Αναπαραγωγή Να προσπαθήσω να ζευγαρώσω Zako 26 χρονών;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Patrik
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Patrik

PB New Member
Εγγραφή
24 Ιαν 2009
Μηνύματα
44
Πόλη
Αθήνα
Παιδια καλησπερα σας, θελω να μου πειτε την γνωμη σας για μια σκεψη που κανω. Ο ζακο μου ειναι 26 χρονων υγιεστατος και θα ηθελα να τον φερω σε επαφη με εναν μικροτερο 6-7 χρονων ενος φιλου μου με σκοπο να αποκτησουμε απογονους. Να το προσπαθησω ειναι εφικτο; Ευχαριστω εκ των προτερων
 
Είσαι σίγουρος αν παραμένει μετά από τόσα χρόνια αδράνειας σεξουαλικά ενεργός;
Υποθέτω πως σε κάθε περίπτωση θα χρειαστούν να είναι μαζί για πολύ χρόνο... ενώ το πλησίασμα θα είναι σταδιακό και εξίσου χρονοβόρο.
Περίμενε όμως και τις γνώμες όσων γνωρίζουν σχετικά...
 
  • Like
Αντιδράσεις: Patrik
Είσαι σίγουρος αν παραμένει μετά από τόσα χρόνια αδράνειας σεξουαλικά ενεργός;
Υποθέτω πως σε κάθε περίπτωση θα χρειαστούν να είναι μαζί για πολύ χρόνο... ενώ το πλησίασμα θα είναι σταδιακό και εξίσου χρονοβόρο.
Περίμενε όμως και τις γνώμες όσων γνωρίζουν σχετικά...
Φιλε μου σε ευχαριστω για την απαντηση σου. Ο παπαγαλος μου, θηλυκος σε γενος, δεν εχει ερθει ποτε σε επαφη με αλλον παντως πριν απο λιγα χρονια 2 φορες κιολας μου εκανε απο ενα αυγο οποτε θελω να πιστευω οτι υπαρχει δυνατοτητα ακομα για αναπαραγωγη. :)
 
πριν απο λιγα χρονια 2 φορες κιολας μου εκανε απο ενα αυγο οποτε θελω να πιστευω οτι υπαρχει δυνατοτητα ακομα για αναπαραγωγη.
Αξίζει τότε να δοκιμάσεις...
 
  • Like
Αντιδράσεις: Patrik
Το θέμα με τους μεγάλους παπαγάλους δεν είναι τόσο η ηλικία μιας και τα 26 χρόνια είναι σχετικά λίγα μπροστά στα όσα μπορούν να φτάσουν. Είναι ακόμη αναπαραγωγικά ενεργοί σε αυτήτην ηλικία. Το θέμα που πρέπει να σε απασχολήσει είναι ότι είναι πουλιά που χρειάζονται ιδιαίτερο χειρισμό ωστέ να δέσουν σαν ζευγάρι. Αυτό σαφώς πρυποθέτει ο ένας από τους δυο σας (εσύ ή ο φίλος σου) να αποχωριστεί τον παπαγάλο του και να τον παραχωρήσει να ζήσει για ένα αρκετό διάστημα με το άλλο πουλί. Τα πουλιά αυτά δεν ζευγαρώνουν τόσο εύκολα οπότε το να τα φέρετε απλά σε επαφή μπορεί να καταλήξει απλώς σε καβγά. Η γνωριμία πρέπει να γίνει σταδιακά κι αργά για να έχει επιτυχία.
 
