Διατροφή Να δοκιμάσω τριμμένο αυγό μέσα σε κόκκινη αυγοτροφή;

Γιάννη, πόσο καιρό την βάζεις στα πουλιά σου; Με τί συχνότητα; Σε τί ποσότητα; Δεν τρώνε καθόλου;
Τώρα που είναι βράδυ, αφαίρεσε τις ταΐστρες και την ποτίστρα, και αύριο με το ξημέρωμα, βάλε τους αυγοτροφή σύμφωνα με τις οδηγίες. Καθορισμένη, μικρή ποσότητα, ώστε να δεις, αν σε δύο ώρες θα έχουν δοκιμάσει. Έπειτα, πρόσθεσε και τις υπόλοιπες τροφές και το νερό που τους έχεις και δοκίμασε και την επόμενη ημέρα για να δεις μήπως και την αποδεχτούν.
Αλλά το ξαναλέω: δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος, εφόσον δεν θα πας σε έκθεση τα πουλιά, να επιβαρύνεις το συκώτι τους με χρωστικές.
 
Μου παραθέτεις τις οδηγίες του παρασκευαστή της αυγοτροφής σου ή της αυγοτροφής του άρθρου του Γιάννη, να κάνω ένα διπλό τσεκάρισμα;
Καταρχήν, εξήγησα οτι δε τη χρησιμοποιώ. Οπότε δεν είναι αυγοτροφή μου.
Σου παραθέτω τις οδηγίες του παρασκευαστή εδώ Egg-Food Red - Easyyem.
 
Τωρα την ξεκινησα πριν τρεις μερες.. Τους βαζω τρεις φορες την εβδομαδα και δυο αυγο.. Δεν ειναι οτι δεν τη δοκιμαζουν καθολου.. Απλα τρωνε παρα πολυ λιγο.. Σημερα εκανα αυτο που ειπες και ειχαν φαει το ενα τεταρτο της αυγοθηκης
 
Τωρα την ξεκινησα πριν τρεις μερες.. Τους βαζω τρεις φορες την εβδομαδα και δυο αυγο.. Δεν ειναι οτι δεν τη δοκιμαζουν καθολου.. Απλα τρωνε παρα πολυ λιγο.. Σημερα εκανα αυτο που ειπες και ειχαν φαει το ενα τεταρτο της αυγοθηκης
1/4 της αυγοθήκης, (επειδή δεν χρησιμοποιώ αυγοθήκες ρωτώ) πόσο είναι; 1 κουταλάκι του γλυκού γεμάτο;
Νομίζω ότι έφαγαν αρκετά, αλλά κάτσε να δούμε τι θα πουν και οι άλλοι.
 
Σου παραθέτω τις οδηγίες του παρασκευαστή εδώ
Εγώ ζήτησα της δικής σου ή του άρθρου του Μισαλούρη. Θέλω να δώ αν είναι στον παρασκευαστή το τσάι βοτάνων, οι ρίγανες,τα πρόσθετα και πόσα άλλα. Να δώ κατα πόσο είναι παραποίηση αυτό.
Αν είναι να κατεβάσουμε το άρθρο,ως εξτρεμιστικό.
Όποιος θέλει ας μου απαντήσει. Γιατί προσθέτουμε το νερό ΜΟΝΟ στο ρασκ ή το κους κους και μετα απο ΏΡΑ τα προσθέτουμε στην αυγοτροφή; Γιατί δεν τα κάνουμε ένα τουρλού τουρλού,όπως είναι οι αυγοτροφές της eassyyem και ΜΕΤΑ να προσθέσουμε το νερό,όπως λένε και οι σπουδαίες οδηγίες;
 
Θα το ξαναπώ: εφόσον δεν πάνε σε διαγωνισμό, γνώμη μου είναι να την αποσύρεις, λόγω χρωστικών και να δώσεις φυσικές τροφές - πηγές καροτενοειδών. Αλλά αν τελικά τη συνεχίσεις, τότε, θεωρώ ότι η ποσότητα που έφαγαν στην παρούσα φάση είναι επαρκής και ότι δεν υπάρχει πρόβλημα να συνεχίσεις.
 
