Γενικά Να σας παρουσιάσω τον Ρίκο (parrotlet)

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Tzimisce
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Θα του πάρω από το pet shop κάποια στιγμή.
Ο μικρός έχει αρχίσει και γίνεται πιο "απαιτητικός".
Τσιμπάει περισσότερο από ότι πριν, αλλά αν τον βάλω στο κλουβί του για τιμωρία γίνεται πανικός στο σπίτι. :D
Τα πτηνά δεν καταλαβαίνουν την έννοια της τιμωρίας. Γι αυτό..
 
Τα πτηνά δεν καταλαβαίνουν την έννοια της τιμωρίας. Γι αυτό..

Τιμωρια με τιμωρια εχει διαφορα Γιωργο, οι παπαγαλοι καταλαβαινουν πολλα περισσοτερα απο οτι τα υπολοιπα πτηνα.
Με τον καταλληλο χειρισμο και εκπαιδευση σιγουρα καταλαβαινει τι ειναι λαθος και τι σωστο.
Απαιτει υπομονη η διαδικασια αυτη.
 
Τον έχω περίπου μία ώρα έξω από το κλουβί κάθε μέρα και την περιμένει πως και πως.
Η τιμωρία του είναι όταν τσιμπάει να μπαίνει στο κλουβί για 2-3 λεπτά και να φεύγω από το δωμάτιο.
Δείχνει να την καταλαβαίνει.
Ο χρόνος θα δείξει βέβαια... έχω μπλέξει με τζαναμπέτη. :D
 
Τον έχω περίπου μία ώρα έξω από το κλουβί κάθε μέρα και την περιμένει πως και πως.
Η τιμωρία του είναι όταν τσιμπάει να μπαίνει στο κλουβί για 2-3 λεπτά και να φεύγω από το δωμάτιο.
Δείχνει να την καταλαβαίνει.
Ο χρόνος θα δείξει βέβαια... έχω μπλέξει με τζαναμπέτη. :D
Καλή είναι και η μία ώρα που τον βγάζεις εκτός κλουβιού αλλά αν μπορείς και λίγο παραπάνω θα ήταν ακόμη πιο καλά...
Δεν συμφωνώ με αυτό που κάνεις... Με το να τον βάζεις μέσα όταν θα δαγκώνει... Καλύτερα να τον απασχολείς με παιχνίδια.
Ο δικός μου αρσενικός δαγκώνει μόνο όταν έχει τα νεύρα του... Αλλιώς δεν τολμάει να με δαγκώσει ούτε καν για παιχνίδι...
Ενώ η θυληκια μου με δαγκώνει πάντα.. Θέλει να μου κόβει το δέρμα συνεχώς... 😁
Γι αυτο κι εγώ όταν πάει να με δαγκώσει της δίνω να δαγκώνει καλαμάκια και παιχνίδια γιατί αλλιώς δε γίνεται... 😊
 
Όταν θα μάθει να μην δαγκώνει, θα είναι και περισσότερες ώρες έξω.
Τώρα, τα μικρά φοβούνται να τον βγάλουν από το κλουβί, με αποτέλεσμα να είναι έξω μόνο όταν έχω εγώ χρόνο.
Ασχολούνται μαζί του μέσα από το κλουβί βέβαια, αλλά όσο φοβούνται να μην τα δαγκώσει δεν το βγάζουν... :)
 
Σάββατο πρωί, καφεδάκι και μουσικούλα.

20191026-100926.jpg
 
Σάββατο πρωί, καφεδάκι και μουσικούλα.

20191026-100926.jpg
Πολύ γλυκός 🤩

Με τον ίδιο ακριβώς με εσένα τρόπο έμαθα στον αρσενικό μου να μην δαγκώνει. Μην φανταστείς ότι γίνονται θαύματα, αλλά έχει μάθει ότι όταν δαγκώνει δεν μπορεί να βρίσκεται μαζί μου.
 
Προχθές το απόγευμα του πήρα ένα σουπιοκόκαλο...
Και το πρωί το βρήκα έτσι.

IMG-20191120-174755.jpg


Έχω άλλο ένα, θα του το βάλω και αυτό κάποια στιγμή σήμερα ή αύριο, αλλά μάλλον θα μείνει τελικά με την πέτρα...
Δεν το έφαγε όλο, εννοείται, αλλά το έκανε κομφετί σε λίγες ώρες!
 
Να του βάλεις καινούργιο όταν τελειώσει αυτό. Για να το έχει κάνει έτσι σημαίνει ότι το έχει ανάγκη, είτε διατροφικά είτε ως ενασχόληση. Αν χρειαστεί να βάλεις περισσότερα, κοίταξε τρόπους για να ελαχιστοποιήσεις το κόστος αγοράς. Πως προετοιμάζουμε το σουπιοκόκαλο για να μπει στο κλουβί;
 
Καλά, να έχει εκπαιδευτεί το βρίσκω δύσκολο, είναι πολύ μικρούλης ακόμη.
Αλλά αυτό τώρα πως μπορώ να το εκπαιδεύσω να μην πετάει; :D
Την ώρα που πετάει εννοείται δεν προσπαθώ καν να το πιάσω, μην το πιάσω άγαρμπα και του κάνω κακό!
Απλά περίμενα να κουρνιάσει κάπου και το μάζεψα.

