Αναπαραγωγή Να σας δείξω τα πρώτα μου καναρινάκια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης billdere
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
εε νταξει..
Απλα για καποιο λογω εσκασαν νωριτερα τα αυτα τα 2..
και συμφωνα με τις μερες, η 14η μερα ητανε την παρασκευη 15/4.. Και ειπα να περιμενω μεχρι τοτε.. Δεν ηξερα οτι ισως ηθελε βοηθεια..
και το εσπασα προσεκτικα το αυγο και το πουλακι δεν ητανε ζωντανο..
Θα έπρεπε να περιμένεις κανά δυο μέρες ακόμα για το αυγό αλλά δεν πειράζει.
 
Τα μικρά μας μεγαλώσανε και σήμερα πήγανε σε κλούβα πτήσης!
Κάναμε και το πρώτο μας μπανάκι σήμερα!

ααχ αυτή η μαμά τα άφησε χωρίς ουρά και είναι τόοσο όμορφα...

rsz_20160514_131409.jpg


rsz_20160514_131404.jpg


rsz_img-1463216071626-v.jpg
 
Χεχεχε τα αγαπώ ακόμα πιο πολύ όταν γίνονται παπάκια! Να τα χαίρεσαι Βασίλη μου! Και για του χρόνου κάτι μου λέει πως τελικά θα συμπεθερέψουμε! 😉

Οι γονείς θα πάνε και για 2η γέννα; Εγώ λέω να πάνε μπας και βγει κανένα άσπρο... 🙄
 
Να σου ζησουν τα μικρα! Με τετοιους γονεις θα γινουν πανεμορφα!

Σ'ευχαριστω πολυ! Να'σαι καλα!

να σου ζήσουν! Να τα χαίρεσαι!

Σ'ευχαριστω πολυ!
Να χαιρεσαι και τα δικα σου!

Χεχεχε τα αγαπώ ακόμα πιο πολύ όταν γίνονται παπάκια! Να τα χαίρεσαι Βασίλη μου! Και για του χρόνου κάτι μου λέει πως τελικά θα συμπεθερέψουμε! 😉

Οι γονείς θα πάνε και για 2η γέννα; Εγώ λέω να πάνε μπας και βγει κανένα άσπρο... 🙄

Ομορφα ειναι και ετσι αλλα τα πρωτιμω με ουριτσαα!
Θα το κανονησουμε!

Οι γονεις κλωσσανε 4 αυγουλακια (το 5ο εσπασε) και περιμενω τα πουλακια σε 3 μερες! :D
 
Η νέα γενιά; Φτου φτου φτου!

Έκανες αντικατάσταση; ή δεν χρειάστηκε; :)
 
Η νέα γενιά; Φτου φτου φτου!

Έκανες αντικατάσταση; ή δεν χρειάστηκε; :)

Ναιιι! Η νέα γέννα!
Μόλις γύρισα από το στρατόπεδο!

Δεν έκανα αντικατάσταση Αλίκη γιατί έλειπα 9 μέρες στο πασχαλινό γκρουπ, άσε που φοβάμαι ακόμα να κάνω αντικατάσταση!
Έχω πλήρης εμπιστοσύνη στις κανάρες μου!
 
Έχω πλήρης εμπιστοσύνη στις κανάρες μου!
Το θέμα με την αντικατάσταση δεν είναι ότι η μαμά ή ο μπαμπάς δε θα ταίσουν.. Δεν γίνεται γι αυτό η αντικατάσταση.. Το θέμα είναι η διαφορά ημερών. Εμένα μου έτυχε φέτος, στο θετό ζευγάρι που μεγάλωσε τα μωσαικάκια μου. Μιλάμε οι γονείς τα τάιζαν τα έκαναν τούμπανο και ακόμα και τώρα που κοντεύουν τον 1 μήνα ζωής τα πιέζουν όλοι την ώρα να τα μπουκώσουν στο φαί (τουλάχιστον εκνευριστικοί 😛 ). Δεν είχα κάνει αντικατάσταση και ο τελευταίος νεοσσός βγήκε μετά από 4 μέρες απ το μεγαλύτερο. Ήταν το 1/3 σε μέγεθος. Η μαμά το τάιζε την έβλεπα.. αλλά ποδοπατήθηκε απ τα αδελφάκια του. Ό,τι και να έκανε η κανάρα δε θα μπορούσε να το βγάλει στην επιφάνεια και να το σώσει. Αν όμως είχα αντικαταστήσει τα αυγά...;
 
Το θέμα με την αντικατάσταση δεν είναι ότι η μαμά ή ο μπαμπάς δε θα ταίσουν.. Δεν γίνεται γι αυτό η αντικατάσταση.. Το θέμα είναι η διαφορά ημερών. Εμένα μου έτυχε φέτος, στο θετό ζευγάρι που μεγάλωσε τα μωσαικάκια μου. Μιλάμε οι γονείς τα τάιζαν τα έκαναν τούμπανο και ακόμα και τώρα που κοντεύουν τον 1 μήνα ζωής τα πιέζουν όλοι την ώρα να τα μπουκώσουν στο φαί (τουλάχιστον εκνευριστικοί 😛 ). Δεν είχα κάνει αντικατάσταση και ο τελευταίος νεοσσός βγήκε μετά από 4 μέρες απ το μεγαλύτερο. Ήταν το 1/3 σε μέγεθος. Η μαμά το τάιζε την έβλεπα.. αλλά ποδοπατήθηκε απ τα αδελφάκια του. Ό,τι και να έκανε η κανάρα δε θα μπορούσε να το βγάλει στην επιφάνεια και να το σώσει. Αν όμως είχα αντικαταστήσει τα αυγά...;


Ναι, έχεις δίκιο..
ξέρω γιατί κάνουμε αντικατάσταση των αυγών..
Αλλά φοβήθηκα φέτος γιατί με τον στρατό ποτέ δεν ξέρεις δυστυχώς μην σε φωνάξουν πίσω για υπηρεσία..
 
Back
Top