Φροντίδα Να καθαρίζω το κλουβί όσο η κανάρα κλωσάει;

ELENI PAG

PB New Member
Εγγραφή
21 Φεβ 2018
Μηνύματα
162
Πόλη
Κέρκυρα
Μια ερωτηση. Μπορω να καθαρισω το κλουβι τωρα που η καναρα κλωσαει;🙁
 
Ασφαλώς και μπορείς να καθαρίζεις το κλουβί όσο η κανάρα κλωσάει.
Και θα συνεχίσεις να το κάνεις ακόμη και όταν θα έχεις μικρά μέσα στο κλουβί.
Χρειάζεται όμως προσοχή και όσο το δυνατό λιγότερη όχληση.
Δηλαδή:
Γρήγορες κινήσεις αλλά εντελώς ήρεμες.
Όχι χέρια μέσα στο κλουβί.
Θα φροντίσεις όλα τα εκτροφικά σου καθήκοντα να γίνονται απ' έξω...
Τροφοθήκες, δοχεία νερού, πάτηθρα κλπ εξοπλισμός να αλλάζει απ΄ έξω. Αυγοθήκη πάνω στην πόρτα αν είναι ανοιγόμενη ή δίπλα της αν είναι συρταρωτή.
Υλικό στον πάτο του κλουβιού (π.χ υπόστρωμα οξιάς) που δεν χρειάζεται τακτική αλλαγή και μπορεί άνετα να σε καλύψει για 10-15 και ίσως περισσότερες μέρες...
 
Θα φροντίσεις όλα τα εκτροφικά σου καθήκοντα να γίνονται απ' έξω...
Τροφοθήκες, δοχεία νερού, πάτηθρα κλπ εξοπλισμός να αλλάζει απ΄ έξω. Αυγοθήκη πάνω στην πόρτα αν είναι ανοιγόμενη ή δίπλα της αν είναι συρταρωτή.
Υλικό στον πάτο του κλουβιού (π.χ υπόστρωμα οξιάς) που δεν χρειάζεται τακτική αλλαγή και μπορεί άνετα να σε καλύψει για 10-15 και ίσως περισσότερες μέρες...
Απλά αν τώρα το ζευγαρι το εχεις σε ενα κλουβί που δεν εχει σχάρα και δεν ειχες προνοησει εξαρχης να γινεται η αλλαγη του φαγητου απ εξω (λογικο, ολοι οι αρχαριοι ετσι ξακιναμε), τοτε θα πρεπει να εισαι 10 φορες πιο προσεκτικη και γρηγορη! Η καναρα σιγουρα θα αναγκαστει να αφησει τη φωλια αλλα μην την αναγκασεις να την αφησει για πολυ ωρα. Εγω θα σου προτεινα αν εδεν εχει συρταρι η ζευγαρωστρα και εχει τον κλασικο πατο που πρεπει να σηκωσεις ολο το κλουβι για να αλλαξεις υποστρωμα, να κανεις υπομονη μεχρι τα μικρα που θα βγουν να ειναι λιγων ημερων...

Το χευγαρι αυτο ειναι πρωτη φορα στα χερια σου ή το εχεις ξανα ζευγαρωσει;
 
Αντε παλι κιαλλα λαθη κανω .Χερι βαζω στο κλουβι μεσα οταν τους βαζω αυγο και λαχανικα. Ελπιζω να μην εχω παλι ιστοριες. Οσον αφορα το καθαρισμα στον πατο του κλουβιου δεν εχω βαλει τιποτα καθαριζω μονο το πλαστικο. Τωρα ομως που κλωσαει φοβαμαι να βαλω χερι αλλα και φοβαμαι μην πιασουμε και ψειρες.Βοηθεια. Μηπως θα μπορουσα να βαλω στον πατο αμμο θαλασσης;απο αυτον εχουμε αρκετο η κατι αλλο; Που θα κραταει λιγο παραπανω ετσι ωστε να μην βαζω χερι τωρα που θελει προσοχη.
 
Χερι βαζω στο κλουβι μεσα οταν τους βαζω αυγο και λαχανικα.
Για το αυγό
Αυγοθήκη πάνω στην πόρτα αν είναι ανοιγόμενη ή δίπλα της αν είναι συρταρωτή.
Για τα λαχανικά.. κρέμασμα πάνω ή δίπλα πάνω στην πόρτα.
Αν και φρονώ πως και για τα δύο θα πρέπει να σταματήσεις την χορήγηση μέχρι τη μέρα εκκόλαψης των αυγών.
Τότε θα επαναφέρεις το αυγό στη διατροφή τους αλλά όχι τα λαχανικά.
 
Αντε παλι κιαλλα λαθη κανω .
Μη σε πιανει πανικος καλε! Αν η φωλια ειναι στην αλλη πλευρα και εσυ εχεις βαλει την αυγοθηκη και μια εσωτερικη ταιστρα στην αλλη πλευρα εκει μπορεις να βαζεις το χερι σου μεσα αργα και διακριτικα χωρις καν να σηκωθει η καναρα. Και εκει θα βαζεις αυγο και λαχανικα. Ετσι θα το κανεις... Απλα ηρεμες κινησεις...

