Αναπαραγωγή Να βάλω εσωτερική φωλιά ή να επιμένω με την εξωτερική;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης theodr
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

theodr

PB Member
Εγγραφή
11 Ιουλ 2014
Μηνύματα
1.100
Πόλη
Πάτρα
Καλημέρα σε όλους,

Θα ήθελα την γνώμη σας για ένα πρόβλημα με μια κανάρα. Από το κατάστημα που την αγόρασα τον Δεκέμβριο του 2014 μου την έδωσαν για καλή μάνα που στην περσινή αναπαραγωγική διαδικασία τα πήγε τέλεια.

Μέχρι εδώ όλα καλά. Ξεκινήσαμε με καραντίνα, πρόγραμμα διατροφής και φτάσαμε στο χτίσιμο της φωλιάς. Έχω βάλει εδώ και τρεις μέρες νήμα και φωλιά εξωτερική και προσπαθεί να φτιάξει την φωλιά στον πάτο του κλουβιού. Μαζεύω τα νήματα και αυτή ξαναπάει και βάζει νέα.

Ποια είναι η γνώμη σας; Να βάλω μια εσωτερική φωλιά στο σημείο που βάζει τα νήματα ή να επιμένω με την εξωτερική.
 
Καλημέρα σε όλους,

Θα ήθελα την γνώμη σας για ένα πρόβλημα με μια κανάρα. Από το κατάστημα που την αγόρασα τον Δεκέμβριο του 2014 μου την έδωσαν για καλή μάνα που στην περσινή αναπαραγωγική διαδικασία τα πήγε τέλεια.

Μέχρι εδώ όλα καλά. Ξεκινήσαμε με καραντίνα, πρόγραμμα διατροφής και φτάσαμε στο χτίσιμο της φωλιάς. Έχω βάλει εδώ και τρεις μέρες νήμα και φωλιά εξωτερική και προσπαθεί να φτιάξει την φωλιά στον πάτο του κλουβιού. Μαζεύω τα νήματα και αυτή ξαναπάει και βάζει νέα.

Ποια είναι η γνώμη σας; Να βάλω μια εσωτερική φωλιά στο σημείο που βάζει τα νήματα ή να επιμένω με την εξωτερική.

Το κακό με τα πουλιά είναι πως είναι ζωντανοί οργανισμοί και δεν δέχονται κανόνες...
Εδώ και μερικές μέρες βλέπω μια όμορφη καναρίστα, η οποία ενώ μεγαλώνει μικρά και δέχτηκε μάλιστα ξένο με διαφορά 6 ημέρες, εντούτοις προτιμά να φτιάξει τη φωλιά στην αυγοθήκη. Επιμένει με τόσο μανία που με κάνει και γελώ...
Το μόνο κακό στην υπόθεση είναι πως δεν προλαβαίνω να αποθανατίσω αυτή την επιμονή της. Έχει μάλιστα ακριβώς δίπλα από την αυγοθήκη μια νέα άδεια φωλιά...
Κατά καιρούς έχουν στηθεί παρόμοιες ερωτήσεις με τη δική σου Γιατί η θηλυκια φτιάχνει φωλιά στο δάπεδο του κλουβιου; και κάτι σχεδόν όμοιο με αυτό που περιγράφω Κανάρες που απορρίπτουν την εξωτερική φωλιά
Μπορείς αν θέλεις να βάλεις και εσωτερική φωλιά, άλλο σχέδιο φωλιάς, άλλο υλικό και γενικά ότι δοκιμή μπορείς να φανταστείς...
Κάπου θα την "πιάσουμε" την κοπελιά... Δεν μπορεί.
 
Σε ευχαριστώ Γιάννη αλλά ήθελα πριν κάνω καποιο βήμα να ειμαι σίγουρος.

Υ. Γ Ειναι τρελά όλα τα κορίτσια μου.
 
