Αναπαραγωγή Να τα βγάλω τα μικρά από τους γονείς;

Τέλεια, περιμένουμε νέα από τ' αυγά και μετά καλό καλοκαίρι!
 
Μπράβο να σου ζήσουν κι αυτά, καλότυχα να είναι!
Πόσων ημερών είναι; Δεν καθαρίζεται εύκολα αυτό το υλικό από πάνω-πάνω, θα πρέπει να τα μετακινήσεις και νομίζω είναι νωρίς.
Περίμενε και άλλους να σου πουν, μην κινδυνέψεις να τα εγκαταλείψει η μάνα τόσο μικρά που είναι.
 
καλησπέρα! Και εδώ έχουμε ξανά γέννα μιας και δεν πρόλαβα να βγάλω την φωλιά (έλειπα 10 μέρες ).
Τα 4 μικρά πάνε μια χαρά και τρώνε και πετάνε. Είναι 30 ημερών και τα βλέπω πολύ ζωηρά :)
Θα πρέπει να τα χωρίσω από τους γονείς τώρα που έχουν αυγά; η δεν υπάρχει πρόβλημα; το κλουβί είναι 60x40x40
 
Θα πρέπει να τα χωρίσω από τους γονείς τώρα που έχουν αυγά;
Ναι συμφωνώ με τον Ηλία, να τα χωρίσεις.
Πω πω καλοκαιριάτικα. Που τα έχεις; Μέσα ή έξω; Ασβέστιο στα θηλυκά μην αμελήσεις.
 
Όχι δώσε 3 συνεχόμενες μέρες τώρα που είναι δεύτερη γέννα και δώσε και λίγο ωμό σουσάμι, να πάρουν λίγο απάνω τους τα κορίτσια.
Από πτερόρροια; Δεν χάνουν πούπουλα; Γιατί είναι δύσκολο πτερόρροια και γέννα μαζί.
 
Με το καλό και περίμενε και κάποια άλλη γνώμη Χρήστο μου :)
 
καλημέρα, είναι τα μικρά από την προηγούμενη γέννα και θα μεταφερθούν σε άλλο κλουβί
 
καλημέρα! Δυστυχώς σήμερα που επέστρεψα από μικρές διακοπές βρήκα την θηλυκιά μου πεθαμένη ☹
Τροφή φουλ και νερό στο κλουβί είναι οκ, θερμοκρασία δωματίου 26 βαθμούς. Το μεγάλο κακό είναι ότι τα αυγουλάκια που έχει το ζευγάρι είναι 6 και το ένα έχει βγει ο μικρός...
Τι μπορώ να κάνω για να μην πεθάνει έστω το ένα μικρό που βγήκε; Ο αρσενικός θα αναλάβει να ταΐσει το μικρό και να κλωσήσει και τα άλλα αβγουλάκια; Αν βάλω ένα άλλο θηλυκό θα κάνει δουλειά η όχι;
Υπάρχει κάποια λύση;
 
Back
Top