Μηπως θα μπορουσα να βαλω στον πατο αμμο θαλασσης;απο αυτον εχουμε αρκετο η κατι αλλο; Που θα κραταει λιγο παραπανω ετσι ωστε να μην βαζω χερι τωρα που θελει προσοχη.
Οσον αφορα τον πατο πες μου λίγο... η ζευγαρωστρα ειναι με συρταρι ή με αποσπωμενο πατο;

Για τα λαχανικά.. κρέμασμα πάνω ή δίπλα πάνω στην πόρτα.
Δε θα το συνιστουσα... Τα καγκελα των κλουβιων ειναι συνηθως βρωμικα και πολλες φορες σκουριασμενα... Καλυτερα σε μια εσωτερικη ταιστρα..
 
Αυτο το ζευγαρι ειναι η δευτερη φορα που γενναει. Πριν απο ενα μηνα περιπου ειχε κανει 4 αυγα.Βγηκαν τα πουλακια ολα μια χαρα εφτασαν 13 ημερων αλλαεγω εκανα βλακειες. Τα πειραζα συνεχεια. Μεχρι και τη φωλια εκανα βολτες μεσα στο σπιτι απο τη χαρα μου με ταμικρα. Το αποτελεσμα ηταν να παρατησουν τα μικρα.Αναγκαστηκα και πηρα κρεμα για να τα ταισω με συριγγα αλλα δεν τα καταφερα γιατι οι ωρες που ελειπα απο το σπιτι ηταν πολλες με αποτελεσμα να ψοφισουν. Μετα απο 5 μερες περιπου εκανε αλλα αυγα...5 του θεου αυτη τη φορα. Αυτα ειναι που κλωσαει τωρα. Γιαυτο φοβαμαι μηπως παθω παλι τα ιδια και ρωταω συνεχεια.
 
Βγηκαν τα πουλακια ολα μια χαρα εφτασαν 13 ημερων αλλαεγω εκανα βλακειες. Τα πειραζα συνεχεια. Μεχρι και τη φωλια εκανα βολτες μεσα στο σπιτι απο τη χαρα μου με ταμικρα.
Αυτο που εκανες ηταν ακραιο... λογικο να υπηρχε αυτο το αποτελεσμα...
Το αποτελεσμα ηταν να παρατησουν τα μικρα

Αλλά απ το παιρνω τη φωλια και την κανω βολτες μέσα στο σπιτι, μεχρι βαζω το χερι μου ηρεμα μεσα στο κλουβι στην αλλη μερια απ τη φωλια της καναρας για να βαλω αυγο και οτι αλλο χρειαζονται, απεχει πολυ... Δε βρισκεις;
 
Εχει αποσπωμενο πατο αυτη με τα πιαστρακια στις ακρες. Επισεις επειδη τα εχω μεσα στο σπιτι επεξω εχω και ναυλον για τισ βρωμιες
 
Εχει αποσπωμενο πατο αυτη με τα πιαστρακια στις ακρες. Επισεις επειδη τα εχω μεσα στο σπιτι επεξω εχω και ναυλον για τισ βρωμιες
Εγω δε θα αλλαζα το υποστρωμα... ειναι τοσο βρωμικο το κλουβι;

Επισης για να μην αγχωνεσαι οι ψειρες δεν γεννιουνται απ τη βρωμα... μεταφερονται. Οποτε να μην εχεις τετοιο αγχος για τις ψειρες!
 
Εγω δε θα αλλαζα το υποστρωμα... ειναι τοσο βρωμικο το κλουβι;

Επισης για να μην αγχωνεσαι οι ψειρες δεν γεννιουνται απ τη βρωμα... μεταφερονται. Οποτε να μην εχεις τετοιο αγχος για τις ψειρες!
Οχι δεν μπορω να πω οτι ειναι βρωμικο πολυ οποτε καλυτερα να μην πειραξω τιποτα λεω. Τα μικρα λογικα μεχρι το Σ/Κ πρεπει να εχουν βγει και αφου μου λετε οτι δεν εχω θεμα για ψειρες ας μεινουν ως εχει😉
 
Άμμο θαλάσσης μην βάλεις, το πολυ - πολυ ένα χαρτί κουζίνας λευκό. Επειδή το κλουβί, όπως λες εχει αποσπώμενο πάτο και πρεπει να σηκωθεί για να αφαιρέσεις τον πάτο και να τον καθαρίσεις, υπολόγισε τις ημερες έως την εκκολαψη του πρώτου αυγού και καθάριζε τον όσο πιο αραιά γινεται, διότι μετακινώντας το κλουβί, όπως και να το κανεις η καναρα θα αναστατώνεται. Η συνολική διάρκεια του καθαρισμού θα πρεπει να σου παίρνει όσο το δυνατό λιγότερο, έως 2 λεπτά ας πουμε, να γινεται την ημέρα, και οχι όταν εχει πέσει ο ήλιος και να αποφευχθεί τις πρωτες ημερες της εκκόλαψης. Νομιζω, οτι αν ακολουθήσεις τις συστάσεις του Γιάννη, σε σχέση με τροφοδοσία απο έξω, αραίωση του αυγού και αποφυγή πράσινων, θα χρειάζεσαι λιγότερο συχνα να καθαρίζεις σε αυτη την περίοδο.
 
