Γενικά Να σας γνωρίσω τον φτερωτό μου φίλο (Ringneck)

christina07

PB Member
Εγγραφή
14 Απρ 2020
Μηνύματα
1.213
Πόλη
Κομοτηνή
Καλησπέρα σε όλους. Πριν 4 μήνες υιοθέτησα ένα πανέμορφο Ringneck. Είναι περίπου 1 χρόνων και πραγματικά πανέμορφος. Τις πρώτες μέρες άρχισε να λέει το όνομα του, Ricky. Μετά από πολύ υπομονή άρχισε να τρώει από το χέρι μου και μετά από λίγες μέρες άρχισε να βγαίνει από το κλουβί του και να μας πλησιάζει ενώ άρχισε να μαθαίνει να ανεβαίνει στο ξύλο που του κρατάω. Στην αρχή δεν έμπαινε με τίποτα στο κλουβι του. Τωρα όμως βγαίνει από το κλουβι του πετάει λίγο και επιστρέφει στο κλουβι του και δυσκολεύομαι να συνεχίσω την εκπαίδευση του. Δεν ξέρω τι του συνέβη και θα ήθελα την βοήθεια σας. Σας ευχαριστώ πολύ!
View attachment trim.82E2D454-9A82-4252-ABBB-35A1D41960B4.MOV
 
δυσκολεύομαι να συνεχίσω την εκπαίδευση του
Να το χαίρεσαι, είναι πανέμορφος!
Γράψε τι σε προβληματίζει όσο αφορά την εκπαίδευση του, τι προσπαθείς να του μάθεις και δυσκολεύεσαι;
 
Είναι καταπληκτικός! 😍
Φοβερά χρώματα, πόσο και από που τον αγόρασες αν επιτρέπεται;
Δεν τον αγόρασα τον υιοθέτησα. Κάποιος τον παράτησε έξω από το κτηνιατρείο που εργάζεται η θεία μου. Σε ευχαριστώ πολύ
[automerge]1586950296[/automerge]
Να το χαίρεσαι, είναι πανέμορφος!
Γράψε τι σε προβληματίζει όσο αφορά την εκπαίδευση του, τι προσπαθείς να του μάθεις και δυσκολεύεσαι;
Σε ευχαριστώ πολύ. Όπως έγραψα στην αρχή έβγαινε από το κλουβι και καθόταν 5 ώρες έξω και έτσι μπορούσα να τον εκπαιδευσω στο να ανεβαίνει στο ξύλο. Τις τελευταίες μέρες όμως όταν βγει από το κλουβι ξανά μπαίνει αμέσως μέσα και δεν προλαβαίνω να πάω να πάρω το ξύλο και να συνεχίσω την εκπαίδευση
 
Πανέμορφος!
Η πιο απλή και πρακτική λύση είναι οι λιχουδιές, για να έρθει κοντά σου..
Είναι κούκλος δεν μπορώ να πω. λιχουδιές και τέτοια πέρνει από εμένα δεν έχουμε πρόβλημα. Βγήκε και από το κλουβι και τα πηγαίναμε καλά. Αλλά τώρα μέχρι να πάω να πάρω την λιχουδιά ξανά μπαίνει μεσα😂 δεν ξέρω τι του συμβαίνει
 
καθόταν 5 ώρες έξω και έτσι μπορούσα να τον εκπαιδευσω στο να ανεβαίνει στο ξύλο.
Καλύτερα να σταματήσεις να χρησιμοποιείς το ξύλο και να τον μάθεις να έρχεται στο χέρι σου δίνοντάς του κάποια λιχουδιά.
Το ξύλο μπορεί να το φοβάται.
Επίσης μια καλή λύση για να μένει εκτός κλουβιού είναι να του φτιάξεις ένα μικρό πάρκο με ξύλα και ταΐστρες και παιχνίδια για να απασχολείται.
 