Θα το ξαναπώ: εφόσον δεν πάνε σε διαγωνισμό, γνώμη μου είναι να την αποσύρεις, λόγω χρωστικών και να δώσεις φυσικές τροφές - πηγές καροτενοειδών. Αλλά αν τελικά τη συνεχίσεις, τότε, θεωρώ ότι η ποσότητα που έφαγαν στην παρούσα φάση είναι επαρκής και ότι δεν υπάρχει πρόβλημα να συνεχίσεις.
Το πιο υγειινο ειναι αυτο που λες
 
Εγώ ζήτησα της δικής σου ή του άρθρου του Μισαλούρη. Θέλω να δώ αν είναι στον παρασκευαστή το τσάι βοτάνων, οι ρίγανες,τα πρόσθετα και πόσα άλλα. Να δώ κατα πόσο είναι παραποίηση αυτό.
Αν είναι να κατεβάσουμε το άρθρο,ως εξτρεμιστικό.
Όποιος θέλει ας μου απαντήσει. Γιατί προσθέτουμε το νερό ΜΟΝΟ στο ρασκ ή το κους κους και μετα απο ΏΡΑ τα προσθέτουμε στην αυγοτροφή; Γιατί δεν τα κάνουμε ένα τουρλού τουρλού,όπως είναι οι αυγοτροφές της eassyyem και ΜΕΤΑ να προσθέσουμε το νερό,όπως λένε και οι σπουδαίες οδηγίες;
Δηλ σε καποιον αρχαριο προτεινεις να μην ακολουθησει τον παρασκευαστη...
 
Εγώ ζήτησα της δικής σου
Εγώ χρησιμοποιώ τη raggio di sole lipo soft. Είναι πατέ και την προσφέρω έτσι, με φοβερή αποδοχή από τα καναρίνια μου.
Σε δύο ζευγαράκια κόκκινου παράγοντα που έχω χρησιμοποιώ τη raggio di sole white extra. Είναι ξηρή και κάνω την προετοιμασία σύμφωνα με το άρθρο του κυρίου Γιάννη @misalouris .
Δε θα αγόραζα την easyyem που γράφει ότι έχει μέσα ράσκ και εγώ να προσθέσω και άλλο ράσκ.
Θα έβαζα όλα τα πρόσθετα που θέλω σε ξηρή αυγοτροφή που δεν περιείχε μέσα ράσκ. Ο παρασκευαστής δε θα σου προτείνει τα πρόσθετα που θέλεις να βάλεις στην αυγοτροφή σου. Ο καθένας μας κρίνει και αποφασίζει τι θέλει να προσθέσει.
Γιατί δεν τα κάνουμε ένα τουρλού τουρλού,όπως είναι οι αυγοτροφές της eassyyem και ΜΕΤΑ να προσθέσουμε το νερό,όπως λένε και οι σπουδαίες οδηγίες;
Γιατί δε θα είναι αφράτη πιστεύω. Τώρα δε θα λογοδοτήσω και για τις οδηγίες της παρασκευής της easyyem. Αυτά γράφουν οι οδηγίες, αυτά σου αναφέρω.
 
και επειδη δεν εχει πολυ ανταποκριση απτα πουλια ρωτησα να μου προτεινετε κατι η μπορει και να τη συνηθισουν..

Δοκίμασε αντί για νερό χυμό από πορτοκάλι.
Ας πούμε 30% χυμό και 70 % νερό. Βάλε και ξύσμα από πορτοκάλι μέσα.

Τωρα την ξεκινησα πριν τρεις μερες..
Περιπου μισο κουταλακι εφαγαν του γλυκου...

Δεν νομίζω ότι πρέπει να αγχώνεσαι. Όλα φένονται φυσιολογικά. Θέλουν το χρόνο τους καμιά φορά τα πράγματα και ποτέ δεν βγαίνει συμπέρασμα με ένα ή δύο ζευγάρια.

Εγώ χρησιμοποιώ τη raggio di sole lipo soft. Είναι πατέ και την προσφέρω έτσι, με φοβερή αποδοχή από τα καναρίνια μου.

