Φροντίδα Να πάρω ένα παπαγαλάκι ή είναι καλύτερα να πάρω ζευγάρι;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Nansy
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
το κλασσικό που είναι κίτρινα ή μπλε. Συγνώμη, που δεν τα ξέρω ακόμα καλά. Από ένα pet shop εδώ στην πόλη μου.
 
Να βρεις κάποιον εκτροφέα και να πάρεις πουλακια μεγαλωμένα στο χέρι είναι η γνώμη μου, αν έχεις σκοπό να ασχοληθείς να πάρεις ένα αν όχι τόσο πολύ να πάρεις ένα ζευγαράκι για να έχει παρέα το ένα το αλλο.υπαρχουν πολλοί που δίνουνε πουλάκια σε καλύτερες τιμές και το πιο σημαντικό σε καλύτερη κατάσταση από αυτά των πετ σοπ με λίγο ψάξιμο θα βρεις ανετα
 
Εαν θέλεις ένα πετ που να μπορείς να το χαϊδεύεις και να το πιάνεις καλύτερα να κοιτάξεις για εκτροφέα που μεγαλώνει τα πουλιά του στο χέρι. Σε κάθε περίπτωση κι ειδικά αν λείπεις/λείπετε πολλές ώρες τα 2 πουλιά είναι καλύτερα απο 1 μόνο του. Είναι ζώα που απο τη φύση τους ζουν σε σμήνη και ποτέ μόνα. Αν παρόλα αυτά του αφιερώνεις αρκετό χρόνο κι ένα μόνο του μπορεί να περνάει καλά.
 
Αν εννοείς budgie, εγώ πριν από 4-5 χρόνια πήρα δύο άγρια χωρίς να έχω καμία εμπειρία. Σαφώς η εξοικείωσή τους με το χέρι και η εκπαίδευσή τους ήταν πολύ δύσκολη, αν και βέβαια εξαρτάται και από το χαρακτήρα του πτηνού. Όντως αν λείπεις πολύ είναι προτιμότερο να πάρεις δύο, όμως αν θες κάποιο να το εκπαιδεύσεις 100%, σίγουρα θα πρότεινα ένα και μάλιστα μεγαλωμένο στο χέρι από εκτροφέα. Καλή επιτυχία με την επιλογή!
 
Ξεκινας με ενα πουλακι κατα προτίμηση απο εκτροφεα και ημερο.
Αργοτερα βλεπεις αν σε ενδιαφερει η αναπαραγωγη του παιρνεις παρεα του αντιθετου φυλου, αν οχι τοτε του ιδιου φυλου
 
@Tony Forpus συμφωνώ απόλυτα. Καλύτερα να πάρεις ένα να έρθεις σε επαφή μαζί του, και μετά να πάρεις και το δεύτερο. Όταν είναι δύο δυσκολεύεται η διαδικασία της εκπαίδευσης και της σύνδεσης μαζί σου. Επίσης όσο για την παρέα που θέλει.. για αυτό αγοράζεις μεγάλο κλουβί και παιχνίδια για να απασχολείται όταν λείπεις. Μεγάλο λάθος να του πάρεις παρέα με κριτήριο να μην είναι μόνο του. Συν οτι (ανάλογος πάντα με το είδος) θα μπορούσες, αν θες όντως ένα δεύτερο πουλάκι, να πάρεις άλλο είδος (για μικρούς και μεσαιους κυρίως παπαγάλους). Εγω αυτό θα κάνω. Έχω ένα κοκατιλ 7 μήνες και πάρω ένα λοβμπερντ η μια κανουρα σε κανα 3μηνο.
 
@Stavros Καλημέρα σε όλους. Σας ευχαριστώ πολύ για άμεση ανταπόκρισή σας. Το νέο μέλος της οικογένειας είναι γεγονός. Χθες πήραμε το παπαγαλάκι μας, τον Όλαφ! Είναι budgie και είναι πανέμορφος! (δεν πρόλαβα ακόμα να τον βγάλω φωτογραφία). Το pet shop που το πήρα το έχει φίλη μου και μου έδωσε αρκετές πληροφορίες. Αρχικά μου είπε ότι καλύτερα για αρχή να πάρω ένα (αρσενικό) να εξοικειωθεί μαζί μας και στη συνέχεια αργότερα παίρνω και ένα θηλυκό. Αυτό βέβαια θα το κάνω αφού πάρω και μεγαλύτερο κλουβί. Με στεναχωρεί να έχουν ένα κλασσικό μέγεθος. Η κόρη μου που το ήθελε υπερβολικά, (και μου πρότεινε το petbirds) το έχει ψάξει πολύ με την συμπεριφορά των budgie και μάλλον τα πάει υπέροχα, όπως και εγώ που το λάτρεψα από την πρώτη ματιά!
Σας ευχαριστώ πολύ και πάλι για τις συμβουλές σας. Και συγχαρητήρια για το υπέροχο site PETBIRDS.
 
@ΜΑΡΙΑαα Ευχαριστώ πολύ! Γενικά Υπεραγαπάμε τα ζωάκια, έχουμε ήδη και σκυλάκι και γατάκι και ενυδρείο! Τώρα ολοκληρώσαμε με ένα υπέροχο παπαγαλάκι. Σας ευχαριστώ και πάλι!
 
