Γενικά Νέο μέλος στην οικογένεια, ένα budgie 4 μηνών

Να το χαίρεσαι το νέο σου παπαγαλάκι. Είναι κουκλί ζωγραφιστό. Εύχομαι να περάσετε μαζί πολλές και όμορφες στιγμές!
 
Καλώς την δέχθηκες την κοπελιά, όντως πρόκειται για μικρό πουλάκι 5 μηνών τόπ, αν και απ ότι βλέπω περιέργως έχει την ίριδα σχηματισμένη! Για πατήθρες πήγαινε σε πολυκατάστημα με σιδηρικά χρώματα εργαλεία, και πάρε καβίλιες 10" και 12" διάμετρο.
 
Ευχαριστώ για τις ευχές σας παιδιά στην φωτογραφία φαίνεται όντως το στεφάνι αλλά πιο πριν και τώρα τα μάτια του είναι γυαλιστερά και καταμαυρα.:)
 
Είναι πολύ όμορφο να το χαίρεσαι.
Είναι σίγουρα μικρό σε ηλικία φαίνεται από τις ρίγες στο κεφαλάρι του.
Μεγαλώνοντας θα τραβηχτουν προς τα πίσω.
 
Ευχαριστω ημερο δν το λες αλλα εχει εξοικειωθει λιγο.

Λοιπον εξοικειωμρνο τωρα ξεκιναμε την εξοικειωση μαζι μου αλλα και την εκπαιδευση. Δυσκολο κομματι αλλα πιστευω να τα καταφερω
 
Θέλει υπομονή.
Το έχεις μόνο μια μέρα. Ειναι στην φάση της προσαρμογής ακόμα.
Εσύ προς το παρόν να του μιλάς γλυκά και να του λες το όνομα του και τραγουδάκια κλπ μέχρι να νιώθει άνετα με την παρουσίαση σου.
 
Είναι καινούργιο, ακόμα δεν έχει προσαρμοστεί στο νέο περιβάλλον, υπομονή :)
 
, δεν υπαρχουν στρογγυλες πατηθρες τι αλλο μπορω να κάνω;
Μπορείς επίσης να κόψεις κλαδιά από επιτρεπόμενα δέντρα (πχ ευκάλυπτο-λεμονιά κτλ) να τα απολυμάνεις και να τα δέσεις στο κλουβί, φρόντισε να έχουν διαφορετικές διαμέτρους ώστε ν΄ανοιγοκλείνουν τα πατουσάκια του

Μονο που φοβαται πολυ και δν ανταποκρινεται
Κανονικά το πουλάκι πρέπει να μείνει για αρκετές ώρες μόνο (χωρίς φασαρία και κόσμο), να περιεργαστεί με άνεση το κλουβί και τον ευρύτερο χώρο και σιγά σιγά να το πλησιάσεις. Έχεις καλυμμένα δύο-τρία μέρη του κλουβιού του;αυτό το κάνει να νιώθει ασφάλεια.

Λοιπον εξοικειωμρνο τωρα ξεκιναμε την εξοικειωση μαζι μου αλλα και την εκπαιδευση. Δυσκολο κομματι αλλα πιστευω να τα καταφερω
:DΆσε την εκπαίδευση, ακόμα δεν το πήρες.. Έχεις χρόνο μπροστά σου για όλα!
 
Κανονικά το πουλάκι πρέπει να μείνει για αρκετές ώρες μόνο (χωρίς φασαρία και κόσμο), να περιεργαστεί με άνεση το κλουβί και τον ευρύτερο χώρο και σιγά σιγά να το πλησιάσεις. Έχεις καλυμμένα δύο-τρία μέρη του κλουβιού του;αυτό το κάνει να νιώθει ασφάλεια.
Νομίζω πως είναι η καλύτερη επιλογή για κάθε νέο ζώο στην παρά μας.
 
Back
Top