Διατροφή Να δοκιμάσω τριμμένο αυγό μέσα σε κόκκινη αυγοτροφή;

kalamatagiannis

PB New Member
Εγγραφή
17 Μαρ 2016
Μηνύματα
208
Πόλη
Καλαμάτα
Εχω μια ξηρη κοκκινη αυγοτροφη και δεν την πολυτρωνε.. Να δοκιμασω με τριμμενο αυγο μεσα σαυτη;
 
Τα πουλιά σου ειναι κόκκινου παράγοντα; Αν ναι, σκοπεύεις να συμμετέχεις σε έκθεση; Αν όχι, πέταξε την αυγοτροφή εφόσον εχει κόκκινη χρωστική. Προφανώς μιλάμε για αυγοτροφη του εμπορίου σε ειδική συσκευασία, έτσι δεν ειναι;
Αν την πετάξεις, αγόρασε άμεσα μια άλλη, ώστε να συνηθίσουν σε αυτην πριν κάνουν νεοσσούς, για να ταΐζουν με αυτην
 
Το καρότο πάντα κάνει καλό στα κόκκινου παράγοντα καναρίνια.
Αλλά να το δίνεις μόνο του και όχι μέσα στην αυγοτροφή χαλώντας τα ποσοστά υγρασίας που πρέπει αυτή να έχει και ρισκάροντας να χαλάσει και να αρρωστήσουν τα πουλιά σου.
 
Ειναι κοκκινου παραγοντα ενα αλλο ζευγαρι και γιαυτο ρωτησα μηπως δεν τη μαθουν και δε ταιζουν τα μικρα απο αυτη.. Ειναι της easyyem η αυγοτροφη...
 
Ειναι της easyyem η αυγοτροφη...
Μια πολύ καλή συγοτροφή με καλές κριτικές για τα πουλιά κόκκινου παράγοντα.

δεν τη μαθουν και δε ταιζουν τα μικρα απο αυτη
Έπρεπε να την έχεις ξεκινήσει με την προετοιμασία...
Αν δεν το έκανες, σύντομα θα την υιοθετήσουν.
Από φίλους ξέρω πως είναι πάρα πολύ καλή.
 
Μια πολύ καλή συγοτροφή με καλές κριτικές για τα πουλιά κόκκινου παράγοντα.
Έπρεπε να την έχεις ξεκινήσει με την προετοιμασία...
Αν δεν το έκανες, σύντομα θα την υιοθετήσουν.
Από φίλους ξέρω πως είναι πάρα πολύ καλή.
ναι επρεπε λιγο νωριτερα... Συνεχιζω μαυτη και πιστευω να συνηθισουν... Και κατι αλλο... Περα απο αυτη την αυγοτροφη να μη δωσω και καποια αλλη χρωστικη ετσι;
 
Περα απο αυτη την αυγοτροφη να μη δωσω και καποια αλλη χρωστικη ετσι
Δεν υπάρχει λόγος να πάμε σε πιέσεις των οργάνων των καναρινιών αυτών.
Η υπερβολή πάντα κάνει κακό...
 
Σε ερώτηση δίνουμε απάντηση, τουλάχιστον εφόσον υπαρχει απάντηση.
Εντάξει λοιπόν, μια και εξετάζομαι σου απαντώ οτι οι ερωτήσεις μου αφορούν τον τρόπο παροχής της αυγοτροφής.
Δεν πήρα απάντηση και συνεχίζω να ρωτώ.
Επιπρόσθετα στα δύο θέματα που έχει ανοίξει ο Γιάννης περι αυγοτροφών, φαίνεται οτι δεν γνωρίζει τον τρόπο χορήγησης.
Σύν των παραπάνω, διακρίνω οτι είναι αρχάριος,έχει πιο πολύ το μυαλό του στο αποτέλεσμα, παρά στη διαδικασία, γενικά,της αναπαραγωγής.
Ετεροαναφορικό μια και απευθύνεται σε εσενα
Το ερώτημα ναι. Μετά την απάντησή μου όμως,όχι.Λέγονται παράδοξα αυτοαναφοράς.
 
Εντάξει λοιπόν, μια και εξετάζομαι σου απαντώ οτι οι ερωτήσεις μου αφορούν τον τρόπο παροχής της αυγοτροφής.
Δεν πήρα απάντηση και συνεχίζω να ρωτώ.
Επιπρόσθετα στα δύο θέματα που έχει ανοίξει ο Γιάννης περι αυγοτροφών, φαίνεται οτι δεν γνωρίζει τον τρόπο χορήγησης.
Σύν των παραπάνω, διακρίνω οτι είναι αρχάριος,έχει πιο πολύ το μυαλό του στο αποτέλεσμα, παρά στη διαδικασία, γενικά,της αναπαραγωγής.

