Γενικά Να σας παρουσιάσω τον Ρίκο (parrotlet)

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Tzimisce
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Εδώ στη θέση που καθόμαστε το απόγευμα.
Ιδέες για το κλουβάκι;
Την κούνια την λάτρεψε, το χοντρό σχοινί το πήρε από φόβο, για αυτό το έχω έξω από το κλουβί.

20191015-192039.jpg
 
Αφού το κλουβί έχει οριζόντια κάγκελα για σκαρφάλωμα αφαίρεσε τη σκαλίτσα, τσάμπα χώρο πιάνει. Μπορείς να την χρησιμοποιήσεις αργότερα σε κάποιο πάρκο ενασχόλησης. Το σκοινί στη θέση σου δεν θα το ξαναχρησιμοποιούσα. Η συγκεκριμένη καμπανούλα στην κούνια κάποια στιγμή σκουριάζει. Έχε το νου σου να την αφαιρέσεις εγκαίρως. Σουπιοκόκκαλο δεν βλέπω μέσα στο κλουβί, αν κάνω λάθος διόρθωσε με. Στην αυγοθήκη τι έχεις βάλει;
 
Ισως και η πατηθρα χρειαζεται ενα τσικ πιο δεξια, δεν φαινεται καλα γιατι ειναι η ποτιστρα μπροστα αλλα εχω την εντυπωση οτι η ουρα του βρισκει στα καγκελα.
 
Ευχαριστώ. :)
Στη σκάλα πάει και κοιμάται, παίζει αλλά και κινείται στο κλουβί.
Μάλλον είναι το αγαπημένο του παιχνίδι.
Στην αυγοθήκη έβαλα λίγη αυγοτροφή, σήμερα που πήρα θα του βάλω κάρβουνο με όστρακα.
Αντί για κόκκαλο του έχω πάρει πέτρα, είναι πίσω αριστερά.
Θα κάνω μια μικρή αναδιοργανωση σήμερα που θα το καθαρίσω και θα βγάλω πάλι photo :)
 
Δεν γνωρίζω κατά πόσο έχει ασφάλεια μέσα στο μπάνιο. Υπάρχουν παγίδες, κενά γύρω από τα είδη υγιεινής, ίσως πλυντήριο, ντουλάπια κτλ κτλ Εσύ γνωρίζεις.. Έχε τον νου σου!
sos Το καπάκι της λεκάνης πάντα κλειστό 😉
Και ο καθρέφτης καλυμμένος 😉
 
Και ο καθρέφτης καλυμμένος 😉
Συμφωνώ, αν και
Όλα εξαρτώνται από τις γνώσεις του ιδιοκτήτη Βάσω μου, τι εννοώ...
Το πουλί δεν είναι άγριο, εάν λοιπόν γνωριστεί με τον καθρέφτη αυτός μπορεί να παίξει και καλό ρόλο στην γενικότερη εκπαίδευση-εξοικείωση του με τον χώρο...
Στο σπίτι μου έχω 2-3 τοίχους επενδυμένους με καθρέπτη=δύσκολα καλύπτονται...
Το πρώτο μέλημά μου ήταν να γνωρίσω στα πουλιά τους καθρέπτες αλλά και τις τζαμαρίες.
δηλ
Κρατώντας το πουλί στην κλειστή παλάμη μου, πλησιάζαμε κοντά σε καθρέπτες και τζάμια. Τους πλησίαζα τόσο κοντά, ώστε η μυτούλα τους να κτυπά (ελαφρότατα) στα αντικείμενα και λέγοντας stop.
Αργότερα αυτό γινόταν ενώ κάθονταν μόνα τους στον δείκτη του χεριού μου...
Ποτέ κανένα πουλάκι δεν έπεσε σε τζαμαρία ή σε καθρέπτη ενώ πετούσαν ελεύθερα (εννοείται με παρακολούθηση) μέσα στο σπίτι.