Το θέμα με τους μεγάλους παπαγάλους δεν είναι τόσο η ηλικία μιας και τα 26 χρόνια είναι σχετικά λίγα μπροστά στα όσα μπορούν να φτάσουν. Είναι ακόμη αναπαραγωγικά ενεργοί σε αυτήτην ηλικία. Το θέμα που πρέπει να σε απασχολήσει είναι ότι είναι πουλιά που χρειάζονται ιδιαίτερο χειρισμό ωστέ να δέσουν σαν ζευγάρι. Αυτό σαφώς πρυποθέτει ο ένας από τους δυο σας (εσύ ή ο φίλος σου) να αποχωριστεί τον παπαγάλο του και να τον παραχωρήσει να ζήσει για ένα αρκετό διάστημα με το άλλο πουλί. Τα πουλιά αυτά δεν ζευγαρώνουν τόσο εύκολα οπότε το να τα φέρετε απλά σε επαφή μπορεί να καταλήξει απλώς σε καυγά. Η γνωριμία πρέπει να γίνει σταδιακά κι αργά για να έχει επιτυχία.
Σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες. Οποτε μου προτεινεις να ξεκινησω την διαδικασια ζευγαρωματος και να τους φερω για οσο χρειαστει σιγα σιγα κοντα;
 
καλυτερα να ξεκινησεις το συντομοτερο δυνατον. Να μεταφερθει το ενα πουλι στο νεο περιβαλλον. Θα περασει καποιο διαστημα ωστε να το συνηθισει. Το ιδανικο θα ηταν να πανε και τα 2 πουλια σε νεο μερος, να μπουν τα κλουβια σε μια αποσταση στην αρχη και σταδιακα και αναλογα την συμπεριφορα τους να πλησιαζετε τα κλουβια.σε καμια περιπτωση μην βαλετε τα πουλια στο ιδιο κλουβι απο την αρχη.σε τι φαση βρισκονται τα πουλια; Περασαν πτερορροια;
 
καλυτερα να ξεκινησεις το συντομοτερο δυνατον. Να μεταφερθει το ενα πουλι στο νεο περιβαλλον. Θα περασει καποιο διαστημα ωστε να το συνηθισει. Το ιδανικο θα ηταν να πανε και τα 2 πουλια σε νεο μερος, να μπουν τα κλουβια σε μια αποσταση στην αρχη και σταδιακα και αναλογα την συμπεριφορα τους να πλησιαζετε τα κλουβια.σε καμια περιπτωση μην βαλετε τα πουλια στο ιδιο κλουβι απο την αρχη.σε τι φαση βρισκονται τα πουλια; Περασαν πτερορροια;
Το να μσταφερθουν και τα δυο πουλια σε νεο μερος ειναι λιγο δυσκολο.. Εγω εχω την θηλυκια και εχω σκοπο να φερω στο σπιτι μου το αλλο. Η δικια μου ειχε περασει οταν ηταν μικρη πτερορροια και πιστευω και του φιλου μου πρεπει να χει περασει γιατι ειναι περιπου 6 χρονων. Οποτε να ξεκινησω σιγα σιγα την διαδικασια να ρα φερω κοντα σε ξεχωριστα κλουβια οπως μου ειπες.. Διαβασα σε ενα αρθρο οτι καλυτερο κλουβι για ζευγαρωμα αποτελει το μικρο σε σχεση με τα πιο μεγαλα.. Ισχυει αυτο;
 
Δεν θα το έλεγα. Οι παπαγάλοι χρειάζονται γενικά, αλλά και ειδικά για αναπαραγωγή μεγάλο κλουβι..
Εχω ενα μεγαλο κλουβι που θα ναι πολυ ανετο αλλα συμφωνα με μια ερευνα που διαβασα εδω μεσα ελεγε οτι οταν οι παπαγαλοι ηταν σε μεγαλο κλουβι και οι δυο παιζανε κανανε διαφορα αλλα δεν υπηρχε ζευγαρωμα ενω στο μικροτερο που τους βαλανε ειχαν αποτελεσματα μεσα σε ενα μηνα.. Αλλα αφου εχω το μεγαλο οταν ειναι η ωρα μπορει να τους μεταφερω εκει για αυτο το ρωτησα.. Επισης κατι αλλο που εχω ακουσει και ηθελα να ρωτησω. Ισχυει οτι μετα το ζευγαρι δεν κανει να χωριστει;
 
