Αναπαραγωγή Νέο ζευγάρι Κοκατίλ αλλά δε δίνει σημασία το ένα στο άλλο

nikolasstefan

PB New Member
Εγγραφή
12 Ιουν 2017
Μηνύματα
20
Πόλη
Βέροια
Καλησπέρα παιδιά, θέλω τα φώτα σας. Εχω ένα θυληκό κοκατίλ εδώ κ ένα χρόνο το είχα μαζί μας μέσα στο σπίτι και μας συνήθισε αρκετά μπορώ να πώ και δέθηκε μαζί μας. Πριν κανα 2μηνο είχε τις ορμές και μας έκανε άσπορα αυγά. Από τότε άρχισα να σκέφτομαι να της βρώ ένα ταίρι. Λοιπόν έχω πάρει έναν αρσενικό μη εξημερωμένο όμως και αφού πέρασαν κάποια γνωριμία να το πω έτσι, βλέπω ότι δεν δίνει το ένας σημασία στο άλλο και θα ήθελε τις απόψεις σας. Φυσικά έχω διαβάσει διάφορα άρθρα για την αναπαραγωγή των κοκατίλ αλλά πάντα οι προσωπικές εμπειρίες του καθενός μας διδάδκουν καλύτερα πιστεύω. Ευχαριστώ...
 
Πρώτα να ρωτήσω αν είναι βέβαιο πως είναι αρσενικό το άλλο πουλί.
Η γνωριμία τι περιελάμβανε; Τώρα συγκατοικούν στο ίδιο κλουβί; Κανονικά κατά το στάδιο της γνωριμίας, τα έχουμε ένα μήνα περίπου στο ίδιο δωμάτιο σε ξεχωριστά κλουβιά, ξεκινώντας από τα πλέον απομακρυσμένα σημεία και μειώνοντας την απόσταση μεταξύ τους ανά τακτά διαστήματα.
Υπάρχει απλά απάθεια ή και αψιμαχίες;
 
Λοιπόν είναι 99% αρσενικό τα είχα 20 μέρες στο δωμάτιο ο αρσενικός στο κλουβί του η θηλυκιά στο δικό της βέβαια όπως είπα η θηλυκιά είναι πολύ δεμένη μαζί μας και περιφερόταν και ελεύθερη αρκετές φορές πλησίαζε το κλουβί αλλά ως εκεί κάποιες φορές το άφηνα ανοιχτό μήπως μπει αυτή η μήπως βγει αυτός αλλά τίποτα κάποια στιγμή λοιπόν που πλησίαζε αυτός άνοιγε τα φτερά του και σφηριζε. Όταν απομακρυνόταν πάλι σφύριζε σα να την ψάχνει! Αυτή όμως με το που βλέπει εμάς κατευθείαν έρχεται σ εμάς! Και για να φτάσω στο τώρα τα έβαλα σε μια μεγάλη κλούβα που έχω μαζί με τα budgie που έχω φτιάξει περίπου 2χ2χ2 μέτρα γιατί θεώρησα ότι εάν θα με βλέπει λιγότερο θα δεθεί με το είδος της περισσότερο...Αυτό έχει περίπου ένα μήνα και όταν πηγαίνω να τα δω φυσικά ποτέ δεν μαλώνουν αλλά και δεν έρχονται κοντά. Ο αρσενικός το μόνο που κάνει είναι σφυρίζει όταν αυτή απομακρύνεται η έρχεται πάνω μου αλλά εκείνη χαϊδεύεται σε μένα και μόνο...
 
Η συγκατοίκηση με άλλο είδος είναι ο ένας ανασταλτικός παράγοντας, κανονικά το ζευγάρι πρέπει να είναι μόνο του, γιατί δεν ξέρεις τι εντάσεις θα δημιουργηθούν πάνω στην αναπαραγωγική διαδικασία. Είναι απρόβλεπτο.
Επίσης το θηλυκό θεωρόντας εσένα ως ταίρι της, δύσκολα θα ενδώσει στο αρσενικό. Αν υπάρχει η δυνατότητα, να τα φροντίζει άλλο άτομο εμπιστοσύνης από δω και στο εξής. Βέβαια αναπαραγωγή από τον επόμενο μήνα και μετά να περιμένεις.
 
