Γενικά Να σας γνωρίσω τον φτερωτό μου φίλο (Ringneck)

@Stavros θα προσπαθήσω να μην το κάνω από εδώ και πέρα. Φαντάζομαι θα καταλάβει τι ζητάω και θα ανεβεί μόνος του
[automerge]1596571628[/automerge]
@ΜΑΡΙΑαα καιρός ήταν! Τόση υπομονή τόσο άγχος και κλάμα! Χαχα
 
Μπράβο πολύ όμορφος. Τουλάχιστον αυτός δεν είναι σαν τον ringneck της θείας μου που είναι ένας δαίμονας στην κυριολεξία. Δαγκώνει και φωνάζει ασταμάτητα σε όλους εκτός από την θεία μου που είναι αυτοκόλλητοι. Μια φορά μάλιστα θυμάμαι που έλεγε " Πέτρο Πετρή Πέτρο Πετρή" και χαϊδευοταν με το πόδι του και έκανε γλύκες. Με το που πήγα να απλώσω χέρι μετατράπηκε σε Πιτ μπουλ 😅. Εσένα φαίνεται καλό παιδί 🙂
 
@Stavros το γνωριζω αυτό πολύ καλά. Δεν είναι χάιδεμα αλλά περισσότερο μια ώθηση για να ανεβεί στο δάχτυλο μου που διαρκεί κάποια δευτερόλεπτα. Ίσα ίσα που τον ακουμπάω. Υπάρχει πρόβλημα με αυτό; (Για να μην το ξανακάνω).
Δεν υπάρχει πρόβλημα, η μικρή πίεση-σπρώξιμο στο κάτω μέρος της κοιλιάς (και μπροστά από τα πόδια) γίνεται στιγμιαία και σίγουρα δεν έχει σχέση με χάδι.
Πρόκειται για τον τρόπο που όλοι μας χρησιμοποιούμε για να μάθουν τα πουλιά ν΄ανεβαίνουν στο χέρι μας (έως και στα ταϊσμένα εάν δεν τα έχει εκπαιδεύσει ο εκτροφέας τους).
Σιγά σιγά δεν θα χρειάζεται ούτε αυτό να κάνεις Χριστίνα, θα συνδέσει την κίνηση του χεριού-δαχτύλου με ''κάτι καλό'' και θ΄ανεβαίνει μόνος του 🙂
 
@Γιαννης17 χαχαχα απίστευτο! Συνήθως ξεχωρίζουν ένα άτομο! Όχι όχι 6 μήνες είναι μαζί μου, «άγριος» είναι, φόβο έχει αλλά δεν με έχει δαγκώσει ούτε μια φορά! Πρέπει να τον δείτε όταν τρώει από το χέρι μου και πλησιάζει το δάχτυλο μου ποσο απαλά δαγκωνει το μήλο γιατί καταλαβαίνει
[automerge]1596576143[/automerge]
@Sissy ουφ ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία γιατί αγχώθηκα λίγο!
[automerge]1596576158[/automerge]
@ΜΑΚΡΥΝΕΙΑ ευχαριστώ παρα πολύ 🥰
 
Καλησπέρα στην παρέα! Έχω να μοιραστώ μαζί σας κάτι που συνέβη σήμερα. Πριν από λίγο βγήκε ο Ρικι από το κλουβι, έκατσε πάνω και αφού έκανε λίγη εξάσκηση με τα φτερά του, πήρε την απόφαση να πετάξει! Είναι η δεύτερη φορά που τον βλέπω να πετά! Ήρθε μια βόλτα από τον καναπέ και προσγειώθηκε δίπλα στο πάτωμα. Εξερεύνησε τον χώρο και ύστερα επέστρεψε στο κλουβι του. Δεν ξέρω αν το έκανε επίτηδες (να έρθει πάνω μας) και μετά το μετάνιωσε αλλά ένιωσα πολύ χαρούμενη που επιτέλους τον βλέπω να πετά!
Δυστυχώς, λόγω του σοκ δεν κατάφερα να βγάλω βίντεο έχω όμως μια φωτογραφία όταν προσγειώθηκε στο πάτωμα! Ειλικρινά με εντυπωσίασε με τις ικανότητες του καθώς είχε κομμένα φτερά και δεν είχε ξανά πετάξει ποτε!F5029AD3-2025-4EAF-9D94-849878F06DC7.webp
 
Πρώτη φωτογραφία μαζί! Εγώ καθόμουν ήσυχη και έβγαινα φωτογραφίες και ξαφνικά τον βλέπω πίσω μου! Άρχισε να στέκεται καμαρωτός και να κοιτάζει την κάμερα!
Είναι ψώνιο!🤍
36993891-1D8B-47BB-B610-A13434A464A0.webp
 
@christina07 πολυ ομορφη φωτογραφια 😍 σου λεει μονο εσυ θα βγαζεις φωτογραφιες;κατσε να βγω και εγω να ποζαρω! Στο μεταξυ εχει ποζαρει απο το ιδιο το προφιλ οπως εσυ! Πες του μην με αντιγραφεις κανε δικια σου ποζα! Και παλι να τον χαιρεσαι! Ειστε και οι δυο υπεροχοι 😍
 
@ParrotletTwityZeta είναι το καλό μου😊

@Elli χαχαχα τώρα το παρατήρησα! Τέτοιος είναι μη δει κάμερα κατευθείαν να τρέξει και να με αντιγράψει! Ευχαριστούμε για τα τόσο καλά λόγια! 🥰
 
Back
Top