Γενικά Να σας γνωρίσω τον φτερωτό μου φίλο (Ringneck)

Γενικά κίτρινα γαλάζια είναι πανέμορφα τα Ρινγκνεκ! Τυχεροι που βρεθήκατε! Σκέφτεσαι για σύντροφο αργότερα;
Ναι είναι πολύ όμορφα και πολύ ξεχωριστά. Όχι δεν νομίζω για σύντροφο.
 
Είναι αλήθεια πανέμορφος! Πως λέγεται η μετάλλαξη του; Δεν εχω ξαναδεί τόσο πολύχρωμο ριγκνεκάκι (βέβαια δεν εχω ιδεα από χρωματισμους ριγκνεκ) τουλάχιστον στις φώτο φαίνεται σχεδόν τρίχρωμος με κιτρινοπρασινομπλέ διακυμάνσεις. Είναι σαν ιριδισμοι σε ανοιχτόχρωμο φοντο ή είναι κατά σημεία σαν να ειναι χιμαιρικός;🐦🌈
 
@myr η μετάλλαξη του όντως είναι πολύ σπάνια. Ζήτημα να έχω δει 10 σε όλο τον κόσμο. Η μετάλλαξη του είναι τιρκουάζ μπλε απαλό (turquoise blue pallid). Βέβαια έχουμε και αλλά χρώματα όπως γκρι, πράσινο, κίτρινο μπλε και ένα κόκκινο ράμφος που δεν θα αλλάξει ποτε (στις άλλες μεταλλάξεις γίνονται μαύρα)
 
@Γιαννης17 το έχω καμία εβδομάδα. Παίζει μόνο μαζί μου (εγώ το σπρώχνω για να γυρίσει με την μύτη μου και το ίδιο κάνει και αυτος). Βέβαια πολλές φορές το δαγκώνει (όπως εδώ) και ακούω ένα ΚΡΑΚ. Λογικό κανένα μήνα θα αντέξει! Χαχα
 
@ΜΑΡΙΑαα ευχαριστώ παρα πολύ! Δυστυχώς δεν άλλαξε κάτι. Ήμασταν και λίγο άρρωστοι βέβαια (παίρναμε φάρμακα για 19 μέρες), είναι και η πτεροροια τώρα που υποψιάζομαι ότι τον έριξε (δεν πολύ φωνάζει, δεν πολυ μιλάει, γενικά από ότι κατάλαβα δεν νιώθει και πολύ καλά με τον εαυτό του). Αφού ο καημένος πολλές φορές κοιτάει τα πεσμένα φτερά του με ένα μελαγχολικό βλέμμα! Θα δειξει στην πορεία! Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον
 
@christina07 Λογικό μετά από θεραπεία και πτερόροια καπάκι! Με το καλο να περάσει την πτερόροια και εύχομαι όταν μας ενημερώσεις ξανά να είναι όλα φανταστικά! 🧿
 
Back
Top