Φροντίδα Να βγάλω το καθρεφτάκι από το budgie μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης dionthas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

dionthas

PB New Member
Εγγραφή
10 Ιαν 2021
Μηνύματα
34
Πόλη
Καβάλα
Καλησπέρα σε όλους και καλή χρόνια! Εύχομαι να μην σας κουράσω με το ποστ μου. Πριν από 4 μήνες πήρα ένα budgie. Τις πρώτες ημέρες ήταν πολύ μελαγχολικό και δεν είχε καθόλου διάθεση το οποίο ξέρω ότι είναι φυσιολογικό. Άρχισα να του μιλάω και να ασχολούμαι μαζί του και μέσα σε ένα μήνα κατάφερα να αποκτήσω την εμπιστοσύνη του και να ανεβαίνει στο χέρι μου καθώς και να τρώει από αυτό. Η επόμενη προσπάθεια μου ήταν να το βγάλω από το κλουβί. Το πρόβλημα όμως ήταν ότι όταν έφτανε στη πόρτα δεν χωρούσε να βγει. Συνεπώς πήρα ένα μεγαλύτερο κλουβί. Επειδή όμως στην αλλαγή φοβήθηκε αρκετά (το μετέφερα με γάντι) έχασα όλη την εκπαίδευση που είχα κάνει. Όποτε ξεκίνησα από την αρχή και πλέον μου επιτρέπει να το χαϊδεύω να το ταΐζω και να ανεβαίνει στο δάχτυλο μου. Το προβλήματα όμως που αντιμετωπίζω είναι 2. Αν βγει από το κλουβί πάει συνέχεια στα κουρτινοξυλα και ποτε μα ποτε δεν μπορώ να το προσεγγίσω. Μόνο όταν θέλει να γυρίσει στο κλουβί του, γυρνάει μόνο του και μπαίνει μέσα χωρίς όμως να δέχεται τη προσέγγιση από εμένα. Και το δεύτερο είναι ότι για να βγει είναι πολύ δύσκολο πλέον. Το προσεγγίζω με φαγητό και άλλοτε βγαίνει αλλά τις περισσότερες φορές γυρνάει πίσω εκεί που καθόταν γιατί έχω κάνει το λάθος τις πρώτες ημέρες να του πάρω ένα καθρεφτάκι για να αισθάνεται παρέα. Ξέρω λάθος μου αλλά διάβασα ότι τώρα είναι αργά να το βγάλω. Πιστεύετε ότι μπορώ να βγάλω τον καθρέφτη ή θα του δημιουργήσω πρόβλημα;
 
Καλησπερα και καλη χρονια!

Να βγαλεις τον καθρεφτη και να το αφησεις να γβει απο το κλουβι οταν θα χτισεις παλι μια καλη σχεση μαζι για να αποφυγεις τραυματισμο και κυνηγητο.
 
Back
Top