@Nansy , να τον χαίρεστε τον Όλαφ και την κόρη σας.
Στο σημείο αυτό, και πριν την αγορά οποιουδήποτε πρόσθετου (τροφής, αξεσουάρ για το κλουβί, κλουβί...) θα έλεγα να ανοίξετε ένα θέμα με την κόρη σου, στο πεδίο της Φροντίδας των παπαγάλων, να ανεβάσετε εκεί μια φωτό του κλουβιού με ό,τι αυτό περιέχει, αντίστοιχα των τροφών, ώστε να σας δοθούν κάποιες προτάσεις από τα μέλη (π.χ. αναδιάταξη εσωτερικής διαμόρφωσης του κλουβιού, θέση αυτού, διάρκεια ύπνου παπαγάλου...) οι οποίες ενδεχομένως θα βελτιώσουν τη διαβίωση του Όλαφ. Και εννοείται προτού να ξεκινήσετε για νέο κλουβί, καλό θα ήταν να ακούσετε τις δυνατότητες που μπορεί να έχετε.
 
Πρόκειται σε δύο μέρες να πάρουμε ένα παπαγαλάκι. Θα ήθελα ρωτήσω αν μπορώ να πάρω ένα ή είναι καλύτερα να πάρω ζευγάρι.
Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!
Προσωπικα πιστεύω ότι δεν χρειάζεται 2 παπαγαλάκια εάν ασχοληθεί κάποιος μαζί του. Εγώ προσωπικα έχω ένα κοκατιλ καΙ κάθε μέρα το βγάζω πάνω από 4 ώρες έξω από το κλουβί.. ούτε 2ο παπαγάλο χρειάζεται ούτε καν καθρέφτη
 
Γειά σας και πάλι. Με τον Όλαφ (μπατζι) τα πάμε υπέροχα! Έχω εκπλαγεί με την εξυπνάδα του! Η κόρη μου ασχολείται κυρίως μαζί του, αλλά όλοι του μιλάμε και έρχεται στο δάχτυλό μας. Το βγάζουμε από το κλουβί αρκετές ώρες, και η συνήθειά του είναι να πηγαίνει και να τσιμπάει τα μαλλιά μιας κούκλας! Έχει πολύ πλάκα όταν διαβάζουμε με την κόρη μου και την ακούει να λέει μάθημα, γλώσσα δεν βάζει μέσα! χαχα!
Η ερώτησή μου είναι, ότι σκεφτόμαστε να πάρουμε και ένα κοκατιλ. Φυσικά σε άλλο κλουβί θα είναι, αλλά θα μπορούν να συνυπάρχουν?
Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας!
 
Χαίρομαι που τα πηγαίνετε τόσο καλά με το budgie σας.

Η ερώτησή μου είναι, ότι σκεφτόμαστε να πάρουμε και ένα κοκατιλ. Φυσικά σε άλλο κλουβί θα είναι, αλλά θα μπορούν να συνυπάρχουν?
Η νέα ερώτησή σου έχει μεταφερθεί εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Μπορούν-να-συνυπάρχουν-budgie-με-cockatiel.39918/
 
@Tony Forpus συμφωνώ απόλυτα. Καλύτερα να πάρεις ένα να έρθεις σε επαφή μαζί του, και μετά να πάρεις και το δεύτερο. Όταν είναι δύο δυσκολεύεται η διαδικασία της εκπαίδευσης και της σύνδεσης μαζί σου. Επίσης όσο για την παρέα που θέλει.. για αυτό αγοράζεις μεγάλο κλουβί και παιχνίδια για να απασχολείται όταν λείπεις. Μεγάλο λάθος να του πάρεις παρέα με κριτήριο να μην είναι μόνο του. Συν οτι (ανάλογος πάντα με το είδος) θα μπορούσες, αν θες όντως ένα δεύτερο πουλάκι, να πάρεις άλλο είδος (για μικρούς και μεσαιους κυρίως παπαγάλους). Εγω αυτό θα κάνω. Έχω ένα κοκατιλ 7 μήνες και πάρω ένα λοβμπερντ η μια κανουρα σε κανα 3μηνο.
Μου δημιουργήθηκε μια απορία τώρα, εαν υπάρχουν δυο διαφορετικά είδη παπαγάλων σε ένα χώρο δεν θα ειναι και αυτό το ίδιο στην εκπαίδευσή; δηλαδή τα πουλάκια δεν θα δίνουν σημασία το ένα το άλλο;
 
@dimitris777 τα πουλάκια θα δίνουν σημασία το ένα στο άλλο περισσότερο από όσο θα έδιναν σε εσένα. Πρέπει να κερδίσεις την εμπιστοσύνη του ενός πρώτα και μετά να συνεχίσεις για το δεύτερο. Όταν το παπαγαλάκι σου θα έρθει σπίτι θα έχει μόνο εσένα για να αλληλεπιδρά. Αν δεν σε ξέρει όμως και υπάρχει ένα ακόμα παπαγαλάκι στο σπίτι οι πιθανότητες να αλληλεπιδράσει με εσένα μειώνονται αυτόματα, γτ από φυσική συμπεριφορά θα προτιμήσει το άλλο. Αν το αλλο είναι εκπαιδευμένο και δεμένο μαζί σου θα βοηθήσει και το δεύτερο στην εξημέρωση και την προσαρμογή.
 
Back
Top