Γενικά Να σας συστήσω τον Πιττίκο, την Πεπίτα τον Τσίκο και τη Blue

Αναστασια1210

PB New Member
Εγγραφή
5 Μαϊ 2019
Μηνύματα
45
Να σας συστήσω την παπαγαλοπαρεα μου: Νο1 Ο Τσικος! 7 ετών τον πήρα 3 μηνών 64513άγριο αλλά με πολλή αγάπη και υπομονή όχι μόνο εξημερώθηκε πλήρως αλλά μιλάει κιόλας...

View attachment VID_20190503_200456.mp4

IMG_20180606_143300-600x800.jpg

Νο2: Η Blue είναι 6 ετών περίπου... Μου είναι η πιο ζορικη της παρέας... Με τον μόνο που τα πάει καλά είναι ο Τσικος... Και είναι ημιαγρια.

64522

Νο3: Ο Πιτίκος( το όνομα του σημαίνει μικρούλης στα ποντιακα...χαϊδευτικό)...άλλωστε το λέει κιόλας είμαι ποντιος! Προσπάθησα να βγάλω βίντεο όταν μιλάει αλλά μόλις βλέπει το κινητο σταματάει. ☹️ Τον έχω ηχογραφήσει όμως και θα προσπαθήσω να το κάνω κλιπ και να το ανεβασω.

64523645246452564526

Και τέλος το νέο μας μέλος η Πεπίτα!
Είναι 2 μηνών και προσπαθεί να κάνει φίλο της τον Πιτίκο... Που μας το παίζει πολύ δύσκολος, αλλά που θα πάει θα τον καταφέρουμε (ελπίζω) προς το παρόν τον κυνηγάει συννεχεια 😁😂

645276452864529
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Νο2: Η Blue είναι 6 ετών περίπου... Μου είναι η πιο ζορικη της παρέας... Με τον μόνο που τα πάει καλά είναι ο Τσικος... Και είναι ημιαγριαView attachment 64522
Αν και προτιμώ κοκατιλακια πρέπει να πω ότι η μπλου είναι κούκλα και έχει τέλεια χρώματα!
 
Τι πανέμορφα που είναι όλα τους! Η blue είναι ίδια με το πρώτο μου budgie, το οποίο έλεγα και αυτό blue 😁! Να σου ζήσουν όλα τους!
Ευχαριστώ πολυ
 
Πολύ χαριτωμένα πουλάκια, να τα χαίρεσαι! Μια γλύκα ο Τσίκος!
Στο κεφαλάκι της Πεπίτα γιατί τα φτεράκια ανοίγουν δημιουργώντας μια ''τρύπα'';.Λες να την ράμφισε ο Πιτίκος;
 
Καλησπέρα το όνομα μου είναι Αναστασία έχω ένα αρσενικό και ένα θηλυκό παρροτλετ τον Πιττίκο και την Πεπίτα. Ο Πιττίκος είναι ενός έτους... Τον πήρα ήμερο μόλις απογαλακτιστηκε. Είναι ένα πολύ ζωηρό πουλάκι, πανέξυπνος και πολυλογας... Ο Πιττίκος είναι πολύ καλός στο να μιμείται την ομιλία λέει πολλές λέξεις και κάνει και κάποια κόλπα.. Έχω ασχοληθεί μαζί του αρκετές ώρες αλλά γενικά είναι πουλάκια που μαθαίνουν ευκολα.
Η Πεπίτα είναι το νέο μελος.. Ένα μπλε παρροτλετ είναι 2 μηνων και αυτή μεγαλωμένη στο χερι. Έχω ένα Cocatiel τον Τσίκο 7ετων τον έχω από τριών μηνών... Τον πήρα άγριο αλλά γίναμε φίλοι πολύ γρηγορα ο Τσικος λέει κάποιες λέξεις και είναι ένα πολύ καλό πουλακι και τέλος έχω και ένα budgie την Blue η οποία είναι 6 ετών και είναι ημιαγρια😀
Απο ποια ηλικια αρχισε πιττικος να λεει τισ πρωτες λεξουλες;(εχω και εγω εβα παροττλετ 6 μηνων)
 
Το δικό μου αρσενικό άρχισε να μιλάει ακριβώς μόλις έκλεισε τον 4ο μήνα.
Ο δικος μου ο river (parrotlet) ειναι κουκλος, πανεξυπνος αλλα δεν μιλαει εσεις τι κανατε για να το βοηθησετε;
 
Ο δικος μου ο river (parrotlet) ειναι κουκλος, πανεξυπνος αλλα δεν μιλαει εσεις τι κανατε για να το βοηθησετε;
Τίποτα. Του μιλούσα συνέχεια και επαναλαμβανα κάποιες λέξεις αλλά τελικά όταν άρχισε να μιλάει προτίμησε να πει άσχετες λεξουλες που με άκουγε να λέω στον σκύλο.
 
Απο ποια ηλικια αρχισε πιττικος να λεει τισ πρωτες λεξουλες;(εχω και εγω εβα παροττλετ 6 μηνων)
Από 4 μηνών άρχισε να λέει τις πρώτες λεξουλες... Του μιλούσα συννεχεια και αυτό που παρατήρησα είναι ότι όταν του μιλούσα με κοιτούσε στο στόμα επίμονα και όταν σταματούσα ακουμπούσε το στόμα μου κ έβγαζε έναν ήχο..σαν να μου έλεγε συννεχισε... 😁και είναι πολύ σημαντικό να είναι μόνος δηλ να μην έχει ταίρι
 
Τέλεια τα "τερατάκια" σου.
Ο Τσίκο είναι μια φάτσα λατινοαμερικανου εραστη΄-μαφιόζου και δικαιολογεί πλήρως το όνομά του. Παμπονηρούλης.
Η μπλου είναι πανέμορφη, τα χρώματα εκπληκτικά.
Τα παροτλετάκια είναι έτσι κι αλλιώς έρωτες. Λίγο ταλαιπωρημένο το φτερωματάκι τους αλλά φαντάζομαι θα περνάνε και πτερόρροια αυτή την εποχή.
Υπομονή για να κάνουν παρέα τα δυό τους, ο Ερνέστο και η Ταμού κάτι μήνες μετά την γνωριμία τους τώρα μόλις άρχισαν να "προσεγγίζονται" (εντάξει η μικρή τον κυνηγάει παντού αλλά αυτός την έδιωχνε. Τώρα αρχίζει να δείχνει μια "ανοχή")
 
Από 4 μηνών άρχισε να λέει τις πρώτες λεξουλες... Του μιλούσα συννεχεια και αυτό που παρατήρησα είναι ότι όταν του μιλούσα με κοιτούσε στο στόμα επίμονα και όταν σταματούσα ακουμπούσε το στόμα μου κ έβγαζε έναν ήχο..σαν να μου έλεγε συννεχισε... 😁και είναι πολύ σημαντικό να είναι μόνος δηλ να μην έχει ταίρι
Και ο δικος μ το κανει αυτο μερικες φορεςς... Ταιρι δεν εχει
 
off
Ο Μάριος μίλησε τεσσάρων μηνών.
Ο Κάρλο έμαθε να μιλάει από τον Μάριο 4,5 μηνών, εγώ δεν ασχολήθηκα καθόλου μαζί του...
Αυτό μου συνεβει όταν είχα τον Τσίκο ενός έτους και μου έφερε μια φίλη ένα αρσενικό budgie. Εμαθε να λέει τις λέξεις που έλεγε και ο Τσικος
 
Back
Top