Γενικά Να σας παρουσιάσω τον Ρίκο (parrotlet)

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Tzimisce
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Από το pet shop μου έδωσαν μια συσκευασμένη μεν, no name δε...
Δειλά δειλά δοκιμάζω φρούτα να δω τι του αρέσει.
Το μήλο το τσιμπάει, αλλά δεν τρελαίνεται.
Σπόρια και κεχρί τρώει αρκετά, λαχανικά δεν έχω δοκιμάσει ακόμη...
 
Αλήθεια σε αυτή την ηλικία πως ξέρουμε ότι είναι Ρίκο και όχι Ρίκα;
Από τις 20 πρώτες μέρες μπορούμε να ξεχωρίσουμε το φύλλο στα πάρροτλετ.
 
Ο κερατάς είναι *μικρός στο μάτι μεγάλος στο... χαρακτήρα!
Κατ' αρχήν **δεν ξεκολλάει από την μεγάλη πατήθρα που είναι ψηλά.
Την μικρή την έχει στο φτύσιμο. Δεν ξέρω αν φταίει το ότι είναι πλαστική ή ότι είναι χαμηλά.
Θα το μάθω υποθέτω μόλις παραλάβω την προίκα του.
Γενικά όμως το πάτωμα το σνομπάρει, ακόμη και όταν τον βάζω ψηλά να κοιμηθεί.
***Επειδή γουστάρει να είναι δίπλα μου, (ε, όλο και κανένα τσαμπί κεχρί θα τον κεράσω), προτιμάει να είναι ανάποδα σαν νυχτεριδάκι στο κλουβί παρά να πάει στο πάτωμα.

Το κλουβί μας το αγαπάμε! Και ειδικά την οροφή του.
****Μπορεί να έρχεται στο χέρι μου, με λίγο επιμονή βέβαια, δεν έρχεται με το που βάζω το δάχτυλο μπροστά του, του φαίνεται πιο ενδιαφέρον να το τσιμπολογάει, αλλά όταν πάω να το βγάλω από το κλουβί, τσουπ, πεταρίζει και πάει στην κορυφή.

*****Την πρώτη μέρα έφαγε δύο σκάφες αυγοτροφή. Βέβαια είναι στο μικρό σκαφάκι, αυτό για το αυγό, ενώ τα σπόρια του τα έχω στην ταΐστρα.
Ε, λέω, ενώ έχει μείνει λίγη αυγοτροφή μέσα, να του βάλω σποράκια ψηλά μήπως και δεν του αρέσει το μέρος (καλύτερη θέα βλέπεις στην ψηλή πατήθρα).
Με το που παίρνω την αβγουλιέρα στραβώνει το κεφάλι και με κοιτάζει καλά καλά...
Βάζω την αβγουλιέρα, δοκιμάζει, απογοητεύεται.
Να χώνει τη μουσούδα στην αβγουλιέρα και να την κουνάει πέρα δώθε!
Να μπαίνει ολόκληρος στην αβγουλιέρα και να φτεροκοπάει!
Ε, στο τέλος πέταξε σχεδόν όλα τα σποράκια στο πάτωμα (φαίνεται και στο βίντεο νομίζω πως τα έκανε) και βρήκε την αυγοτροφή! :D
"Όχι φιλαράκι, δεν θα μου καλύψεις τα σουβλάκια με μπάμιες και θα περιμένεις να τις φάω!"

Να επιμείνω για 1-2 ημέρες ακόμη, μήπως και τη συνηθίσει;
Να του την ανακατέψω με την άλλη που είναι πιο πολύ λιχουδιά ή με αυγοτροφή;

Επίσης, τρολλάρει όλη την οικογένεια.
******Έβλεπαν τα μικρά κάτι κινούμενα σχέδια στην τηλεόραση. Όσο τραγουδούσαν τα Little ponnies στην τηλεόραση τιτίβιζε και αυτό.
Έκανε pause η μεγάλη να τον ακούσει, σταματούσε.
Πατούσε το Play, τραγουδούσαν αυτά, τιτίβιζε και αυτός!

Το καλό είναι ότι τον βλέπω μάλλον χαρούμενο στο καινούργιο του σπιτάκι!

