Διατροφή Να δοκιμάσω τριμμένο αυγό μέσα σε κόκκινη αυγοτροφή;

Κατανοητα αυτα ολα εχω ειδη ενημερωθει και τα γνωριζω.. Αλλο λεω εγω αλλη απαντηση παιρνω.. Την αυγοτροφη που παραθετεις ειναι τελειως διαφορετικη απο αυτο που λεω εγω. .η αυγοτροφη που εχω δινετε χωρις καποια τετοια προετοιμασια.. Αραιωνετε με νερο και τη δινεις κατευθειαν.. και επειδη δεν εχει πολυ ανταποκριση απτα πουλια ρωτησα να μου προτεινετε κατι η μπορει και να τη συνηθισουν.. Δε θελω να φτιαξω δικια μου αυγοτροφη ειναι ετοιμη
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
ρωτησα να μου προτεινετε κατι η μπορει και να τη συνηθισουν..
Θα έλεγα να διαλέξεις όσο είναι ακόμα καιρός μια άλλη μάρκα να αγοράσεις.
Αλλά η πατέ δεν αραιώνεται με νερό, το γράφει στην συσκευασία της;
 
επειδη δεν εχει πολυ ανταποκριση απτα πουλια ρωτησα να μου προτεινετε κατι η μπορει και να τη συνηθισουν.. Δε θελω να φτιαξω δικια μου αυγοτροφη ειναι ετοιμη
Αφού η αυγοτροφή που χρησιμοποιείς δεν είναι αποδεκτή από τα καναρίνια σου, μπορείς να δοκιμάσεις κάποια άλλη επώνυμη συσκευασμένη αυγοτροφή πατέ για καναρίνια κόκκινου παράγοντα. Καλό βέβαια είναι τέτοιες δοκιμές να κάνουμε πριν βάλουμε τα πουλάκια μας για αναπαραγωγή, ώστε να την έχουν συνηθίσει και να ταΐζουν με αυτή.
 
Δε θελω να φτιαξω δικια μου αυγοτροφη ειναι ετοιμη
Δεν είναι σπιτική αυγοτροφή, είναι επεξεργασία κάθε ξηρής αυγοτροφής.Αν βάλεις μόνο νερό,θα είναι σα να προσφέρεις τούβλα στα πουλιά. Την ίδια έχω και εγώ. Θέλει μια βάση για την υγρασία, είτε με ράσκ είτε με κους κους. Δεν υπάρχει άλλος τρόπος.
Αλλά η πατέ δεν αραιώνεται με νερό, το γράφει στην συσκευασία της;
Περιπλέκεις τα πράγματα!
 
Αλλά η πατέ δεν αραιώνεται με νερό, το γράφει στην συσκευασία της;
Μαρία αυτή η αυγοτροφή της easyyem είναι ξηρή. Χρειάζεται αραίωση ένα προς τρία. Συγκεκριμένα, μία κούπα νερό, τρεις κούπες αυγοτροφή και μαλακώνει.
 
Ναι αλλα πατε αυγοτροφη οχι αυτη...

Αυτη εχω.. Ξηρη ειναιView attachment 48716

Περιπλέκεις τα πράγματα!

Μαρία αυτή η αυγοτροφή της easyyem είναι ξηρή.
Λόγω αυτού θεώρησα ότι χρησιμοποιεί πατέ. Γράψτε λάθος :)
 
Δεν είναι σπιτική αυγοτροφή, είναι επεξεργασία κάθε ξηρής αυγοτροφής.Αν βάλεις μόνο νερό,θα είναι σα να προσφέρεις τούβλα στα πουλιά. Την ίδια έχω και εγώ. Θέλει μια βάση για την υγρασία, είτε με ράσκ είτε με κους κους. Δεν υπάρχει άλλος τρόπος.
Δημήτρη εδώ κάνεις λάθος. Η συγκεκριμένη αυγοτροφή περιέχει μέσα ράσκ.
 
Δεν είναι σπιτική αυγοτροφή, είναι επεξεργασία κάθε ξηρής αυγοτροφής.Αν βάλεις μόνο νερό,θα είναι σα να προσφέρεις τούβλα στα πουλιά. Την ίδια έχω και εγώ. Θέλει μια βάση για την υγρασία, είτε με ράσκ είτε με κους κους.
Δεν υπάρχει άλλος τρόπος.συμφωνα με τις οδηγιες παω... Δε λεει για κους κους.. Αλλο αν το λες εμπειρικα
 
Αρα δε χρειαζεται κατι μονο νερο...
Ακριβώς. Δεν την έχω χρησιμοποιήσει, έχω ακούσει καλές κριτικές και έχει υψηλό ποσοστό πρωτεΐνης. Τώρα αν τα καναρίνια σου δεν την αποδέχονται, μπορείς να δοκιμάσεις κάτι άλλο από εδώ https://petbirds.gr/product-category/birds/foods/eggfoods/
 