Τα μικρα λογικα μεχρι το Σ/Κ πρεπει να εχουν βγει
Καθάρισε την Παρασκευή το υπόστρωμα κι άστα μέχρι την ερχόμενη βδομάδα.
Μετά βλέπουμε πάλι... και το συζητάμε.

για να βγαλω ναυλα, πατους. Πιαστηρια, βλεπω τη καναρα να μετακομιζει στην Αλασκα μαζι με τα αυγα
Είναι απαραίτητο να εγκαταλείψεις την ιδέα του νάιλον για δυο βδομάδες κι ας χρειαστεί να καθαρίσεις λίγο περισσότερο.
Με την πρώτη ευκαιρία να το απομακρύνεις...
Και μόνο ο θόρυβος μπορεί να κάνει ακόμη και το πιο ήρεμο καναρίνι τρελό από φόβο και να εγκαταλείψει τα πάντα.. κι όχι μόνο την φωλιά.
 
Μη σε πιανει πανικος καλε! Αν η φωλια ειναι στην αλλη πλευρα και εσυ εχεις βαλει την αυγοθηκη και μια εσωτερικη ταιστρα στην αλλη πλευρα εκει μπορεις να βαζεις το χερι σου μεσα αργα και διακριτικα χωρις καν να σηκωθει η καναρα. Και εκει θα βαζεις αυγο και λαχανικα. Ετσι θα το κανεις... Απλα ηρεμες κινησεις...

Οσον αφορα τον πατο πες μου λίγο... η ζευγαρωστρα ειναι με συρταρι ή με αποσπωμενο πατο;

Δε θα το συνιστουσα... Τα καγκελα των κλουβιων ειναι συνηθως βρωμικα και πολλες φορες σκουριασμενα... Καλυτερα σε μια εσωτερικη ταιστρα..
Εχω και απο αυτο γιαυτο βαζω το χερι μου μεσα.Βεβαια αυτη δεν σηκωνετε απο τη φωλια εχει βιδωθει

Είναι απαραίτητο να εγκαταλείψεις την ιδέα του νάιλον για δυο βδομάδες κι ας χρειαστεί να καθαρίσεις λίγο περισσότερο.
Ειναι ναυλον που εχω αυτο με το λαστιχο για να μην πετανε εξω σπορους, δεν κανει θορυβο αυτο. Μηπως πειραζει;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Τι δυο λεπτα μου λετε για να βγαλω ναυλα, πατους. Πιαστηρια, βλεπω τη καναρα να μετακομιζει στην Αλασκα μαζι με τα αυγα🙂
Εφόσον εμένα στο παρελθόν 2 λεπτά με γρήγορες κινήσεις μου ήταν αρκετά, δεν βρίσκω τον λόγο να μην ειναι για εσενα. Αλλά σαφέστατα δεν πάμε σε διαγωνισμό ταχύτητας. Κάνε και τρία λεπτά, δεν τρέχει και τπτ:)
Τώρα για το νάιλον δεν συμφωνώ κι εγώ να το εχεις. Πέραν των άλλων, κρατάει μέσα του υγρασία, πχ απο ενα μπάνιο που θα έχουν κανει τα πουλιά, που κάλλιστα, ειδικά εντός σπιτιού, μπορει να αποτελέσει δυσοίωνο παράγοντα ανάπτυξης παθογόνων, καθόλου σπάνια έχουμε δει περιπτώσεις που το καναρινι τραβούσε την ελαστική κλωστή με αποτέλεσμα να τυλιχτεί σε αυτή το ίδιο ή το πόδι του κλπ. Τωρα για τον θόρυβο που κάνει, δεν έχω άποψη, αλλά δεν το βρίσκω και τόσο απίθανο να ειναι ενοχλητικός.
 
Μπορούμε να μείνουμε παρακαλώ στο θέμα
Out of Topic, δεν καταλαβαινω το σχολιο σου αυτο Γιαννη.
Τωρα ομως που κλωσαει φοβαμαι να βαλω χερι αλλα και φοβαμαι μην πιασουμε και ψειρες.Βοηθεια.
Επισης για να μην αγχωνεσαι οι ψειρες δεν γεννιουνται απ τη βρωμα... μεταφερονται. Οποτε να μην εχεις τετοιο αγχος για τις ψειρες!
 
Back
Top