Διατροφή Να δοκιμάσω τριμμένο αυγό μέσα σε κόκκινη αυγοτροφή;

Αυτό που θα έπρεπε να κάνεις, σε ένα όχι και τόσο πανεπιστημιακό ζήτημα είναι να μου εξηγήσεις τι προκαλείται με την προσθήκη ρασκ σε ένα μείγμα που έχει ήδη ράσκ.
Πιστεύω ότι δε θα είναι αφράτη και το έγραψα και σε προηγούμενο ποστ. Επίσης, είναι γνωστό ότι με την προσθήκη ρασκ μειώνουμε το ποσοστό της πρωτεΐνης. Πανεπιστημιακό ζήτημα δεν είναι, αλλά δεν έχω τη διάθεση να μπω στη διαδικασία εξισώσεων για να βρω πόσο νερό πρέπει να προσθέσω και τι άλλο πρέπει να προσθέσω για να αυξήσω την πρωτεΐνη.
Δεύτερον, γιατί στις αυγοτροφές που δεν έχουν ράσκ προσθέτουμε και τα μάτια μας χωρίς να το λέει ο κατασκευαστής.
Μα πως αλλιώς θα προσθέσεις τη χρωστική, το τσάι βοτάνων κτλ. αν δε θέλεις να τα βάλεις στην ποτίστρα; Δοκιμασμένες παρασκευές από έμπειρους εκτροφείς που εκφράζουν την ικανοποίηση τους από το αποτέλεσμα και το διακρίνω και η ίδια από την υγεία των πτηνών τους δε μπορώ να τις αγνοήσω.
 
Επίσης, είναι γνωστό ότι με την προσθήκη ρασκ μειώνουμε το ποσοστό της πρωτεΐνης. Πανεπιστημιακό ζήτημα δεν είναι, αλλά δεν έχω τη διάθεση να μπω στη διαδικασία εξισώσεων για να βρω πόσο νερό πρέπει να προσθέσω και τι άλλο πρέπει να προσθέσω για να αυξήσω την πρωτεΐνη.
Αυτό δεν αναδεικνύει καμία διαφοροποιηση στη προσθήκη βάσης σε αυγοτροφή μέ ή χωρίς ράσκ.Ζήτημα για το οπόιο και γίνεται ο λόγος. Επίσης και σκέτο νερό αν βάλεις, πάλι αλλάζει το ποσοστό της πρωτείνης.
Μα πως αλλιώς θα προσθέσεις τη χρωστική, το τσάι βοτάνων κτλ. αν δε θέλεις να τα βάλεις στην ποτίστρα; Δοκιμασμένες παρασκευές από έμπειρους εκτροφείς που εκφράζουν την ικανοποίηση τους από το αποτέλεσμα και το διακρίνω και η ίδια από την υγεία των πτηνών τους δε μπορώ να τις αγνοήσω.
Εμένα δεν με ενδιαφέρουν οι επιθυμητές προσθήκες, με ενδιαφέρει οτι προσθέτουμε κάτι που δεν το αναγράφει ο κατασκευαστής.
Αυτό κινείται στη γραμμή του επιχειρήματός σου.
Πιστεύω ότι δε θα είναι αφράτη και το έγραψα και σε προηγούμενο ποστ.
Σε προηγούμενο μήνυμα απάντησες σε άλλη ερώτηση.
Είπες οτι δεν θα είναι αφράτη, συμφωνώντας με εμένα.
 
