Γενικά Νέο μέλος της οικογένειας ο Άλεξ (African grey)

Έχω μιλήσει με τον εκτροφέα θα μιλήσω και με τον κτηνίατρο και θα σας πω νεότερα.Σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον σας!
[automerge]1613843925[/automerge]
@thunderfck Δεν μένει μόνος πολύ
Το βράδυ μόνο το σκεπάζω και δεν έχω δει ποτέ Έμμα στο ράμφος του.
 
Βρες ποτε το κάνει.
εννοώ βρες την ώρα που το κάνει μ...
τι έχει γίνει πριν η/και τη στιγμή π το κάνει... αν μάθεις ποτε το κάνει έχεις εργαλείο να δουλέψεις κόντρα σε αυτο.

1) Δεν ειναη το βράδυ στον ύπνο άρα Είναι κατά τη διάρκεια της ημέρας.
2) Δεν το κάνει όσο σε έχει παρεάκι άρα το κάνει όταν του λείπεις.

Αυτά έχω καταλάβει στα γρήγορα μπακάλικα εγώ Ανδριανή.

Εύχομαι να είναι σύντομα όλα παρελθόν
 
ένας γνωστός μου που έχει Μακάο ο οποίος βγάζει τα φτερά αναγκαστικε και πήρε ένα τώρα δεν ξέρω πως λέγεται αλλά όπως είναι το χωνί στα σκυλιά κάτι παρόμοιο, απλά αντί να είναι χωνί είναι επίπεδο. Ίσως μπορούσες να βάλεις κάτι τέτοιο έτσι ώστε τουλάχιστον να μην πειράζει την πληγή
 
Το σκέφτηκα λίγο καλύτερα το θέμα και κατάλαβα ότι πολλές φορές ή μεγάλη μας επιθυμία να αποκτήσουμε κάτι μας οδηγεί σε λάθη τα όποια τα πληρώνουμε αργότερα.Η Ανδριανή αγόρασε πουλάκι στη μισή τιμή, και ο <εκτροφέας> πούλησε με έκπτωση, όλοι ευχαριστημένοι!
 
Το σκέφτηκα λίγο καλύτερα το θέμα και κατάλαβα ότι πολλές φορές ή μεγάλη μας επιθυμία να αποκτήσουμε κάτι μας οδηγεί σε λάθη τα όποια τα πληρώνουμε αργότερα.Η Ανδριανή αγόρασε πουλάκι στη μισή τιμή, και ο <εκτροφέας> πούλησε με έκπτωση, όλοι ευχαριστημένοι!
φορτώνεις δεκαετιες κάποιον να παιδεύεται;. Το σενιαρεις και το δινεις η το κρατας για αναπαραγωγή.
Ένα δίνω ελαφρυντικό μοναχα. Αν λογίζεται κιόλας. οι περισσότεροι εκτροφεις έχουν άγρια ζευγάρια. Δε ξέρουν που παν τα τέσσερα δηλαδή τι παιζει. Έχουν κότες απλά π κάνουν χρυσά αυγά.
Και όταν Γερνάνε και δεν κάνουν πολλά αυγά η πολλες γεννες τα «σκοτώνουν» είτε σε τιμή είτε κυριολεκτικά και ανανεώνουν τη μπιζνα.

Στη συγκεκριμένη περίπτωση το πρόβλημα φαίνεται από τη πρώτη κιόλας μέρα. Όλα τα υπόλοιπα ταισμενα στο χέρι με κρέμες που τα πρόβληματα φαίνονται μετά την 3ετια; Μετά τους 20-24 μήνες; Αυτά είναι καλύτερα θαρρεις; 🤪
 
Θα ηθελα να σου μπραβο που τον πηρες και εας εχει προβλημα με τα φτερα εκανες το σωστο !να τον χαιρεσε κουκλος ειναι ε,εγω εχω ενα μπατζι και ειναι το πρωτο μου το εχω 4 μηνες και μου εχει προσφερει πολλα και εγω το πηρα γιατι θα πεθαινε εκει που ητανε!θελω και εφω να παρω ενα ποιο μεγαλο πουλι αλλα σκεφτομαι οτι δεν ειναι καλο να το παρω γιατι ενισχυω την παραγωγη παπαγαλων που δεν κανουν για ελλαδα και επισης ειναι τεραστια δεσμευση δεν εχω τοσο χρονο ειδη με το μπατζι ζοριζομαι!καλη συνεχεια!
 