*Και είσαστε στην αρχή ακόμα... Μετά τα 2,5-3 χρόνια θα ολοκληρώσει τον χαρακτήρα του!
**Μικροί-μεγάλοι (σε μέγεθος) πάντα προτιμούν αυτή τη θέση κυριαρχίας στο κλουβί τους και όχι μόνο. Πχ Μην του επιτρέπεις ν΄ανεβαίνει στο κεφάλι σου...
***Να χαίρεσαι που δεν έχει παρτίδες με τον πάτο του κλουβιού, έστω και αν διαθέτει σίτα.
Τα πολλά κεράσματα δεν χρειάζονται και μάλιστα μέσα στο κλουβί. Το πουλί είναι εξημερωμένο, οπότε δίνε του ότι προτιμά έξω από το κλουβί του και όχι κάθε φορά...
****Είναι μικρός ακόμα για να βάζεις απλά το δάχτυλό σου και ν΄ανεβαίνει... Θα πρέπει να το βάζεις χαμηλά στην κοιλίτσα του με ελαφρά πίεση ώστε ν΄ανεβάσει τα ποδαράκια του. Κάθε φορά που κάνεις αυτή την κίνηση θα του λες καθαρά: Έλα!
*****Υπερβολή! Δεν χρειάζεται καθημερινά η αυγοτροφή και μάλιστα σε τέτοιες ποσότητες...
Καθημερινά βάζε του λαχανικά, μικρά ή μεγάλα κομμάτια. Πρέπει όσο είναι μικρός να μάθει να τρώει σωστά και όχι να κακομαθαίνει.
Πάρε μια καλή συσκευασμένη τροφή (εγώ ανακατεύω τρεις-τέσσερις)
******Συνηθισμένη συμπεριφορά, θέλει να συμμετέχει στη συντροφιά!😉 😁
 
Καλύτερα να την βάλεις-αφήσεις κάπου ώστε να μπορούν αν θέλουν την φάνε άγρια-ελεύθερα πουλιά.

Θα συμφωνήσω με την @Sissy είναι κρίμα να πεταχτεί μπορεί να γίνει γεύμα για τα σπουργίτια της γειτονιάς σου.
 
*Και είσαστε στην αρχή ακόμα... Μετά τα 2,5-3 χρόνια θα ολοκληρώσει τον χαρακτήρα του!

Ωχ...

**Μικροί-μεγάλοι (σε μέγεθος) πάντα προτιμούν αυτή τη θέση κυριαρχίας στο κλουβί τους και όχι μόνο. Πχ Μην του επιτρέπεις ν΄ανεβαίνει στο κεφάλι σου...

Δεν έχει κάνει τέτοια κίνηση, αλλά δεν τον βγάζω και συχνά από το κλουβί του.
Εχθές που έκανα την πρώτη δοκιμή, να κάτσει στο δάχτυλό μου έξω από το κλουβί την έκανε και κούρνιασε στον πολυέλαιο!
Τι κεχρί του έταξα, τι ηλιόσπορους, τίποτα.
Τελικά ανέβηκα σε μία καρέκλα και τον έπιασα.

***Να χαίρεσαι που δεν έχει παρτίδες με τον πάτο του κλουβιού, έστω και αν διαθέτει σίτα.
Τα πολλά κεράσματα δεν χρειάζονται και μάλιστα μέσα στο κλουβί. Το πουλί είναι εξημερωμένο, οπότε δίνε του ότι προτιμά έξω από το κλουβί του και όχι κάθε φορά...

Την βλέπω να το κυνηγάμε πάλι... :D

****Είναι μικρός ακόμα για να βάζεις απλά το δάχτυλό σου και ν΄ανεβαίνει... Θα πρέπει να το βάζεις χαμηλά στην κοιλίτσα του με ελαφρά πίεση ώστε ν΄ανεβάσει τα ποδαράκια του. Κάθε φορά που κάνεις αυτή την κίνηση θα του λες καθαρά: Έλα!

Στην κοιλίτσα δείχνει να μην καταλαβαίνει και μου τσιμπολογάει το δάχτυλο.
Συνήθως ανεβαίνει αν του χαϊδέψω λίγο τα ποδαράκια, αλλά όχι πάντα.
Και ακόμη πιο σπάνια και τα δύο πόδια!


*****Υπερβολή! Δεν χρειάζεται καθημερινά η αυγοτροφή και μάλιστα σε τέτοιες ποσότητες...
Καθημερινά βάζε του λαχανικά, μικρά ή μεγάλα κομμάτια. Πρέπει όσο είναι μικρός να μάθει να τρώει σωστά και όχι να κακομαθαίνει.
Πάρε μια καλή συσκευασμένη τροφή (εγώ ανακατεύω τρεις-τέσσερις)

Έχω πάρει δύο καλές συσκευασμένες τροφές και καθαρισμένους ηλιόσπορους από κάτι κριτσίνια.


******Συνηθισμένη συμπεριφορά, θέλει να συμμετέχει στη συντροφιά!😉 😁

Δεν ασχολούμαστε και με τίποτα άλλο από το μεσημέρι που είμαστε σπίτι...
Από το πολύ παιχνίδι, κατά τις 8 με 9 αρχίζει ο μπόμπιρας τα χασμουρητά και κουτουλάει.
 
