Γενικά Νέο μέλος της οικογένειας ο Άλεξ (African grey)

Ανδριανή

PB New Member
Εγγραφή
2 Νοε 2018
Μηνύματα
147
Πόλη
Φολέγανδρος
Καλημέρα σας! Παρουσιάζω το νέο μέλος της οικογένειας μου είναι ο Άλεξ μου! Το έχω μαζί μου 2 μήνες και σε λίγες μέρες θα γίνει 6 μηνών 🥰 Είναι ήμερος δέχεται χάδια κάθεται απάνω μου και έχει αρχίσει να λέει λεξουλες! Με έχει ξετρελανει!
 

Συνημμένα

  • IMG_20210220_082134.webp
    IMG_20210220_082134.webp
    71,4 KB · Προβολές: 40
@ianosΣας ευχαριστώ πολύ! Το πρωί μόλις μας ακούει αρχίζει και φωνάζει για να πάω στο κλουβί και να το ξεσκεπάζω.Οταν μένουμε μόνοι και πάω σε κάποιο άλλο δωμάτιο και δεν με βλέπει αρχίζει να φωνάζει 🤭πάω του ανοίγω την πόρτα και βγαίνει έξω.
Κάποιες φορές κάθεται απάνω μου
Άλλες το αφήνω κάτω με παιχνίδια και ασχολείται. Τρώει πέλλετ, φρούτα του αρέσει πολύ η μπάνανα! Το λάχανο,μαρουλι,φακές, μαυρομάτικα φασόλια, καρότο, ευτυχώς είναι καλογουλος 😃 Γενικά όσο είμαι σπίτι προσπαθώ να τον έχω έξω από το κλουβί μέχρι των καταλάβω ότι βαρέθηκε και θέλει να μπει στο κλουβί του.
 
Καλημερα Ανδριανή, καλωσορίσατε εσύ κι ο Άλεξ! Είναι απίθανος, να τον χαίρεσαι και να μας ενημερώνεις, οπότε μπορείς, για τα καμωματα του! Οι παπαγάλοι είναι τα πιο όμορφα, απίθανα και αστεία πλασματα του πλανήτη 😊
 
@Ανδριανή , του έχετε ή σκοπεύετε να του έχετε όταν θα μεγαλώσει, ένα συγκεκριμένο πρόγραμμα ημερήσιο στο οποίο, αναλόγως και των εξωτερικών υποχρεώσεών σας, θα ασχολείστε μαζί του καθορισμένες ώρες;
Σε ρωτώ διότι έχω την αίσθηση (ας με διορθώσουν οι γνώστες) ότι κάτι τέτοιο θα πρέπει να ισχύει, προκειμένου ο African Grey να νιώθει ψυχολογικά ασφαλής
 
Άλλες το αφήνω κάτω με παιχνίδια και ασχολείται.
Καλημερα Ανδριανή και καλημερα και στον Άλεξ επισης 😊🤗. Και αλλο μικρακι βλέπω έχει γεμίσει ο τόπος 🥰
Μπράβο σου που προσπάθεις να το ταΐσεις ποικίλες τροφές :) 👌🏻
Όταν όμως γραφεία «το αφήνεις κάτω» τι εννοεις; Δεν πετάει; Του έχετε κόψει φτερά;
 
@thunderfck ευχαριστώ πολύ και χαίρομαι που μου κάνετε αυτή την ερώτηση. Είμαι ΚΑΤΑ του να ΚΌΒΟΥΜΕ ΤΑ ΦΤΕΡΆ ΑΠΌ ΤΑ ΠΟΥΛΆΚΙΑ ΜΑΣ. Ο Άλεξ μου γεννήθηκε μία χαρά αλλά η μαμά του κατέστρεψε κάποια φτερά και δεν μπορεί να πετάξει 😢.Ο εκτροφέας του μου το είπε από την πρώτη στιγμή αλλά εγώ τον ήθελα.Ετσι δεν τον βάζω έξω ψηλά στο κλουβί του το έχω κάτω με διάφορα παιχνίδια 🙂
 
@ianos ναι θα φτιάξω ένα πρόγραμμα
Ποιο συγκεκριμένο όταν θα έρθει η ώρα να δουλέψω.
[automerge]1613812715[/automerge]
@ianos αυτή ήταν και εμένα η ερώτηση
στον εκτροφέα και μου είπε όχι.Αν ξέρει κάποιος γνώστης περί του θέματος ας απαντήσει..
[automerge]1613812807[/automerge]
@Nikoletta ευχαριστώ πολύ!
Εννοείται
 
. Ο Άλεξ μου γεννήθηκε μία χαρά αλλά η μαμά του κατέστρεψε κάποια φτερά και δεν μπορεί να πετάξει 😢.
όταν λες «η μαμα του»; Η μαμα ποιανού; Του εκτροφεα;
Σ κάνω αυτή τη χαζή ερώτηση διότι όταν το απομακρύνει από τους φυσικους γονείς ο εκτροφεας δεν υπάρχουν φτερά.
Μήπως εννοεις το τσιμπούσε από μικρο τραβούσε τους οδηγους κ έπινε το αίμα η μαμα του ζακο; Καπωσ Έτσι Κάτι τέτοιο; 😌
 