Αυτό δεν αναδεικνύει καμία διαφοροποιηση στη προσθήκη βάσης σε αυγοτροφή μέ ή χωρίς ράσκ.Ζήτημα για το οπόιο και γίνεται ο λόγος.
Δηλαδή μου λες τώρα ότι στην αυγοτροφή της easyyem που περιέχει ρασκ και εμείς θα προσθέσουμε και άλλο ρασκ και σε μια άλλη αυγοτροφή που δεν έχει ρασκ θα βάλουμε το ίδιο νερό. Είναι δυνατόν αυτό; Οι υφές τους δεν θα έχουν καμία σχέση.
Επίσης και σκέτο νερό αν βάλεις, πάλι αλλάζει το ποσοστό της πρωτείνης.
Ασφαλώς και μειώνεται. Γι αυτό βάζουμε και βραστό αυγό για να το αυξήσουμε.
Εμένα δεν με ενδιαφέρουν οι επιθυμητές προσθήκες, με ενδιαφέρει οτι προσθέτουμε κάτι που δεν το αναγράφει ο κατασκευαστής.
Πλάκα μου κάνεις; Πριν λίγο ανέφερες
Να την γράψουμε στα παλιά μας τα παπούτσια.
Θα ήθελες να μας αναφέρεις και τη δική σου παρασκευή αυγοτροφής;
 
Δουλευω την ουδετερη της easyyem εδώ και 2-3 χρονια προσθέτοντας μονο νερο αφου εχει ρασκ και υπαρχει μια καθολικη αποδοχή από όλα τα πουλια. Εχω δοκιμασει και άλλες ξηρες αυγοτροφες με χρηση κους κους η ρασκ. Ο φιλος μας ο Γιαννης με εχει μπερδεψει. Μια λεει ότι είναι πατε μετα ξηρη μετα ότι δεν την τρωνε ενώ εχουν φαει 1/4 της αυγοθήκης(αν κανω λαθος ζητω συγνωμη)Όταν δινουμε μια καινουργια αυγοτροφη ξεκιναμε από την προετοιμασια και λιγη ποσοτητα κάθε φορα.Αν δεν την τρωνε την δινεις με άλλο τροπο πχ χυμο η πηγαινεις στην επομενη χωρις να σημαινει ότι η προηγουμενη δεν είναι καλη.
 
Δουλευω την ουδετερη της easyyem εδώ και 2-3 χρονια προσθέτοντας μονο νερο αφου εχει ρασκ και υπαρχει μια καθολικη αποδοχή από όλα τα πουλια. Εχω δοκιμασει και άλλες ξηρες αυγοτροφες με χρηση κους κους η ρασκ. Ο φιλος μας ο Γιαννης με εχει μπερδεψει. Μια λεει ότι είναι πατε μετα ξηρη μετα ότι δεν την τρωνε ενώ εχουν φαει 1/4 της αυγοθήκης(αν κανω λαθος ζητω συγνωμη)Όταν δινουμε μια καινουργια αυγοτροφη ξεκιναμε από την προετοιμασια και λιγη ποσοτητα κάθε φορα.Αν δεν την τρωνε την δινεις με άλλο τροπο πχ χυμο η πηγαινεις στην επομενη χωρις να σημαινει ότι η προηγουμενη δεν είναι καλη.
Αδερφε μπορει να μην τα χω γραψει τοσο κατανοητα.. Δεν ειπα οτι δεν ειναι καλη.. Απλα πριν λιγο ξεκινησα να τη δινω σε δυο τελευταια ζευγαρια που εφτιαξα κοκκινου παραγοντα. Δεν τα εχω χωρις χωρισμα ακομα.. Απλα τους εδινα τοσο καιρο ουδετερη πατε αυγοτροφη.. Μπορει να κανα και λαθος.. Τωρα πριν την αναπαραγωγη και γενικα στην προετοιμασια ξεκινησα την κοκκινη της easyyem ξηρη.. Τωρα τις πρωτες μερες δε την τρωνε τοσο πολυ οσο την αλλη και μπορει επειδη δεν την εχουν συνηθησει. . Και ρωτησα με τι εξτρα θα την τρωνε καλυτερα. Γτ και πιο μετα θα τη δωσω και στα μωσαικα μου και δε ξερω αν την θελουν τοσο καλα οσο την ουδετερη πατε που τους δινω τωρα
 