Στην Ίο υπάρχει κτηνίατρος
κτηνίατρος έρχεται από την μήλο
Παιδιά, αν θέλετε αναφέρετε ονόματα για να τους κάνουμε παρουσίαση στην ειδική ενότητα, εφόσον δεν υπάρχουν.

Και μην ξεχνάτε ότι μπορείτε ανά πάσα στιγμή να προτείνεται τον γιατρό σας εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/
 
αλλά όπως είναι το χωνί στα σκυλιά κάτι παρόμοιο, απλά αντί να είναι χωνί είναι επίπεδο. Ίσως μπορούσες να βάλεις κάτι τέτοιο έτσι ώστε τουλάχιστον να μην πειράζει την πληγή
Αν επικοινωνήσεις με τον γνωστό σου, και μπορεί, στείλε μας μια φωτογραφία του "προστατευτικού" ώστε να ξέρει η @Ανδριανή και αφού μιλήσει με τον γιατρό, αν της αναφέρει κολάρο να του τον ρωτήσει σχετικά.
@Ανδριανή θα σου προτείνω, στην περίπτωση που μιλήσεις με γιατρό, πρώτα να τον αφήσεις να δει, εξετάσει, πει ό,τι σκεφτεί, κι έπειτα, αν σου μείνουν απορίες ή έχεις σκεφτεί κι εσύ κάποιες λύσεις, μόνο τότε, αφού έχει τελειώσει ο γιατρός, να του τα συζητήσεις. Το λέω, διότι μερικές φορές με τα συνεχή σχόλιά μας, τους αποπροσανατολίζουμε και δεν ολοκληρώνουν αυτό που πρέπει να κάνουν / πουν...
 
@ianos καλημέρα σας καλή εβδομάδα να έχουμε. Μίλησα χθες με την γιατρό της είπα το πρόβλημα ήθελε να δει φώτο και μου είπε ότι τέλος του μήνα θα έρθει να το δεί και θα κάνουμε ότι χρειάζεται..
 
@Ανδριανή Καλημέρα, το κολάρο είναι η μοναδική λύση για το πρόβλημα του Άλεξ, απλώς αυτό έπρεπε να γίνει πιο νωρίς και από τον εκτροφέα.Είναι φθηνά, αλλά θέλει προσοχή το μέγεθος για την σωστή εφαρμογή του.Ο γιατρός σου είπε να βάλεις κατι στην πληγή του;
[automerge]1613971795[/automerge]
@Ανδριανή Καλημέρα, το κολάρο είναι η μοναδική λύση για το πρόβλημα του Άλεξ, απλώς αυτό έπρεπε να γίνει πιο νωρίς και από τον εκτροφέα.Είναι φθηνά, αλλά θέλει προσοχή το μέγεθος για την σωστή εφαρμογή του.Ο γιατρός σου είπε να βάλεις κατι στην πληγή του;
κολάρο
[automerge]1613972026[/automerge]
Δες αυτό: https://www.petsamolis.gr/proionta/...laro-antileixeos-elisabet,-ptinon1034443.html
 
είπε ότι τέλος του μήνα θα έρθει να το δεί και θα κάνουμε ότι χρειάζεται..
Μόνο για την περίπτωση που δεν γνωρίζει τι πρέπει / μπορεί να γίνει, θα σου πρότεινα να έχεις έτοιμο το τηλέφωνο ώστε να προτείνεις να επικοινωνήσει άμεσα με κάποιον/α ειδικευμένο σε πτηνά. Εδώ είναι η λίστα των Πτηνιάτρων με τηλέφωνα (για να την έχεις πρόχειρη)
 
Back
Top