Μια δυο φορές (όπως θυμάμαι) ο Μάριος κατευθύνθηκε προς τη τζαμαρία, σε απόσταση 2 μέτρων από αυτήν (κι ενώ καθόμουν μπροστά της, δηλ το πουλί μπορεί να ήθελε να έρθει σε μένα), του φώναξα stop και αυτόματα άλλαξε κατεύθυνση σε κλάσματα του δευτερολέπτου! (όπως γίνεται στα.cartoon's 😁)
 
Όταν του έβαλα σουπιοκόκκαλο το είδε σαν παιχνίδι και το έκανε κονφετί την ίδια μέρα.
Το είπα στο pet shop και μου έδωσε την πέτρα.
Αλλιώς, θα θέλω ένα σουπιοκόκκαλο ανά μία/δύο ημέρες. :D
Στο μπάνιο είναι δύσκολο να καλυφθεί ο καθρέφτης, είναι πολύ μεγάλος.
Εκπαίδευση φυσικά μπορώ να του κάνω για να τον αποφεύγει.
Και στην ρουτίνα μας έχουμε 2-3 φορές την εβδομάδα να κάνουμε τον όλο καθαρισμό του κλουβιού στο μπάνιο.

Γενικά, προσπαθώ να έχουμε μία καθημερινή ρουτίνα, που φαίνεται από τώρα να την περιμένει.
Π.χ. μπορεί όλη την ημέρα να ανοίγω το κλουβί για να το χαϊδέψω, να του μιλήσω, να του βάλω φαγητό κλπ και δεν κάνει κάποια κίνηση να φύγει.
Αν το κάνω το απόγευμα, έχει φύγει με την μία να κάτσει στον ώμο μου!
Και μπορεί εγώ να προσπαθώ να του αλλάξω την τροφή, αυτός θα στριμωχτεί στη γωνία ανάμεσα στην πόρτα και το χέρι μου για να περάσει.

Εδώ εγώ του βάζω τα όστρακα και αυτός με περιποιείται. 😂

20191016-210346.jpg
 
Όταν του έβαλα σουπιοκόκκαλο το είδε σαν παιχνίδι και το έκανε κονφετί την ίδια μέρα.
Το είπα στο pet shop και μου έδωσε την πέτρα.
Αλλιώς, θα θέλω ένα σουπιοκόκκαλο ανά μία/δύο ημέρες. :D
Ένας ιχθυοπώλης θα σε ''σώσει'', παρακάλεσε να σου κρατήσει μερικά και δώσε του ένα χαρτζιλίκι ώστε να το ξανακάνει όταν χρειαστεί... αν και πιστεύω πως ο μικρός θα βαρεθεί και θα σταματήσει να τα διαλύει.
Θα τα πλύνεις με νερόξυδο, θα τα βράσεις και θα τ΄αφήσεις να στεγνώσουν καλά στον ήλιο, τ΄αποθηκεύεις και δεν έχεις πρόβλημα.
Η πέτρα δεν παρέχει τα συστατικά του σουπιοκόκκαλου...
 
Επιβεβαιωνω κι εγω για το σουπιοκοκκαλο,τα ιδια εκανε και ο δικος μου. Σταδιακα σταματησε να το τριβει ασταματητα.

Αυτη την περιποιηση που σου κανει τωρα θα την θυμασαι με νοσταλγια οταν δυναμωσει το ραμφακι του και θα ξεσπα τα νευρα του στο ιδιο αυτι 😛
 
Το ίδιο κάνω Σίσσυ μου, με τις τζαμαρίες, με καθρέφτες δεν το έκανα αλλά στις διακοπές που ήταν άγνωστος ο χώρος έπεσε πάνω στον καθρέφτη ευτυχώς όχι με φόρα πήγαινε σιγά μιας κ του ήταν άγνωστος ο χώρος... 🙂😉
 
Τι εννοείς να δυναμώσει;
Ήδη αν μου χώσει κανονική τσιμπιά εκεί θα κόψει κομμάτι. :D

Βέβαια τις κανονικές τσιμπιές τις κόβει σιγά σιγά, βλέπει ότι χάνει ώρα από τη ρουτίνα του με το "βάλε στο κλουβί, φύγε, γύρνα μετά από 2-3 λεπτά".
Αν θα τσιμπήσει θα είναι μέσα στο κλουβί και αν τον κόψω από κάτι που κάνει.
Για παράδειγμα να θέλουμε και οι δύο την σκάλα. Εγώ για να την πλύνω, εκείνος για να παίξει.
Ε, εκεί απλά περιμένω να κατέβει χωρίς να του δείξω ότι την θέλω.
 