Δημήτρη εδώ κάνεις λάθος. Η συγκεκριμένη αυγοτροφή περιέχει μέσα ράσκ.
Δεν κάνω λάθος γιατί έχω την ίδια, στην ουδέτερη.Ας γράφει οτι έχει ράσκ,όταν πρόσθετα νερό, ειδικά 1:3, μου ερχόταν να την πετάξω πριν καν την παω στα πουλιά και ας μην είχα ξαναδεί ποτέ μου ξηρή αυγοτροφή. Ειδικά για αυτό το λόγο είχα έρθει σε επικοινωνία με την @alicedros που δίνει την ίδια. Εκείνη δεν έχει πρόβλημα, τα πουλιά της μάλιστα την τρώνε και χωρίς νερό.
Η ουσία όμως δεν είναι οι οδηγίες, ούτε το νερό, ούτε δεν ξέρω και εγώ τί.Αυτή η αυγοτροφή έχει γενική αποδοχή στα πουλιά πάρα πολλών ανθρώπων.Αν δεν βλέπουμε αποδοχή κάτι πρέπει να κάνουμε. Ο πιο ασφαλής τρόπος είναι να κάνουμε κανονική επεξεργασία που θα μας οδηγήσει στη σωστή υφή,softfood,του παρεχόμενου προιόντος.
 
Μαλιστα! Δε ρωτησα κατι περιεργο... Αυτο ρωτησα.. Και μ στειλε αρθρα ασχετα μαυτο που ρωταω.. Δεν ειμαι λαθος εγω. Εσυ πως καταλαβες δηλαδη!
 
Δεν κάνω λάθος γιατί έχω την ίδια, στην ουδέτερη.Ας γράφει οτι έχει ράσκ,όταν πρόσθετα νερό, ειδικά 1:3, μου ερχόταν να την πετάξω πριν καν την παω στα πουλιά και ας μην είχα ξαναδεί ποτέ μου ξηρή αυγοτροφή. Ειδικά για αυτό το λόγο είχα έρθει σε επικοινωνία με την @alicedros που δίνει την ίδια. Εκείνη δεν έχει πρόβλημα, τα πουλιά της μάλιστα την τρώνε και χωρίς νερό.
Η ουσία όμως δεν είναι οι οδηγίες, ούτε το νερό, ούτε δεν ξέρω και εγώ τί.Αυτή η αυγοτροφή έχει γενική αποδοχή στα πουλιά πάρα πολλών ανθρώπων.Αν δεν βλέπουμε αποδοχή κάτι πρέπει να κάνουμε. Ο πιο ασφαλής τρόπος είναι να κάνουμε κανονική επεξεργασία που θα μας οδηγήσει στη σωστή υφή,softfood,του παρεχόμενου προιόντος.
Εχεις δικιο σαυτο... Δεκτα αυτα που μου λες.. Κουβεντα κανουμε! (για ελλειψη παρεξηγησεων)
 
Δημήτρη εδώ κάνεις λάθος. Η συγκεκριμένη αυγοτροφή περιέχει μέσα ράσκ.
Ξέχασα.
Την επόμενη φορά που θα φτιάξεις το μείγμα σου, πρόσθεσε το ρασκ ή το κους κους κατευθείαν στην αυγοτροφή.Ανακάτεψέ το,ρίξε τότε το νερό και περίμενε να δείς τί θα γίνει!
Μαλιστα! Δε ρωτησα κατι περιεργο... Αυτο ρωτησα.. Και μ στειλε αρθρα ασχετα μαυτο που ρωταω.. Δεν ειμαι λαθος εγω. Εσυ πως καταλαβες δηλαδη!
οκ!
 
Η ουσία όμως δεν είναι οι οδηγίες, ούτε το νερό, ούτε δεν ξέρω και εγώ τί.
Οι οδηγίες του παρασκευαστή για μένα πάντα είναι κανόνας. Δε βρίσκω το λόγο να αγοράσω μια αυγοτροφή και να κάνω πειραματισμούς, ώστε να γίνει αποδεκτή από τα καναρίνια μου.
 
Οι οδηγίες του παρασκευαστή για μένα πάντα είναι κανόνας. Δε βρίσκω το λόγο να αγοράσω μια αυγοτροφή και να κάνω πειραματισμούς, ώστε να γίνει αποδεκτή από τα καναρίνια μου.
Μου παραθέτεις τις οδηγίες του παρασκευαστή της αυγοτροφής σου ή της αυγοτροφής του άρθρου του Γιάννη, να κάνω ένα διπλό τσεκάρισμα;
 
Back
Top