Οι παπαγάλοι είναι μονογαμικά ζώα. Καλό θα ήταν να μην χωριστούν ή εάν χωριστούν να βλέπονται συχνα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Patrik
Οι παπαγάλοι είναι μονογαμικά ζώα. Καλό θα ήταν να μην χωριστούν ή εάν χωριστούν να βλέπονται συχνα.
Καταλαβαα ευχαριστω. Για να δουμε μακαρι να πανε ολα καλα. Ενας σημαντικος λογος που θελω να αποκτησω απογονους απο τον παπαγαλο μου ειναι διοτι ειναι εισαγωγης απο το Κονγκο. Τον εφερε η γιαγια μου το '90 και το DNA του ειναι το αυθεντικο απο εκεινα τα μερη. :) Οποιαδηποτε πληροφορια θα μου ειναι χρησιμη γιατι δεν ειμαι εμπειρος για την διαδικασια του ζευγαρωματος. Ευχαριστω εκ των προτερων
 
Δεν ξέρω πολλά για ζευγάρωμα αλλά τα βάζεις στο κλουβι, βάζεις τη φωλιά και περιμένεις. Απλά επειδή όταν το θηλυκό γεννά χρειάζεται πολύ ασβέστιο οπότε να της δίνεις λαχανικά π.χ. μαϊντανό, λάχανο κλπ.
Επίσης να βρίσκονται σε δροσερό μέρος γιατί με τέτοια ζέστη ποιος ζευγαρώνει...
 
  • Like
Αντιδράσεις: Patrik
Δεν ξέρω πολλά για ζευγάρωμα αλλά τα βάζεις στο κλουβι, βάζεις τη φωλιά και περιμένεις. Απλά επειδή όταν το θηλυκό γεννά χρειάζεται πολύ ασβέστιο οπότε να της δίνεις λαχανικά π.χ. μαϊντανό, λάχανο κλπ.
Επίσης να βρίσκονται σε δροσερό μέρος γιατί με τέτοια ζέστη ποιος ζευγαρώνει...
Απο οτι εχω καταλαβει θα παρει καιρο μεχρι να φτασω σε εκεινο το σημειο οπου θα μπουνε και τα δυο στο ιδιο. Μακαρι να πανε ολα καλα. Ευχαριστω οσους ενδιαφερθηκαν με το συγκεκριμενο θεμα. Θα σας ενημερωσω για τις εξελιξεις.. :D
 
θα παρει καιρο. Καλο ειναι να ξεκινησεις απο τωρα και ισως κοντα στα χριστουγεννα γινει κατι αν θελουν τα πουλια. Οταν ειπα για νεο μερος εννοουσα να βαλεις σε καποιο αλλο δωματιο την δικια σου καπου αλλου απο κει που την εχεις, ετσι ωστε να κανουν μαζι την αρχη της εξερευνησης. Να εχουν κατι κοινο να ασχολουνται στην αρχη. Οσο για το κλουβι.. Μετραει το μεγεθος.. Οσο μεγαλυτερο τοσο το καλυτερο.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Patrik
Το να μσταφερθουν και τα δυο πουλια σε νεο μερος ειναι λιγο δυσκολο.. Εγω εχω την θηλυκια και εχω σκοπο να φερω στο σπιτι μου το αλλο. Η δικια μου ειχε περασει οταν ηταν μικρη πτερορροια και πιστευω και του φιλου μου πρεπει να χει περασει γιατι ειναι περιπου 6 χρονων. Οποτε να ξεκινησω σιγα σιγα την διαδικασια να ρα φερω κοντα σε ξεχωριστα κλουβια οπως μου ειπες.. Διαβασα σε ενα αρθρο οτι καλυτερο κλουβι για ζευγαρωμα αποτελει το μικρο σε σχεση με τα πιο μεγαλα.. Ισχυει αυτο;

Πτερόροια περνούν τα πουλιά κάθε χρόνο. Χωρίς να θέλω να σε προσβάλω, σου λείπουν βασικές γνώσεις φίλε μου.