Απλά σκεφτόμουν, εάν έρθει πάλι στις ορμές τις τότε έχουν ελπίδες να ζευγαρώσουν; Πάντως η αλήθεια είναι ότι τα budgie πειράζουν τα κοκατιλ και όχι το αντίθετο...
 
Ναι αν δεν σε βλέπει :D

Ναι, τα κοκατίλ είναι πρόβατα. Χώρισέ τα.
Ναι αν δεν σε βλέπει :D

Ναι, τα κοκατίλ είναι πρόβατα. Χώρισέ τα.
Κοίτα το να μη με βλέπει δεν γίνεται ούτε κι εγώ να μην τη βλέπω 😀... σκέφτηκα να την ξανά πάρω μέσα μαζί μου και να πάρω μια άλλη θηλυκιά για τον αρσενικό αλλα επειδή πραγματικά το έχω πολύ σοβαρά στο μυαλό μου και δεν το θεωρω παιχνιδι έχω μπερδευτει λίγο, για πες μου κι αυτη την περίπτωση! Απλά δυστυχώς ο αρσενικός κάνει τρομερή φασαρία και θα έχω πρόβλημα να τα πάρω μαζί μέσα στο σπίτι αλλιώς δεν θα το σκεφτόμουν (και φυσικά δεν είμαι εγώ το πρόβλημα)...
 
Να ρωτήσω.. Αν αντιλαμβανομαι σωστά τα έχεις σε εξωτερικό χώρο. Όμως το χειμώνα επιβιώνουν αυτά τα είδη έξω;
Για το θέμα του ζευγαρωματος που σε απασχολεί θα έλεγα να βλέπεις το θηλυκό όσο μπορεις λιγότερο και αν σου δώσει άσπρη γέννα, απομακρύνσου πλήρως ώστε να δεθεί το ζευγάρι.
 
Κοίτα το να μη με βλέπει δεν γίνεται ούτε κι εγώ να μην τη βλέπω 😀... σκέφτηκα να την ξανά πάρω μέσα μαζί μου και να πάρω μια άλλη θηλυκιά για τον αρσενικό αλλα επειδή πραγματικά το έχω πολύ σοβαρά στο μυαλό μου και δεν το θεωρω παιχνιδι έχω μπερδευτει λίγο, για πες μου κι αυτη την περίπτωση! Απλά δυστυχώς ο αρσενικός κάνει τρομερή φασαρία και θα έχω πρόβλημα να τα πάρω μαζί μέσα στο σπίτι αλλιώς δεν θα το σκεφτόμουν (και φυσικά δεν είμαι εγώ το πρόβλημα)...
Το καταλαβαίνω :)
Να πάρεις άλλο θηλυκό γιατί; Σκοπός σου είναι η αναπαραγωγή; Αν όχι, θα μπλέξεις και θα κουραστείς. Αν δεν έχεις εκτροφικούς σκοπούς, πάρε το ζευγάρι μέσα στο σπίτι. Και αν δεν προχωρήσουν σε γέννα, θα έχουν τουλάχιστον το ένα παρέα το άλλο όταν λείπετε. Μέσα το πιθανότερο θα είναι πιο ήσυχος, εξάλλου είναι νωρίς ακόμα και δεν σας έχει γνωρίσει το αρσενικό. Σιγά-σιγά θα ημερέψει κάπως και αυτό.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Να ρωτήσω.. Αν αντιλαμβανομαι σωστά τα έχεις σε εξωτερικό χώρο. Όμως το χειμώνα επιβιώνουν αυτά τα είδη έξω;
Για το θέμα του ζευγαρωματος που σε απασχολεί θα έλεγα να βλέπεις το θηλυκό όσο μπορεις λιγότερο και αν σου δώσει άσπρη γέννα, απομακρύνσου πλήρως ώστε να δεθεί το ζευγάρι.
Ναι είναι σε εξωτερικό χώρο έχω ψιλή σίτα από μέσα για τα ποντίκια, χοντρό κουνελοσυρμα απ έξω και τα ντύνω με νάιλον στις παγωνιες, τον χειμώνα που μας πέρασε δεν είχα προβλήματα...όσον αφορά το θέμα του ζευγαρώματος πιο πολύ με απασχολεί το να είναι χαρούμενα τα πουλιά και να δέσουν μεταξύ του οπότε συνεπάγεται και η αναπαραγωγή τους...
 
Back
Top