Δεν υπάρχει λόγος να επιμένεις με την εξωτερική αφού δεν την θέλει. Στην θέση σου θα έβαζα εσωτερική.
Οι εξωτερικές φωλιές είναι προτιμότερες επειδή είναι πιο πρακτικές για εμάς, αυτό όμως δεν σημαίνει ότι και τα πουλιά έχουν την ίδια άποψη.
 
Είμαι έτοιμος αλλά ήθελα όπως είπα και πιο πάνω να είμαι σίγουρος. Βεβαίως και δεν μας βολεύουν οι εξωτερικές φωλιές αλλά την τελευταία κουβέντα την λένε τα κορίτσια.
 
Είμαι έτοιμος αλλά ήθελα όπως είπα και πιο πάνω να είμαι σίγουρος. Βεβαίως και δεν μας βολεύουν οι εξωτερικές φωλιές αλλά την τελευταία κουβέντα την λένε τα κορίτσια.
Σωστά...
Εγώ απλά επιμένω λίγο περισσότερο και κάποιες φορές... "νικάω"...
 
  • Like
Αντιδράσεις: theodr
Κανάρα - Κώστας = 0-1
Από το σκορ δείχνει πως κέρδισες. Γράψε λεπτομέρειες...
Φιλική συμβουλή για να μην στεναχωρηθείς από το τελικό αποτέλεσμα (σκορ)... καλύτερα να μη το γράφεις... Πάντα μας κερδίζουν...😀
 
Από το σκορ δείχνει πως κέρδισες. Γράψε λεπτομέρειες...

εβαζα νήμα το πέταγε κάτω στην γωνία, τρεις μέρες αυτή η δουλεια. Πέταξα πολυ υλικό αλλά την καταφερα.

Υ. Γ Ειχα καλό προπονητή.
 
εβαζα νήμα το πέταγε κάτω στην γωνία, τρεις μέρες αυτή η δουλεια. Πέταξα πολυ υλικό αλλά την καταφερα..
Είναι συνηθισμένο αυτό με το νήμα... Πιο χρήσιμο είναι να βάζουμε λίγο.. ελάχιστο... κι όταν αρχίζει και μαζεύει όλο αυτό που σκόρπισε να της βάζουμε καινούργιο...
Διαφορετικά δε μας φτάνει ούτε τσουβάλι...
Υ. Γ Ειχα καλό προπονητή.
Το νου σου μη μας βάλει γκολ στις καθυστερήσεις...
 
Ωστε με την επιμονη την καταφερες ε; Αντε ολα καλα να σου πανε και να καμαρωσεις αυγουλακια μεσα.. Επιλεκτικο το κοριτσι σου 😉
 
Βρε Κώστα μου γιατί τα μπέρδεψες έτσι τα χρώματα; Αυτός ο αρσενικός που βλέπω στο βάθος είναι για πιο ανοιχτόχρωμες κοπελιές! Μια λευκή ας πούμε θα του ταίριαζε γάντι! 😉
 
@alicedros Λευκός ειναι ο αρσενικός που βλέπεις στο βάθος της φωτογραφίας. Μπροστά - Μπροστά ειναι το κοριτσι.
Ναι αυτό λέω... Ένα τέτοιο λευκό αγόρι είναι για πιο ανοιχτοχρωμες θηλυκές (λευκές ή κιτρινες). Αν τον ζευγαρωσεις με την όμορφη κοπελιά μπροστά-μπροστά θα βγάλεις παρδαλα κοινά καναρινακια, ενώ αν τον ζευγαρωνες με ένα λύκο θηλυκό θα σου έδινε λευκά πουλάκια. Είναι κρίμα τέτοιο χρώμα να το "χαλάς". Κατά τη δική μου γνώμη!
 
@alicedros το κορίτσι αυτο το ειχα για ενα πορτοκαλι αγόρι αλλά δεν ειναι ετοιμο.

Υ. Γ δεν πειράζει γερά να βγουν και ας είναι παρδαλά. Έχω ένα άλλο ζευγάρι με κίτρινο αρσενικό και άσπρη θηλύκια. Δες εδώ το αγόρι το πορτοκαλι.
 
Back
Top