Παναγιώτα το ίδιο κάνεις και στην αναπαραγωγική περίοδο;
 
Τώρα δε θα λογοδοτήσω και για τις οδηγίες της παρασκευής της easyyem. Αυτά γράφουν οι οδηγίες, αυτά σου αναφέρω.
Δεν σου ζήτησα να λογοδοτήσεις, μόνη σου το κάνεις παραχωρώντας όλα τα δικαιώματα στις οδηγίες του παρασκευαστή.
Ο καθένας μπορεί να αξιολογήσει ένα επιχείρημα και είναι προτιμότερο αυτό σκέτο, παρά η παραπομπή και η τυφλή πίστη σε κάποιους "κανόνες". Δεν αναφέρω κάν οτι υπάρχουν οδηγίες κατασκευαστών με τις οποίες διαφωνούμε και διαφωνείς.
Για πολλούς λόγους λοιπόν το παρακάτω επιχείρημα είναι αδύναμο και για την ακρίβεια δεν επιχειρεί.
Δε θα αγόραζα την easyyem που γράφει ότι έχει μέσα ράσκ και εγώ να προσθέσω και άλλο ράσκ.
Θα έβαζα όλα τα πρόσθετα που θέλω σε ξηρή αυγοτροφή που δεν περιείχε μέσα ράσκ. Ο παρασκευαστής δε θα σου προτείνει τα πρόσθετα που θέλεις να βάλεις στην αυγοτροφή σου. Ο καθένας μας κρίνει και αποφασίζει τι θέλει να προσθέσει.
Εκτός και αν μου πείς τί αλλοιώνει η προσθήκη ράσκ ή άλλης βάσης.

Δηλ σε καποιον αρχαριο προτεινεις να μην ακολουθησει τον παρασκευαστη...
Συνοπτικά ΝΑΙ.
Αλλά μην το κάνεις τόσο δραματικό, δεν σου είπα να γδάρεις και το "πρέπει" απο το ιώτα μέχρι το πί.
Αρχάριος με 4-5 ζευγάρια ή πόσα άλλα, δεν ξέρω κατα πόσο υφίσταται βέβαια. Είναι μια προσωπική απορία, εμού του ιδίου,ως αρχαρίου.
 
παραχωρώντας όλα τα δικαιώματα στις οδηγίες του παρασκευαστή
Και η πρότασή σου Δημήτρη για να καταλάβω είναι να τις αγνοήσουμε και να κάνουμε αυτό που εμείς θεωρούμε κατά περίπτωση σωστό?
 
Και η πρότασή σου Δημήτρη για να καταλάβω είναι να τις αγνοήσουμε και να κάνουμε αυτό που εμείς θεωρούμε σωστό?
Ναι Γιάννη, νομίζω είναι σαφές. Να την γράψουμε στα παλιά μας τα παπούτσια.
 
Δεν σου ζήτησα να λογοδοτήσεις, μόνη σου το κάνεις παραχωρώντας όλα τα δικαιώματα στις οδηγίες του παρασκευαστή.
Ο καθένας μπορεί να αξιολογήσει ένα επιχείρημα και είναι προτιμότερο αυτό σκέτο, παρά η παραπομπή και η τυφλή πίστη σε κάποιους "κανόνες".
Και τι έπρεπε να κάνω δηλαδή να φτιάξω δικές μου οδηγίες ή να προτείνω στο θεματοθέτη να κάνει δοκιμές μέχρι να τη φάνε;
Ναι Γιάννη, νομίζω είναι σαφές. Να την γράψουμε στα παλιά μας τα παπούτσια.
Τότε αν δε βλέπουμε διαφορά με μια σταγόνα frontline στα καναρίνια μας, να τους αδειάζουμε όλο το μπουκάλι.
 