Το ερώτημα ναι. Μετά την απάντησή μου όμως,όχι.Λέγονται παράδοξα αυτοαναφοράς.
Δεν τολμάω να ρωτήσω πως έδινες την αυγοτροφή.
Υπάρχει ένα νέο άρθρο για βοήθεια, θα κάνει καλό μια ανάγνωση!
Αυτο που θέλω να πω ειναι οτι δεν συμφωνώ, στην παρούσα φάση με τον "τόνο" που αντιλαμβάνομαι στα μηνύματά σου. Τον εκλαμβάνω ως δηκτικό τουλάχιστον, ενώ θεωρω οτι στην προκειμένη περίπτωση θα ήταν πιο ενθαρρυντικό το συμβουλευτικό ύφος για τον θεματοθέτη. Επίσης, όσον αφορά εμένα, οπως είπα και πιο πριν, ενδιαφέρομαι για την απάντηση και όχι για τα παράδοξα αυτοαναφορας που θα ενδιέφεραν περισσότερο σε ενα φιλολογικό; Γλωσσολογικό; φόρουμ. Απλά ήθελα να ξεκαθαρίσω τη θέση μου, για να αποφευχθούν εναλλακτικές αναγνώσεις.
 
Απλά ήθελα να ξεκαθαρίσω τη θέση μου, για να αποφευχθούν εναλλακτικές αναγνώσεις.
Αυτό εξηγώ Γιάννη, δεν μπορείς να ξεκαθαρίσεις την θέση σου. Διότι το επιχείρημα που χρησιμοποιείς περί "δηκτικού" τρόπου μπορώ να το χρησιμοποιήσω και εγώ σε εσένα. Εσύ όμως τι θα έχεις να μου απαντήσεις; Μπορείς να μην συμφωνείς με τον "τόνο" μου αλλά ρωτώντας με κάτι που μπορώ να σου απαντήσω απλά "ναι",τί πετυχαίνεις;Εν πάσει περιπτώσει γιατί δεν συμφωνείς με εμένα και συμφωνείς με τον εαυτό σου;
Αφού έθεσες για τον τόνο, σου απαντώ και για αυτό. Έχει ανοίξει θέμα για τις χρωστικές και όπως βλέπεις και εδώ επαναλαμβάνεται,έχει επισημανθεί ξανά ο τρόπος χορήγησης της ξηρής αυγοτροφής χωρίς να φανεί οτι έγινε αντιληπτός,έχουν ανοιχτεί θέματα και συζητήσεις για αναγνώριση καναρινιών, σελίδες επι σελίδων, για να καταλήξουμε να βγάλει ο Γιάννης ένα συμπέρασμα στο περίπου, να βγεί στη ζήτηση στο περίπου και εν τέλει να μας κάθεται ότι ήταν να μας κάτσει.
Προσωπικά όλα αυτά μου δείχνουν σε τί επίπεδο θέλει να συνεχιστούν οι συζητήσεις και είναι δικαίωμά μου να τοποθετούμε όπως θέλω. Στο κάτω κάτω δεν πρόσβαλα κανέναν. Ενόχληση θα έχει κάποιος που προσπαθεί να με ερμηνεύσει, αν με ρωτήσει θα του απαντήσω άμεσα και καθαρά.
 
Δηλαδή; Την έβαζες όπως είναι σε μια αυγοθήκη;
Ναι αλλα πατε αυγοτροφη οχι αυτη...

Η συγκεκριμενη λεει οτι αραιωνετε με νερο.. Ενα στα τρια.. Και τη ν προσφερεις ετσι... Δε θελω να φτιαξω σπιτικη αυγοτροφη.. Απλα δεν την τρωνε πολυ τα καναρινια μου...
 
Ναι αλλα πατε αυγοτροφη οχι αυτη...
Γιάννη εγώ δεν βγάζω άκρη ούτε με τα ζευγάρια σου, ούτε με τις αυγοτροφές σου, ούτε και με τις τελικές επιλογές στο ζευγάρωμα. Καλή τύχη.
Συγγνώμη που σε ταλαιπωρήσα.
Σου έχει δοθεί link με το τρόπο επεξεργασίας της ξηρής αυγοτροφής.
 
Back
Top