Μόνο αυτο υποψιάζομαι. Συνθήκες στα ζευγάρια του εκτροφεα έχεις εικόνα; Σου εδειξε; Τον Γνωρίζεις; Διαλέγεις δύσκολο δρόμο Ανδριανή αλλά εύσημα πολλά σου αξίζουν ειλικρινά 🙂. Αν θες όμως πες μας για τον εκτροφεα 😏😌
 
@thunderfck η μαμά του η
ζακο καλέ 😀 δεν ξέρω μετά την γέννηση από πόσες ημέρες τα περνούν
[automerge]1613813415[/automerge]
όταν λες «η μαμα του»; Η μαμα ποιανού; Του εκτροφεα;
Σ κάνω αυτή τη χαζή ερώτηση διότι όταν το απομακρύνει από τους φυσικους γονείς ο εκτροφεας δεν υπάρχουν φτερά.
Μήπως εννοεις το τσιμπούσε από μικρο τραβούσε τους οδηγους κ έπινε το αίμα η μαμα του ζακο; Καπωσ Έτσι Κάτι τέτοιο; 😌
[automerge]1613813442[/automerge]
όταν λες «η μαμα του»; Η μαμα ποιανού; Του εκτροφεα;
Σ κάνω αυτή τη χαζή ερώτηση διότι όταν το απομακρύνει από τους φυσικους γονείς ο εκτροφεας δεν υπάρχουν φτερά.
Μήπως εννοεις το τσιμπούσε από μικρο τραβούσε τους οδηγους κ έπινε το αίμα η μαμα του ζακο; Καπωσ Έτσι Κάτι τέτοιο; 😌
[automerge]1613813525[/automerge]
@thunderfck ναι αυτό μου είχε πάει ότι το τσιμπούσε
[automerge]1613813675[/automerge]
@ianos δεν ξέρω
 
Τελευταία επεξεργασία:
@thunderfck , γνωρίζεις σε ποια ηλικία αλλάζουν φτερά οι ζακό;
Και πώς (αν) μπορεί η φίλη μας να δει στις ρίζες των φτερών (π.χ. υπολείμματα) αν και κατά πόσο τα φτερά θα ξαναβγούν; Ρωτώ διότι αν π.χ. σε καναρίνι με κάποιον τρόπο έχει παραμείνει μικρό τμήμα φτερού, τότε ή το τραβάς για να βγάλει νέο ή αναμένεις την πτερόρροια, εφόσον δεν έχει καταστραφεί ο θύλακας της ρίζας
 
Έχει δαχτυλίδι στο ποδαράκι;αν ναι τότε το έχει τραβήξει 18-21 ημέρες περίπου Αν δεν έβαλε δαχτυλίδια και το άφησε στη μαμμα του παραπάνω μερες αλλάζει αλλά δε νομίζω να το άφησε.
Δεν καταλαβαίνω τι έχει γίνει ακριβώς ειναη από τους καλύτερους γονείς π υπάρχουν τα ζακο σαν ειδος...υποψιάζομαι μόνο εικασιες οτι του χάλασε η γεννα ισωσ Έμεινε μόνο τ και η μαμμα του έκανε επιθέσεις...δεν θέλουν λίγα πιτσουνια τα ζακο...εκείνος όμως δεν είδε τη συμπεριφορά αυτή;δε μάτωνε το μικρό; Πως το άφησε αυτο. Αν του έχει καταστρέψει θύλακες έγινε κατεπαναληψη..το άφησε έτσι να γίνει 🤪
 
@thunderfck , γνωρίζεις σε ποια ηλικία αλλάζουν φτερά οι ζακό;
Και πώς (αν) μπορεί η φίλη μας να δει στις ρίζες των φτερών (π.χ. υπολείμματα) αν και κατά πόσο τα φτερά θα ξαναβγούν;
Στους 8 μήνες ξεκινάει κ συντελείται μέχρι τους 36. Βρίσκονται σε μόνιμη πτερορροια όλο το χρονο. Αν δεν υπάρχει ρίζα αν οι θύλακες ειναη κλειστοί τότε οχι δε ξαναβγαίνουν. Για να γίνει όμως αυτο πρπει να του τραβούσε κατεπαναληψην τους οδηγους κ να έπινε αίμα. Άσχημη συμπεριφορά από τη μάνα κάτι λάθος γίνεται εκεί στον εκτροφεα
 
@Ανδριανή συγγνώμη για την παρέμβασή μήπως το πουλάκι έχει θέμα γενετικής φύσης με τα φτερά του; Μπορείς να ανεβάσεις φώτο καθαρή και κοντινή από το σημείο του προβλήματος;
 
Back
Top