νομίζω είναι σαφές.
Σαφές σε ότι αφορά τη γνώμη σου.. Την οποία την κατέθεσες και τη διαβάσαμε.
Είμαι της γνώμης όμως πως θα πρέπει να μένουμε εκεί, να μην επιμένουμε σε βάρος της γνώμης των υπολοίπων και να σεβόμαστε την προσπάθεια που γίνεται από νέα παιδιά να "ορθοποδήσουν".
Και κάτι πιο γενικό...
Πολλές φορές έχω την αίσθηση πως κάποιοι ακονίζουν τα μαχαίρια τους και σε περιμένουν στη γωνία για το λάθος...
Εύχομαι βέβαια αυτή η αίσθηση που περιγράφω να ανήκει στα τόσα "λάθη" που κάνω καθημερινά...
Ας χαλαρώσουμε...
Κοινός στόχος της παρουσίας μας στο petbirds είναι η αγάπη για τα πουλιά και η διάθεση βοήθειας...
Πιστεύω πως ακόμη και σε ένδειξη πολιτισμού ή άμιλλας θα πρέπει να επιτρέπουμε στον "άλλον" να καταθέτει τις απόψεις τους και αν δεν θέλουμε να τις διαβάσουμε ή να τις υιοθετήσουμε... Πολύ απλά ας τις αγνοούμε... χωρίς να του "βγάζουμε τα μάτια".
Τουλάχιστο ας το κάνουμε όσοι πιστεύουμε πως μπορεί σ' αυτά που γράφουμε να υπάρχει το περιθώριο για λάθος...
 
Και τι έπρεπε να κάνω δηλαδή να φτιάξω δικές μου οδηγίες ή να προτείνω στο θεματοθέτη να κάνει δοκιμές μέχρι να τη φάνε;
Απάντησα ήδη με επιχείρημα πάνω στο ζήτημα της υγρασίας. Η οδηγίες κάνουν για να φτιάξουμε τσιμέντο.
Αυτό που θα έπρεπε να κάνεις, σε ένα όχι και τόσο πανεπιστημιακό ζήτημα είναι να μου εξηγήσεις τι προκαλείται με την προσθήκη ρασκ σε ένα μείγμα που έχει ήδη ράσκ. Δεύτερον, γιατί στις αυγοτροφές που δεν έχουν ράσκ προσθέτουμε και τα μάτια μας χωρίς να το λέει ο κατασκευαστής.
Τότε αν δε βλέπουμε διαφορά με μια σταγόνα frontline στα καναρίνια μας, να τους αδειάζουμε όλο το μπουκάλι.
Δεν έκανα χρήση ακραίων επιχειρηματων. Στους θιασώτες των κανόνων,των οδηγιών και της τυφλής πίστης,ωστόσο, εύχομαι να μην πέσει στα χέρια τους αυγότροφή ή σκεύασμα που να λέει χωρίς αναλογίες, πόση ποσότητα προσθετουμε σε ένα κιλό μείγματος. Γιατί θα είναι αναγκασμένοι να φτιάχνουν 1 κιλό για 1 πουλάκι.
Είμαι της γνώμης όμως πως θα πρέπει να μένουμε εκεί, να μην επιμένουμε σε βάρος της γνώμης των υπολοίπων και να σεβόμαστε την προσπάθεια που γίνεται από νέα παιδιά να "ορθοποδήσουν".
Εγώ είπα την άποψη και την γνώμη μου. Τα υπόλοιπα Γιάννη που λές, δεν τα καταλαβαίνω.
Επίσης ήμουν σαφής και ως προς τις προθέσεις και τον "τόνο" μου.
 
Οι οδηγίες στις συσκευασίες, μπορεί κάποτε να μην είναι καλογραμμένες ή κατανοητές, ενίοτε και κακομελετημένες εκ μέρους κάποιας εταιρείας.
Αλλά στο σύνολό τους είναι ένας ασφαλής οδηγός χρήσης, ο πιο ενδεδειγμένος για κάποιον αρχάριο ή αδαή.
Αν σε κάποιο συγκεκριμένο προϊόν αναγράφεται κάποιο λάθος, η θετική αντιμετώπιση εκ μέρους μας είναι να εστιάσουμε σ' αυτό, μήπως και διορθωθεί.
Τώρα σαν γενικός αφορισμός δεν με βρίσκει σύμφωνη.
Άλλες προσθήκες που κάνουμε, όπως βότανα, συμπληρώματα κτλ δεν έχουν να κάνουν με την αυγοτροφή αλλά παροχή με αφορμή την αυγοτροφή.
Παιδιά νομίζω δεν υπάρχει ουσιαστική διαφωνία, είναι θέμα στιγμής και διατύπωσης οι διαφορές που δημιουργήθηκαν.
 
Back
Top