Γενικά Να σας παρουσιάσω τον Ρίκο (parrotlet)

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Tzimisce
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Tzimisce

PB New Member
Εγγραφή
27 Σεπ 2019
Μηνύματα
55
Πόλη
Αθήνα
IMG-20191008-213042-103.jpg


Νάτος ο πασάς!
Να σας παρουσιάσω τον Ρίκο!
 
Ευχαριστώ!
Πρώτη μέρα σήμερα, είχα σκοπό να τον αφήσω να ηρεμήσει στο σαλόνι χωρίς να τον πειράζω.
Αυτός είχε άλλη ιδέα όμως.
Ερχόταν στην άκρη του κλουβιού και τιτίβιζε.
Του έδωσα ένα σποράκι από έξω από το κλουβί και δεν είχε θέμα.
Ε, λέω, θα το χοντρύνω!
Ανοίγω το κλουβί από πάνω, του βάζω κομματάκια από σποράκι στο χέρι και... Τσουπ, καβαλάει το δάχτυλο ο κύριος και το τσιμπολογούσε.
Έρωτας από την πρώτη ματιά; 😂
Χαδάκια, να σκύβει το κεφαλάκι να τον ξύνω, να τσιμπολογάει το δάχτυλο μου...
Με τα μικρά δεν ήταν τόσο διαχυτικός, αλλά όχι ότι τρόμαζε.
 
Ευχαριστώ!
Πρώτη μέρα σήμερα, είχα σκοπό να τον αφήσω να ηρεμήσει στο σαλόνι χωρίς να τον πειράζω.
Αυτός είχε άλλη ιδέα όμως.
*Ερχόταν στην άκρη του κλουβιού και τιτίβιζε.
*Του έδωσα ένα σποράκι από έξω από το κλουβί και δεν είχε θέμα.
**Ε, λέω, θα το χοντρύνω!
Ανοίγω το κλουβί από πάνω, του βάζω κομματάκια από σποράκι στο χέρι και... Τσουπ, καβαλάει το δάχτυλο ο κύριος και το τσιμπολογούσε.
Έρωτας από την πρώτη ματιά; 😂
Χαδάκια, να σκύβει το κεφαλάκι να τον ξύνω, να τσιμπολογάει το δάχτυλο μου...
***Με τα μικρά δεν ήταν τόσο διαχυτικός, αλλά όχι ότι τρόμαζε.
* Το πουλί είναι εξοικειωμένο-ταϊσμένο στο χέρι = έχει ανάγκη την επαφή με άνθρωπο.
**Τέτοιου ''είδους'' ταΐσματα με μέτρο, δεν χρειάζεται κάθε φορά να δίνεις τροφή (εξαρτάται βέβαια από τη δουλειά που έχει κάνει ο εκτροφέας του).
***Γνωρίζουν απόλυτα που μπορούν να νιώσουν ασφάλεια...
 
Το πουλάκι τρώει κανονικά.
Του έχω αυγοτροφή και τα απλά σποράκια και πάει πέρα δώθε και τρώει και από τα δύο. :)
Δεν έφαγε δηλαδή μόνο αυτούς.
Έβγαλα τους ηλιόσπορους από την άλλη τροφή και του δίνω που και που, σαν λιχουδιά.
3 4 μικρούς έφαγε σήμερα, δεν το παρακάνω.
Τώρα που μιλάμε με τρολλάρει!
Ενώ το έχω σκεπασμένο σε ήσυχο μέρος, πήγα να δω αν κοιμάται από το πλάι και αυτό κρεμάστηκε ανάποδα και με κοίταζε! 😂
Πρέπει να είναι καλυμμένο από παντού;
 
*Τώρα που μιλάμε με τρολλάρει!
Ενώ το έχω σκεπασμένο σε ήσυχο μέρος, πήγα να δω αν κοιμάται από το πλάι και αυτό κρεμάστηκε ανάποδα και με κοίταζε! 😂
**Πρέπει να είναι καλυμμένο από παντού;
*Είναι πολύ αργά για να΄ναι τέτοια ώρα ξύπνιο. Δεν έχεις κάποιο χώρο να είναι μόνο του; Που έχεις το κλουβί το βράδυ;
**Δεν γνωρίζω τις συνθήκες που επικρατούν στον χώρο που μπορεί να κοιμάται, αν έχεις φώτα αναμμένα ναι και πάλι δεν γνωρίζω με τι το έχεις σκεπάσει...
πχ Εγώ τα έχω σ΄ένα δωμάτιο μόνα τους, ανάβω ένα φωτάκι νυκτός και αφήνω 10-15 πόντους ακάλυπτο το κλουβί, ναι καλυμμένο γύρω γύρω.

Πήγα να δω αν κοιμάται από το πλάι και αυτό κρεμάστηκε ανάποδα και με κοίταζε!