*Δεν έχει κάνει τέτοια κίνηση, αλλά δεν τον βγάζω και συχνά από το κλουβί του.
**Εχθές που έκανα την πρώτη δοκιμή, να κάτσει στο δάχτυλό μου έξω από το κλουβί την έκανε και κούρνιασε στον πολυέλαιο!
**Την βλέπω να το κυνηγάμε πάλι... :D
**Στην κοιλίτσα δείχνει να μην καταλαβαίνει και μου τσιμπολογάει το δάχτυλο.
***Έχω πάρει δύο καλές συσκευασμένες τροφές και καθαρισμένους ηλιόσπορους από κάτι κριτσίνια.
****Από το πολύ παιχνίδι, κατά τις 8 με 9 αρχίζει ο μπόμπιρας τα χασμουρητά και κουτουλάει.
*Μα είναι μικρό ακόμα...
**Όλα αυτά δείχνουν πως δεν έχει απόλυτα εκπαιδευτεί, πχ κανένα από τα δικά μου δεν αντέδρασε με αυτό τον τρόπο, πετούσαν και ή επέστρεφαν στο κλουβί τους ή πάνω-δίπλα μου.
***Κατά τη γνώμη μου, δεν χρειάζονται καθόλου οι ηλιόσποροι... Το κεχρί για επιβράβευση είναι αρκετό.
****Το πουλάκι πρέπει το αργότερο 7-7:30μμ να το βάζετε για ύπνο για 12-14 ώρες (εγώ τα δικά μου τα βάζω πάντα για 14).
 
Καλά, να έχει εκπαιδευτεί το βρίσκω δύσκολο, είναι πολύ μικρούλης ακόμη.
Αλλά αυτό τώρα πως μπορώ να το εκπαιδεύσω να μην πετάει; :D
Την ώρα που πετάει εννοείται δεν προσπαθώ καν να το πιάσω, μην το πιάσω άγαρμπα και του κάνω κακό!
Απλά περίμενα να κουρνιάσει κάπου και το μάζεψα.

7:00 - 7:30 είναι ώρα αιχμής ακόμη στο σπίτι.
Και να το βάλω, σίγουρα θα ακούει φασαρία.
Κατά της 9 το βάζω και το πρωί κατά τις 7:30 είναι ώπα της.
Γιατρέ μου, μου βγήκε ξενύχτης; :D
 
Καλά, να έχει εκπαιδευτεί το βρίσκω δύσκολο, είναι πολύ μικρούλης ακόμη.
Aπο μικρο θα πρεπει να μπει στην διαδικασια της εκπαιδευσης γιατι αν σου παρει τον αερα απο την αρχη μετα δεν θα το μαζεψεις ευκολα.

Αλλά αυτό τώρα πως μπορώ να το εκπαιδεύσω να μην πετάει; :D
Δεν γινεται ενα πουλακι να εκπαιδευτει να μην πετα, αυτο που πρεπει να γινει μεσω της εκπαιδευσης ειναι να ερχεται στο καλεσμα και γενικα να ακολουθει καποιες βασικες εντολες.

7:00 - 7:30 είναι ώρα αιχμής ακόμη στο σπίτι.
Και να το βάλω, σίγουρα θα ακούει φασαρία.
Κατά της 9 το βάζω και το πρωί κατά τις 7:30 είναι ώπα της.
Γιατρέ μου, μου βγήκε ξενύχτης; :D
Σιγουρα δεν ειναι ξενυχτης αλλα σιγουρο ειναι οτι δεν θα πρεπει να περιμενεις να εξαντληθει και να κλεισει τα ματια του μονο του.
Ο υπνος ειναι το σημαντικοτερο κομματι που καλεισαι να μανατζαρεις,τα πουλια κοιμουνται με την δυση και ξυπνουν με την ανατολη, αυτο ειναι κανονας...
 
Άρχισε να τρώει μόνος του την Παρασκευή που μας πέρασε αν βοηθάει αυτό.
Δεν ξέρω ακριβώς.
Πάντως είναι σαΐνι.
Σήμερα άρχισε να έρχεται στο δάχτυλο μου με το που τον φωνάζω.
Με το κεχρί βέβαια.
Κάνει και έναν ήχο σαν παπί... σαν να τρίζει το ράμφος του... Δεν ξέρω. :)
 
Άρχισε να τρώει μόνος του την Παρασκευή που μας πέρασε αν βοηθάει αυτό.
Δεν ξέρω ακριβώς.
Ρώτησε τον εκτροφέα του ώστε να ξέρεις... 🙂
 
*Καλά, να έχει εκπαιδευτεί το βρίσκω δύσκολο, είναι πολύ μικρούλης ακόμη.
Αλλά αυτό τώρα πως μπορώ να το εκπαιδεύσω να μην πετάει; :D
Την ώρα που πετάει εννοείται δεν προσπαθώ καν να το πιάσω, μην το πιάσω άγαρμπα και του κάνω κακό!
Απλά περίμενα να κουρνιάσει κάπου και το μάζεψα.