Δηλαδή μου λες τώρα ότι στην αυγοτροφή της easyyem που περιέχει ρασκ και εμείς θα προσθέσουμε και άλλο ρασκ και σε μια άλλη αυγοτροφή που δεν έχει ρασκ θα βάλουμε το ίδιο νερό.
Αυτό τι σχέση έχει;Δεν καταλαβαίνω. Νερό θα μπεί αναλόγως του ρασκ και αυτό αναλόγως της αραίωσης.
Οι υφές τους δεν θα έχουν καμία σχέση.
Η υφή δεν εχει να κανει μόνο με το νερό ή την βάση αλλα με όλη την διαδικασία παρασκευής.
Ασφαλώς και μειώνεται. Γι αυτό βάζουμε και βραστό αυγό για να το αυξήσουμε.
Αν θες να μάθεις, αυτό που λές δεν είναι απόλυτα σωστό σε 1:3 αραίωση με σκέτο νερό της easyyem.
Πλάκα μου κάνεις; Πριν λίγο ανέφερες
Μην κάνεις cut τα μηνυματά μου. Ολόκληρα εχουν ολοκληρωμένο νόημα.
Θα ήθελες να μας αναφέρεις και τη δική σου παρασκευή αυγοτροφής;
Όχι.
 
Αυτό τι σχέση έχει;Δεν καταλαβαίνω. Νερό θα μπεί αναλόγως του ρασκ και αυτό αναλόγως της αραίωσης.
Θες να μας δώσεις και τον τύπο για εμάς τους μη πανεπιστημιακούς;
Αν θες να μάθεις, αυτό που λές δεν είναι απόλυτα σωστό σε 1:3 αραίωση με σκέτο νερό της easyyem.
Δε θέλω να μάθω και δε με ενδιαφέρει. Καθένας παρατηρώντας τα πουλιά του μπορεί να κρίνει αν είναι αρκετά αυτά που τους προσφέρει.
Δικαίωμά σου και δε θα επιμείνω. Μπορείς να πειραματιστείς όσο θες.
 
Στους θιασώτες των κανόνων,των οδηγιών και της τυφλής πίστης,ωστόσο, εύχομαι να μην πέσει στα χέρια τους αυγότροφή ή σκεύασμα που να λέει χωρίς αναλογίες, πόση ποσότητα προσθετουμε σε ένα κιλό μείγματος. Γιατί θα είναι αναγκασμένοι να φτιάχνουν 1 κιλό για 1 πουλάκι.
...ή θα κάνουν μία απλή μέθοδο των τριών, και θα βρουν πόσο χρειάζεται για να φτιάξουν μικρότερη ποσότητα ή, αν δεν το σκεφτούν θα ρωτήσουν εδώ και θα τους απαντήσουμε όπως τόσες φορές. Δεν είναι και τόσο περίπλοκο. Οι οδηγίες του κατασκευαστή και η αραίωση / διάλυση που δίνει, καθορίζουν το ποσοστό πρωτεΐνης, και αν θέλουμε να παραμείνει έτσι, δεν βάζουμε τίποτε άλλο.
 
Πολλές φορές έχω την αίσθηση πως κάποιοι ακονίζουν τα μαχαίρια τους και σε περιμένουν στη γωνία για το λάθος...
Εύχομαι βέβαια αυτή η αίσθηση που περιγράφω να ανήκει στα τόσα "λάθη" που κάνω καθημερινά...
Ας χαλαρώσουμε...
Κοινός στόχος της παρουσίας μας στο petbirds είναι η αγάπη για τα πουλιά και η διάθεση βοήθειας...
Πιστεύω πως ακόμη και σε ένδειξη πολιτισμού ή άμιλλας θα πρέπει να επιτρέπουμε στον "άλλον" να καταθέτει τις απόψεις τους και αν δεν θέλουμε να τις διαβάσουμε ή να τις υιοθετήσουμε... Πολύ απλά ας τις αγνοούμε... χωρίς να του "βγάζουμε τα μάτια".
Τουλάχιστο ας το κάνουμε όσοι πιστεύουμε πως μπορεί σ' αυτά που γράφουμε να υπάρχει το περιθώριο για λάθος...
Εμένα τώρα κάτι μου διαφεύγει: πρόκειται για την εκτίμησή σου, ότι αν δεν κάνεις λάθος, κάποιοι περιμένουν τον Δημήτρη στην στροφή / γωνία κλπ; Αν ναι, άποψή μου είναι ότι ναι η εκτίμησή σου είναι στη σφαίρα των συχνών "λαθών" που κάνεις καθημερινά, όπως το θέτεις. Και επίσης, φυσικά σέβομαι και λαμβάνω υπόψη μου τη θέση σου ή έστω την αίσθησή σου, όπως το περιγράφεις, αλλά, και αυτό το αλλά είναι τεράστιο στο νου μου, ενώ κάνεις την παρέμβαση, ώστε να ηρεμήσουν τα πνεύματα, ο τρόπος με τον οποίο τα περιγράφεις ή τα ερμηνεύεις, και κυρίως οι λέξεις - φράσεις που χρησιμοποιείς, όπως βγάζουμε τα μάτια, ακονίζουν τα μαχαίρια, θεωρώ ότι πολώνουν ακόμα περισσότερο την κατάσταση, είναι, κατά τη γνώμη μου φυσικά, σαν να την πυροδοτούν, αυξάνοντας την ένταση στο κατακόρυφο. Τουλάχιστον τώρα που στο θέτω με αυτόν τον τρόπο, το αντιλαμβάνεσαι, έτσι δεν είναι; Φυσικά, για την περίπτωση που δεν έχω κάνει τη σωστή ανάγνωση των γεγραμμένων σου, ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη - συμβαίνει άλλωστε αυτό στον γραπτό λόγο. :)
 
