Αναπαραγωγή Να σας δείξω τα πρώτα μου καναρινάκια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης billdere
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

billdere

PB Member
Εγγραφή
6 Απρ 2014
Μηνύματα
1.623
Πόλη
Άγιοι Ανάργυροι
Θα ήθελα κι εγώ με την σειρά μου να σας δείξω τα πρώτα μου καναρινάκια!

Τα πουλάκια έσκασαν εχθές από το αυγό τους και μάλιστα πρόωρα..
Είναι πολύ όμορφα και σχετικά μεγαλύτερα από τα καρδερινοκάναρα που έβγαλα πέρυσι...

Τα πουλάκια ταίζονται κυρίως από τον πατέρα τους και η μητέρα τους τα ζεσταίνει..
Ακόμα περιμένουμε 3 αυγουλάκια να σκάσουν.. Αλλά όπως βλέπω το χρώμα των αυγών τα 2 είναι σκούρα..ωοσκόπηση δεν έκανα.. Δεν ήθελα να κάνω..
Οπότε αναμένουμεεε!

Λοιπόν...
Οι γονείς είναι αυτοί:

Αυτή είναι η μαμά:

111.webp

Αυτός ο μπαμπάς:

2222.webp

Και αυτά (πρός το παρών) είναι τα μικρά τους!

3333.webp

 
Φτου φτου φτου! Υπέροχοι γονείς υπέροχα μικρά! Με το καλό να σκάσουν και τα υπόλοιπα! Να τα χαίρεσαι Βασίλη μου!

*Πατήθρες άλλαξε! Μην επαναλαμβάνομαι! 😛

Σ'ευχαριστώ πολύ Αλίκη!
Με το καλό και με τα δικά σου πουλάκια!

Έχω αγοράσει ξύλινες.. Αλλά λόγω της αναπαραγωγής και της ζέστης φοβήθηκα μην κολλήσουμε τίποτα!

Να σου ζήσουν Βασίλη. Με το καλό να σκάσουν και τα υπόλοιπα. Καλοκλαρωτα να είναι. Να χαίρεσαι τη φαμίλια σου!

Σ'ευχαριστώ πολύ Παναγιώτα!
 
πολύ όμορφος ο μπαμπάς ελπίζω να του μοιάσουν τα μικρά ! Να σου ζήσουν ! 👍
Μη λέτε τέτοια. Πείτε και για τη μαμά γιατί θα παρεξηγηθει ο φιλος μας Δημητρης. Η καναρα νομίζω ότι είναι η Ελπίδα που χάρισε ο φίλος μας Δημήτρης @Dimitris.P στο Βασίλη.
 
Με το καλό Βασίλη @billdere να τα δεις στο κλαρί. Μην πειράξεις τίποτα στην ζευγαρώστρα μέχρι να μεγαλώσουν τα μικρά.
μπράβο Κώστα.. Πολύ σωστός! ακούς Βασίλη; δεν πειράζουμε τίποτα και ενοχλούμε όσο γίνεται λιγότερο κατά την αναπαραγωγή!
να σου ζήσουν Βασίλη! Καλοκλάρωτα να είναι, φίλε μου!
όσο για την μαμά..όχι, δεν είναι η Ελπίδα! Πάντως φρόντισε να βρεις σύντομα ταίρι και για την Ελπίδα, γιατί αφού όπως μου είπες τρώει χαρτιά.. Δεν έχεις και πολύ χρόνο, φίλε μου!
 
πολύ όμορφος ο μπαμπάς ελπίζω να του μοιάσουν τα μικρά ! Να σου ζήσουν ! 👍
Μη λέτε τέτοια. Πείτε και για τη μαμά γιατί θα παρεξηγηθει ο φιλος μας Δημητρης. Η καναρα νομίζω ότι είναι η Ελπίδα που χάρισε ο φίλος μας Δημήτρης @Dimitris.P στο Βασίλη.
Με το καλό Βασίλη @billdere να τα δεις στο κλαρί. Μην πειράξεις τίποτα στην ζευγαρώστρα μέχρι να μεγαλώσουν τα μικρά.
μπράβο Κώστα.. Πολύ σωστός! ακούς Βασίλη; δεν πειράζουμε τίποτα και ενοχλούμε όσο γίνεται λιγότερο κατά την αναπαραγωγή!
να σου ζήσουν Βασίλη! Καλοκλάρωτα να είναι, φίλε μου!
όσο για την μαμά..όχι, δεν είναι η Ελπίδα! Πάντως φρόντισε να βρεις σύντομα ταίρι και για την Ελπίδα, γιατί αφού όπως μου είπες τρώει χαρτιά.. Δεν έχεις και πολύ χρόνο, φίλε μου!


Σας ευχαριστω πολυ ολους!
Ολα θα τα κανουν ο μπαμπας κ η μαμα τους!
 
Τελικά το τρίτο πουλάκι ψώφησε μέσα στο αυγό.. ☹

Τα άλλα 2 όμως μεγαλώνουν και είναι καλοταισμένα!

rsz_img-1460790161272-v.jpg
 
Δεν πειράζει αυτα θα μεγαλωσουν καλύτερα που ειναι λιγότερα; )

εε νταξει..
Απλα για καποιο λογω εσκασαν νωριτερα τα αυτα τα 2..
και συμφωνα με τις μερες, η 14η μερα ητανε την παρασκευη 15/4.. Και ειπα να περιμενω μεχρι τοτε.. Δεν ηξερα οτι ισως ηθελε βοηθεια..
και το εσπασα προσεκτικα το αυγο και το πουλακι δεν ητανε ζωντανο..
 
Mεγαλώνουμεεεεε!

rsz_20160419_133748.jpg


Σήμερα άλλαξα και την τσόχα της φωλιάς μετά την φωτογραφία!
Πω πω κάτι κοκκινούλια! Να τα χαίρεσαι Βασίλη μου! Θα γίνου πανέμορφα! Οι γονείς τι χρώματα έχουν;
 
Back
Top