η κλασσική στάση... Νυχτερίδα των μωρών (και όχι μόνο) πάροτλετ
 
Δωμάτιο να είναι μόνο του δεν παίζει...
Είναι έξω από την τουαλέτα του σπιτιού, σε έναν ας πούμε διάδρομο με κλειστά τα φώτα που δεν περνάει κάνεις τέτοια ώρα, εκτός αν θέλει να πάει στην τουαλέτα.
Λίγο φως παίρνει από το νυχτός που είναι στο παιδικό δωμάτιο.
Και εκείνη η πλευρά είναι καλυμμένη η μισή.
Ίσως το έχει αγχώσει η αλλαγή περιβάλλοντος.
Κοιμήθηκε πάντως :)
 
Θα δω πως θα πάει για δύο τρεις ημέρες ακόμη, μπορεί ο μπόμπιρας λόγω αλλαγής περιβάλλοντος και πολλών ατόμων να επηρεάστηκε και να μην τον έπιανε ο ύπνος.
Σήμερα η ανεμόσκαλα που του είχα φτιάξει για να παίζει πάντως είχε ένα σκαλοπάτι λιγότερο (που βρήκα στο πάτωμα του κλουβιού) και η μία άκρη του σχοινιού είχε κάνει περμανάντ! :D
Ζωηρούλης μου βγήκε ο μπαγάσας.
Αν δω ότι είναι ξενύχτης, δεν θα τον ξυπνάω το πρωί, θα αφήνω τη γιαγιά να τον ξυπνάει κατά τις 10 με καφέ.
 
Τα αρσενικά parrotlet, όταν ανοίγουν τα φτερά τους, είναι σαν να βγήκαν από φαναρτζίδικο του pimp my ride.
Όχι σαν το γατί που είχα μικρός και μου βγήκε από Μπάμπης Τζίλντα! :D
 
Νάτος ο χαδιάρης μου...

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Ο κερατάς είναι μικρός στο μάτι μεγάλος στο... χαρακτήρα!
Κατ' αρχήν δεν ξεκολλάει από την μεγάλη πατήθρα που είναι ψηλά.
Την μικρή την έχει στο φτύσιμο. Δεν ξέρω αν φταίει το ότι είναι πλαστική ή ότι είναι χαμηλά.
Θα το μάθω υποθέτω μόλις παραλάβω την προίκα του.
Γενικά όμως το πάτωμα το σνομπάρει, ακόμη και όταν τον βάζω ψηλά να κοιμηθεί.
Επειδή γουστάρει να είναι δίπλα μου, (ε, όλο και κανένα τσαμπί κεχρί θα τον κεράσω), προτιμάει να είναι ανάποδα σαν νυχτεριδάκι στο κλουβί παρά να πάει στο πάτωμα.

Το κλουβί μας το αγαπάμε! Και ειδικά την οροφή του.
Μπορεί να έρχεται στο χέρι μου, με λίγο επιμονή βέβαια, δεν έρχεται με το που βάζω το δάχτυλο μπροστά του, του φαίνεται πιο ενδιαφέρον να το τσιμπολογάει, αλλά όταν πάω να το βγάλω από το κλουβί, τσουπ, πεταρίζει και πάει στην κορυφή.

Την πρώτη μέρα έφαγε δύο σκάφες αυγοτροφή. Βέβαια είναι στο μικρό σκαφάκι, αυτό για το αυγό, ενώ τα σπόρια του τα έχω στην ταΐστρα.
Ε, λέω, ενώ έχει μείνει λίγη αυγοτροφή μέσα, να του βάλω σποράκια ψηλά μήπως και δεν του αρέσει το μέρος (καλύτερη θέα βλέπεις στην ψηλή πατήθρα).
Με το που παίρνω την αβγουλιέρα στραβώνει το κεφάλι και με κοιτάζει καλά καλά...
Βάζω την αβγουλιέρα, δοκιμάζει, απογοητεύεται.
Να χώνει τη μουσούδα στην αβγουλιέρα και να την κουνάει πέρα δώθε!
Να μπαίνει ολόκληρος στην αβγουλιέρα και να φτεροκοπάει!
Ε, στο τέλος πέταξε σχεδόν όλα τα σποράκια στο πάτωμα (φαίνεται και στο βίντεο νομίζω πως τα έκανε) και βρήκε την αυγοτροφή! :D
"Όχι φιλαράκι, δεν θα μου καλύψεις τα σουβλάκια με μπάμιες και θα περιμένεις να τις φάω!"

Να επιμείνω για 1-2 ημέρες ακόμη, μήπως και τη συνηθίσει;
Να του την ανακατέψω με την άλλη που είναι πιο πολύ λιχουδιά ή με αυγοτροφή;

Επίσης, τρολλάρει όλη την οικογένεια.
Έβλεπαν τα μικρά κάτι κινούμενα σχέδια στην τηλεόραση. Όσο τραγουδούσαν τα Little ponnies στην τηλεόραση τιτίβιζε και αυτό.
Έκανε pause η μεγάλη να τον ακούσει, σταματούσε.
Πατούσε το Play, τραγουδούσαν αυτά, τιτίβιζε και αυτός!

Το καλό είναι ότι τον βλέπω μάλλον χαρούμενο στο καινούργιο του σπιτάκι!
 
Ποια αυγοτροφή του δίνεις; Μάθε του σιγά σιγά να τρώει σωστά, λαχανικά, σπόρια και λίγα φρούτα όχι πολύ ώριμα. Η αυγοτροφή δεν ξέρω αν υπάρχει λόγος να βρίσκεται καθημερινά στο κλουβί του. Ειδικά εφόσον δεν είναι καν αυγό κι είναι αυγοτροφή με τα υπόλοιπα που περιέχει.
 
Back
Top