Γενικά Νέο μέλος της οικογένειας ο Άλεξ (African grey)

@thunderfck ναι και το πειράζει ποτέ ποτέ το είπα στον εκτροφέα από τις πρώτες μέρες που το είχα και μου είπε ότι δεν είναι τίποτα. Ότι το έκανε η μάνα του από μωρό που ήταν. Είχε άλλα 3 αδέρφια
 
@thunderfck ναι και το πειράζει ποτέ ποτέ το είπα στον εκτροφέα από τις πρώτες μέρες που το είχα και μου είπε ότι δεν είναι τίποτα. Ότι το έκανε η μάνα του από μωρό που ήταν. Είχε άλλα 3 αδέρφια
Γεννα καλοκαιριού. οι χειρότερες γεννες πάντα. Δυσκολεύεται παρά παρά πολύ το ζευγάρι..αλλά 💵💵💵...
κλεισμένα σε δωμάτιο υποψιάζομαι 🤪.
Προσπάθησε να μην το αφήνεις να το πειράζει ΚΑΘΟΛΟΥ. Απέσπασε του τη προσοχη κάθε φορά με φαγητό που θα παιδευτεί να φάει κάποια με παιχνίδια με χάδια ακόμα έστω
 
Ότι γίνεται συνήθεια είναι δύσκολο πολύ..Οχι ακατόρθωτο όμως. Στη γεννεση μιας ανεπιθύμητης συμπεριφοράς πρέπει να επεμβαίνουμε άμεσα. Δε μπορώ να σ απαντήσω αυτήν την ερώτηση. Δε γνωρίζω το πρόβλημα, το μέγεθος του, το περιβάλλον σας ακόμα. Το μόνο σίγουρο είναι ότι αγνοήσες την πάθηση αυτή του μικρού και πάλι το υιοθετήσες...σίγουρα χτυπάει η καρδιά σου... μόνο καλό μπορείς να του κανεις. Ταλαιπωρημένο αλλά βρήκε πολύ καλή μαμα 😊👌🏻👌🏻👌🏻
 
@Ανδριανή πεταριζει δηλαδή κανονικά.Ίσως ακόμη δεν έχει εμπιστοσύνη στις δυνάμεις του και γι αυτό φοβάται να πετάξει.Νομίζω ότι την πληγή του θα πρέπει να την δει ειδικός γιατρός για να σε βοηθήσει περισσότερο,μάλλον χρειάζεται φαρμακευτική αγωγή μην το αφήνεις έτσι.
[automerge]1613829478[/automerge]
@Ανδριανή πεταριζει δηλαδή κανονικά.Ίσως ακόμη δεν έχει εμπιστοσύνη στις δυνάμεις του και γι αυτό φοβάται να πετάξει.Νομίζω ότι την πληγή του θα πρέπει να την δει ειδικός γιατρός για να σε βοηθήσει περισσότερο,μάλλον χρειάζεται φαρμακευτική αγωγή μην το αφήνεις έτσι.
Το ξέρω είναι δύσκολο να βρεις γιατρό εκεί που είσαι, πρέπει όμως.
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Ανδριανή Η πληγή αυτή χρειάζεται άμεσα θεραπεία. Είναι μια ανοιχτή πληγή και μπορεί να μολυνθεί ανα πάσα στιγμή. Προφανώς και την πειράζει το πουλί διότι κανονικά θα είχε κλείσει απο μόνη της. Απο που ποιον το πήρες το πουλάκι?
 
Ανδριανή, νόμισα πως οι θυλακες και οι οδηγοί ήταν το πρόβλημα οχι ότι είχε πληγή στη φτερούγα. Πρέπει να το δει γιατρός το ζωντανό μπορεί να το χάσεις από μια μόλυνση κρίμα είναι. Ποσο καιρό το έχεις; Την πληγή την ανοίγει αυτο; Σε αυτη την κατάσταση το πηρες η έγινε έτσι; Εννοώ Με πληγή και αίματα στο έστειλε; Η μάνα είπε ο εκτροφεας το έκανε; Δεν κολλάει Ανδριανή...
 
@thunderfck αααααααχ μην μου λέτε τέτοια έχω κατά τρομάξει. 😢 Έτσι μου το έστειλε και μου είπε ότι του το έκανε η μαμά του από μικρό.Τι να κανωω εδώ που είμαι δεν έχει πτινηατρο
[automerge]1613838155[/automerge]
@thunderfck το έχω 2 μήνες
 
Οχι μην πανικοβαλλεσαι. Εάν τρώει εισαι πολύ πολύ πολύ καλά. Τόσο καιρό έβγαλε έτσι δεν ειναι κάτι να πανικοβαλλεσαι. Εχεις χρονο να το θεραπευσεις κ πρέπει να το θεραπευσεις. Μπορεις να πας έστω σε ένα κτηνίατρο θα μπορεί ενδεχομενως να το καθαρίσει. Η πληγή όμως όσο το πειράζει ΔΕΝ θα κλείνει. Δεν πρέπει να κουνάει τη φτερούγα και δεν πρέπει να το σκαλίζει με το Ράμφος τουλάχιστον για καποιες ημερες.

Πραγματικά αδικαιολογητοσ Ο τυπας. Ποια μάνα σ είπε; Φίδια...

(Δε πιστεύω να τον λένε Στέλιο; Έχω καλή εικόνα για αυτόν δε γίνεται)
 
Back
Top