Καλύτερα να σταματήσεις να χρησιμοποιείς το ξύλο και να τον μάθεις να έρχεται στο χέρι σου δίνοντάς του κάποια λιχουδιά.
Το ξύλο μπορεί να το φοβάται.
Επίσης μια καλή λύση για να μένει εκτός κλουβιού είναι να του φτιάξεις ένα μικρό πάρκο με ξύλα και ταΐστρες και παιχνίδια για να απασχολείται.
Φάνηκε να συμπαθεί περισσότερο το ξύλο από το χέρι μου ίσως έκανα και λάθος 😕 ναι θα ήθελα πολύ να του φτιάξω κάτι γιατί στα πετ εδώ δεν έχει τίποτα, αλλά περιμένω να τελειώσει η καραντίνα γιατί είναι λίγο δύσκολο αυτήν την στιγμή. Σε ευχαριστώ πολύ πάντως για τις συμβουλές σου.
 
Το φυλλο και η ηλικια πως εχουν προκυψει Χριστινα;
Ρωτω γιατι αν δεν κανω λαθος δεν βλεπω δαχτυλιδι στο ποδι αλλα ουτε και δακτυλιο στο λαιμο.

Εκτος αν εχεις κανει εξεταση DNA
 
Το φυλλο και η ηλικια πως εχουν προκυψει Χριστινα;
Ρωτω γιατι αν δεν κανω λαθος δεν βλεπω δαχτυλιδι στο ποδι αλλα ουτε και δακτυλιο στο λαιμο.

Εκτος αν εχεις κανει εξεταση DNA
Όχι δεν είχε δαχτυλίδι. Η ηλικία από κτηνίατρο (στο περίπου) ούτε δαχτυλίδι έχουμε αλλα έχουμε κάνει τεστ dna
 
Τοτε εχει βαση ο, εστω και κατα προσεγγιση, υπολογισμος της ηλικιας και θα μπορεσεις να ξερεις με μαγαλυτερη ακριβεια οταν θα αρχιζει να εμφανιζεται ο δακτυλιος στο λαιμο (18μηνο).

Πολυ ομορφος, να τον χαιρεσαι!
 
Τοτε εχει βαση ο, εστω και κατα προσεγγιση, υπολογισμος της ηλικιας και θα μπορεσεις να ξερεις με μαγαλυτερη ακριβεια οταν θα αρχιζει να εμφανιζεται ο δακτυλιος στο λαιμο (18μηνο).

Πολυ ομορφος, να τον χαιρεσαι!
Ναι φυσικά ! Ευχαριστώ πολύ
 
Είναι πανέμορφος!
Να τον χαίρεσαι!
Με την λίγη εμπειρία που έχω στα ρινγκνεκ, είναι δύσκολα στον χαρακτήρα. Θέλει πολύ υπομονή και επιμονή. Ίσως θεωρεί ότι είναι πιο ασφαλής μέσα στο κλουβί του. Πρέπει να βρεις κάτι που θα του κινήσει το ενδιαφέρον. Όπως είπανε και παραπάνω ένα σταντ αν μπορέσεις να κάνεις για να κάθεται εκεί. Είναι δύσκολο να τον εκπαιδεύσεις όταν είναι στον ίδιο χώρο και το κλουβί του.
 
Είναι πανέμορφος!
Να τον χαίρεσαι!
Με την λίγη εμπειρία που έχω στα ρινγκνεκ, είναι δύσκολα στον χαρακτήρα. Θέλει πολύ υπομονή και επιμονή. Ίσως θεωρεί ότι είναι πιο ασφαλής μέσα στο κλουβί του. Πρέπει να βρεις κάτι που θα του κινήσει το ενδιαφέρον. Όπως είπανε και παραπάνω ένα σταντ αν μπορέσεις να κάνεις για να κάθεται εκεί. Είναι δύσκολο να τον εκπαιδεύσεις όταν είναι στον ίδιο χώρο και το κλουβί του.
Το γνωρίζω ότι είναι πολύ δύσκολα αλλά αξίζει τον κόπο! Άλλωστε θα μπορούσα να αγοράσω ένα ήμερο και εκπαιδευμένο αλλά δεν ήθελα. Νομίζω πως απλά βαριέται έξω και για αυτό μπαίνει και θα προσπαθήσω να του φτιάξω ένα στάντ όπως με συμβούλεψαν πολλοί. Έξω από το κλουβι είναι πιο εύκολο να τον πλησιάσω και δεν φαίνεται να είναι αγχωμένος όταν βρίσκεται έξω καθώς τρώει από εμάς και ανεβαίνει στον καναπέ. Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας!
 
Back
Top