7:00 - 7:30 είναι ώρα αιχμής ακόμη στο σπίτι.
Και να το βάλω, σίγουρα θα ακούει φασαρία.
Κατά της 9 το βάζω και το πρωί κατά τις 7:30 είναι ώπα της.
Γιατρέ μου, μου βγήκε ξενύχτης; :D
Μην αγχώνεσαι και αργότερα θα στέκεται στον ώμο σου μόνιμα ειδικά αν κάνω δουλειές δεν ξεκολλάει από πάνω μου από την περιέργεια... 😉
 
Μην αγχώνεσαι και αργότερα θα στέκεται στον ώμο σου μόνιμα ειδικά αν κάνω δουλειές δεν ξεκολλάει από πάνω μου από την περιέργεια... 😉


Ο δικος μου μπαινει μεσα στο ψυγειο για επιθεωρηση!
Αν τρωω κατι κοιταει πως θα μπει μεσα στο στομα μου, περιεργεια στα κόκκινα!
 
Ο δικος μου μπαινει μεσα στο ψυγειο για επιθεωρηση!
Αν τρωω κατι κοιταει πως θα μπει μεσα στο στομα μου, περιεργεια στα κόκκινα!
Το ζω όλο αυτό που περιγράφεις και ομολογώ Αντώνη με ξετρελαίνει εμένα και την οικογένειά μου... Λιώνουμε από το γέλιο... Φαντάζομαι το ίδιο κι εσάς... 🤣
 
Να του βάλεις καινούργιο όταν τελειώσει αυτό. Για να το έχει κάνει έτσι σημαίνει ότι το έχει ανάγκη, είτε διατροφικά είτε ως ενασχόληση. Αν χρειαστεί να βάλεις περισσότερα, κοίταξε τρόπους για να ελαχιστοποιήσεις το κόστος αγοράς. Πως προετοιμάζουμε το σουπιοκόκαλο για να μπει στο κλουβί;

Αυτός το έχει βρει σαν ενασχόληση!
Το τσακίζει, αν και έχει και άλλα παιχνίδια μέσα στο κλουβί.
Έχει φάει πολύ από την πέτρα, το εξωτερικό της κούνιας του και παλεύει και τα σκαλοπάτια της σκάλας του.
Προετοιμάζεται να μου κάνει τρύπες στα αυτιά μου φαίνεται.
Πλέον, πετάει γύρω γύρω και καταλήγει πάντα στον ώμο μου.
Για να μπει στο κλουβί, μόνο με τσακωμούς (κάτι λέει, μάλλον με βρίζει, με τσιμπάει, πιάνεται από την πόρτα να μην μπει μέσα κλπ).
Αλλά όταν τρώμε δεν θέλω να τον έχω ελεύθερο.
Ξέρω γω, μη φάμε και καμιά κουτσουλιά!
 
Μην αγχώνεσαι και αργότερα θα στέκεται στον ώμο σου μόνιμα ειδικά αν κάνω δουλειές δεν ξεκολλάει από πάνω μου από την περιέργεια... 😉
Ο δικος μου μπαινει μεσα στο ψυγειο για επιθεωρηση!
Αν τρωω κατι κοιταει πως θα μπει μεσα στο στομα μου, περιεργεια στα κόκκινα!
Για να μπει στο κλουβί, μόνο με τσακωμούς (κάτι λέει, μάλλον με βρίζει, με τσιμπάει, πιάνεται από την πόρτα να μην μπει μέσα κλπ).
Είναι περίεργα, θέλουν να συμμετέχουν, θέλουν να ελέγχουν, έχουν άποψη και την υποστηρίζουν, είναι ατρόμητα, νευρικά και δεν το βάζουν κάτω, έχουν την τάση να επιβάλλονται, είναι πανέξυπνα, δραστήρια και πολύ μικρά σε μέγεθος!
Αυτό με ξετρελαίνει! ... Τα μεγάλα σε μέγεθος πουλιά δεν διαθέτουν αυτή την πολυπλοκότητα χαρακτήρος🤫
 
Είναι περίεργα, θέλουν να συμμετέχουν, θέλουν να ελέγχουν, έχουν άποψη και την υποστηρίζουν, είναι ατρόμητα, νευρικά και δεν το βάζουν κάτω, έχουν την τάση να επιβάλλονται, είναι πανέξυπνα, δραστήρια και πολύ μικρά σε μέγεθος!
Αυτό με ξετρελαίνει! ... Τα μεγάλα σε μέγεθος πουλιά δεν διαθέτουν αυτή την πολυπλοκότητα χαρακτήρος🤫
κι εμένα Σισσυ μου🤪💕
 
Αν δεν το κάνει σουβλιστό η γυναίκα μου καλά θα είναι.
Δεν υπάρχει περίπτωση να μην την τσιμπήσει και ας πάει μόνος του πάνω της.
Μα γι' αυτό πάει! Να της κόψει καμιά 🙃... Τελικά όταν πάρουν κάποιον "με στραβό μάτι" δύσκολα αλλάζουν γνώμη.
 
Back
Top