Γενικά Να σας γνωρίσω τον φτερωτό μου φίλο (Ringneck)

Να τον χαίρεσαι υγιή και χαρούμενο Χριστίνα, είναι πραγματικά ξεχωριστός!⭐🧿
Πολλά πουλιά είναι θετικά στην εκπαίδευση, άλλα όχι και άλλα μεγαλώνοντας αλλάζουν διάθεση και ενδιαφέροντα.
Μέσα στο κλουβί τους αισθάνονται κυριαρχία, οπότε και να βγουν από αυτό, όταν βρίσκεται στο οπτικό τους πεδίο όλο το ενδιαφέρον τους στρέφεται στο πως να επιστρέψουν σ΄αυτό.
Καλό θα είναι λοιπόν όταν τον βγάζεις έξω να αλλάζετε δωμάτιο ώστε να μην βλέπει το αντικείμενο που τον κάνει να νιώθει ασφάλεια=κυριαρχία.
Το σταντ επίσης θα μπορούσε να παίξει και τον ρόλο μιας ''βάσης'' για την όποια εκπαίδευση.🙂
 

Συνημμένα

  • 15gwiae.webp
    15gwiae.webp
    202 bytes · Προβολές: 71
@Sissy ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές. Το σκεφτόμουν αυτό με το κλουβι (να το απομακρύνω) συνήθως βέβαια κάθετε πάνω στο κλουβι όποτε δεν μπορώ να το μετακινήσω. Σταντ υπάρχει από φυσικά ξύλα δίπλα από το κλουβι του με σκάλα για να μπορεί να ανεβαίνει (έχει κομμένα φτερά αλλά πετάει). Στην αρχή ανέβαινε και δεν ξεκολλούσε όταν άρχισα να τον πλησιάζω όμως ξανά έτρεχε στο κλουβι. Γενικά είναι πολύ θετικός στην εκπαίδευση (έχω δει απίστευτη πρόοδο του) τρώμε μαζί, παίζουμε μαζί αλλά όλα σταματάνε όταν του προσφέρω το χέρι μου για να ανεβεί. Τώρα σιγά σιγά δείχνει ότι μπορεί να ανεβεί (βάζω το χέρι μου κοντά του και με κίνητρο την μπανάνα σηκώνει το πόδι του για να πατήσει πάνω). Αλλά εγώ ξεχνάω ποσο μεγάλος είναι και ότι μπορεί να τεντώσει το σωμα του αρκετά και συνήθως καταλήγουμε να μαλώνουμε για το ποιος θα κρατήσει την λιχουδιά! Όλα αυτά μέσα στο κλουβι!
 
@Sissy μετά από αρκετές προσπάθειες που έκανα για να βρω τους κωδικούς και να μπω τα κατάφερα! (3 μέρες έκανα). Λοιπόν αυτό είναι το κλουβάκι του Ρικι, ξέρω ότι είναι μικρό (έχουμε παραγγείλει καινούριο μεγαλύτερο αλλά λόγω κορονοϊού δεν μπορούν να το φέρουν, είναι από εξωτερικό) και γνωριζω επίσης ότι δεν έχει πολλά παιχνίδια (τα περισσότερα είναι έξω γιατί τα φοβάται ακόμη, σιγά σιγά προσπαθώ να τα βάλω μέσα!).

E31E192E-9F3B-4F8B-BB60-BB2A72796227.jpeg
 
Ούτως ή άλλως δεν είναι τοποθετημένα σωστά τα αντικείμενα του κλουβιού οπότε θα έπρεπε ν΄αλλάξουν 😉
Η κάτω πατήθρα μένει ως έχει (αρκεί να μην ''ενοχλεί τις ταΐστρες'') για τα υπόλοιπα δες τη φωτογραφία😊E31E192E-9F3B-4F8B-BB60-BB2A72796227.jpeg
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Sissy ευχαριστώ παρα πολύ για την διαρρύθμιση αλλά... οι πατηθρες 1 και 2 δεν μπορούν να μπουν πίσω (κι εγώ εκεί ήθελα να τις βάλω) έχουν μεγάλο μήκος και χτυπάει η ουρά και τα φτερά του όποτε μάλλον θα μείνουν έτσι. Τώρα για τα μπολακια για πιο λόγο να κατέβουν κάτω; Πως θα πηγαίνει να πατήσει κάπου και να ανεβεί για να φάει;
 
