Φροντίδα Να χρησιμοποιήσω στρόγγυλες πλαστικές πατήθρες αντί για ξύλινες;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης NikosMm
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

NikosMm

PB New Member
Εγγραφή
21 Απρ 2019
Μηνύματα
151
Καλημερα σε ολους... λογω οτι δεν μπορω να βρω ξυλινες πατηθρες θα μπορουσα να χρησιμοποιησω τις πλαστικες τις στρογγυλες η να παραγγειλω ξυλινες; Εαν καταλαβα καλα θα πρεπει να ειναι 2 διαστασεων... Ευχαριστώ...
 
Καλημερα σε ολους... λογω οτι δεν μπορω να βρω ξυλινες πατηθρες θα μπορουσα να χρησιμοποιησω τις πλαστικες τις στρογγυλες η να παραγγειλω ξυλινες; Εαν καταλαβα καλα θα πρεπει να ειναι 2 διαστασεων... Ευχαριστώ...
Μπορείς να φτιάξεις κιόλας αν θες
 
λογω οτι δεν μπορω να βρω ξυλινες πατηθρες θα μπορουσα να χρησιμοποιησω τις πλαστικες τις στρογγυλες η να παραγγειλω ξυλινες;
Στην ερώτησή σου, φυσικά και μπορείς, δεν υπάρχει πρόβλημα.
 
Για ξύλινες στρογγυλές πατήθρες μπορείς να χρησιμοποιησεις καβίλιες από οξιά. Διατίθενται σε μήκος 1 μέτρο περίπου η κάθε μία και πάχος,8,10,12 χιλιοστά. (για τα καναρίνια)
Εσύ θα τις κόψεις στο μήκος που θέλεις και θα ανοίξεις εγκοπή σε κάθε άκρη για να στερεώνονται στo κλουβί. Το κόστος τους είναι χαμηλό. Εγώ τις είχα πάρει από το praktiker.

Eπίσης εάν θέλεις να φτιάξεις από φυσικό ξύλο δες παρακάτω:
 
θα μπορουσα να χρησιμοποιησω τις πλαστικες τις στρογγυλες
Μπορείς άνετα να χρησιμοποιήσεις και πλαστικές πατήθρες.
Εγώ χρησιμοποιώ αυτές http://www.ornitalia.gr/specialaxejuars/439-posatoio-.html που είναι 22cm αλλά υπάρχουν και μικρότερες με μήκος 18cm.
Είναι εξαιρετικά πρακτικές και απίστευτα εύκολες στην καθαριότητα και στη διατήρηση της καλής υγείας των πουλιών.
 
Εγώ νομίζω ότι θα μπορούσες να φτιάξεις μερικές Νίκο. Στα πουλιά μου έχω από μελιά. Είναι πολύ βολικό ξύλο και με ωραίο φλοιό. Αν φτιάξεις τελικά μόνος σου, να έχεις υπόψιν πως καλό θα ήταν να τις κατασκευάσεις σε διαφορετικά πάχη ώστε να μπορούν τα πουλιά να γυμνάζουν τα πόδια τους.
 
Καλημερα σε ολους... λογω οτι δεν μπορω να βρω ξυλινες πατηθρες θα μπορουσα να χρησιμοποιησω τις πλαστικες τις στρογγυλες η να παραγγειλω ξυλινες; Εαν καταλαβα καλα θα πρεπει να ειναι 2 διαστασεων... Ευχαριστώ...
[automerge]1566584120[/automerge]
Νίκο καλησπέρα Εγώ μένω στη Θεσσαλονίκη και βρίσκω ξύλινες πατηθρες,θα ήθελες να μου πεις που θα μπορούσα να σου στείλω;
 
[automerge]1566584120[/automerge]
Νίκο καλησπέρα Εγώ μένω στη Θεσσαλονίκη και βρίσκω ξύλινες πατηθρες,θα ήθελες να μου πεις που θα μπορούσα να σου στείλω;
Ευχαριστω για την προταση Μπαμπη... Πηρα ηδη ξυλα απο PRAKTIKER και θα τα φτιαξω αυριο.
[automerge]1566593526[/automerge]
Οι ξύλινες είναι οι καλύτερες. Τώρα αν είναι τόσο δυσεύρετες...
Αυτο πιστευω και εγω... Οπου ρωτησα εδω δεν εχει κανεις... Μονο στρογγυλες πλαστικες βρηκα...
 
Οι ξύλινες είναι οι καλύτερες.
Τα θετικά που υπάρχουν στις ξύλινες πατήθρες περιορίζονται απλά στην επαφή του πτηνού με φυσικό υλικό που γυμνάζει και ξεκουράζει τα πόδια του. Αυτά όμως επισκιάζονται από αρκετά μειονεκτήματα που δεν πρέπει να αγνοούνται όπως ο εγκλωβισμός υγρασίας στο σώμα του ξύλου κι η ανάπτυξη παθογόνων καταστάσεων με τη βοήθεια των υψηλών θερμοκρασιών.
Επίσης θα πρέπει να μας προβληματίζει σοβαρότατα η απουσία κάθε προσπάθειας αδιαβροχοποίησης στις "καβίλιες" που όλοι χρησιμοποιούμε για τη δημιουργία πατήθρων.
Δεν πρέπει λοιπόν να ξεχνούμε τα σοβαρά προβλήματα που μπορεί να δημιουργηθούν σε περίπτωση "χαλαρής" καθαριότητας στους κλωβούς των πουλιών και κατά τη γνώμη μου θα πρέπει να προτείνονται με μέτρα ελαχιστοποίησης των παραπάνω προβλημάτων και την επιβεβλημένη τακτική αλλαγή τους με νέες.
Αυτές που θα βγουν μετά τον απαραίτητο καθαρισμό και την απολύμανση, θα πρέπει να τύχουν χρονικής "ξεκούρασης" ώστε να μπορούν σύντομα να επαναχρησιμοποιηθούν με ασφάλεια στην επόμενη αλλαγή.
Οι πλαστικές πάλι που πρότεινα είναι εξαιρετικά σχεδιασμένες ειδικά για τα καναρίνια και τα ιθαγενή (δεν έχουν σχέση με τις φτηνές απομιμήσεις τους) και παρέχουν όλα όσα υπολείπονται από τις υπόλοιπες πλαστικές.
Ταυτόχρονα είναι απίστευτα ευκολότερες στον καθαρισμό τους και η χρονική ξεκούρασή τους μπορεί να περιοριστεί σε 8-10 μέρες.
Έχουν κι αυτές, όπως όλα άλλωστε μειονεκτήματα, αλλά παρουσιάζουν και σοβαρότατα πλεονεκτήματα που θεωρώ πως είναι αδόκιμο να αγνοούνται απλά και μόνο γιατί οι ξύλινες έγιναν "μόδα".
 
Οι ξύλινες καβιλιες με τις ραβδώσεις σε ορισμένα πουλιά μου έχουν δημιουργήσει "κάλους " στα πέλματα, κάτι σαν ποδοδερματιτιδα. Αντίθετα αυτές με τη λεία επιφάνεια σαφώς καλύτερες. Επισης και αυτές που λέει ο κ Γιάννης τις πλαστικές τις ίσες επειδή τιςειδα απο κοντά μου αρεσαν. Κουμπωνουν χωρίς να παίζουν και είναι στιβαρες.
Γενικά πιστεύω ότι αυτές με τη λεία επιφάνεια (πλαστικες-ξυλινες) ειναι οι προτιμοτερες..
 
Back
Top