα αυτά μου φαίνεται παράξενο που η φωλιά δεν φτιάχνεται. Ήταν όπως την άφησα και το νήμα όλο πεταμένο στο πάτο από τον Χάρη.
 
Να εικάσω ότι δεν έχουν ζευγαρώσει ακόμα;
Νομίζω πως όχι. Βέβαια δεν είμαι σίγουρος γιατί δεν είμαι από πάνω τους να βλέπω. Μόνο ένα τάισμα είδα.

Παιδιά παρατήρησα χθες με το που έβαλα λίγο νήμα στη φωλιά τον αρσενικό να πηγαίνει και να το πειράζει. Σήμερα που ξανακοίταξα έλειπε σχεδόν όλο από τη φωλιά, έβαλα πάλι και κάθισα και περίμενα. Είδα λοιπόν τον Χάρη να πηγαίνει και να το βγάζει λίγο λίγο. Υπάρχει λογική εξήγηση γιατί το κάνει αυτό; Αφού θέλει πολύ να ζευγαρώσει. Επίσης πλέον το έβγαλε όλο από τη θήκη και είναι πεταμένο στον πάτο. Θα πάω να πάρω άλλο και θα τον καθαρίσω τον πάτο. Μόλις δω ότι είναι έτοιμα θα ξαναβάλω.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Το πειράζει το νημα για να παίξει ο ίδιος και για να της το δώσει, μήπως και εκεινη το στρώσει. Ειναι σύνηθες τα αρσενικά στην αρχή της αναπαραγωγής να ασχολούνται με νημα.
 
Το πειράζει το νημα για να παίξει ο ίδιος και για να της το δώσει, μήπως και εκεινη το στρώσει. Ειναι σύνηθες τα αρσενικά στην αρχή της αναπαραγωγής να ασχολούνται με νημα.
Να αδειάζει όμως όλη τη φωλιά; Πάει σιγά σιγά κάθεται πάνω στη φωλιά και το πετάει κάτω λίγο λίγο.
 
Να αδειάζει όμως όλη τη φωλιά; Πάει σιγά σιγά κάθεται πάνω στη φωλιά και το πετάει κάτω λίγο λίγο.
Αυτά ξέρουν τι πρέπει να κάνουν.. εσύ όμως βιάζεσαι.
Άστα ήσυχα και σε λίγες μέρες θα δεις πως τελικά η φωλιά φτιάχνεται και κανείς δεν την χαλάει.
 
Αυτά ξέρουν τι πρέπει να κάνουν.. εσύ όμως βιάζεσαι.
Άστα ήσυχα και σε λίγες μέρες θα δεις πως τελικά η φωλιά φτιάχνεται και κανείς δεν την χαλάει.
Θα συμφωνήσω απόλυτα!

μένοντας μόνος άρχισε να παίρνει λίγο λίγο το νήμα και να το πηγαίνει στη φωλιά. Τώρα δεν ξέρω εάν την φτιάχνει κανονικά γιατί δεν μπόρεσα να κάτσω και πολύ. Θα ξαναδώ αύριο. Μου φαίνεται πολύ παράξενο πόσο καλός αρσενικός βγαίνει ενώ δεν έχει ξαναζευγαρώσει.
Ήταν όπως την άφησα και το νήμα όλο πεταμένο στο πάτο από τον Χάρη.
Παιδιά παρατήρησα χθες με το που έβαλα λίγο νήμα στη φωλιά τον αρσενικό να πηγαίνει και να το πειράζει. Σήμερα που ξανακοίταξα έλειπε σχεδόν όλο από τη φωλιά, έβαλα πάλι και κάθισα και περίμενα. Είδα λοιπόν τον Χάρη να πηγαίνει και να το βγάζει λίγο λίγο. Υπάρχει λογική εξήγηση γιατί το κάνει αυτό; Αφού θέλει πολύ να ζευγαρώσει. Επίσης πλέον το έβγαλε όλο από τη θήκη και είναι πεταμένο στον πάτο. Θα πάω να πάρω άλλο και θα τον καθαρίσω τον πάτο. Μόλις δω ότι είναι έτοιμα θα ξαναβάλω.
Φέτος έχω ένα αρσενικό πορτοκαλί ο οποίος παίζει να εχει χτισει ολη τη φωλια μονος του, βαζει βαμβακι τη στρωνει αλλα δεν καθεται για πανω απο λιγα δευτερολεπτα. Το θηλυκο δειχνει αδιαφορο οσο ειμαι εγω μπροστα (δε ξερω τι κανει οταν λειπω)! Αν δεν ειχα δει ποσο προικισμενος και πυρωμενος ειναι και αν δεν τον ειχα δει να κυνηγαει το θηλυκο ενω ταυτοχρονα της κελαηδα θα πιστευα πως εχω 2 θηλυκα σε ενα κλουβι!
Σπανιζουν τετοιοι αρσενικοι κι ομως υπαρχουν και χαιρομαστε να τους καμαρωνουμε (φεμινιστριες ειμαστε) ! 😉
 
Αν δεν ειχα δει ποσο προικισμενος
Γειά σου Αλίκη με τα... Πικάντικά σου...
Ναι, Γιώργο, παίζει πραγματικά να χαλάει τη φωλιά ολοσχερώς και έπειτα να προσπαθεί να της δώσει το νήμα για να τη φτιάξει εκείνη. Αλλά ένα ερώτημα: Έχουν αρκετό νήμα στη διάθεσή τους;
 
Αχ Αλίκη τα ίδια ακριβώς περνάω και εγώ. Τι να πω, υπομονή και όλα να πάνε καλά.
Εμενα αφου εκανε το πρωτο κατω, τα υπολοιπα τα εκανε ευτυχως στη φωλια! Σημερα ειμαστε στο τριτο!

Υ. Γ.: Panagiota. στο δικό σου κοριτσι αναφερομαι. :D
 
Εμενα αφου εκανε το πρωτο κατω, τα υπολοιπα τα εκανε ευτυχως στη φωλια! Σημερα ειμαστε στο τριτο!

Υ. Γ.: Panagiota. στο δικό σου κοριτσι αναφερομαι. :D
Καλή συνέχεια λοιπόν, μακάρι όλα να πάνε τέλεια. Εμείς αλλάξαμε νήμα σήμερα και πάλι παίζουμε με αυτό.
 
Back
Top