@Sissy ευχαριστώ παρα πολύ για την διαρρύθμιση αλλά... οι πατηθρες 1 και 2 δεν μπορούν να μπουν πίσω (κι εγώ εκεί ήθελα να τις βάλω) *έχουν μεγάλο μήκος και χτυπάει η ουρά και τα φτερά του όποτε μάλλον θα μείνουν έτσι. **Τώρα για τα μπολακια για πιο λόγο να κατέβουν κάτω; ***Πως θα πηγαίνει να πατήσει κάπου και να ανεβεί για να φάει;
*Αυτό δεν είναι πρόβλημα, κόβονται 🙂
**Για να ''ανοίξει-ελευθερωθεί'' ο ουσιαστικός χώρος που χρησιμοποιεί το πουλί.
***Στην κάτω πατήθρα και μετά στην ταΐστρα (όπως πρέπει να κάνει ήδη, αφού τα ''μπολάκια'' φαίνονται να βρίσκονται πιο ψηλά).
Επειδή αυτό το κλουβί είναι πολύ μικρό, η πρόταση που σου κάνω έχει ως στόχο την καλύτερη κίνηση του στον λιγοστό χώρο.
 
@Sissy έχω πάρει και πιο μικρές ίδιες πατηθρες αλλά τις φοβάται πολύ ακόμη και δεν τις έχω βάλει. Μπορώ να τις βγάλω και να βάλω τις μικρές για να είναι καλύτερα. Να τις κόψω λίγο δύσκολο. Δεν ξέρω πως φαίνεται αλλά αν τοποθετηθούν τα μπολακια κάτω η πατηθρα του θα είναι πιο ψηλά από αυτά. Θα το δοκιμάσω πάντως μέχρι τουλάχιστον να έρθει το καινούριο κλουβι. Σε ευχαριστώ πολύ που ασχολήθηκες!
 
Καλησπέρα στην όμορφη παρέα! Καιρός να μάθετε τις εξελίξεις μας! (Σσς μόνο εσείς τα ξέρετε αυτά)! Λοιπόν, ο Ρικι έχει γίνει άλλος παπαγάλος! Άρχισε να είναι όλη μέρα έξω από το κλουβι (πάνω κάθετε μην φανταστείτε, για το σταντ ούτε λόγος) βρήκε το κέφι του, την φωνή του και το λεξιλόγιο του! Επίσης, εδώ και δυο εβδομάδες, με «όπλο» το μήλο, μπορώ να αγγίξω χαμηλά την κοιλιτσα του και τα ποδαράκια κάτι που με κάνει απίστευτα χαρούμενη! Νομίζω ότι είμαι αρκετά κοντά στο να κερδίσω την εμπιστοσύνη του και να ανεβεί στο χέρι μου! Βέβαια δεν θέλω να τον πιέσω και περιμένω να κάνει αυτός την πρώτη κίνηση για να ανεβεί με λίγη ενθάρρυνση από εμένα φυσικά ! Τι πιστεύετε; Είμαστε σε καλό δρόμο;

Ορίστε και μια φωτογραφία την οποία λατρεύω!721BC20F-790D-4E97-A3C3-95710BA125A8.webp
 
@christina07 Να τον χαιρεσαι σιγα σιγα σταθερα βηματακια λιγο λιγο καθε μερα και να δεις μετα χαλκομανια θα ειναι πανω σου! Ευχομαι γρηγορα να ανεβει στο χερι σου για να σε κανει ακομα πιο πολυ χαρουμενη!υπομονη και θεληση 😍
 
@Stavros το γνωριζω αυτό πολύ καλά. Δεν είναι χάιδεμα αλλά περισσότερο μια ώθηση για να ανεβεί στο δάχτυλο μου που διαρκεί κάποια δευτερόλεπτα. Ίσα ίσα που τον ακουμπάω. Υπάρχει πρόβλημα με αυτό; (Για να μην το ξανακάνω).
 
Back
Top