Ήδη αν μου χώσει κανονική τσιμπιά εκεί θα κόψει κομμάτι. :D
😀 θα καταλαβεις με τον καιρο την διαφορα στη δυναμη της τσιμπιας και θα δεις οτι μπορουν να σου κοψουν κομματι απο παντου!

Οταν "εισβαλλεις" στον χωρο του ειναι φυσιολογικο να αντιδρα και να τον υπερασπιζεται!
 
Σχετικά με το σουπιοκόκκαλο, τα πάρροτλετ μέχρι τους 12 μήνες που αναπτύσσονται καταναλώνουν πολύ μεγάλες ποσότητες. Μετά η κατανάλωση περιορίζεται στο ένα σουπιοκόκκαλο το μήνα περίπου (μιλάω για το μικρό μέγεθος). Και όντως είναι ασύμφορο οικονομικά αν μιλάμε για συσκευασμένο επώνυμο. Μια λύση είναι αυτή που προτείνει η Σίσσυ @Sissy. Η άλλη είναι τα χύμα σουπιοκόκκαλα που πουλάνε το Petmat και το Birdmarket, τα οποία χρησιμοποιώ τα τελευταία 5 χρόνια και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Τα αγοράζω σε σακούλες του κιλού, αλλά τα πουλάνε και με το κομμάτι.
 
... τα πάρροτλετ μέχρι τους 12 μήνες που αναπτύσσονται καταναλώνουν πολύ μεγάλες ποσότητες. Μετά η κατανάλωση περιορίζεται στο ένα σουπιοκόκκαλο το μήνα περίπου (μιλάω για το μικρό μέγεθος).
Εκτός του Μάριου που έκοψε=ασχολήθηκε με ένα κομμάτι, ποτέ κανείς τους δεν τα έχει-είχε αγγίξει!
 
Τι στο καλό Σίσσυ μου @Σίσσυ όλα τα πιράνχας από τα χέρια μου έχουν περάσει; 😁 Δεν υπάρχει πουλάκι που να έχει μεγαλώσει στην εκτροφή μου και να μην τρελαίνεται για σουπιοκόκκαλο. Την Παρασκευή πάλι αγόρασα μια σακούλα του κιλού από το Petmat. Περίπου 100 τεμάχια. Παίζει να με βγάλει κάνα δίμηνο. Για να καταλάβεις έχω κλούβα με 5 πουλάκια 10 μηνών και μου καταναλώνουν 1, κάποιες φορές και 2, σουπιοκόκκαλα την ημέρα. Αν ήταν συσκευασμένα θα ήθελα 25 με 30 ευρώ το μήνα για ένα μόνο κλουβί... 😮
 
Καλά, τον άλλο μήνα που θα έχει φάει την πέτρα θα του πάρω κόκκαλο. :D
Τι του προσφέρει δηλαδή το κόκκαλο που δεν του το προσφέρει η πέτρα;

Από περιποίηση δεν το συζητάμε, έρωτας!
Βέβαια, άλλος το φωνάζει, στο δικό μου σβέρκο κάθεται!
 
Θα του πάρω από το pet shop κάποια στιγμή.
Ο μικρός έχει αρχίσει και γίνεται πιο "απαιτητικός".
Τσιμπάει περισσότερο από ότι πριν, αλλά αν τον βάλω στο κλουβί του για τιμωρία γίνεται πανικός στο σπίτι. :D
 
Back
Top