Ασθένειες Να πάω το budgie μου στον πτηνίατρο;

christost

PB New Member
Εγγραφή
12 Μαϊ 2018
Μηνύματα
58
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλημερα,
Πριν δυο μερες το budgie μου ηταν μια χαρα, ειχε ενεργεια και έπαιζε αλλα απο το απογευμα δεν ειχε ενέργεια, δεν επαιζε με το κουδουνακι του. Δεν εδωσα σημασια γιατι πίστευα οτι μπορεί να ειχε κουραστει και να ξεκουραζοταν. Εχθές το πρωί ηταν παλι ετσι, δεν έπαιζε, δεν ειχε ενεργεια καθοταν μονο σε ενα σημείο και οι κουτσουλιες του ηταν καπως νερουλες. Ετσι ο μπαμπας μου πηγε στον pet shop, που πηγαινουμε συνεχεια, και του εδωσαν κατι σταγονες και να βαλει στο νερο, οι οποιες ειναι για καθε 2 μηνες για να καθαριζει το εντερο του. Εγω δεν παρατήρησα αμα ήπιε νερο, επειδη δεν ειμαι μαζι του εδω και μια εβδομάδα και 1 μερα, αλλα χθες το βραδυ και σημερα ειναι κανονικα. Έχει ενεργεια, παιζει, τρωει. Να παει σε εναν πτηνιατρο ή οχι;
 
Για να καταλαβω τη συμπεριφορα την ειδες εσυ η ο μπαμπας σου;Εγω δε θα το πηγαινα στο πετ σοπ αλλα στο γιατρο! τι σταγονες ειναι αυτες που εδωσε το πετ σοπ? χωρις εξεταση δε χορηγουμε φαρμακα! Μπορει απλα να ηταν χαλαρο ενα βραδυ δεν εγινε κατι! Εφαγε κατι διαφορετικο απο το συνηθισμενο; Μηπως περναει πτερορροια;
 
Για να καταλαβω τη συμπεριφορα την ειδες εσυ η ο μπαμπας σου;Εγω δε θα το πηγαινα στο πετ σοπ αλλα στο γιατρο! τι σταγονες ειναι αυτες που εδωσε το πετ σοπ? χωρις εξεταση δε χορηγουμε φαρμακα! Μπορει απλα να ηταν χαλαρο ενα βραδυ δεν εγινε κατι! Εφαγε κατι διαφορετικο απο το συνηθισμενο; Μηπως περναει πτερορροια;

δεν ηταν φαρμακο, ηταν κατι σταγονες που μου ειχε πει και αλλη φορα οτι χρειαζονται ανα 2 μηνες για να καθαριζει το εντερο των πουλιων. Επισης, χανει λιγα πουπουλα.
 
Δεν εχω ακουσει για σταγονες που χρειαζεται να βαζουμε στα πουλια! Πρωτη φορα το ακουω! αν χανει πουπουλα σημαινει οτι αλλαζει φτερωμα! Πολλες φορερς η πτερορροια επηρεαζει τη συμπεριφορα!
 
Δεν χρειάζεται να δίνουμε σταγόνες για να καθαρίζει το έντερο τους. 13 χρόνια έχω παπαγάλους και δεν έδωσα ποτέ. Φάρμακο δίνουμε μόνο αφού μας το προτείνει ο γιατρός.
Εγώ άλλο θα ήθελα να σε ρωτήσω. Τι ακριβώς είναι αυτό το κουδουνάκι; Από τι υλικό; Μήπως έχει σκουριάσει κάπου;
 
Παιδια πιστεύω οτι ο φίλος μας εννοεί σταγόνες για σκουλήκια. Βέβαια, Χρήστο, για να είμαστε πιο συγκεκριμένοι, καλό θα ήταν να ρίξεις μια ματιά στο κουτί με τις σταγόνες και να πεις τι γράφει, και αναλόγως θα σου εξηγήσουμε κι εμεις τι πρέπει να γίνει από εδώ και στο εξής.
Επίσης θα σου προτείνω να ανοίξεις ενα νέο θέμα στην ενότητα παπαγάλων, στο πεδίο φροντίδας, όπου θα ρωτάς για βελτιώσεις που θα μπορούσαμε να σου προτείνουμε σχετικά με τη διαβίωση του μικρού σου φίλου, ώστε να απολαμβάνει κι αυτός περισσότερο την παρέα του μαζί σου κι αντίστροφα.
 
Back
Top