Η διαφωνία δεν είναι απαραίτητα εχθρική ενέργεια και αντιδικία.
Η ειλικρινής διαφωνία είναι γοητευτική και ενώνει δεν χωρίζει τους ανθρώπους, δεν έχει να κάνει με όπλα και επιθέσεις. Είναι λειτουργία σκέψης και έκφρασης και είναι παραγωγική και απαραίτητη για την εξέλιξη σε μια κοινότητα σαν την δική μας και παντού θα έλεγα.
 
Εγω χρησιμοποιώ την ουδετερη αυγοτροφη easyyem. Βαζω τρεις μεζούρες αυγοτροφη και μια μεζούρα νερο. Την αφηνω 5 λεπτα και την δινω. Μοιριζει απιστευτα ωραια και την καταβροχθίζουν.
Δωστην οπως λενε οι οδηγιες και αν δεις οτι δεν την προτιμούν αλλαξε την.
 
Εγω χρησιμοποιώ την ουδετερη αυγοτροφη easyyem. Βαζω τρεις μεζούρες αυγοτροφη και μια μεζούρα νερο. Την αφηνω 5 λεπτα και την δινω. Μοιριζει απιστευτα ωραια και την καταβροχθίζουν.
Δωστην οπως λενε οι οδηγιες και αν δεις οτι δεν την προτιμούν αλλαξε την.
Ενταξει αριαδνη μου ευχαριστω..
 
..ή θα κάνουν μία απλή μέθοδο των τριών
Ναι Γιάννη,το έφερα σαν ακραίο παράδειγμα by the book πίστης.Ωστόσο, για να γίνει πιο σαφές, σε μια συνταγή ή σε κάποια μείγματα, δεν κάνουμε αραίωση ή αναλογίες αν δεν πληρούνται κάποιες προυποθέσεις. Οι προυποθέσεις αυτές, δεν αναγράφονται στη συσκευασία αλλά αφήνονται στην λογική μας, γεγονός απολύτως συμμετρικό, σαν γραμμή πλεύσης, με την όποια προσθήκη ράσκ σε αυγοτροφές που το περιέχουν ήδη.
Η διαφωνία δεν είναι απαραίτητα εχθρική ενέργεια και αντιδικία.
Η ειλικρινής διαφωνία είναι γοητευτική και ενώνει δεν χωρίζει τους ανθρώπους, δεν έχει να κάνει με όπλα
Λίγο ακόμα και θα πίστευα οτι το πήγαινε αλλού το μυαλό σου!
Και αυτό μια πάλη είναι, άσε που στο τέλος πολλοί σε προσομοιάζουν με νεκρό!
Hasta la victoria siempre λοιπόν και μέχρι θανάτου!
 
Back
Top