Εχω ενα μεγαλο κλουβι που θα ναι πολυ ανετο αλλα συμφωνα με μια ερευνα που διαβασα εδω μεσα ελεγε οτι οταν οι παπαγαλοι ηταν σε μεγαλο κλουβι και οι δυο παιζανε κανανε διαφορα αλλα δεν υπηρχε ζευγαρωμα ενω στο μικροτερο που τους βαλανε ειχαν αποτελεσματα μεσα σε ενα μηνα.. Αλλα αφου εχω το μεγαλο οταν ειναι η ωρα μπορει να τους μεταφερω εκει για αυτο το ρωτησα.. Επισης κατι αλλο που εχω ακουσει και ηθελα να ρωτησω. Ισχυει οτι μετα το ζευγαρι δεν κανει να χωριστει;

Δεν ισχύει αυτό. Στη φύση δηλαδή που θα είχαν στη διάθεση τους όλο το χώρο της ζούγκλας δεν θα ζευγάρωναν; Άλλοι είναι οι παράγοντες που παίζουν ρόλο σε μια καλή αναπαραγωγή κι όχι το μικρό μέγεθος κλουβιού. Ίσα ίσα αυτό στο χρόνο μπορεί να λειτουργήσει μόνο αρνητικά. Αλλά ποιό είναι το μικρό και το μεγάλο μέγεθος κλουβιού που διαθέτεις για να έχουμε μια εικόνα;

Καταλαβαα ευχαριστω. Για να δουμε μακαρι να πανε ολα καλα. Ενας σημαντικος λογος που θελω να αποκτησω απογονους απο τον παπαγαλο μου ειναι διοτι ειναι εισαγωγης απο το Κονγκο. Τον εφερε η γιαγια μου το '90 και το DNA του ειναι το αυθεντικο απο εκεινα τα μερη. :) Οποιαδηποτε πληροφορια θα μου ειναι χρησιμη γιατι δεν ειμαι εμπειρος για την διαδικασια του ζευγαρωματος. Ευχαριστω εκ των προτερων

Όλοι οι αφρικανικοί γκρίζοι του πλανητη κατάγονται απο το Κονγκό και τις γειτονικές περιοχές. Η εκτροφή τους μετρά μόνο λίγες δεκαετίες άρα δεν υπάρχει θέμα αυθεντικότητας με τον τρόπο που το θέτεις.

Φέρε με το καλό το νέο πουλί στο σπίτι, κράτα 40 ημέρες καραντίνα σε χωριστά δωμάτια κι εδώ θα είμαστε να συζητάμε τη συνέχεια.
 
Πτερόροια περνούν τα πουλιά κάθε χρόνο. Χωρίς να θέλω να σε προσβάλω, σου λείπουν βασικές γνώσεις φίλε μου.

Η αληθεια ειναι πως τωρα αρχιζω να ασχολουμαι. Ειμαι σιγουρος παντως πως μεσω της σελιδας σας θα παρω τις απαραιτητες γνωσεις που μου λειπουν. :)

Δεν ισχύει αυτό. Στη φύση δηλαδή που θα είχαν στη διάθεση τους όλο το χώρο της ζούγκλας δεν θα ζευγάρωναν; Άλλοι είναι οι παράγοντες που παίζουν ρόλο σε μια καλή αναπαραγωγή κι όχι το μικρό μέγεθος κλουβιού. Ίσα ίσα αυτό στο χρόνο μπορεί να λειτουργήσει μόνο αρνητικά. Αλλά ποιό είναι το μικρό και το μεγάλο μέγεθος κλουβιού που διαθέτεις για να έχουμε μια εικόνα;

Οταν εννοω μικρο αναφερομαι στο κλασσικο κλουβι 70x45x45 που εχουν οι περισσοτεροι. Οσο για το μεγαλο χωραω και ο ιδιος εκει μεσα 😛 Ειναι συγκεκριμενα απο το εξωτερικο και δεν θυμαμαι τις διαστασεις να το αναφερω.

Όλοι οι αφρικανικοί γκρίζοι του πλανητη κατάγονται απο το Κονγκό και τις γειτονικές περιοχές. Η εκτροφή τους μετρά μόνο λίγες δεκαετίες άρα δεν υπάρχει θέμα αυθεντικότητας με τον τρόπο που το θέτεις.