7:00 - 7:30 είναι ώρα αιχμής ακόμη στο σπίτι.
Και να το βάλω, σίγουρα θα ακούει φασαρία.
**Κατά της 9 το βάζω και το πρωί κατά τις 7:30 είναι ώπα της.
***Γιατρέ μου, μου βγήκε ξενύχτης; :D
*Στις 48-50 ημέρες έπαιρνα σπίτι κι εγώ τα δικά μου. Ο Νίκος (εκτροφέας) βέβαια ασχολείται μαζί τους πολύ.
Ανέβαιναν με την πρώτη στο δάχτυλο και ήθελαν να βρίσκονται κοντά μου, πετούσαν και επέστρεφαν στο κλουβί ή επάνω μου...
**Είναι αργά για ύπνο 9μμ προσπάθησε τουλάχιστον να κοιμάται-ησυχάζει 12+ ώρες...
***Το παιδί και το σκυλί σου, όπως τα μάθεις...Ισχύει ακριβώς το ίδιο και για τον παπαγάλο σου! 😉
 
Ε, θα μάθει.
Σήμερα το έβαλα στο μπάνιο να είναι πιο ελεγχόμενο και έπεσε εκπαίδευση.
Θα πάρει καιρό αλλά το χαιρόμαστε και οι δύο. :)
Σήμερα που ήμουν όλη μέρα μαζί του άκουσα και τη φωνούλα του. Κάθε φορά που έφευγα από το δωμάτιο έπεφτε πολύ κράξιμο :D
 
Ε, θα μάθει.
Σήμερα το έβαλα στο μπάνιο να είναι πιο ελεγχόμενο και έπεσε εκπαίδευση.
Θα πάρει καιρό αλλά το χαιρόμαστε και οι δύο. :)
Σήμερα που ήμουν όλη μέρα μαζί του άκουσα και τη φωνούλα του. Κάθε φορά που έφευγα από το δωμάτιο έπεφτε πολύ κράξιμο :D
Δεν γνωρίζω κατά πόσο έχει ασφάλεια μέσα στο μπάνιο. Υπάρχουν παγίδες, κενά γύρω από τα είδη υγιεινής, ίσως πλυντήριο, ντουλάπια κτλ κτλ Εσύ γνωρίζεις.. Έχε τον νου σου!
sos Το καπάκι της λεκάνης πάντα κλειστό 😉
 
Εκεί ο χώρος είναι σχετικά πιο μασίφ από τους άλλους.
Το έπιπλο μαζί με το πλυντήριο πιάνει σχεδόν από τη μία γωνία μέχρι την άλλη, η ντουζιέρα κλείνει με γυάλινη πόρτα, τα σποτ που το φωτίζουν είναι 12v και led που δεν καίνε, κλπ.
Κάτι ψεύτικα λουλούδια που έχω στον καθρέπτη λάτρεψε και κουρνιάζει συνέχεια πάνω τους. :D
 
Συνεχίζουμε τις δοκιμαστικές πτήσεις, παρέα με όλη την οικογένεια στο σαλόνι.
Ενώ μέσα στο κλουβί ακούμε τον μπαμπά και πάμε στο δάχτυλό του, όταν πετάμε το χαιρόμαστε τόσο που δεν θέλουμε να τον ακούσουμε...
Αγαπημένα μέρη ο ώμος οποιουδήποτε στο χώρο, το πανί του προβολέα και το πικάπ του μπαμπά. Ειδικά όταν γυρίζει βλέπω όλο το δωμάτιο καθιστός! Ρίχνω κάτι ζεμπεκιές εκεί πάνω γιατί χάνω την ισορροπία μου αλλά θα την βρούμε την άκρη, το νιώθω.
Μία δύο φορές που πήγα να καθίσω στο κεφάλι του μπαμπά και της αδελφής μου ο μπαμπάς με μάλωσε και με κατέβασε αμέσως.
Ο μπαμπάς μου υποσχέθηκε ότι αν τον ακούω και πηγαίνω στο δάχτυλό του όταν με φωνάζει θα με αφήνει περισσότερη ώρα έξω αλλά μάλλον δεν το σκέφτομαι ακόμη... καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή.
Όλοι προσπαθούν να με βγάλουν φωτογραφία αλλά σιγά μην κάτσω ήσυχος.
Έχει ο μπαμπάς κάτι νόστιμες ραφές στη μπλούζα του, με φωτογραφίες θα ασχολούμαστε τώρα;
 
Back
Top