Για την αυθεντικοτητα που ανεφερα το ειπα διοτι ο πτηνιατρος που το παω μου ειχε πει οτι τα πουλια που εχουν γεννηθει εδω σε σχεση με εκεινα που εχουν ερθει απο το εξωτερικο δεν ειναι τοσο ανθεκτικα, ειναι πιο ευαλωτα σε ασθενειες και εχουν μικροτερο προσδοκιμο ζωης. Δεν ξερω αν ισχυουν αυτα παντως μου ειχε πει.

Φέρε με το καλό το νέο πουλί στο σπίτι, κράτα 40 ημέρες καραντίνα σε χωριστά δωμάτια κι εδώ θα είμαστε να συζητάμε τη συνέχεια.

Ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον καο την βοηθεια σας. Αυτο εχω σκοπο να κανω και θα σας γραφω λεπτομερειες για περισσοτερες οδηγιες και συμβουλες. Ευχαριστω εκ των προτερων 🙂
 
τα ζακο δενονται πουλ με το ταιρι τους, εφοσον θελεις να μπεις σε αυτη τη διαδικασια να εχεις στο μυαλο σου οτι μετα το μεγαλο χρονικο διαστημα που θελει να δεθει το ζευγαρι και να καταληξει σε μια γεννα δεν πρεπει να τα χωρισεις. ισως ο φιλος σου μελλοντικα παρει ενα απο τα μωρα και σου αφησει το ταιρι του. Θα ειναι κριμα να χωριστουν και να χασει το ενα τη παρεα του αλλου και το δεσιμο που θα εχουν αποκτησει.
το μελλοντικο κλουβι οπου θα μπουν μαζι τι διαστασεις εχει;
 
τα ζακο δενονται πουλ με το ταιρι τους, εφοσον θελεις να μπεις σε αυτη τη διαδικασια να εχεις στο μυαλο σου οτι μετα το μεγαλο χρονικο διαστημα που θελει να δεθει το ζευγαρι και να καταληξει σε μια γεννα δεν πρεπει να τα χωρισεις. ισως ο φιλος σου μελλοντικα παρει ενα απο τα μωρα και σου αφησει το ταιρι του. Θα ειναι κριμα να χωριστουν και να χασει το ενα τη παρεα του αλλου και το δεσιμο που θα εχουν αποκτησει.
το μελλοντικο κλουβι οπου θα μπουν μαζι τι διαστασεις εχει;
Ναι το εχω υποψιν μου αυτο και μαλλον κατι τετοιο θα συμφωνησω ωστε να μεινουν μαζι. :) Το κλουβι ειναι παρα πολυ μεγαλο δυστυχως δεν θυμαμαι τις διαστασεις αυτην την στιγμη αλλα οταν γυρισω Αθηνα θα το μετρησω και θα το βγαλω φωτογραφια για να το ανεβασω εδω.
 
Και με την προυπόθεση οτι ταιριαξαν σαν ζευγάρι θέλει προετοιμασία για την αναπαραγωγή με διατροφή κλπ κλπ

αλλα αμα εχεις ορεξη να δοκιμάσεις, ξεκινα, και με το αναλογο διάβασμα μπορεί να έχεις θετικό αποτέλεσμα.

αλλα ξεκαθαρίστε με τον φίλο σου οτι αμα ταιριάξουν καλο είναι να μείνουν μαζι μετα τα πουλιά. Κανένας απο τους 2 σας δεν θέλει να έχει ενα πουλί που θα μελαγχολήσει και θα μαδάει τα φτερά του η θα κάθετε κακόκεφο.

την έχω σκεφτεί και εγω την διαδικασία ευρέσεως σύντρόφου για αναπαραγωγή του δικού μου αλλα σηκώνει πολύ κουβέντα το θέμα δεν είναι σαν τα μπάτζι που βάζεις αρσενικο θηλυκο μαζί και κατα 80% θα έχεις πουλάκια.
 
Back
Top